Κυριακή του Τελώνου και Φαρισαίου

π. Αμφιλόχιος1

Αρχιμ. Αμφιλόχιος Ρουσάκης
Μετά από αίτημα του αγαπητού μου αδελφού πανοσ. Αρχιμ. κ. Μαξίμου Ματθαίου αναρτώ αποσπάσματα από τους αίνους , το Δοξαστικό το Δύναμις και το Αξιον Εστί από την Κυριακή του Τελώνου και Φαρισαίου. Τα ως άνω μαθήματα ερμηνεύει ο Πρωτοψάλτης του Ι. Ν. Αγίου Γεωργίου Κυνοσάργους κ. Λάζαρος Κουμεντάκης.
 

Attachments

  • mi proseuksometha farisaikos.mp3
    1.3 MB · Views: 138
  • tou telonou k tou Farisaiou to diaforon.mp3
    1.2 MB · Views: 113
  • doksastiko telonou k farisaiou.mp3
    4.3 MB · Views: 104
  • dynamis kalogirou hxos pl a.mp3
    1.8 MB · Views: 81
  • dynamis kalogirou Ag Athanatos.mp3
    3.2 MB · Views: 83
  • Aksion esti hxos pl a.mp3
    2.8 MB · Views: 95
Last edited:

π.Παναγιωτης1

Νέο μέλος
Μετά από αίτημα του αγαπητού μου αδελφού πανοσ. Αρχιμ. κ. Μαξίμου Ματθαίου αναρτώ αποσπάσματα από τους αίνους , το Δοξαστικό και το Δύναμις από την Κυριακή του Τελώνου και Φαρισαίου. Τα ως άνω μαθήματα ερμηνεύει ο Πρωτοψάλτης του Ι. Ν. Αγίου Γεωργίου Κυνοσάργους κ. Λάζαρος Κουμεντάκης

Π. ΑΜΦΙΛΟΧΙΕ ΜΠΡΑΒΟ ΑΞΙΟΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΞΙΟΣ Ο ΨΑΛΤΗΣ ΤΙ ΓΛΥΚΕΙΑ ΦΩΝΗ ΤΙ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ; ΔΕΝ ΜΕ ΚΟΥΡΑΖΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΩ ΩΡΕΣ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Εὐχαριστοῦμε γιά τίς ἠχογραφήσεις.

Ἐπαναλαμβάνω ὅσα εἶχα γράψει ἐδῶ.

Καί εἰς ἄλλα!

Καλό Τριῴδιο καί καλό Πάσχα!

Πιστεύω ὅτι θά ἐμπλουτισθεῖτε μουσικῶς καί θά ἐμπλουτίσετε καί τό Ψαλτολόγιον μέ τόν ἄξιο πρωτοψάλτη σας!​
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τουλάχιστον γιὰ τὸ πρῶτο κομμάτι ποὺ ἄκουσα, νὰ σημειώσω τὴν καλιφωνία τοῦ κ. Κουμεντάκη.

ΟΜΩΣ. Ἄλλο πρῶτος ἦχος, ἄλλο μακάμ σαμπάχ.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Τουλάχιστον γιὰ τὸ πρῶτο κομμάτι ποὺ ἄκουσα, νὰ σημειώσω τὴν καλιφωνία τοῦ κ. Κουμεντάκη.

ΟΜΩΣ. Ἄλλο πρῶτος ἦχος, ἄλλο μακάμ σαμπάχ.

Περί καλλιφωνίας συμφωνώ.
Και για το μακάμ φυσικά! Περίμενα βέβαια να το πει άλλος μη ωδειακός... Εμένα μου χτύπησε κάπως επίσης και ο "ελεύθερος" χρόνος και στα δύο κομμάτια που άκουσα (Μη προσευξώμεθα και το δοξαστικό)
 
Top