Κυριακή 1/8/2010 - ῾Ι. Ν. ῾Αγίου Λουκᾶ Πατησίων ᾿Αθηνῶν.

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἄγγελος κατέβη ἐν ταῖς Ἀθήναις καί ἐτάραξε τά ὕδατα.

Θερμότατες εὐχαριστίες ἐκφράζω στόν ἀγαπητό μας Χάρη Συμεωνίδη, πού σήμερα, ἀποδεχθείς τήν πρόσκλησή μας καί κατόπιν συνεννοήσεώς μας, πρωτοψάλτησε στό Ναό μας, συμψαλλόντων τοῦ λαμπαδαρίου μας Κυριάκου Στάντζου καί τοῦ Κωνσταντίνου Βαγενᾶ.

Ὁ ὄγκος, ἡ δύναμη καί ἡ ἔκταση τῆς φωνῆς του σέ συνδυασμό μέ μαθήματα καί ὕφος πατριαρχικόν, θεσσαλονικαῖον καί ἁγιορειτικόν καί τήν προσωπική του τέχνη, χάρισμα καί ἱκανότητα, μᾶς ἐνθουσίασε καί κατέπληξε. Τώρα καταλαβαίνω ὅσα ἔχει γράψει ὁ Δομέστικος, γιατί, ἀγαπητά μέλη, —ὅπως ἔχουμε ξαναγράψει— καμμία ἠχογράφηση πού ἀκοῦμε ἀπό τό φόρουμ δέν ἀποδίδει ποτέ τήν πραγματικότητα τοῦ ἀκούσματος μέσα στό Ναό.

Παρά ταῦτα ἄνοιξα αὐτό τό θέμα προκειμένου νά ἀναρτηθοῦν ἠχογραφήσεις ἀπό τή σημερινή ἡμέρα, μέ τό πλούσιο ρεπερτόριο.

Καί πάλι τόν εὐχαριστῶ καί ἐγκάρδια τοῦ εὔχομαι νά ἔχει καλή σταδιοδρομία στή μόνιμη πλέον ἕδρα του, τό κλεινόν ἄστυ μετά τοῦ ἐπινείου καί τό ὑπέροχον λεκανοπέδιον, ὑγεία, χαρά καί εὐτυχία καί ὅ,τι ἐπιθυμεῖ νά πραγματοποιηθεῖ καί νά πραγματοποιεῖται, νά χαίρεται τήν σύζυγο καί τήν γλυκύτατη θυγατέρα του.

Χάρη, εὐχαριστοῦμε πολύ!!!

 
Last edited:

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Επισυνάπτω κάποια από τα ψαλθέντα.

Χάρηκα κι εγώ που γνώρισα ένα ακόμη εκλεκτό μέλος του Ψαλτολογίου, τον Χάρη τον Συμεωνίδη. Πρόκειται για ιεροψάλτη που εντυπωσιάζει με το φωνητικό του τάλαντο, και ως προς το εύρος και ως προς το μέταλλο και τη χροιά, αλλά και με τη σοβαρότητα η οποία διέπει το ψάλσιμό του. Ήταν χαρά μου να συμψάλουμε σήμερα, όπως και με τον φίλτατο και επιστήθιο φίλο Κυριάκο, λειτουργούντος του π. Μαξίμου.

Δεν έλειψαν, βέβαια, και οι θεωρητικές συζητήσεις και οι... διαφωνίες :D στον παραδοσιακό καφέ μετά την ακολουθία - άλλωστε τί γνήσιοι ψαλτολόγιοι θα ήμασταν; Και από αυτές φάνηκαν και στην ζωντανή κουβέντα οι γνώσεις του Χάρη και η διάθεση για μεταλαμπάδευση αυτών.

Όσον αφορά στα επισυναπτόμενα, ταιριάξαμε στις υψηλές βάσεις :D και όλα πήγανε ρολόι. Τα δικά μου τα λάθη και φάλτσα κάντε πως δεν τ' ακούτε!:D Άλλωστε ήμουνα κι απροετοίμαστος περί του ρεπερτορίου!

Πρέπει να πω πως είπαμε αργές Καταβασίες, στιχολογία των αίνων, αργή δοξολογία, ψάλαμε το Προκείμενο και το Αλληλουάριο μετά των στίχων των, ολόκληρο το Κοινωνικό και κατά την κοινωνία των πιστών, και όλα τα υπόλοιπα χωρίς βιασύνη, και όμως δεν υπερβήκαμε το 3ωρο. Απόδειξη πως τα πάντα είναι ζήτημα διαχείρισης.
 

Attachments

  • Πάσα πνοή-στιχολογία των αίνων ήχος α΄.mp3
    4.2 MB · Views: 218
  • Αναστάσιμα στιχηρά των αίνων ήχος α΄.mp3
    3.8 MB · Views: 131
  • Στιχηρά προσόμοια του Σταυρού.mp3
    3.3 MB · Views: 84
  • Ι΄ Εωθινόν πλ.β΄.mp3
    4.4 MB · Views: 138
  • Δοξολογία Βιολάκη πλ. β΄.mp3
    11.4 MB · Views: 172
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
π. Μάξιμος;81407 said:

Ἄγγελος κατέβη ἐν ταῖς Ἀθήναις καί ἐτάραξε τά ὕδατα.

Θερμότατες εὐχαριστίες ἐκφράζω στόν ἀγαπητό μας Χάρη Συμεωνίδη, πού σήμερα, ἀποδεχθείς τήν πρόσκλησή μας καί κατόπιν συνεννοήσεώς μας, πρωτοψάλτησε στό Ναό μας, συμψαλλόντων τοῦ λαμπαδαρίου μας Κυριάκου Στάντζου καί τοῦ Κωνσταντίνου Βαγενᾶ.

Ὁ ὄγκος, ἡ δύναμη καί ἡ ἔκταση τῆς φωνῆς του σέ συνδυασμό μέ μαθήματα καί ὕφος πατριαρχικόν, θεσσαλονικαῖον καί ἁγιορειτικόν καί τήν προσωπική του τέχνη, χάρισμα καί ἱκανότητα, μᾶς ἐνθουσίασε καί κατέπληξε. Τώρα καταλαβαίνω ὅσα ἔχει γράψει ὁ Δομέστικος, γιατί, ἀγαπητά μέλη, —ὅπως ἔχουμε ξαναγράψει— καμμία ἠχογράφηση πού ἀκοῦμε ἀπό τό φόρουμ δέν ἀποδίδει ποτέ τήν πραγματικότητα τοῦ ἀκούσματος μέσα στό Ναό.

Παρά ταῦτα ἄνοιξα αὐτό τό θέμα προκειμένου νά ἀναρτηθοῦν ἠχογραφήσεις ἀπό τή σημερινή ἡμέρα, μέ τό πλούσιο ρεπερτόριο.

Καί πάλι τόν εὐχαριστῶ καί ἐγκάρδια τοῦ εὔχομαι νά ἔχει καλή σταδιοδρομία στή μόνιμη πλέον ἕδρα του, τό κλεινόν ἄστυ μετά τοῦ ἐπινείου καί τό ὑπέροχον λεκανοπέδιον, ὑγεία, χαρά καί εὐτυχία καί ὅ,τι ἐπιθυμεῖ νά πραγματοποιηθεῖ καί νά πραγματοποιεῖται, νά χαίρεται τήν σύζυγο καί τήν γλυκύτατη θυγατέρα του.

Χάρη, εὐχαριστοῦμε πολύ!!!


Τέτοια τοῦ λέτε καὶ δὲν πρόκειται νὰ ξανανέβη στὴν Θεσσαλονίκη.

Πάντως, νομίζω, πὼς τὸ στοιχεῖο ποὺ ἀποδίδει αὐτὸ τὸ τὸ ὠραῖο χρῶμα στὸ ἄκουσμα τοῦ «φυγά» Συμεωνίδη εἶναι, πέρα ἀπὸ τὸ φωνητικὸ τάλαντο καὶ τὴν μαθητεία του στὰ ἀναλόγια τῆς Θεσσαλονίκης καὶ τὴν βαθιὰ μελέτη τοῦ πατριαρχικοῦ ὕφους, ἡ πλήρης συμμετοχή του σὲ «βαριὲς» ἁγιορειτικὲς ἀγρυπνίες μὲ μαθήματα καὶ ψάλτες παραδοσιακοὺς ἁγιορεῖτες πατέρες, ποὺ μιὰ ἀποδοκιμαστικὴ ματιά τους ἀρκεῖ ... Αὐτὴ ἡ γνωριμία του μὲ τὰ παλαιὰ μαθήματα εἶναι τὸ στίλβωτρο τοῦ προσωπικοῦ ὕφους του, καὶ ὅπως ἀκούσατε τὸ στιλβώνει μιὰ χαρά:)

Εὔχομαι σύντομη παραμονὴ στὴν Ἀθήνα καὶ ταχεία ἐπάνοδο στὰ πάτρια :wink:

ΥΓ. Ἔτσι ψάλλεται ὁ α' ἦχος, πανηγυρικὰ, χαρμόσυνα καὶ λεβέντικα, ὄχι ἀμάν ἀμάν μὲ τὸν ναργιλὲ στὸ χέρι ...
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Πραγματικά, θαυμάσιο και κατανυκτικό το άκουσμα (συνηγορούσης και της άρτιας τελικά ηχητικής του ναού και της πολύ καλής ηχογράφησης)!

Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετασχόντες, ιερείς και ψάλτες, αλλά κυρίως στον Χάρη Συμεωνίδη!
Καλό Δεκαπεντάυγουστο!
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Από την Θ. Λειτουργία.

Στον Απόστολο, όπως είπα και προηγουμένως, ψάλαμε, όπως έχουμε συνηθίσει πια στον Άγιο Λουκά, το Προκείμενο με τους στίχους του. Είναι αποδομένος κατά το Ζακυνθινό ύφος (το κατά δύναμιν) απ' τον υποφαινόμενο.
[Θα μου πείτε, τί δουλειά έχω στην ενότητα του Χάρη, έτσι το θελε ο δημιουργός του θέματος :p]
Στα υπόλοιπα, το Χερουβικό από τη Θ.Λ. του Λ. Πετρίδη και τα λειτουργικά του Χατζηαθανασίου σε ιδιαίτερα υψηλές βάσεις, εξαιρετικά.

Θα ανεβούν και τα τελευταία.
 

Attachments

  • Απόστολος.mp3
    5.6 MB · Views: 119
  • Χερουβικό α΄.mp3
    6.5 MB · Views: 133
  • Πληρωτικά-Πιστέυω.mp3
    7.2 MB · Views: 193
  • Αγ. Αναφορά.mp3
    6.1 MB · Views: 125

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Παρα πολυ ωραιος ο κ. Συμεωνιδης!!:) Ωραια ερμηνεια και φωνη! Απ'οτι διαβασα κατεβηκε Αθηνα. Εχασε η Θεσ/νικη εναν ωραιο ψαλτη:wink:
Υ.Γ. Οι βασεις ειναι φυσικες.:wink:
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πᾶν᾿ τὰ μικρόφωνα ...

Ὁ «τρελὸς» ὁ Συμεωνίδης πάλι ἄκουγε τὰ ἴσα τοῦ Ναυπλιώτη.

ΥΓ. Τὰ λειτουργικὰ αὐτὰ δὲν εἶναι τῆς προτίμησής μου, ἀλλὰ ὁ Σ. ἦταν ὑποδειγματικός.

 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Παρα πολυ ωραιος ο κ. Συμεωνιδης!!:) Ωραια ερμηνεια και φωνη! Απ'οτι διαβασα κατεβηκε Αθηνα. Εχασε η Θεσ/νικη εναν ωραιο ψαλτη:wink:
Υ.Γ. Οι βασεις ειναι φυσικες.:wink:

Στὰ λειτουργικὰ ἦταν ψηλότερες, χωρὶς αὐτὸ νὰ σημαίνει κάτι ...
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Η μικροφωνικη πραγματικα ειναι εξαιρετικη! Βοηθα τρομερα στις ψηλες νοτες καθως δεν χρειαζεται να βαζεις πολυ ενταση με αποτελεσμα να βγαινουν αβιαστα!:wink: Το Αξιον Εστιν θα το ανεβασετε?
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Στὰ λειτουργικὰ ἦταν ψηλότερες, χωρὶς αὐτὸ νὰ σημαίνει κάτι ...

Συμβουλευτειτε το διαπασων σας:wink: Αυτο βεβεαια που εχει σημασια ειναι η εξαιρετικη εκτελεση απο τον κ. Συμεωνιδη!:)
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Πολλή ανυπομονησία έπεσε... :rolleyes:

Πάρε κόσμε! :D
 

Attachments

  • Άξιον εστί.mp3
    2.5 MB · Views: 124
  • Κοινωνικόν ήχος α΄.mp3
    5.8 MB · Views: 116
  • Καλοφωνικός ειρμός 'Λίθον ον απεδοκίμασαν'.mp3
    4.5 MB · Views: 126

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Πολύ χάρηκα που συνάντησα τον Χάρη (και τους υπολοίπους) στην πατρική μου ενορία, τον Άγ. Λουκά Πατησίων, μετά το πέρας της Θ. Λειτουργίας.
Όταν μάλιστα άκουσα και τις ηχογραφήσεις, ζήλεψα που δεν πρόλαβα να τον ακούσω και ζωντανά.
Στα Πληρωτικά-Λειτουργικά ιδιαίτερα συγκινήθηκα που τον άκουσα να "απαντάει" στον δάσκαλό μου π. Θεολόγο Γρύλλη.

Πλούσιο φωνητικό τάλαντο και εξαιρετική τεχνική.
Στα ψηλά, μου θύμησε τον αείμνηστο Σουρλαντζή, ιδιαίτερα στο "Άξιον εστίν".

Εύχομαι ο Θεός να τον στηρίζει σε όλα του τα διαβήματα και να του δίνει δύναμη να πλημμυρίσει με τη φωνή του τους Ναούς των Αθηνών, δοξάζοντας το Πανάγιο Όνομά Του.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Εύχομαι ο Θεός να τον στηρίζει σε όλα του τα διαβήματα και να του δίνει δύναμη να πλημμυρίσει με τη φωνή του τους Ναούς των Αθηνών, δοξάζοντας το Πανάγιο Όνομά Του.
Το μόνο που έχω να προσθέσω σ' αυτήν την συγκινητική και ειλικρινέστατη ευχή, πέρα από τη δική μου, είναι ότι έχεις μεγάλη καρδιά που χωράει πολλά! Θα ήθελα κι εγώ να ήμουν έτσι.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ὅπως ἀναφέρθηκε, δεύτερος τῇ τάξει συλλειτουργῶν ἐφημέριος ἦταν ὁ π. Θεολόγος Γρύλλης καί τρίτος ὁ π. Γεώργιος Διαμαντάκης, τοῦ π. Ἠλία Κατσαρῆ λειτουργοῦντος στό παρεκκλήσιόν μας τῆς Ἁγίας Παρασκευῆς καί τοῦ π. Εὐτυχίου Κονταδάκη τελοῦντος ἐν ἀδείᾳ. Ἐπίσης ἀπουσίαζε καί ὁ Διάκονός μας π. Χρῆστος Βλάχος (μέλος τοῦ φόρουμ).


ΥΓ. Πάντως γιά «ἀποτοξίνωση» τό ἑσπέρας τῆς ἴδιας ἡμέρας ἡ παράκληση εἶχε φούλ ἐναρμόνιση καί γιά τῆς Μεταμορφώσεως προγραμματίστηκε 100% κλιτόν, εἰς ἀμφότερα παρόντος τοῦ Βαγενᾶ. Θά μεσολαβήσει ἐν τῷ μεταξύ ἄλλη «βαρειά» κατάσταση τήν Τετάρτη στήν παράκληση, πρωτοψαλτεύοντος τοῦ Ἀπόστολου Καλπακίδη.

 
Last edited:

christos_v

Παλαιό Μέλος
π. Μάξιμος;81480 said:

Ἐπίσης ἀπουσίαζε καί ὁ Διάκονός μας π. Χρῆστος Βλάχος (μέλος τοῦ φόρουμ).


[/SIZE]

Eυχές και απο εμένα στον κ. Συμεωνίδη, οπως εν ευλογίαις Κυρίου η εγκατάσταση και διακονία του στην πόλη μας και το νομό μας γενικότερα.

Ελπίζω σε μια άλλη ευκαιρία απο τον Θεό, δια ζώσης συνάντησης.

Eυχαριστίες στον Κ. Βαγενά, Αναγνώστη, για τη ηχητική εγγραφή και διάθεση του υλικού.

Ήμουν στην πόλη των Πατρών για την τέλεση του μυστηρίου του γάμου, επιστηθίου και ηγαπημένου φιλικού μου ζεύγους, στον Ι.Ν., του πολυούχου της πόλεως Αγίου Ανδρέου.

Τη Κυριακή και έπειτα απο κάλεσμα του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Πατρών κ. κ. Χρυσοστόμου είχα την ευλογία να διακονήσω στον Ι. Ν. Αγίας Σοφίας Πατρών, ιερουργούντος του Σεβασμιωτάτου, τον οποίο και απο εδώ θερμά ευχαριστώ για την τιμή στο πρόσωπό μου.

Στον ναό της Αγίας Σοφίας, ο πρωτοψάλτης εξαιρετικός που όμως δεν είχα ευκαιρία να συνομιλήσω μαζί του.

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι και σε άλλη ενότητα, χωρις να επισκιαστεί το γεγονός στο thread και το θέμα που είμαστε, ας αναφέρει.

Καλό μήνα και Μεταμορφούμενοι να τιμήσουμε την Παναγιά μας!
 
Last edited:

Γ.Π.

Νέο μέλος
Ὁ ...Ἄγγελος, θά ἐπισκεφτεῖ καί τόν Πειραιᾶ, μετά τήν Ἀθήνα.
Ἔτσι, τήν Κυριακή 08/08/2010 θά τόν ἀκούσουμε στή Μυρτιδιώτισσα!!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Λίγο ... μελαχρινούλης γιὰ ξανθὸς, γαλανομάτης ἄγγελος, ἀλλὰ ἔχει ἄλλα ... ταλέντα: χορεύει, παίζει πιάνο, κάνει ταχυδακτυλουργικὰ, ἀληθινὸς showman :D:D
 
Top