Κυριακή 14 Σεπτεμβρίου 2008

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Σίγουρα το ασματικό θα είναι του Ραιδεστινού; Εχω την εντύπωση πως θα είναι κι αυτό του Χουρμουζίου...

Θα δείξει η "νεκροψία" που λέμε:D

Πάντως το δύναμις του Μπαλασίου δε νομίζω να ακουστεί και αλλού (ούτε και η Δοξολογία του Χουρμουζίου), όστις θέλει έρχεται προς ακοήν...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Θα δείξει η "νεκροψία" που λέμε:D

Πάντως το δύναμις του Μπαλασίου δε νομίζω να ακουστεί και αλλού (ούτε και η Δοξολογία του Χουρμουζίου), όστις θέλει έρχεται προς ακοήν...

Το να ελθωμε προς ακοην δεν ειναι εφικτο οπως καταλαβαινεις . Υπαρχει μια πιο απλη λυση . Να τα ηχογραφησεις και να τα προσφερεις στο φορουμ . Το ιδιο ισχυει και για καποιους αλλους φιλους . Ευχαριστω .
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Το να ελθωμε προς ακοην δεν ειναι εφικτο οπως καταλαβαινεις . Υπαρχει μια πιο απλη λυση . Να τα ηχογραφησεις και να τα προσφερεις στο φορουμ . Το ιδιο ισχυει και για καποιους αλλους φιλους . Ευχαριστω .

Θα προσπαθήσω Βαγγέλη, να δω αν θα μπορέσω. Και εγώ ευχαριστώ. Καλή ακολουθία.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ανακοινώνω και εγώ λοιπόν τα αυριανά (τα "βαρβάτα")

-Πασαπνοάριο (πλ δ΄) Ιακώβου
-Δοξολογία (Άγια) Χουρμουζίου
-Ασματικόν (Άγια) Ραιδεστινού
-Δύναμις (β΄) Μπαλασίου ιερέως
-Χερουβικόν (Άγια) Μάρκου Βασιλείου
-Λειτουργικά (Άγια) Σουρλατζή
-Κοινωνικόν (πλ α΄) Αρσενίου του μικρού

Ι.Ν.Αγίου Αντωνίου, Θεσσαλονικείς Υμνωδοί (Γιάννης Λιάκος και εμείς...)

+ κράτημα Ιωάννου πρωτοψάλτου επειδή μας τελείωσε το κοινωνικό
+ Δοξαστικό των αίνων Φιλανθίδου στο αντίδωρο
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Πάντως το δύναμις του Μπαλασίου δε νομίζω να ακουστεί και αλλού
Παρ ολίγον θα το λέγαμε σήμερα αλλά σκέφτηκα να σε αφήσω να έχεις την αποκλειστικότητα για φέτος...:D είπαμε όμως κοινωνικό "Παγκρατίου μοναχού του και δομεστίχου της βασιλικής μεγίστης μονής των Ιβήρων" ήχος πλ.β' (17ος αιώνας)
Υ.Γ.δεν μας το πες ότι ψάλλεις και εσύ στον Αγ.Αντώνιο...:cool::rolleyes:
 
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Πολύ ωραία όλα αυτά. Υπάρχουν βέβαια και ασματικά της Δοξολογίας όπως και Δύναμις κάπως παλιότερα (Ραιδεστηνού, Ιακώβου, Μπαλασίου κλπ κλπ), καλό είναι να μην ξεχαστούν.

Αυτά τα λέει κανείς:confused::confused:

Δεν είδα καμία αναφορά...

Όλοι οι καλοί χωράνε ;)
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Παρ ολίγον θα το λέγαμε σήμερα αλλά σκέφτηκα να σε αφήσω να έχεις την αποκλειστικότητα για φέτος...:D

Χοράρχης είναι ο Γιάννης, άρα δεν άφησες εμένα αλλά τον Γιάννη. Να είναι καλά, ακούγεται και κάτι καλό (επιτέλους).

Για να δούμε, τι μαθήματα θα έχει την άλλη Κυριακή :eek::eek::eek:
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Νομίζω ὅτι στὶς ἀπολύσεις τῆς ιδ' Σεπτεμβρίου πρέπει νὰ μνημονεύεται καὶ ὁ διδάσκαλος ἅγιος Ἰωάννης ὁ Χρυσόστομος γιὰ τὴ μνήμη του, χωρὶς τὸ «οὗ τὴν μνήμην ἐπιτελοῦμεν», τὸ ὁποῖο, οὕτως ἤ ἄλλως, ὡς διάταξη, δὲν λέγεται (Συμβολὴ τ. 12 σ. 32. Βλ. καὶ Dmitrievskij τ. 1 σ. 811).
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Κανόνας (όλες οι ωδές) εκ στήθους εις 4.
Στο τέλος κάθε ωδής Καταβασία Πέτρου Λαμπαδαρίου
(Ειρμολόγιον 1825, επανεκδ. ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ)
Δοξολογία Δ' Άγια Πέτρου Λαμπαδαρίου.

Ο Όρθρος ξεκίνησε στις 7:30 και τελείωσε με την τελετή Ύψωσις
και την προσκύνηση στις 9:30.
Εψάλλησαν όλα τα Ιδιόμελα για πρακτικούς σκοπούς.

Η Θεία Λειτουργία διήρκεσε με την ψαλμωδία όλων των απαραιτήτων (Αντιφώνων, "Τον Σταυρόν σου", Αλληλουϊαρίου, Χερουβικού, Ειρμού θ' ωδής, Κοινωνικού, Ύμνων απολύσεως) μία ώρα ακριβώς.

Αντίφωνα της Εορτής (όλοι οι στίχοι).
"Τον Σταυρόν σου" κλασσικόν μέλος.
Αλληλουϊάριον ήχος α'.
Χερουβικόν Πέτρου Λαμπαδαρίου ήχος δ'.
Καταβασία - ειρμός θ' ωδής Πέτρου Λαμπαδαρίου ήχος πλ δ'
Κοινωνικόν "Εσημειώθη" ήχος Δ' Ιωάννου πρωτοψάλτου.
και έτερον "Εσημειώθη" ήχος Βαρύς Πέτρου Λαμπαδαρίου.
"Σώσον Κύριε"- "Πληρωθήτω"- "Είη, το όνομα Κυρίου".
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Αρχίσαμε στις 7.05 με χαλασμένα μικρόφωνα με τα οποία φυσικά ΔΕΝ ασχολήθηκα και ελπίζω να έχουν φτιάξει ως την επόμενη Κυριακή (υπομονή αυτά έχει η ζωή!):D
Την ώρα του δοξαστικού των αίνων 2-3 ενορίτες κοντά στο δεξιό αναλόγιο σχολίαζαν τους ποδοσφαιρικούς αγώνες και το πάμε στοίχημα που είχαν παίξει (τουλάχιστον έλεγα από Κυψέλη κομμάτι που το λέω πολλά χρόνια τώρα και δεν ενοχλήθηκα ιδιαίτερα).
Το κομμάτι που ευχαριστήθηκα ιδιαίτερα είναι το δύναμις το βασισμένο στο δύναμις του Καμαράδου το οποίο είπα από τη λειτουργία του Καραμάνη. :)
Τελειὠσαμε 09.55-πολύς κόσμος προσήλθε στη Θ. Κοινωνία.
Eγώ πάντως ως ένδειξη διαμαρτυρίας που η τελετή της Υψώσεως έγινε στο τέλος της ακολουθίας έψαλλα στην λιτάνευση του Σταυρού το άγιος ο Θεός του βήματος... :D
Αυτά και του χρόνου με υγεία!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Χθες Κυριακη 14-9-08 εορτη του Σταυρου , ειχα την τιμη και και την χαρα ,να
παραυρεθει στο ναο που ψαλλω , ο Αθηναιος πρ-λτης κ. Ιωαννης Χρηστου και
να συμψαλλουμε (απο Καταβασιες εως Εις Αγιος) . Αποσπασματα των ψαλθεντων θα ανεβασω σε πρωτη ευκαιρεια .
Εναρξη 07. 00' και τελος 09.50' (με αναγνωση εγκυκλιου του Αρχ-που Κρητης κ. Ειρηναιου , αρτοκλασια και μνημοσυνο) .
Καταβασιες (συντομες) , Εννατη , Εξ-ρια , Αινοι , Δοξολογια (συντομη Δος) , Ασματικον (συντομον ΑΓΙΑ) , Κυριε Ελεησον , Αντιφωνα , εψαλλησαν απ'εξω .
Δοξαστικον (Πριγγου) , Τον Σταυρον Σου (Σωκρατους Παπαδοπουλου) , Δυναμις (δικο μου) , Χερουβικον (δικο μου) ΑΓΙΑ , Λειτουργικα (Χρυσανθου Δος) , Μυστικως ει Θεοτοκε (Ταλιαδωρου) .
Και του Χρονου να ειμαστε ΟΛΟΙ καλα , να ξαναψαλλουμε .
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
...θα ήταν καλό να βλέπαμε και σε άλλα μουσικά χειρόγραφα σε ποιον ήχο καταγράφεται...

Για τα μεταγραφέντα Ασματικά Τρισάγια του Τιμίου Σταυρού (σύμφωνα με τον Χουρμούζιο στον κώδικα ΜΠΤ 704) δείτε και εδώ:

http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=17350&postcount=8

[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ)] Δείτε και το θέμα Ασματικά Δοξολογίας Τιμίου Σταυρού
 
Last edited by a moderator:
Top