Κυριακή 1/8/2010 - ῾Ι. Ν. ῾Αγίου Λουκᾶ Πατησίων ᾿Αθηνῶν.

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Λίγο ... μελαχρινούλης γιὰ ξανθὸς, γαλανομάτης ἄγγελος, ἀλλὰ ἔχει ἄλλα ... ταλέντα: χορεύει, παίζει πιάνο, κάνει ταχυδακτυλουργικὰ, ἀληθινὸς showman :D:D

Και κάνει και πολύ καλή παρέα, την οποία δυστυχώς λόγω συγκυριών και φορτωμένου προγράμματος δεν κατάφερα να απολαύσω ξανά αυτές τις μέρες. Όμως ο Σεπτέμβριος είναι κοντά... :D :wink:
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Και κάνει και πολύ καλή παρέα, την οποία δυστυχώς λόγω συγκυριών και φορτωμένου προγράμματος δεν κατάφερα να απολαύσω ξανά αυτές τις μέρες. Όμως ο Σεπτέμβριος είναι κοντά... :D :wink:

Πρόσεξε μὴ σὲ παρασύρει ψαλτικὰ ἀλλὰ καὶ ...
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ

Πρόσεξε μὴ σὲ παρασύρει ψαλτικὰ ἀλλὰ καὶ ...

Ψαλτικά δε γίνεται λόγο βάσεων :D. "Αλλά και..." , ποιος θα παρασύρει ποιον δεν ξέρω... :D Ρώτα να σου πει!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ψαλτικά δε γίνεται λόγο βάσεων :D. "Αλλά και..." , ποιος θα παρασύρει ποιον δεν ξέρω... :D Ρώτα να σου πει!

Ἔξω οἱ βάσεις τοῦ «θανάτου», λειτουργικὰ Χ''Αθανασίου σὲ φυσικὸ τουλάχιστον! :wink:
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Πολύ ωραίος και με νεύρο έτσι έτσι ο Βιολάκης!!! :)
Τα λέμε Αύριο στον Άλιμο στο πανηγύρι του Γιάννη
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Θερμότατες εὐχαριστίες ἐκφράζω στόν ἀγαπητό μας Χάρη Συμεωνίδη, πού σήμερα, ἀποδεχθείς τήν πρόσκλησή μας καί κατόπιν συνεννοήσεώς μας, πρωτοψάλτησε στό Ναό μας, συμψαλλόντων τοῦ λαμπαδαρίου μας Κυριάκου Στάντζου καί τοῦ Κωνσταντίνου Βαγενᾶ...

Αγαπητοί φίλοι, μόλις τώρα κατάφερα και άδειασα λίγο από υποχρεώσεις, γράφω μάλιστα από ένα ίντερνετ καφέ. Είμαι στην Αθήνα εδώ και μια βδομάδα, και βέβαια στη νέα μου οικία δεν έχω ακόμα ίντερνετ και σταθερό τηλέφωνο.


Κατ' αρχάς θέλω να ανταποδώσω τις ευχαριστίες σε όλους στον Ιερό Ναό Αγίου Λουκά Πατησίων, μα περισσότερο στον προσφιλέστατό μου π. Μάξιμο Ματθαίο. Ήταν μιά εξαιρετική φιλοξενία από όλες τις απόψεις.

Τι να πρωτοπώ; Οι ιερείς π. Μάξιμος και π. Θεολόγος Γρύλλης με έκαναν από την αρχή να νιώσω "σαν στο σπίτι μου". Κατά τη διάρκεια της ακολουθίας δε ήταν άριστοι ως λειτουργοί, σε απόλυτη συνεργασία και αρμονία με τους ψάλλοντες και οι ίδιοι ..."μερακλήδες" και μουσικότατοι! Για τον
π. Θεολόγο (Πληρωτικά) το περίμενα (είναι και καθηγητής Βυζαντινής Μουσικής), ο "δικός μας" παπα-Μάξιμος (Αγ. Αναφορά) όμως, ήταν μια ευχάριστη έκπληξη!

Οι συμψάλλοντες σε αγαστή και άψογη συνεργασία, έδιναν κάθε στιγμή τον καλύτερο εαυτό τους, μακρυά από ψαλτικούς εγωισμούς και μικροπρεπείς παραξενιές. Ο Κωνσταντίνος Βαγενάς ένα νέο παιδί με
φωτεινό χαμόγελο και γλυκύτατη φωνή. Ο Κυριάκος Στάντζος ευγενής και σοβαρός, αν και κατακαλόκαιρο είχε 3-4 παιδιά δίπλα του που βοηθούσαν και μάθαιναν από αυτόν. Το κλίμα δε στο Αναλόγιο ήταν καθ' όλη τη διάρκεια της ακολουθίας φιλικότατο! (αν και συνυπήρχαν 3 διαφορετικές σχολές :wink:)

Τι άλλο να πω! Ήταν 1η Αυγούστου και ο Αγ. Λουκάς (μια πραγματικά μεγάλη εκκλησία) μπορεί να μην ήταν κατάμεστη,
ήταν όμως γεμάτη!!! Η αίσθηση της "κοινωνίας" μεγάλη, ο κόσμος συμμετείχε σε όλη τη διάρκεια της ακολουθίας. Ένα μεγάλο "μπράβο" στους λειτουργούντας, για όλα! Ήταν μια από τις καλύτερες (αν όχι η καλύτερη) φιλοξενία που είχα στη μέχρι τώρα ψαλτική μου ζωή. Είδατε τι κάνει (και) το "Ψαλτολόγιον";

Χάρη, εὐχαριστοῦμε πολύ!!!


Κι εγώ ανταποδίδω τις ευχαριστίες
προς όλους εκ μέσης
καρδίας πάτερ μου!!!

Χάρης

ΥΓ. Όταν μπορέσω θα ανεβάσω κι εγώ "κάτι τις", από τη δική μου ηχογράφηση (ευλογητάρια, αργές καταβασίες)
 
Σήμερα Κυριακή 19/9/2010, στον Καθεδρικό Ναό της Καλλιθέας τους Αγίους Πάντες,είχαμε την χαρά και την τιμή να μας επισκεφθεί ,"όρθρου βαθέως" ο αγαπητός σε όλους μας Πρωτοψάλτης Χάρης Συμεωνίδης, ο οποίος συνέψαλλε μετα του Πρωτοψάλτου του Ναού και Προέδρου του Πανελληνίου Συνδέσμου Ιεροψαλτών "Ρωμανός ο Μελωδός και Ιωάννης ο Δαμασκηνός" Θεολόγου Ερσωτέλου και εμού. Είναι πολυτάλαντος τόσο φωνητικά όσο και μουσικά όπως και ως άνθρωπος μας έδωσε μεγάλη χαρά που τον γνωρίσαμε από κοντά.Άλλωστε όλες οι αναφορές και τα σχόλια ,πιο πάνω,αυτό επιβεβαιώνουν. Τον ευχαριστούμε λοιπόν θερμά γι αυτό, και του ευχόμαστε κάθε καλό προσωπικό,οικογενειακό και επαγγελματικό.

Ευελπιστούμε ότι σύντομα θα "ανεβάσουμε" τα ανάλογα ηχητικά του ψάλλοντος Χάρη Συμεωνίδη ώστε να συνευφρανθούμε όλοι.
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος


*Ἀντικατέστησε τόν πρωτοψάλτη μας μετά ἀπό ἔκτακτη ἀσθένειά του. Εὐχαριστῶ τόν Χάρη καί δημόσια γιά τήν ἐξυπηρέτηση.


Ὁ π. Μάξιμος, σὲ αὐτὸ τὸ μήνυμὰ του, ἀναφέρεται στὴ δεύτερη ἐπίσκεψή μου στὸν Ἄγιο Λουκᾶ Πατησίων μετὰ ἀπὸ πρόσκλησὴ του, γιὰ νὰ ψάλω στό δεξιό ἀναλόγιο, ἀντικαθιστῶντας ἐκτάκτως τὸν Πρωτοψάλτη τοῦ Ναοῦ.

Τὰ εἶχα πεῖ καὶ παλαιότερα (δυὸ μηνύματα πιό πάνω) καὶ τὰ ἐπιβεβαιώνω ξανά. Ἡ φιλοξενία, ἀλλὰ καὶ ἡ γενικώτερη αίσθηση σὲ αὐτὸ τὸν Ναό εἶναι μοναδικά. Ἡ ὅλη θετική ἐνέργεια ἀπὸ τούς ἱερεῖς, ἡ τάξη, ἡ συνεργασία καὶ ἡ ὁμόνοια στὰ ἀναλόγια, ἠ συμμετοχὴ τοῦ ἐκκλησιάσματος, ἡ ἀρχοντιὰ ποὺ ἀποπνέει ὁ εὐμεγέθης καὶ περικαλλὴς ναὸς καὶ φυσικὰ ἡ παρουσία τοῦ προσφιλεστάτου μου παπα-Μάξιμου, δημιουργοῦν ἔνα σύνολο, ποὺ ὅμοιό του, ἐγώ τουλάχιστον δὲν ἔχω βρεῖ ἀλλοῦ στήν Ἀθῆνα. Εὐχαριστῶ κι ἐγώ τοὺς πάντες στὸν Ναὸ καὶ εἰδικά βέβαια τὸν π. Μάξιμο (καὶ για τὸ δωράκι ποὺ ἔστειλε στὴν κορούλα μου :wink:).

Ἀνεβάζω καὶ κάτι τὶς. Συγχωρέστε με γιὰ τὶς ψηλές βάσεις, ἀλλὰ μέσα στὸ ὡραῖο αὐτὸ κλῖμα, θυμήθηκα τὰ νιᾶτα μου (βέβαια ἐδῶ στό "τριάδι" χτυπάω μέχρι το ΣΙb, ἐνῶ μέχρι τὰ 30 μου, εἶχα 1-2 φωνές ἀκόμα πιὸ πάνω). Ὁ ἐγγραφέας ἦταν σὲ καμιὰ 10αριά μέτρα ἀπόσταση κι ἐγώ ἔψαλλα (ὅπως συνηθίζω) ἀρκετὰ μακριὰ ἀπὸ τὰ μικρόφωνα τοῦ Ναοῦ.

Χαραλάμπης

ΥΓ.1 - Στὸ Χερουβικὸ ἐκφωνεῖ ὁ π. Μάξιμος.
ΥΓ.2 - Ἄν ὑπάρχει ἐνδιαφέρον, ἀνεβάζω καὶ 2-3 ἀκόμα μαθήματα, ἀπὸ τὴν ἠχογράφηση αὐτή.
 

Attachments

  • 26-12-2010_XerouvikonPLB_Symewnidis.mp3
    10.3 MB · Views: 78

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Καὶ βέβαια ὑπάρχει ἐνδιαφέρον γιὰ καμιὰ 100αριὰ μαθήματα, ἄν ὑπάρχουν .... ἀγαπητὲ λιποτάκτη ... Καὶ κανένα βαρὺ κι ἀσήκωτο κατὰ προτίμηση ... Ἔτσι γιὰ νὰ θυμηθεῖς ἀπὸ ποὺ προέρχεσαι ...

ΥΓ1. Μὰ μέλι ἔχει ὁ Ἅγιος Λουκᾶς, τέλος πάντων; Ἀπορῶ καὶ ἐξίσταμαι καὶ τὸν νοῦν καταπλήττομαι ...
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Καὶ βέβαια ὑπάρχει ἐνδιαφέρον γιὰ καμιὰ 100αριὰ μαθήματα, ἄν ὑπάρχουν .... ἀγαπητὲ λιποτάκτη ... Καὶ κανένα βαρὺ κι ἀσήκωτο κατὰ προτίμηση ...

Ὁρίστε, μερικά ἀκόμη!

Τώρα, για "βαρειὰ κι ἀσήκωτα", θὰ κοιτάξω νὰ σοῦ βρῶ ἀπὸ ἄλλες ἠχογραφήσεις...

Χαραλάμπης

ΥΓ. Ἀριστερά, πλαισιωένος ἀπὸ ἀρκετούς μαθητές του, ὁ λαμπαδάριος τοῦ Ναοῦ, Κυριάκος Στάντζος, στρωτός καὶ σωστός στὶς ἀπαντήσεις καὶ ἄψογος στὴ συνεργασία. Τὸν εὐχαριστῶ ἰδιαὶτερα, μὲ τὴν εὐκαιρία!
 

Attachments

  • 07_26-12-2010_Pasapnoaria-Stixologia_PLB_Symewnidis-Stantzos.mp3
    5.9 MB · Views: 55
  • 08_26-12-2010_StixiraAinwnPLB_SymewnidisStantzos.mp3
    11.3 MB · Views: 71
  • 10_26-12-2010_Doksologia_PLB_Symewnidis-Stantzos.mp3
    9.4 MB · Views: 57
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
ΥΓ1. Μὰ μέλι ἔχει ὁ Ἅγιος Λουκᾶς, τέλος πάντων; Ἀπορῶ καὶ ἐξίσταμαι καὶ τὸν νοῦν καταπλήττομαι ...
[/SIZE][/FONT]

Λες ο δάσκαλος να είναι κρυφοσακελλαριδικός;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Λες ο δάσκαλος να είναι κρυφοσακελλαριδικός;


Γελάσαμε Μιχαλάκη... μέ τά ἀστειάκια σου...

Λές αὐτό νά εἶναι τό χαρακτηριστικό τοῦ Ναοῦ;

Πάντως ὁ Χάρης προέρχεται ἀπό τή Θεσσαλονίκη τοῦ Χρύσανθου, τοῦ Ταλιαδώρου καί τοῦ Καραμάνη!!!​

 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Παντως εγώ εχω σταματήσει να του μιλάω...

Το πιό κάτω μέλος είπε "Ευχαριστώ kostaeri!" για αυτή τη δημοσίευση:
kostaeri (Σήμερα)
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Πάντως, εγώ από τότε που μου είπες τη διαπίστωσή σου ότι μερικά προσόμοια τα λέω σακελλαριδικά, πίστεψέ με, ανοίγω συχνότερα το σύντομο ειρμολόγιο του Πέτρου...

(Ήχος πλ. δ', Ω του παραδόξου θαύμαΤΟΣ, ΤΟΣ = Πα και όχι Νη)
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
ΥΓ1. Μὰ μέλι ἔχει ὁ Ἅγιος Λουκᾶς, τέλος πάντων; Ἀπορῶ καὶ ἐξίσταμαι καὶ τὸν νοῦν καταπλήττομαι ...
[/SIZE][/FONT]

Αυτό αγαπητέ Δομέστιχε μου το έχουν ρωτήσει κατά λέξη ουκ ολίγες φορές, ουκ ολίγοι άνθρωποι, ειδικά οι της ενορίας μου...:wink:
(if you know what Ι mean)
 
Last edited:

Shota

Παλαιό Μέλος

Πάντως ὁ Χάρης προέρχεται ἀπό τή Θεσσαλονίκη τοῦ Χρύσανθου, τοῦ Ταλιαδώρου καί τοῦ Καραμάνη!!!​


Υπάρχουν τριφωνίες και από τη Θεσσαλονίκη :rolleyes: :D
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Υπάρχουν τριφωνίες και από τη Θεσσαλονίκη :rolleyes: :D

Δυστυχῶς καὶ ἀνάλογη Θ. Λειτουργία σὲ δεύτερο χρόνο τὶς Κυριακὲς στὴν Μητρόπολη ...

Τὸ 'χω ξαναπεῖ.
 
Top