Κυριακή της Σταυροπροσκυνήσεως

OPTINA1969

Μέλος
Καλησπερα σε όλους...
υστερα απο αρκετον καιρο και αρκετες προσπάθειες εκμάθησης διαμόρφωσης υλικού και ανεβάσματος(για όλα ευχαριστώ τον αδελφό και φίλο Δημήτρη Φακίνο)ανεβάζω κάποια από τα ψαλέντα μέλη της παρελθούσης Κυριακής της Σταυροπροσκυνήσεως και ζητώ την κατανόηση και την αγάπη σας...
 

Attachments

  • την υψηλοφρονα γνωμην πετρου πελοπον.mp3
    3 MB · Views: 112
  • ο θειοτατος προετυπωσε.mp3
    2.3 MB · Views: 130

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
Καλησπερα σε όλους...
υστερα απο αρκετον καιρο και αρκετες προσπάθειες εκμάθησης διαμόρφωσης υλικού και ανεβάσματος(για όλα ευχαριστώ τον αδελφό και φίλο Δημήτρη Φακίνο)ανεβάζω κάποια από τα ψαλέντα μέλη της παρελθούσης Κυριακής της Σταυροπροσκυνήσεως και ζητώ την κατανόηση και την αγάπη σας...

Καλημέρα μουσοτραφής ομήγυρις.

Άλλη μία σοβαρή ανάρτηση φιλοξονείται μέσα από αυτό το forum.

Τα μέλη του Πέτρου Λαμπαδαρίου διά στόματος Νεκταρίου Πρωτοψάλτου διακρίνονται τόσο για την απλότητα όσο και για την ανδροπρεπή-μεγαλοπρεπή εκτέλεση.

Η Μητρόπολη Μεσογαίας και Λαυρεωτικής έχει την ευλογία να έχει στους κόλπους της έναν από τους πιο σοβαρούς Πρωτοψάλτες.

Ο Θεός να σε ενδυναμώνει ώστε να υμνείς τα μεγαλεία Του.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κι εγώ ενθουσιάστηκα Δημήτρη με το ανέλπιστο τάλαντο του Optina1969.

Φωνή ηχοχρωματικά πλουσιότατη με πολύ σοβαρότητα αλλά και ευαισθησία. Ερμηνεία με ακρίβεια, ρυθμό, πειθαρχία και παραδοσιακή γνώση και άποψη. Από τους ψάλτες που όχι μόνο εμπιστεύεσαι, αλλά και χαίρεσαι να ακούς. Συγγνώμη για τη φλυαρία.

ΥΓ Πού ακριβώς ψάλλει ο κύριος στη μητρόπολη Μεσογαίας;
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Καλησπερα σε όλους...
υστερα απο αρκετον καιρο και αρκετες προσπάθειες εκμάθησης διαμόρφωσης υλικού και ανεβάσματος(για όλα ευχαριστώ τον αδελφό και φίλο Δημήτρη Φακίνο)ανεβάζω κάποια από τα ψαλέντα μέλη της παρελθούσης Κυριακής της Σταυροπροσκυνήσεως και ζητώ την κατανόηση και την αγάπη σας...

Mπραβο πολυ ωραια ψαλλεις! Δυο χρονια να ερχοσουν κοντα μου θα σ'ετρεμε το αναλογιο...!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κρίμα...:(

Πάντως κάτι κατάλαβα. Μοιάζει πολύ στη φωνή (αλλά όχι στο ύφος) με τον Τάσο Βασιλόπουλο.

ΥΓ
Κρίμα...:( .
Το κρίμα πήγαινε στο ότι έχω πάρε-δώσε με Μαρκόπουλο και θα μπορούσα να τον ακούσω καμιά μέρα
 
Last edited:

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
Γιώργος Μ.;108032 said:
Κρίμα...:(

Πάντως κάτι κατάλαβα. Μοιάζει πολύ στη φωνή (αλλά όχι στο ύφος) με τον Τάσο Βασιλόπουλο.

Αγαπητέ Γεώργιε,

με τον Νεκτάριο μας συνδέει βαθειά οικογενειακή φιλία και μακρόχρονη συνεργασία εν τω αναλογίω.

Έχουμε, λοιπόν, θέσει τους εξής κανόνες:
1) Η φωνητική χροιά του καθενός από εμάς να είναι η ίδια τόσο όταν ομιλούμε όσο και όταν ψάλλουμε.

2) Να μην προσπαθούμε να μιμηθούμε τις φωνές των μεγάλων διδασκάλων, αλλά ακούγοντάς τους με περισσή προσοχή και σεβασμό να προσαρμόζουμε τις μεγαλοπρεπείς εκτελέσεις τους στο δοθέν από τον Θεό φωνητικό μας τάλαντο.

3) Να ερμηνεύουμε τα μουσικά κείμενα με σοβαρότητα και σεβασμό στον μελοποιό, αποφεύγοντας τις όποιες ακρότητες οι οποίες δεν έχουν σχέση με την ορθόδοξη λατρεία.΄

4) Να προσπαθούμε να μην μας κυριεύει ο όποιος ψαλτικός οίστρος, ενθυμούμενοι πάντα τον σκοπό για τον οποίο ψάλλουμε.

Τώρα, αν καταφέρνουμε να κινούμαστε μέσα σε αυτά τα πλαίσια όχι μόνο δεν έχουμε το παραμικρό δικαίωμα άποψης αλλά αντιθέτως έχουμε την υποχρέωση να δεχόμαστε κάθε είδους σχόλιο, παρατήρηση και νουθεσία.

Εύχομαι καλή ημέρα.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Τώρα, αν καταφέρνουμε να κινούμαστε μέσα σε αυτά τα πλαίσια όχι μόνο δεν έχουμε το παραμικρό δικαίωμα άποψης αλλά αντιθέτως έχουμε την υποχρέωση να δεχόμαστε κάθε είδους σχόλιο, παρατήρηση και νουθεσία.
Η (ταπεινή) άποψή μου είναι ότι είναι πάρα πολύ ωραία και άξια μίμησης τα πλαίσια που θέσατε (πραγματικά πρωτότυπη και αξιόλογη η συνεργασία μέσω αμοιβαίας ρήτρας) και ότι κινείστε απόλυτα στα πλαίσια που θέσατε. Καλή συνέχεια στο έργο σας!
 

kuman

Εμ.Γ. Κουλούρης
Καλησπερα σε όλους...
υστερα απο αρκετον καιρο και αρκετες προσπάθειες εκμάθησης διαμόρφωσης υλικού και ανεβάσματος(για όλα ευχαριστώ τον αδελφό και φίλο Δημήτρη Φακίνο)ανεβάζω κάποια από τα ψαλέντα μέλη της παρελθούσης Κυριακής της Σταυροπροσκυνήσεως και ζητώ την κατανόηση και την αγάπη σας...

Συγχαρητήρια φίλε Νεκτάριε.
Σου εύχομαι να είσαι καλά να υμνείς τον Θεό.
Καλή δύναμη.
 

OPTINA1969

Μέλος
Mπραβο πολυ ωραια ψαλλεις! Δυο χρονια να ερχοσουν κοντα μου θα σ'ετρεμε το αναλογιο...!

Η αλαζονεία δεν είναι καλος σύμβουλος και τα αναλόγια δεν είναι για να μας τρεμουν...Εκτός εαν βρίσκεστε σε καποιο "μαγαζί" ή "λαϊκή πανήγυρι" όπου εκεί τα πάντα επιτρέπονται. Αν δεν αισθάνεστε τριγύρω σας τίποτα άλλο εκτός από τον εαυτό σας τον τρομοκράτη και τα εθελόθυτα θύματα που σας υφίστανται από κάτω , τότε καλό θα είναι να αναζητήσετε ενα λαϊκό πάλκο και έναν καλό μανατζεράκο για τη συνέχεια της καριέρας σας....
Επειδή , όμως υπάρχει και ο Θεός καλό είναι να τρέμουμε Εκείνον κι όχι τα αναλόγια...
Υ.Γ. Παρεμπιπτόντως, τα πανεπιστημιακά μαθήματα (courses) διαρκούν τέσσερα κι όχι δύο έτη....καληνύχτα...
 
Last edited:

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Καλησπερα σε όλους...
υστερα απο αρκετον καιρο και αρκετες προσπάθειες εκμάθησης διαμόρφωσης υλικού και ανεβάσματος(για όλα ευχαριστώ τον αδελφό και φίλο Δημήτρη Φακίνο)ανεβάζω κάποια από τα ψαλέντα μέλη της παρελθούσης Κυριακής της Σταυροπροσκυνήσεως και ζητώ την κατανόηση και την αγάπη σας...

Άξιος ο συνάδελφος Νεκτάριος
για την ζωντανή ηχογράφηση χωρίς βοηθούς,ισοκράτημα κ άλλα τεχνικά βοηθήματα.
Ωραία ηχογράφηση με απλότητα το ψαλλόμενο μέλος.
Αξίζουν συγχαρητήρια κ στο Νεκτάριο
(αλλά κ σε όλα τα μέλη που "ανεβάζουν" ηχογραφήσεις τους)
που είχε το θάρρος να θέσει τον εαυτό του σε δημόσια κρίση.
Καιρό είχα να ακούσω ηχογράφηση όπου το μέλλος να βγαίνει αβίαστα,χαλαρά
με απόλυτη φυσικότητα.
 

OPTINA1969

Μέλος
Συγχαρητήρια φίλε Νεκτάριε.
Σου εύχομαι να είσαι καλά να υμνείς τον Θεό.
Καλή δύναμη.
Φίλε Μανώλη
γεια χαρα κι ευχαριστω για τα καλά σου λόγια...
Ελπίζω να βρεθούμε από κοντά για να τα πούμε...η πρόταση ισχύει και από τη μεριά του Δημήτρη Φακίνου...
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Καλησπερα σε όλους...
υστερα απο αρκετον καιρο και αρκετες προσπάθειες εκμάθησης διαμόρφωσης υλικού και ανεβάσματος(για όλα ευχαριστώ τον αδελφό και φίλο Δημήτρη Φακίνο)ανεβάζω κάποια από τα ψαλέντα μέλη της παρελθούσης Κυριακής της Σταυροπροσκυνήσεως και ζητώ την κατανόηση και την αγάπη σας...

Λιτός και απλός ο τρόπος που ψέλνετε με τάξη και σωστό χρωματισμό και χρονική αγωγή μου θυμίζετε λίγο το ύφος των Θωμάδων δεν ξέρω αλλά τους θαυμάζω
Να είστε καλά σας εύχομαι πάντα τα καλυτέρα
 

OPTINA1969

Μέλος
Λιτός και απλός ο τρόπος που ψέλνετε με τάξη και σωστό χρωματισμό και χρονική αγωγή μου θυμίζετε λίγο το ύφος των Θωμάδων δεν ξέρω αλλά τους θαυμάζω
Να είστε καλά σας εύχομαι πάντα τα καλυτέρα

Χαίρετε εν Κυρίω αγαπητέ μου Αλέξιε,
σας ευχαριστώ ειλικρινα για τα καλά σας λόγια,συμφωνω απόλυτα και με τους λόγους του αγίου Γερασίμου(γιαυτό και ίσως απάντησα σκληρά σε κάποιον άλλο αδελφό που αντιμετωπίζει εντελώς καλλιτεχνικά το διακόνημά μας).
Ναί, έχω συμψάλλει με τους αγιορείτες πολλές φορές κι αποτελούν ένα από τα κύρια "σημεία αναφοράς" μου ...
Ευχαριστώ από καρδιάς και πάλι...
 

OPTINA1969

Μέλος
Γιώργος Μ.;108131 said:
Ναι, και μάλλον αρκετά σκληρά, αγαπητέ κ. Αδάμ (δικαίωμά σας βέβαια).
Σημασία έχει αγαπητέ μου ο κατά Θεόν φόβος κι όχι η ευήκοος τέρψις...
Όταν υπάρχει αγαθός σκοπός και αγάπη τα λόγια έρχονται σε δεύτερη μοίρα...
Η λέξη δικαίωμα δεν υπάρχει στο λεξιλόγιό μου πάντως...Έτσι, οφείλει ο καθείς να εννοήσει πως το αν αρέσω ή όχι σε κάποιους δε με απασχολεί και τόσο...Το θέμα είναι να είμαστε αρεστοί σε Αυτόν τον οποίο ψάλλουμε στο ναό.Τώρα, αν καποιοι νιώθουν θιγμένοι ας κοιτάξουν πρώτα την προτροπή του εξ Ύδρας αδελφού και το ύφος και μετά το συζητάμε...Να αρέσουμε στους περισσότερους ίσως δε γίνεται...Γηράσκω αεί διδασκόμενος και ουχί διδάσκων...Ειδικά όταν έχω ήδη θητεύσει στα αναλόγια διδασκάλων όπως ο αείμνηστος κυρ Δημήτριος Σουρλαντζής , ο Μανώλης Χατζημάρκος, ο Παύλος Φορτωμάς, ο Θεόδωρος Βασιλικός αλλά κυρίως συμψάλλοντας τόσες φορές με το γέροντα Σπυρίδωνα Μικραγιανανίτη , τους Δανιηλαίους τους Μπουραζερίτες και τόσους άλλους...
Να είστε καλά...
 
Last edited by a moderator:

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
Ναι, και μάλλον αρκετά σκληρά, αγαπητέ κ. Αδάμ (δικαίωμά σας βέβαια).
Σημασία έχει αγαπητέ μου ο κατά Θεόν φόβος κι όχι η ευήκοος τέρψις...
Όταν υπάρχει αγαθός σκοπός και αγάπη τα λόγια έρχονται σε δεύτερη μοίρα...
Η λέξη δικαίωμα δεν υπάρχει στο λεξιλόγιό μου πάντως...Έτσι, οφείλει ο καθείς να εννοήσει πως το αν αρέσω ή όχι σε κάποιους δε με απασχολεί και τόσο...Το θέμα είναι να είμαστε αρεστοί σε Αυτόν τον οποίο ψάλλουμε στο ναό.Τώρα, αν καποιοι νιώθουν θιγμένοι ας κοιτάξουν πρώτα την προτροπή του εξ Ύδρας αδελφού και το ύφος και μετά το συζητάμε...Να αρέσουμε στους περισσότερους ίσως δε γίνεται...Γηράσκω αεί διδασκόμενος και ουχί διδάσκων...Ειδικά όταν έχω ήδη θητεύσει στα αναλόγια διδασκάλων όπως ο αείμνηστος κυρ Δημήτριος Σουρλαντζής , ο Μανώλης Χατζημάρκος, ο Παύλος Φορτωμάς, ο Θεόδωρος Βασιλικός αλλά κυρίως συμψάλλοντας τόσες φορές με το γέροντα Σπυρίδωνα Μικραγιανανίτη , τους Δανιηλαίους τους Μπουραζερίτες και τόσους άλλους...
Να είστε καλά...


Και όπως λέει και μία Κρητική παροιμία (έχω μητέρα Κρητικιά, εκ Κρουσώνος ορμώμενη): "Το παλικάρι το καλό δεν πρέπει να πενιέται. Αυτός να κάνει το καλό κι άλλος να το διηγιέται"
 
Last edited by a moderator:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Όταν υπάρχει αγαθός σκοπός και αγάπη τα λόγια έρχονται σε δεύτερη μοίρα...
Δεν συμφωνούμε αγαπητέ φίλε, διότι τα λόγια είναι που εξωτερικεύουν τα δύο αυτά εσωτερικά στοιχεία που είπατε. Τουλάχιστον μεταξύ ατελών ανθρώπων, και όχι αγίων, όπως είμαστε εμείς.
Και βέβαια ούτε του "εξ Ύδρας αδελφού" τον λόγο επικροτώ, στον οποίο όμως μάλλον χιουμοριστική διάθεση διέβλεψα.

Ας μη χαλάμε όμως το θέμα αυτό που είναι οι δικές σας αναρτήσεις και που όπως έγραψα εδώ τις θεωρώ εξαιρετικές. Εύχομαι να συνεχίσετε προς δόξαν Θεού!
 
Last edited:

OPTINA1969

Μέλος
Δεν συμφωνούμε αγαπητέ φίλε, διότι τα λόγια είναι που εξωτερικεύουν τα δύο αυτά εσωτερικά στοιχεία που είπατε. Τουλάχιστον μεταξύ ατελών ανθρώπων, και όχι αγίων, όπως είμαστε εμείς.
Και βέβαια ούτε του "εξ Ύδρας αδελφού" τον λόγο επικροτώ, στον οποίο όμως μάλλον χιουμοριστική διάθεση διέβλεψα.

Ας μη χαλάμε όμως το θέμα αυτό που είναι οι δικές σας αναρτήσεις και που όπως έγραψα εδώ τις θεωρώ εξαιρετικές. Εύχομαι να συνεχίσετε προς δόξαν Θεού!
Ευχαριστώ αγαπητε...
Κυριολεκτώ και δεν ειρωνεύομαι...και το αναλόγιο οπου ψάλλω ούτε τρίζει ούτε θα τρίξει ποτέ...Εξάλλου κάθε φορά που ακούω τις όποιες ηχογραφήσεις μου μόνο ατέλειες διακρίνω...
Για να μη δούμε ποτέ τον τριγμό και το βρυγμό των οδόντων...
Να είσαι καλά...
 
Top