Κυριακή 14 Σεπτεμβρίου 2008

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Εχω γραψει και εγω ενα με γραμμες απο το Δυναμις του Αβαγιανου , του ''Αγαπησω σε '' του Ιακωβου κλπ . Το επισυναπτω για οποιον τυχον ενδιαφερεται , προχειρογραμμενο και με τις οποιες ανορθογραφιες του . Οποιος θελει ας το σχολειασει . Ευχαριστω .


Κύριε Λιναρδάκη, ευχαριστούμε πολύ. Το μάθημα που δημοσιεύσατε, αν και περιέχει γραμμές από τα μαθήματα που είπατε, τις έχει ενσωματώσει τόσο αρμονικά στο σύνολο, που δημιουργούν μια κλασική σύνθεση εξ αρχής. Γενικά ο δεύτερος ήχος σε τέτοια μαθήματα όταν χρωματίζεται με πρώτοή πλάγιο δεύτερο κάνει θαύματα.

Χρειαζόμαστε ανθρώπους που έχουν αφομοιώσει την παράδοση και έχουν και το τάλαντο του Θεού να δημιουργούν μουσική. Είναι ιδανικός συνδυασμός. (Είχα κι εγώ την τύχη να γνωρίσω έναν τέτοιο δάσκαλο από κοντά, τον Δ. Σουρλαντζή -αιωνία του η μνήμη. Ο οποίος είχε σε τέτοιο βαθμό αφομοιώσει την παράδοση, που αυτοσχεδίαζε ένα παπαδικό μέλος κι αν μετά το κατέγραφες ήταν έτοιμο να μπει σε μουσικό βιβλίο για έκδοση. Η μουσικἠ ήταν μέσα του. Ο Στανίτσας πάλι είχε τη μουσική μέσα του, αλλά δεν μας έδωσε ο ίδιος πολλά κείμενα).

Θα ήθελα να σας παρακαλέσω, προς δόξαν του Θεού, ένεκα του οποίου ψάλλουμε και ζούμε, να συνεχίσετε να μας δίνετε εμπνευσμένα μαθήματα. (Ειδικά ό, τι έχετε από λειτουργικά).

Χρόνια πολλά για καλή δύναμη για τη μεγάλη αυριανή δεσποτική εορτή.

ΥΓ Σκεφθήκατε ποτέ να συγκεντρώσετε τις συνθέσεις σας σε κάποιο βιβλίο;
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αρχοντα, έχετε κι'αλλα του κ Σουσουνη, αν μπορειτε και εχετε λιγο χρονο ανεβαστε σας παρακαλω!!! Ευχαριστω!

Βασιλη
Δεν ειμαι Αρχωντας αλλα ενας μετριος ψαλτακος .
Οσο για τον φιλο Παναγιωτη κατι θα βρω σε πρωτη ευκαιρεια .
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
῾Η ἐπισύναψις ποὺ δόθηκε εἶναι ἀπὸ μίαν ἔκδοσιν μὲ σοβαρὰν τυπογραφικὴν παράλειψιν ὁλοκλήρου σελίδος σχεδόν, γι᾿ αὐτὸ καὶ τὸ τυπικὸν τοῦ ὄρθρου τῆς ἑορτῆς εἶναι ἐλλιπὲς καὶ προβληματικόν.

Καλησπέρα σας .
Μήπως θα μπορουσατε να μας πείτε που να δούμε σωστή την τυπική διάταξη της αυριανής ημέρας;
Η αν κανείς δεν έχει το βιβλίο να το δει κάπου;
Σας ευχαριστώ.-
 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
Μήπως θα μπορουσατε να μας πείτε που να δούμε σωστή την τυπική διάταξη της αυριανής ημέρας;

Μὰ τί ἐρώτησι εἶναι αὐτή; Στὰ Δίπτυχα φυσικά! (ὄχι τίποτε ἄλλο, ἀλλὰ θὰ νομίζουν οἱ ὑπόλοιποι ὅτι ἦταν στημένο τὸ πρᾶγμα!)
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Καλησπέρα σας .
Μήπως θα μπορουσατε να μας πείτε που να δούμε σωστή την τυπική διάταξη της αυριανής ημέρας;
Η αν κανείς δεν έχει το βιβλίο να το δει κάπου;
Σας ευχαριστώ.-

Για τα Δίπτυχα το γνωρίζω.Ψάλτης είμαι . Για βιβλίο τυπικού εννοώ...
Υπάρχει καλύτερη (νεότερη ) έκδοση του τυπικού του Βιολάκη απ΄αυτή που έχω;
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Ο Στανιτσας εχει γραψει 2-3 Δυναμις ''Τον Σταυρον Σου ..'' . Το καλλιτερο ειναι αυτο που εχει γραμμες απο το ''Αγαπησω Σε ..'' του Ιακωβου . Εγω τα εχω αλλα ως συνηθως δεν ξερω που . Αν τα εχει κανεις ας τα ανεβασει . Ετσι θα τα ξαναβρω και εγω .

Κύριε Βαγγέλη,

Επισυνάπτω το προαναφερθείς χειρόγραφο του Στανίτσα για το "Τον Σταυρόν Σου". Νομίζω είναι αυτό που ονομάσατε "το καλλίτερο".

Εχω γραψει και εγω ενα με γραμμες απο το Δυναμις του Αβαγιανου , του ''Αγαπησω σε '' του Ιακωβου κλπ . Το επισυναπτω για οποιον τυχον ενδιαφερεται , προχειρογραμμενο και με τις οποιες ανορθογραφιες του . Οποιος θελει ας το σχολειασει . Ευχαριστω .

Πολύ ωραία και καλή η προσπάθειά σας.
 

Attachments

  • Ton Stavron Sou_xeir-Stanitsas.pdf
    1 MB · Views: 245
Last edited:

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Μήπως το Δύναμις στο βιβλίο του τσιούνη είανι ένα από τα επισυνημμένα;

Βασικά μιλούσαμε για ασματικό στην Δοξολογία Άγια του Π.Λ.
Έχει ένα ασματικό το βιβλίο "Μουσικά Χειρόγραφα Θρ. Στανίτσα (εσπερινός+Όρθρος)" που έχει εκδόσει ο Τσιούνης. Είναι ακριβώς μετά την δοξολογία αυτή και εννοείται οτι είναι τα προτώτυπα χειρόγραφα, καθαρισμένα και μόνο τα του Α χορού.
Τα συνημένα σας (για τα οποία και ευχαριστούμε) είναι ακριβώς απο χειρόγραφα;:confused:
 
Κ. Καλαφάτη, τα επισυνημμένα είναι από απομαγνητοφωνημένες εκτελέσεις. Εντεύθεν και η κάποια περιπλοκότης και η γέννηση (ίσως) ζητημάτων ορθογραφίας.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Πολύ ωραία όλα αυτά. Υπάρχουν βέβαια και ασματικά της Δοξολογίας όπως και Δύναμις κάπως παλιότερα (Ραιδεστηνού, Ιακώβου, Μπαλασίου κλπ κλπ), καλό είναι να μην ξεχαστούν.

Αυτά τα λέει κανείς:confused::confused:

Δεν είδα καμία αναφορά...
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Όρθρος
από Γ. Σύρκα Καθίσματα Κανόνες Εκ νεότητος μου Εξαποστειλάρια.
από Ειρμολόγιο Ιωάννου Καταβασίες και ενάτη ωδή.
από Πρίγγου το δόξα των αινων.
Δοξολογία Πέτρου Λαμπαδαρίου
Ασματικό Γεωργίου Κρητός.
Λειτουργία
Δύναμις :Θρασυβουλου Στανίτσα.
Χερουβικό: Πέτρου Εφεσίου Τέταρτος Αγια
Λειτουργικά : Αντωνίου Σύρκα Τέταρτος Αγια
Θ΄Ωδή Ιωάννου Αργή .

Με το καλό η αυριανη ημέρα.
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Πάλι καλά:)

κ. Ευθύμη το ασματικό του Γεωργίου Κρητός το ανέβασα σε ήχο και σε κείμενο για να δώσω και κίνητρο σε όποιον θέλει να πει και κάτι άλλο.
Ψάλλει ο κ. Ιωάννης Αρβανίτης και η χορωδία Αγιοπολίτης.

ΥΓ. Μη με ξεχάσετε.....
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Πολύ ωραία όλα αυτά. Υπάρχουν βέβαια και ασματικά της Δοξολογίας όπως και Δύναμις κάπως παλιότερα (Ραιδεστηνού, Ιακώβου, Μπαλασίου κλπ κλπ), καλό είναι να μην ξεχαστούν.

Αυτά τα λέει κανείς:confused::confused:

Δεν είδα καμία αναφορά...
Για να μην έχεις παράπονο σε πληροφορώ ότι αύριο θα πούμε του Πέτρου Μπερεκέτη...(λίγο παλαιό ρεπερτόριο δεν βλάπτει...περί βυζαντινής μουσικής ομιλούμε και όχι για νεοελληνική εκκλησιαστική μουσική)...:rolleyes:
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Για να μην έχεις παράπονο σε πληροφορώ ότι αύριο θα πούμε του Πέτρου Μπερεκέτη...(λίγο παλαιό ρεπερτόριο δεν βλάπτει...περί βυζαντινής μουσικής ομιλούμε και όχι για νεοελληνική εκκλησιαστική μουσική)...:rolleyes:

Άντε μπράβο.

Ανακοινώνω και εγώ λοιπόν τα αυριανά (τα "βαρβάτα")

-Πασαπνοάριο (πλ δ΄) Ιακώβου
-Δοξολογία (Άγια) Χουρμουζίου
-Ασματικόν (Άγια) Ραιδεστινού
-Δύναμις (β΄) Μπαλασίου ιερέως
-Χερουβικόν (Άγια) Μάρκου Βασιλείου
-Λειτουργικά (Άγια) Σουρλατζή
-Κοινωνικόν (πλ α΄) Αρσενίου του μικρού

Ι.Ν.Αγίου Αντωνίου, Θεσσαλονικείς Υμνωδοί (Γιάννης Λιάκος και εμείς...)
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Άντε μπράβο.

Ανακοινώνω και εγώ λοιπόν τα αυριανά (τα "βαρβάτα")

-Πασαπνοάριο (πλ δ΄) Ιακώβου
-Δοξολογία (Άγια) Χουρμουζίου
-Ασματικόν (Άγια) Ραιδεστινού
-Δύναμις (β΄) Μπαλασίου ιερέως
-Χερουβικόν (Άγια) Μάρκου Βασιλείου
-Λειτουργικά (Άγια) Σουρλατζή
-Κοινωνικόν (πλ α΄) Αρσενίου του μικρού

Ι.Ν.Αγίου Αντωνίου, Θεσσαλονικείς Υμνωδοί (Γιάννης Λιάκος και εμείς...)

Σίγουρα το ασματικό θα είναι του Ραιδεστινού; Εχω την εντύπωση πως θα είναι κι αυτό του Χουρμουζίου...
 
Top