Κυριακή των Μυροφόρων (15/05/2016) Ἱ. Μονή Ζωοδόχου Πηγῆς Βαλουκλῆ

Shota

Παλαιό Μέλος
Ο Γεωργιάδης την ψάλλει σε ηχογράφηση μετά Κανονάρχου (και επομένως μάλλον από το Πατριαρχείο) που ανέβηκε παλιά στο site του Μουσικού Γυμνασίου & Λυκείου Θσσαλονίκης, αλλά δε σημαίνει κάτι απαραίτητα αυτό, υπήρχε αυξημένη ελευθερία στα ψαλλόμενα κατά τα χρόνια εκείνα.

Η καταγραφη απο το βιβλιο του (απο εδω)

attachment.php


Και μια αλλη εκδοχη (η "πηγη" της οποιας ειναι μαλλον ο Καμαραδος;) απο το βιβλιο του Α. Συρκα, που ανεβηκε εδω

attachment.php
 

Attachments

  • 1.png
    1.png
    249.3 KB · Views: 230
  • 2.png
    2.png
    60.9 KB · Views: 232

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Η καταγραφη απο το βιβλιο του (απο εδω)
Απλά αναφέρθηκα στην ηχογράφηση, καθώς εκείνη είναι μάλλον μέσα από το Πατριαρχείο. Έχει διαφορές στις θέσεις το ψαλλόμενο μέλος σε άλλα σημεία σε σχέση με το βιβλίο.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
η ίδια φράση λίγο διαφορετικότερη από Παναγιωτίδη...
 

Attachments

  • αναστάντα Παναγιωτιδη.doc
    116 KB · Views: 15

Π.Κατσουλιέρης

Παλαιό Μέλος
Εχει αλλοιωθει η ηχογράφηση? Στο τέλος φτάνει να έχει ανέβει η βάση 1 με 2 φωνές αν δεν κανω λάθος κ' ειναι παράξενο διότι δεν πρόκειται για κάποιο δύσκολο ή μεγάλο μάθημα.:confused:
Από ΓΚΜ
Περι Τσολακιδου και ανυψωσεως βασεως

Πολλακις ξεκινουσε τα μαθηματα εις χαμηλας ΔΙ ΑΥΤΟΝ βασεις, δια να διευκολυνει τους βοηθους

Η φυσικη του βασις ητο υψηλοτερα

Εχω το ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΝ αυτης της κασσετας την οποιαν εστειλε εις τον Καραμανην == δεν το εχω μαζι μου δια να συγκρινω

Η αντιγραφη εγενετο παρ εμου εις κανονικην ταχυτηταν και καλων συστηματων, και ουχι δια μηχανηματος της εποχης συντομου αντιγραφης, με αλλαγας ταχυτητος και υψους μελους εις τυχον μικροδιαφορας μακρους ταινιας == πολλακις πχ η μαγνητοταινια Α των 90 λεπτων ΔΕΝ ειχε το ιδιον μακρος με την καθε ταινιαν Β των 90 λεπτων


Τωρα, να υπηρξε διαφορα αναμεταξυ μπομπινας == reel tape == και κασσετας == δεν γνωριζω

Που ειναι τα reel tapes εκ των οποιων υποτιθεται οτι εσυναρμολογησε την κασσεταν η αλλην reel tape την οποιαν εστειλε εις τον Καραμανην;

"Εστειλεν" αυτην ταχυδρομικως η δια μεσου του ΑΝΕΨΙΟΥ του Καραμανη;

Ηχογραφησε και αλλα ο ανεψιος του Καραμανη εν Σπαρτη;

Παντως, εις τα εν οικω και εν οδω μαθηματα ουδεποτε εχανε τας βασεις, εις οποιον υψος και να επαιρνε το μελος == ισοκρατουσα ομως εγω

Εις την εν λογω ηχογραφησιν, και να ανεβηκε η βασις εν ωρα εκτελεσεως, δεν θα με εξεπλητε το γεγονος αυτο.... τον εκουραζαν αι χαμηλαι βασεις των υπολοιπων...


Η διαγνωσις ΦΥΣΙΚΗΣ vs ΤΕΧΝΙΚΗΣ ανυψωσεως ειναι ΕΥΚΟΛΩΣ δια μεσου στατιστικης αναλυσεως των FORMANT frequencies και των αρμονικων του backround noise == οι ειδημονες ας ασχοληθουν....
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Από ΓΚΜ
Εις την εν λογω ηχογραφησιν, και να ανεβηκε η βασις εν ωρα εκτελεσεως, δεν θα με εξεπλητε το γεγονος αυτο.... τον εκουραζαν αι χαμηλαι βασεις των υπολοιπων...
Μάλλον αυτή είναι η αιτία, όπως άλλωστε συνέβαινε και με τον αείμνηστο Χ.Θεοδοσόπουλο κ.α.
 
Last edited by a moderator:

Shota

Παλαιό Μέλος
Και απο τον Στανιτσα, αν και δεν ειναι ξεκαθαρο πως εψαλλε τη θεση αυτη μεσα στο Πατρειαρχειο.

attachment.php
 

Attachments

  • 1.png
    1.png
    356.4 KB · Views: 192

Mpanelas Mixail

Μέλος

Ἀκριβῶς σὰν κι αὐτό. Πολὺ σωστά.

Θαυμάσιος ὁ δάσκαλος τοῦ κ. Νεοχωρίτη, στὸν ὁποῖο ἐμαθήτευσε καὶ ἐδιδάχθη τὸ ὕφος του.

Ο οποίος ποιον Είχε δάσκαλο;

Υ.Γ. Εχε υπ όψιν σου πώς ειρωνεύτηκες επανειλημμένα λόγια αυτού του "θαυμάσιου δασκάλου" τα οποία παρέθεσε ο άλλος σπουδαίος μαθητής του.Ας μην μας παρασερνουν τα πάθη μας .Ας κρατάμε τα προσχήματα.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ο οποίος ποιον Είχε δάσκαλο;

Υ.Γ. Εχε υπ όψιν σου πώς ειρωνεύτηκες επανειλημμένα λόγια αυτού του "θαυμάσιου δασκάλου" τα οποία παρέθεσε ο άλλος σπουδαίος μαθητής του.Ας μην μας παρασερνουν τα πάθη μας .Ας κρατάμε τα προσχήματα.

ΔΕΝ εἰρωνεύτηκα τὰ λόγια τοῦ Τσαμκιράνη, ἀλλὰ τὴν ἑρμηνεία τους ἀπὸ μέλος τοῦ φορουμ. Ἔχει διαφορά, νομίζω πὼς τὸ καταλαβαίνετε.

Κανένα πάθος δὲν μὲ παρασέρνει στὴν κουβέντα μας. Ἡ ἠχογράφηση τοῦ Τσαμκιράνη εἶναι ἐξαιρετική καὶ ὁ μακαριστὸς ἀκούγεται ἀπ' ὅλους μας μὲ θαυμασμό γιὰ τὸ τάλαντο ποὺ τοῦ ἔδωσε ὁ Θεός καὶ τὸ παραδοσιακὸ ὕφος ποὺ προέβαλε.
Δὲν καταλαβαίνω ποὺ τὸ πρόβλημα καὶ ποιὸς δύναται νὰ ἀμφισβητήσει τὴν ἀξία τοῦ Τσαμκιράνη;

Ὁ δὲ κ. Νεοχωρίτης εἶναι φορέας τοῦ παραδοσιακοῦ ὕφους τοῦ δασκάλου του, ὅπως πάντα συνέβαινε στὴν ψαλτική μας καὶ τὸ ἀποδίδει μὲ μαεστρία καὶ πολὺ καλὰ κάνει. Εἶναι κακὸ νὰ ἀκολουθεῖ κανεὶς τὸν δάσκαλό του; Δὲν σᾶς καταλαβαίνω.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
"...διυλίζοντες τον κώνωπα την
δε κάμηλον καταπίνοντες..."
Μόνο ποὺ τὸ χωρὶο ἀναφέρεται σὲ ΕΝΑΝ κώνωπα, ἐδῶ ζουζουνίζει νέφος ὁλόκληρο ἴσα μὲ μιὰ ... κάμηλο ...
 
Top