Κυριακή του Παραλύτου 26/05/13

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Αγαπητοί συμφορουμίτες Χριστός Ανέστη,

η ερώτηση μου είναι

ποια μαθήματα σκοπεύετε να ψάλλετε την ερχόμενη Κυριακή του Παραλύτου 26/05/13;
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Όρθρος μέχρι και εξαποστειλάρια, χύμα από το Πεντηκοστάριο. Αίνοι και δοξαστικό από Καραμάνη, Χερουβικό Φωκαέως ήχος γ' (προσωπική αδυναμία...) και Κοινωνικό ήχος γ΄Γρηγορίου Πρωτοψάλτου, από 4ο τόμο της Ζωής. Στα λειτουργικά είμαι, ως συνήθως, αναποφάσιστος, μπορεί και να γίνει αυτοσχεδιασμός, με "κλοπή" θέσεων από διάφορες συνθέσεις, οψόμεθα. Αυτά, πρώτα ο Θεός...
 
Μανώλη, Χριστός Ανέστη!

Απαντώ για τα πιο σημαντικά:

Δοξαστικό - δοξολογία σύντομη (ήχος πλ.δ'), σύντομο τρισάγιο - χερουβικό - σύντομα λειτουργικά (ήχος γ'), Συμφώνως Παρθένε: όλα από το Πεντηκοστάριο του Γ. Κουντιάδη http://analogion.com/forum/showthread.php?t=27132.

Συστήνω το δοξαστικό (Κύριε τον παράλυτον) ανεπιφύλακτα. Αν δεν κάνω λάθος το έχει επεξεργαστεί από του Ραιδεστηνού.

Η δοξολογία και τα λειτουργικά όχι από τη σειρά που είναι στο βιβλίο (δηλ. Κυριακή του Παραλύτου), αλλά από άλλα σημεία του (ακολουθεί διαφορετικό σύστημα ήχων).

Τρισάγιο ψέλνω σπάνια σε άλλο ήχο από το δεύτερο, αλλά αυτή την Κυριακή το συνηθίζω σε τρίτο, καθώς προσπαθώ να ψέλνω όσο πιο πολλά μαθήματα του Κουντιάδη μπορώ "εις μνημόσυνόν του"!

Τα χερουβικά γενικά είναι σχετικά μεγάλα (για τα δεδομένα μιας μικρής ενορίας) και, προκειμένου να τα ψάλλω, αναγκαστικά προσπαθώ να τα συντομεύσω κάπως (συνήθως κόβω την εισαγωγή και λέω πιο σύντομα το "μυστικώς εικονίζοντες").

Υ.Γ. Άσχετο εδώ, αλλά πως πάει το κανονάρχημα;:)
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Υ.Γ. Άσχετο εδώ, αλλά πως πάει το κανονάρχημα;:)

Το επιχείρησα μέσα στην Μ.Εβδομάδα και πήγε αρκετά καλά!!! Μου έκανε εντύπωση η όρεξη των παιδιών για το κανονάρχημα!!
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Πρώτα ο Θεός, λέω να ψάλλω κλασικά από Ιωάννη μέχρι και αναβαθμούς..απ'εκεί και πέρα Χρύσανθο Θεοδοσόπουλο τα του Πάσχα και το Δοξαστικό..Από Καραμανη Αίνοι και δοξολογία..Θ.Λειτουργία. Χερουβικό λέω να ψάλλω Σουρλαντζή (αν προλάβω να διαβάσω, αλλιώς Φωκαέα ή το Χορωδιακό) Λειτουργικά του Χατζηαθανασίου του Γ' ήχου και αντί του Άξιον εστίν από Χρύσανθο Θεοδοσόπουλο..
 
Last edited:

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Εγώ λέω πρώτα ο Θεός, την ερχόμενη Κυριακή να ψάλλω έως εξαποστειλάριο από το Πεντηκοστάριο, Αίνοι από Πρίγγο, δοξαστικό από Χρύσανθο, δοξολογία τρίτου ή πλ.δ' Μανουήλ, Τρισάγιον μάλλον σύντομο σε β' ήχο, Χερουβικό Γρηγορίου, λειτουργικά Σουρλατζή και αντί του Άξιον εστίν από Χρ. Θεοδοσόπουλο.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Εγώ λέω πρώτα ο Θεός, την ερχόμενη Κυριακή να ψάλλω έως εξαποστειλάριο από το Πεντηκοστάριο, Αίνοι από Πρίγγο, δοξαστικό από Χρύσανθο, δοξολογία τρίτου ή πλ.δ' Μανουήλ, Τρισάγιον μάλλον σύντομο σε β' ήχο, Χερουβικό Γρηγορίου, λειτουργικά Σουρλατζή και αντί του Άξιον εστίν από Χρ. Θεοδοσόπουλο.

Χρῆστο, θά σοῦ φέρω τό εἰρμολόγιο τοῦ ἄρχοντος κυρ-Δημοσθένους (ὅπως μοῦ παρήγγειλες) αὔριο, ὁπότε βάλε κι ἀπό ἐκεῖ κάποιο μάθημα. Ἀξίζει μέ τό παραπάνω!!!
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Όλα του Όρθρου από Καραμάνη, ή από τα βιβλία του Σωτ. Αρβανίτη
Τρισάγιον / Δύναμις τα κλασικά
Χερουβικό - Λειτουργικά - Κοινωνικό τα δικά μου.
 
Last edited:

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Όλα του Όρθρου από Καραμάνη, ή από τα βιβλία του Σωτ. Αρβανίτη
Τρισάγιον / Δύναμις τα κλασικά
Χερουβικό - Λειτουργικά - Κοινωνικό τα δικά μου.

Αγαπητέ Λάτρη της Β.Μ. Πώς μπορείς και ψάλλεις Καραμάνη, Σωτ. Αρβανίτη, κλασικά μαθήματα και παράλληλα να συνθέτεις δικά σου κομμάτια όντας "παράφωνος" ;;;;:confused: Μήπως πρέπει να το αλλάξεις αυτό το επίθετο ή είναι από μετριοφροσύνη και ταπείνωση;

Να είσαι καλά.
 
Top