Κυριακή 14 Σεπτεμβρίου 2008

nkioster

Πατήρ Νεκτάριος Κιοστεράκης
Για την επομενη Κυριακη προτεινω τα εξης:
Καθισματα απο στηθους
Εκ νεοτητος μου απο συλλογη Γ. Πρωγακη
Ιδιομελα Ν' ψαλμου Κων. Πριγγου
Κανονες και Αργες Καταβασιες απο Ειρμολογιο Ι. Πρωτοψαλτου
Δοξαστικο Κων. Πριγγου
Αργη Δοξολογια Π. Λαμπαδαριου
Τυπικα(αν το επιτρεπει η ωρα)
Δυναμις "Τον Σταυρον σου..." Χρ. Θεοδοσοπουλου
Χερουβικο Αγια Θ. Φωκαεως
Λειτουργικα Θρ Στανιτσα η Χρ. Θεοδοσοπουλου σε ηχο Λεγετο
αλλιως Κων. Πριγγου η Θρ. Στανιτσα σε ηχο πλ του δ'
Κοινωνικο "Εσημειωθη..." ηχος Αγια Ι. Πρωτοψαλτου
Για το τελος πολυελαιο "Δικασον Κυριε..."
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
- Τα του Τιμίου Σταυρού από το Μουσικό Εορτολόγιο (τ. Σεπτέμβριος-Οκτώβριος) Παύλου Φορτωμά.
- Μ. Δοξολογία, Ήχος Δ΄"Άγια" Πέτρου Λαμπαδαρίου, από τον Όρθρο (τ. Β΄) Λυκ. Πετρίδη. Ασματικό από χειρόγραφο του αειμνήστου Θρ. Στανίτσα, το οποίο που απέστειλε φίλος και εκλεκτό μέλος του forum (ξέρει αυτός....:wink:) και τον ευχαριστώ πολύ.
- "Δύναμις - Τον Σταυρόν Σου", Θεοδ. Γεωργιάδη
- Χερουβικό σύντομο, Ήχος Δ΄ "Άγια" Δημ. Σουρλαντζή
- Λειτουργικά, Ήχος Πλ. Δ΄, κάτι απλό από την Θ.Λ. Δημ. Σουρλαντζή, δεν έχω αποφασίσει ακόμα... (λέω να το γυρίσουμε προς χάριν της Θ' Ωδής)
- Αργή Θ' Ωδή, από την Θ.Λ. Δημ. Σουρλαντζή
- Κατά τη διανομή του Αντιδώρου (και εφ' όσον δεν γίνει της κακομοίρας ως είθισται μετά την Απόλυση Μεγάλων Εορτών :D) το Ιδιόμελο "Δεύτε πιστοί" με Κράτημα Γεωργίου Τσατσαρώνη σε Ήχο Β΄
 
Last edited:
Αγαπητοί συνάδελφοι θα ήθελα να σας γνωστοποιήσω ότι απο 12-15 Σεπτεμβρίου 2008 θα βρίσκεται το Τίμιο Ξύλο των Ιεροσολύμων στην Λάρισα και συγκεκριμένα στον Ιερό Ναό των Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης Λαρίσης ,΄οστις θέλει άς μας επισκεφθεί να τον κεράσουμε καφέ Θεσαλικό .
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Δες αυτό .
Καλό ψάλσιμο σε όλους . :):):)

Το είδα. Δεν γράφει ότι έχει αναστάσιμα. Ή μήπως παρενόησα αυτό που έγραψε ο Σταύρος; Ελπίζω να απαντήσει γιατί δε νομίζω να έκανε τέτοιο λάθος!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοί συνάδελφοι θα ήθελα να σας γνωστοποιήσω ότι απο 12-15 Σεπτεμβρίου 2008 θα βρίσκεται το Τίμιο Ξύλο των Ιεροσολύμων στην Λάρισα και συγκεκριμένα στον Ιερό Ναό των Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης Λαρίσης ,΄οστις θέλει άς μας επισκεφθεί να τον κεράσουμε καφέ Θεσαλικό .

Αγαπητε Ιωαννη
Ειναι ακομα στον ναο ο φιλος Αγγελος (Μαργαριτης) . Αν τον δεις , δωσε του
πολλα χαιρετισματα .
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Μου αρέσουν πολλές απο τις παραπάνω επιλογές, αλλά για "Τον Σταυρόν σου προσκυνούμεν" θα προτιμούσα Στανίτσα (και δύναμις φυσικά) ή κάτι απο τις συνθέσεις του Σουρλαντζή που δεν πολυψάλλονται. Του Θεοδ. Γεωργιάδη που μπορούμε να το βρούμε; Τελευταία άκουσα και κάτι για ένα Δύναμις κάποιου παλιού ψάλτη του Γεωργίου Παπαεμμανουήλ, ο οποιός στα τελευταία χρόνια του όπως φαίνεται έψαλλε στις Σέρρες και γιαυτό και περιλαμβάνεται στον Καραμάνη...

Το χειρόγραφο του Στανίτσα είναι το ίδιο με αυτό που έχει και η έκδοση του Τσιούνη;:confused::confused:
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Το είδα. Δεν γράφει ότι έχει αναστάσιμα. Ή μήπως παρενόησα αυτό που έγραψε ο Σταύρος; Ελπίζω να απαντήσει γιατί δε νομίζω να έκανε τέτοιο λάθος!

Ε ναι λοιπόν, το έκανα, δεν ντρέπομαι να το παραδεχτώ :)
Δες αυτό .
Καλό ψάλσιμο σε όλους . :):):)

Έχει αναστάσιμα του Τιμίου Σταυρού;:confused:

Tο Δύναμις του Παπαεμμανουήλ.
Και κάτι άλλο.

Ήμαρτον παιδιά! :΅) Από κεκτημένη ταχύτητα... Τα γκελ του εγκεφάλου εντός των κρανιακών τοιχωμάτων που λέγαμε.... :D:D:D

Αναμορφώνω το μήνυμά μου αναλόγως...
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Μου αρέσουν πολλές απο τις παραπάνω επιλογές, αλλά για "Τον Σταυρόν σου προσκυνούμεν" θα προτιμούσα Στανίτσα (και δύναμις φυσικά) ή κάτι απο τις συνθέσεις του Σουρλαντζή που δεν πολυψάλλονται. Του Θεοδ. Γεωργιάδη που μπορούμε να το βρούμε; Τελευταία άκουσα και κάτι για ένα Δύναμις κάποιου παλιού ψάλτη του Γεωργίου Παπαεμμανουήλ, ο οποιός στα τελευταία χρόνια του όπως φαίνεται έψαλλε στις Σέρρες και γιαυτό και περιλαμβάνεται στον Καραμάνη...

Το χειρόγραφο του Στανίτσα είναι το ίδιο με αυτό που έχει και η έκδοση του Τσιούνη;:confused::confused:


Γεια σου αγαπητέ Θανάση! :)
:eek::eek::eek:Φαντάζομαι μικρός τι απορίες θα είχες!!! Γιατί μαμααααααααααααά; :D:D:D

Δεν έχω το βιβλίο του Τσιούνη για να σου πω με ασφάλεια, πάντως αυτό πρέπει να είναι. Όσο για το "Δύναμις" που είπα, άμα είσαι καλό παιδί και σέβεσαι και τιμάς τον Πρωτοψάλτη σου :p θα στο προσκομίσω συντόμως!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ε ναι λοιπόν, το έκανα, δεν ντρέπομαι να το παραδεχτώ :)
Ήμαρτον παιδιά! :΅) Από κεκτημένη ταχύτητα... Τα γκελ του εγκεφάλου εντός των κρανιακών τοιχωμάτων που λέγαμε.... :D:D:D
Αναμορφώνω το μήνυμά μου αναλόγως...

"Ο αναμαρτητως πρωτος τον λιθον βαλλετω'' . Ξερεις κανενα (αναμαρτητο) ;
Εγω δεν ξερω .
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
"Ο αναμαρτητως πρωτος τον λιθον βαλλετω'' . Ξερεις κανενα (αναμαρτητο) ;
Εγω δεν ξερω .

Ή όπως είχε πει γνωστή τραγουδίστρια (ονόματα δεν λέμε, νυχτερινά κέντρα δεν κλείνουμε) ... "Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο μπαλέτο" :D
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
........................................................
Το χειρόγραφο του Στανίτσα είναι το ίδιο με αυτό που έχει και η έκδοση του Τσιούνη;:confused::confused:

Ο Στανιτσας εχει γραψει 2-3 Δυναμις ''Τον Σταυρον Σου ..'' . Το καλλιτερο ειναι αυτο που εχει γραμμες απο το ''Αγαπησω Σε ..'' του Ιακωβου . Εγω τα εχω αλλα ως συνηθως δεν ξερω που . Αν τα εχει κανεις ας τα ανεβασει . Ετσι
θα τα ξαναβρω και εγω .
Εχω γραψει και εγω ενα με γραμμες απο το Δυναμις του Αβαγιανου , του ''Αγαπησω σε '' του Ιακωβου κλπ . Το επισυναπτω για οποιον τυχον ενδιαφερεται , προχειρογραμμενο και με τις οποιες ανορθογραφιες του . Οποιος θελει ας το σχολειασει . Ευχαριστω .
 

Attachments

  • 1.jpg
    133.1 KB · Views: 52
  • 2.jpg
    129.6 KB · Views: 34

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Ο Στανιτσας εχει γραψει 2-3 Δυναμις ''Τον Σταυρον Σου ..'' . Το καλλιτερο ειναι αυτο που εχει γραμμες απο το ''Αγαπησω Σε ..'' του Ιακωβου . Εγω τα εχω αλλα ως συνηθως δεν ξερω που . Αν τα εχει κανεις ας τα ανεβασει . Ετσι
θα τα ξαναβρω και εγω .
Εχω γραψει και εγω ενα με γραμμες απο το Δυναμις του Αβαγιανου , του ''Αγαπησω σε '' του Ιακωβου κλπ . Το επισυναπτω για οποιον τυχον ενδιαφερεται , προχειρογραμμενο και με τις οποιες ανορθογραφιες του . Οποιος θελει ας το σχολειασει . Ευχαριστω .

Χαίρε Ευάγγελε με τα μερακλίδικά σου.Το 'εκανες πάλι το μπάμ.
Βέβαια δεν είμαι και ειδικός περί τα ορθογραφικά , γιαυτό ας μιλήσουν οι ειδικοί,μα μου άρεσε η έμπνευσή σου .Εισαι μεγάλος καλλιτέχνης τελικά,έχεις πολλά ακόμα να μας δώσεις.
Γιώργος Παλιούρας
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ο Στανιτσας εχει γραψει 2-3 Δυναμις ''Τον Σταυρον Σου ..'' . Το καλλιτερο ειναι αυτο που εχει γραμμες απο το ''Αγαπησω Σε ..'' του Ιακωβου . Εγω τα εχω αλλα ως συνηθως δεν ξερω που . Αν τα εχει κανεις ας τα ανεβασει . Ετσι
θα τα ξαναβρω και εγω .
Εχω γραψει και εγω ενα με γραμμες απο το Δυναμις του Αβαγιανου , του ''Αγαπησω σε '' του Ιακωβου κλπ . Το επισυναπτω για οποιον τυχον ενδιαφερεται , προχειρογραμμενο και με τις οποιες ανορθογραφιες του . Οποιος θελει ας το σχολειασει . Ευχαριστω .

Αγαπητέ Ευάγγελε χαίρε!!!!!!!
Σε ευχαριστώ που μας δωρίζεις τις ωραίες κλασσικές μελωδίες γραμμένες δια των χειρών σου.
Η τέλεια προσαρμογή στις κλασσικές Μελωδίες που μνημονεύεις,
Μουσικά είσαι και ''ζάνπλουτος'' και χουβαρδάς, και ο πανάγαθος να σου αντοποδίδει πολλαπλάσια σε όλα.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 
Μήπως το Δύναμις στο βιβλίο του τσιούνη είανι ένα από τα επισυνημμένα;

Υ.γ. ωραίο το Δύναμις σε γραμμές αβαηιανού.
ΥΓ. 2 επειδή από την Δευτέρα αραιώνω τις επισκε΄ψεις μου, "κερνώ" μια καταβασία αντί του Άξιόν εστιν (του Στανίτσα).
 

Attachments

  • Τον Σταυρόν σου Στανίτσα.pdf
    36.8 KB · Views: 63
  • Μυστικός ει, Θεοτόκε, παράδεισος.pdf
    23.9 KB · Views: 43

dimitris

Παλαιό Μέλος
Βέβαια δεν είμαι και ειδικός περί τα ορθογραφικά , γιαυτό ας μιλήσουν οι ειδικοί,
Οι ειδικοί να μη μιλήσουν αλλά να γράψουν ένα έργο σαν του κ. Βαγγέλη γιατί κανείς αν δεν είναι μύστης της πατρώας τέχνης έχει την ικανότητα να θέτει 10 φθορές στην πρώτη μόνο σελίδα(τόσες μέτρησα) και μάλιστα να τις βάζει σε τέτοιες νότες ώστε να αλλάζει ο ήχος χωρίς να το παίρνουμε χαμπάρι.
Δεν είναι τόσο απλό το πράγμα. Αυτά ή κάποιος τα διδάσκεται από το δασκαλό του ή έχει εντρυφήσει μια ζωή για να γράψει 5 γραμμές σωστές σε ρυθμό και αλληλουχία αλλαγής ήχων. Κι ο αγαπητός Βαγγέλης είχε δάσκαλο το συμμαθητή του Στανίτσα κ. Βουτσινά κάτι που μερικοί ορθογράφοι και θεωρητικοί δεν το έχουν δει ούτε σε όνειρο.

Οι κριτικοί της τέχνης πάντα κολλάνε στο χρώμα της κορνίζας γιατί απλά δεν μπορούν να δούν, να καταλάβουν το έργο.

Αντίστροφα και οι τεχνίτες δεν μπορούν να καταλάβουν του κριτικούς γιαυτό και λένε: δείξε μου τα έργα σου να δω ποιος είσαι.
 
Last edited:

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Εγω προτιμω αντι να γραψω τι θα ψαλλω μιας και δεν προγραμματιζω εκ των προτερων (οπως ελθουν) τι θα ψαλλω , να ανεβασω καποιους υμνους του Σταυρου . Ψαλλει ο Αθηναιος Πρωτ-λτης Παναγιωτης Σουσουνης .

Αρχοντα,

έχετε κι'αλλα του κ Σουσουνη, αν μπορειτε και εχετε λιγο χρονο ανεβαστε σας παρακαλω!!!

Ευχαριστω!
 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
Τυπικα(αν το επιτρεπει η ωρα)

Ὄχι τυπικὰ καὶ μακαρισμοὺς ἀλλὰ ἀντίφωνα, τοὐλάχιστον γιὰ τὶς ἐνορίες. ἀκόμη καὶ μοναστήρια στὸ ῞Αγιον Ὄρος Ἄθω λέγουν ἀντίφωνα στὴν ἀγρυπνία τῆς 14ης Σεπτεμβρίου (βλέπε τὸ τυπικὸν τῆς ἁγίου Παύλου).
 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
Δες αυτό .
Καλό ψάλσιμο σε όλους . :):):)

῾Η ἐπισύναψις ποὺ δόθηκε εἶναι ἀπὸ μίαν ἔκδοσιν μὲ σοβαρὰν τυπογραφικὴν παράλειψιν ὁλοκλήρου σελίδος σχεδόν, γι᾿ αὐτὸ καὶ τὸ τυπικὸν τοῦ ὄρθρου τῆς ἑορτῆς εἶναι ἐλλιπὲς καὶ προβληματικόν.
 
Top