[Ψάχνω] Κυριακή της Πεντηκοστής από τον Πατριαρχικό Ναό

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Βρέθηκα χθες με ένα φίλο και κουβεντιάζαμε για τις ηχογραφήσεις του Πρίγγου. Με είπε κάτι που πραγματικά μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Με ρώτησε αν έχω να του δώσω την Κυριακή της Πεντηκοστής με Πρίγγο και Στανίτσα από τον Πατριαρχικό ναό. Του είπα πως δεν ξέρω να υπάρχει τέτοια ηχογράφηση, όμως εκείνος με διαβεβαίωσε πως την άκουσε παλαιότερα από το αρχείο ενός παλιού ψάλτη, όμως δεν μπόρεσε να κάνει κάποιο αντίγραφο. Τώρα, φυσικά, δεν υπάρχει ελπίδα να το βρούμε από εκείνη την πηγή, καθότι «επελθών ο θάνατος ταύτα πάντα εξηφάνισται». Αν όμως κάποιος γνωρίζει κάτι, ας μας ενημερώσει και ας το αναρτήσει! Πρέπει να πρόκειται για μια πραγματικά πολύ σπάνια και πολύτιμη ηχογράφηση, δεδομένου πως οι εγγραφές από εκείνη την περίοδο μετρώνται στα δάχτυλα της μιάς χειρός!
 
Μάλλον Κυριακή της Ορθοδοξίας θα ενθυμείται ο φίλος σας, του έτους 1957. Αποσπάσματα Όρθρου έχουν ανεβεί σε εκπομπή του κ. Αγγελόπουλου και κάπου θα υπάρχουν και στο Ψαλτολόγιον, καθώς και στην ιστοσελίδα Ψαλτήρι.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Όχι, Κυριακή της Πεντηκοστής. Και μάλιστα τον συνεκλόνισε το Χερουβικό σε βαρύ που έλεγε ο Πρίγγος!!! Αξίζει να την αναζητήσουμε.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Βρέθηκα χθες με ένα φίλο και κουβεντιάζαμε για τις ηχογραφήσεις του Πρίγγου. Με είπε κάτι που πραγματικά μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Με ρώτησε αν έχω να του δώσω την Κυριακή της Πεντηκοστής με Πρίγγο και Στανίτσα από τον Πατριαρχικό ναό. Του είπα πως δεν ξέρω να υπάρχει τέτοια ηχογράφηση, όμως εκείνος με διαβεβαίωσε πως την άκουσε παλαιότερα από το αρχείο ενός παλιού ψάλτη, όμως δεν μπόρεσε να κάνει κάποιο αντίγραφο. Τώρα, φυσικά, δεν υπάρχει ελπίδα να το βρούμε από εκείνη την πηγή, καθότι «επελθών ο θάνατος ταύτα πάντα εξηφάνισται». Αν όμως κάποιος γνωρίζει κάτι, ας μας ενημερώσει και ας το αναρτήσει! Πρέπει να πρόκειται για μια πραγματικά πολύ σπάνια και πολύτιμη ηχογράφηση, δεδομένου πως οι εγγραφές από εκείνη την περίοδο μετρώνται στα δάχτυλα της μιάς χειρός!

Όχι, Κυριακή της Πεντηκοστής. Και μάλιστα τον συνεκλόνισε το Χερουβικό σε βαρύ που έλεγε ο Πρίγγος!!! Αξίζει να την αναζητήσουμε.

Γιάννη,

ασφαλώς και αξίζει να την αναζητήσουμε, και όλοι θα είναι ευγνώμονες σε σένα και τον φίλο σου. Δεν είναι απίθανο να υπάρχει τέτοια ηχογράφηση, και ίσως να έχει ηχογραφηθεί την ίδια περίοδο του 1957 από όπου προέρχονται οι γνωστές ηχοληψίες Πρίγγου Στανίτσα που με τόσο κόπο ταξιθέτησες, αλλά αφαιρέθηκαν από το Ψαλτολόγιον δια τον φόβον των κληρονόμων και των δυσγενών εκδοτών...( 7.1.57 Αγ. Ιωάννης Χίων, Κυρ. Βαΐων Εσπέρας, Μ. Τρίτη Εσπέρας, Μ. Τετάρτη πρωί του ίδιου έτους). Στην Πόλη μάλλον τότε πρωτοχρησιμοποιήθηκε για τους Πατριαρχικούς πομπινόφωνο που είχε στην κατοχή του μετέπειτα Μητροπολίτης του Θρόνου. Δεν αποκλείεται ο ίδιος να ηχογράφησε και άλλες ακολουθίες πλήρεις ή ημιτελείς της ίδιας περιόδου. Εκεί εντάσσεται και η Κυριακή της Ορθοδοξίας, αλλά και η Ακολουθία των Χαιρετισμών ( τμήμα της οποίας έχει αναρτήσει ο σεβαστός Άρχων κ. Ιωαννίδης σε άλλο ιστοχώρο). Άρα μπορεί να υπάρχει κ όλη η Μ. Εβδομάδα με τους δύο πατριαρχικούς χορούς;

Επίτρεψέ μου κάποιες υποθέσεις: Ο τότε Λαμπαδάριος με τον τότε πρωτοψάλτη σε όχι ευάριθμες περιπτώσεις συγχέονται, και δεδομένης της πολλής παραφιλολογίας όπου ο μεν Σουρλαντζής σκοπίμως παρουσιαζόταν ως Πρίγγος, αλλά και της πρόσφατης Ευβοϊκής φήμης για τον διαβόητο δίσκο του Βιολάκη, οφείλουμε να είμαστε επιφυλακτικοί. Εάν ο φίλος σου είναι γνώστης, και μάλιστα μπορεί να διακρίνει τόσο εύκολα το διακριτό Πρίγγου και Στανίτσα, θεωρώ δεδομένη την πληροφορία του. Αλλιώς, δεν αποκλείεται ο τεθνεώς κάτοχος να παραπληροφόρησε, είτε αγνοώντας την πραγματικότητα, είτε σκοπίμως. Και δεν μπορώ να ξεχάσω περίπτωση πρόσφατη όπου το δοξαστικό των Αίνων Των αγίων Πατέρων από τον Πριγγίζοντα Λαμπαδάριο αποδόθηκε στον τότε Πρωτοψάλτη Πρίγγο. Στην ίδια ηχογράφηση υπάρχει και χερουβικό βαρέος πραγματικά ανεπανάληπτο. Πάντως πολλά ακούγονται και ελάχιστα βλέπουμε. Κ μένα μου χε πει καλόγερος ότι διέθετε Πεντηκοστή από το Πατριαρχείο. Στη συνέχεια απεδείχθη Χαλκηδόνα βέβαια.

Συμπέρασμα: αν κ επήλθεν ο θάνατος στο χέρι μας είναι να αναζητήσουμε και να βρούμε κληρονόμους, διαχειριστές κλπ. Καλό θα ήταν να δοθούν περισσότερα στοιχεία για τον κάτοχο, μιλάμε για Ελλαδικό χώρο, Πόλη, αλλού; Κ αν όντως είχε μια τόσο σπάνια ηχογράφηση, ίσως διέθετε κ άλλο αρχείο το οποίο είναι κρίμα κ άδικο να καταλήξει σκωλήκων βρώμα και δυσωδία.


Δ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
και μάλιστα μπορεί να διακρίνει τόσο εύκολα το διακριτό Πρίγγου και Στανίτσα, θεωρώ δεδομένη την πληροφορία του.
Είναι αρκετά έμπειρος στα ακούσματά του και τον εμπιστεύομαι. Δεν νομίζω να καταφέρουμε να βρούμε, όμως, κάτι από την πηγή του. Έχει σκορπίσει το αρχείο σε φίλους και μαθητές του θανόντος.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Είναι αρκετά έμπειρος στα ακούσματά του και τον εμπιστεύομαι. Δεν νομίζω να καταφέρουμε να βρούμε, όμως, κάτι από την πηγή του. Έχει σκορπίσει το αρχείο σε φίλους και μαθητές του θανόντος.

Το όνομα του θανόντος ποιό είναι; Πολίτης ή Ελλαδίτης;

Ευχαριστώ,
Δ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ελλαδίτης. Κι εγώ όμως δεν το συγκράτησα διότι μου είπε πως δεν υπάρχει περίπτωση να το βρούμε από αυτόν.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Κάτι βρήκα!!! Δυστυχώς, τα πρωτότυπα ήταν σε απαράδεκτη ποιότητα. Ζήτησα τη συμβολή του Γιώργου του Ντόβολου στην επεξεργασία αναδεικνύοντας τις συχνότητες των φωνών και τον ευχαριστώ θερμά γι' αυτό! Βέβαια, εκ των υστέρων έριξα κι εγώ δουλειά διορθώνοντας το pitch στη Λειτουργία και εφαρμόζοντας αποθορυβοποίηση, καθώς η φασαρία δεν έκανε και πολύ υποφερτό το άκουσμα, ενώ η αποθορυβοποίηση που εφαρμόστηκε ελάχιστα επενέβη στις φωνές. Συγχωρέστε μου τη χαμηλή ποιότητα του ήχου των αρχείων, δεν μπορούσαν όμως να γίνουν πολλά. Η ηχογράφηση που βρήκα ξεκινάει, δυστυχώς, από το «Σε υμνούμεν» της Θ. Λειτουργίας και περιλαμβάνει μέχρι και τον Εσπερινό του Αγίου Πνεύματος. Δεν τα έκοψα διότι τα ελάχιστα σταματήματα της αρχικής ηχογράφησης αφορούσαν μόνο στη σύντμηση ευχών, Ειρηνικών κλπ που δεν παρουσιάζουν κάποιο μουσιό ενδιαφέρον. Εξακολουθούμε, λοιπόν, να αναμένουμε την εύρεση των ηχογραφήσεων αυτών σε καλή ποιότητα...

Priggos - Stanitsas, Leitourgia Pentikostis.mp3
Priggos - Stanitsas, Esperinos Ag Pneumatos.mp3
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Η χρονολογία της ηχογραφήσεως είναι το 1956 ή το 1957; Κατά την προσωπική μου γνώμη, νομίζω ότι πρόκειται για το 1957 (δηλαδή, ένα χρόνο ΜΕΤΑ την ηχογράφηση που ανέβασε ο Γιάννης της Κυριακής του Παραλύτου). Αυτό το λέω για τον εξής λόγο: εις τα Δίπτυχα, ακούγεται το όνομα των πατριαρχών και προέδρων αρχιερέων των αυτοκεφάλων εκκλησιών. Ένα από τα ονόματα είναι του Δοροθέου Αθηνών, ο οποίος ήταν Αρχιεπίσκοπος Αθηνών από το 1956 μέχρι το 1957. Ακούστηκε επίσης και το όνομα του Βενεδίκτου Ιεροσολύμων, ο οποίος έγινε Πατριάρχης το 1957. Άρα, δεν θα μπορούσε να ήταν η ηχογράφηση το 1956.

Εάν κάνω κάποιο λάθος, παρακαλώ να με διορθώσει κάποιος. (π. Μάξιμε...;;)

Απόστολος
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Η χρονολογία της ηχογραφήσεως είναι το 1956 ή το 1957;

Εάν κάνω κάποιο λάθος, παρακαλώ να με διορθώσει κάποιος. (π. Μάξιμε...;;)

Απόστολος
Δέν ἀνέφερε κανείς τό 1956 γι᾿ αὐτό τό θέμα.
Ἔχεις δίκιο μ᾿ αὐτά τά στοιχεῖα γιά τό 1957.​
 

Χρύσανθος80

Παλαιό Μέλος
Εγώ πάλι βρήκα αυτούς εδώ τους ύμνους απο cd που μου είχε δώσει κάποιος συμφοιτητής μου από Σπάρτη τον καιρό που σπουδάζαμε μαζί στην Αθήνα.
Το 01 υπο αειμνήστου Αρχ. Κ.Πρίγγου και τα 05 και 06 υπό αειμνήστου Αρχ. Θρ.Στανίτσα.
 

Attachments

  • 01 Κομμάτι 1.mp3
    7.1 MB · Views: 166
  • 05 Ειδομεν το φως.....mp3
    866.9 KB · Views: 89
  • 06 Κομμάτι 6.mp3
    1.2 MB · Views: 96

Shota

Παλαιό Μέλος
Κάτι βρήκα!!! Δυστυχώς, τα πρωτότυπα ήταν σε απαράδεκτη ποιότητα. Ζήτησα τη συμβολή του Γιώργου του Ντόβολου στην επεξεργασία αναδεικνύοντας τις συχνότητες των φωνών και τον ευχαριστώ θερμά γι' αυτό! Βέβαια, εκ των υστέρων έριξα κι εγώ δουλειά διορθώνοντας το pitch στη Λειτουργία και εφαρμόζοντας αποθορυβοποίηση, καθώς η φασαρία δεν έκανε και πολύ υποφερτό το άκουσμα, ενώ η αποθορυβοποίηση που εφαρμόστηκε ελάχιστα επενέβη στις φωνές. Συγχωρέστε μου τη χαμηλή ποιότητα του ήχου των αρχείων, δεν μπορούσαν όμως να γίνουν πολλά. Η ηχογράφηση που βρήκα ξεκινάει, δυστυχώς, από το «Σε υμνούμεν» της Θ. Λειτουργίας και περιλαμβάνει μέχρι και τον Εσπερινό του Αγίου Πνεύματος. Δεν τα έκοψα διότι τα ελάχιστα σταματήματα της αρχικής ηχογράφησης αφορούσαν μόνο στη σύντμηση ευχών, Ειρηνικών κλπ που δεν παρουσιάζουν κάποιο μουσιό ενδιαφέρον. Εξακολουθούμε, λοιπόν, να αναμένουμε την εύρεση των ηχογραφήσεων αυτών σε καλή ποιότητα...

Priggos - Stanitsas, Leitourgia Pentikostis.mp3
Priggos - Stanitsas, Esperinos Ag Pneumatos.mp3

Περιεχει μαλλον παλιοτερη σωζομενη ηχογραφηση του σακελλαριδειου Φως ιλαρον :D:cool::rolleyes:
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εγώ πάλι βρήκα αυτούς εδώ τους ύμνους απο cd που μου είχε δώσει κάποιος συμφοιτητής μου από Σπάρτη τον καιρό που σπουδάζαμε μαζί στην Αθήνα.
Το 01 υπο αειμνήστου Αρχ. Κ.Πρίγγου και τα 05 και 06 υπό αειμνήστου Αρχ. Θρ.Στανίτσα.
Πολύ ωραίες, όντως, οι εκτελέσεις!!!
Του Κωνσταντίνου Πρίγγου προέρχεται από ηχογράφηση του στο Ξενοδοχείο Cecil του μουσικοφίλου Κώστα Λαντίκα.
Του Θρασυβούλου Στανίτσα είναι ηχογράφηση που έγινε, κατά τον Πετρίδη, στο Οικουμενικό Πατριαρχείο το έτος 1958. Ανέβηκε ολόκληρη εδώ.
Ευχαριστίες πολλές για τον κόπο σας να τα αναρτήσετε! Δεν πειράζει, εξακολουθούμε να ψάχνουμε την παραπάνω ηχογράφηση που πρέπει να είναι εξαιρετικά δυσεύρετη...
 
Εγώ πάλι βρήκα αυτούς εδώ τους ύμνους απο cd που μου είχε δώσει κάποιος συμφοιτητής μου από Σπάρτη τον καιρό που σπουδάζαμε μαζί στην Αθήνα.
Το 01 υπο αειμνήστου Αρχ. Κ.Πρίγγου και τα 05 και 06 υπό αειμνήστου Αρχ. Θρ.Στανίτσα.

Στο Κομματι 1 ξεκιναει απο Δι το Κυριε εκεκραξα και μεχρι να τελειωσει εχει φυγει η βαση μιση φωνη προς τα πανω... το ''παντα χορηγει'' δε το λεει απο Κε. Εξαιρετη υψιφωνια!!!
Ευχαριστουμε για την ηχογραφηση.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Κάτι βρήκα!!! Δυστυχώς, τα πρωτότυπα ήταν σε απαράδεκτη ποιότητα. Ζήτησα τη συμβολή του Γιώργου του Ντόβολου στην επεξεργασία αναδεικνύοντας τις συχνότητες των φωνών και τον ευχαριστώ θερμά γι' αυτό! Βέβαια, εκ των υστέρων έριξα κι εγώ δουλειά διορθώνοντας το pitch στη Λειτουργία και εφαρμόζοντας αποθορυβοποίηση, καθώς η φασαρία δεν έκανε και πολύ υποφερτό το άκουσμα, ενώ η αποθορυβοποίηση που εφαρμόστηκε ελάχιστα επενέβη στις φωνές. Συγχωρέστε μου τη χαμηλή ποιότητα του ήχου των αρχείων, δεν μπορούσαν όμως να γίνουν πολλά. Η ηχογράφηση που βρήκα ξεκινάει, δυστυχώς, από το «Σε υμνούμεν» της Θ. Λειτουργίας και περιλαμβάνει μέχρι και τον Εσπερινό του Αγίου Πνεύματος. Δεν τα έκοψα διότι τα ελάχιστα σταματήματα της αρχικής ηχογράφησης αφορούσαν μόνο στη σύντμηση ευχών, Ειρηνικών κλπ που δεν παρουσιάζουν κάποιο μουσιό ενδιαφέρον. Εξακολουθούμε, λοιπόν, να αναμένουμε την εύρεση των ηχογραφήσεων αυτών σε καλή ποιότητα...

Priggos - Stanitsas, Leitourgia Pentikostis.mp3
Priggos - Stanitsas, Esperinos Ag Pneumatos.mp3

Γιάννη, χαίρε και σ΄ ευχαριστούμε από καρδιάς για τα τόσο σπουδαία ντοκουμέντα της ψαλτικής τέχνης που μοιράζεσαι μαζί μας. Αλλά επειδή ακριβώς η αξία τους είναι ανυπολόγιστη, ανέβασέ τα, σε παρακαλούμε, και στην πρωτότυπη μορφή τους, πριν την επέμβασή σου σ' αυτά. Διότι οι πηγές πρέπει να ανεβαίνουν πάντοτε και στην μορφή στην οποία σώζονται, όποια κι αν είναι αυτή.
 

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Κάτι βρήκα!!! Δυστυχώς, τα πρωτότυπα ήταν σε απαράδεκτη ποιότητα. Ζήτησα τη συμβολή του Γιώργου του Ντόβολου στην επεξεργασία αναδεικνύοντας τις συχνότητες των φωνών και τον ευχαριστώ θερμά γι' αυτό! Βέβαια, εκ των υστέρων έριξα κι εγώ δουλειά διορθώνοντας το pitch στη Λειτουργία και εφαρμόζοντας αποθορυβοποίηση, καθώς η φασαρία δεν έκανε και πολύ υποφερτό το άκουσμα, ενώ η αποθορυβοποίηση που εφαρμόστηκε ελάχιστα επενέβη στις φωνές. Συγχωρέστε μου τη χαμηλή ποιότητα του ήχου των αρχείων, δεν μπορούσαν όμως να γίνουν πολλά. Η ηχογράφηση που βρήκα ξεκινάει, δυστυχώς, από το «Σε υμνούμεν» της Θ. Λειτουργίας και περιλαμβάνει μέχρι και τον Εσπερινό του Αγίου Πνεύματος. Δεν τα έκοψα διότι τα ελάχιστα σταματήματα της αρχικής ηχογράφησης αφορούσαν μόνο στη σύντμηση ευχών, Ειρηνικών κλπ που δεν παρουσιάζουν κάποιο μουσιό ενδιαφέρον. Εξακολουθούμε, λοιπόν, να αναμένουμε την εύρεση των ηχογραφήσεων αυτών σε καλή ποιότητα...

Priggos - Stanitsas, Leitourgia Pentikostis.mp3
Priggos - Stanitsas, Esperinos Ag Pneumatos.mp3

Και οι ίδιες ηχογραφήσεις, κομμένες σε τρακς:
- Θεία Λειτουργία
- Εσπερινός Αγίου Πνεύματος
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Κάτι βρήκα!!! Δυστυχώς, τα πρωτότυπα ήταν σε απαράδεκτη ποιότητα. Ζήτησα τη συμβολή του Γιώργου του Ντόβολου στην επεξεργασία αναδεικνύοντας τις συχνότητες των φωνών και τον ευχαριστώ θερμά γι' αυτό! Βέβαια, εκ των υστέρων έριξα κι εγώ δουλειά διορθώνοντας το pitch στη Λειτουργία και εφαρμόζοντας αποθορυβοποίηση, καθώς η φασαρία δεν έκανε και πολύ υποφερτό το άκουσμα, ενώ η αποθορυβοποίηση που εφαρμόστηκε ελάχιστα επενέβη στις φωνές. Συγχωρέστε μου τη χαμηλή ποιότητα του ήχου των αρχείων, δεν μπορούσαν όμως να γίνουν πολλά. Η ηχογράφηση που βρήκα ξεκινάει, δυστυχώς, από το «Σε υμνούμεν» της Θ. Λειτουργίας και περιλαμβάνει μέχρι και τον Εσπερινό του Αγίου Πνεύματος. Δεν τα έκοψα διότι τα ελάχιστα σταματήματα της αρχικής ηχογράφησης αφορούσαν μόνο στη σύντμηση ευχών, Ειρηνικών κλπ που δεν παρουσιάζουν κάποιο μουσιό ενδιαφέρον. Εξακολουθούμε, λοιπόν, να αναμένουμε την εύρεση των ηχογραφήσεων αυτών σε καλή ποιότητα...

Priggos - Stanitsas, Leitourgia Pentikostis.mp3
Priggos - Stanitsas, Esperinos Ag Pneumatos.mp3

Δυστυχώς, δεν πρόκειται για τα πρωτότυπα, αλλά για αντίγραφα και παράγωγα..από μία μάλλον προβληματική πηγή..
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Δυστυχώς, δεν πρόκειται για τα πρωτότυπα, αλλά για αντίγραφα και παράγωγα..από μία μάλλον προβληματική πηγή..
Εννοώ το δικό μου πρωτότυπο, όχι το πρωτότυπο της ηχογράφησης...
 
Top