Κυριακή προ Χριστού Γεννήσεως 23-12-2012

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Επίκαιρη ακολουθία και λίαν πρόσφατη.Αφιερωμένα στον αγαπημένο δάσκαλο μου Κυριαζή Δασκαλούδη,στον εξαίρετο και άξιο αριστερό του Κώστα Σαϊτη,στον δομέστιχο με την...ανατολίτικη φωνή:wink:Αλέξανδρο Κωνσταντίνου και σ'όλα τα παιδιά-μικρά και μεγάλα-που κατά καιρούς συνδράμουν στο έργο του κορυφαίου μύστη.Ο Θεός να σας έχει καλά και καλές γιορτές.Καλή ακρόαση.
Υ.Γ Λόγω βεβαρημένου προγράμματος στην εντατική δεν θα μπορέσω να είμαι πολλές μέρες στις γιορτές στην Λάρισα.Πάντως εγώ το voice recorder το'χω τροχίσει για τα καλά:D:D:D.Γι'αυτό βάλτε την μερακλίδικη φαντασία σας ώστε να αποδείξουμε για άλλη μια φορά πόσο μπροστά στην καλλιτεχνία είμαστε οι Λαρισαίοι:p:p.Δεν τα 'λεγε κάποια εποχή ο παμμέγιστος Στανίτσας για τον εαυτό του και είχε και δίκιο;Ε ας το πούμε και μεις μιά φορά.
 

Attachments

  • Καταβασίες Χριστουγέννων...MP3
    8.6 MB · Views: 73
  • Την τιμιωτέραν........MP3
    13.5 MB · Views: 37
  • Εξαποστειλάρια.....MP3
    5.1 MB · Views: 33
  • Εξαποστειλάρια....MP3
    2.4 MB · Views: 25
  • Αίνοι δ' ήχου....Στιχηρά αίνων....MP3
    22.6 MB · Views: 51
  • Στιχηρά.....MP3
    5.6 MB · Views: 50
Last edited:

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Και τέλος...
 

Attachments

  • Δοξολογία πλ.δ' σύντομη.MP3
    13.6 MB · Views: 27
  • Άγιος ο Θεός...Δύναμις Στανίτσα.MP3
    13.3 MB · Views: 39
  • Δόξα Πατρί...Των νομικών διδαγμάτων....MP3
    9.6 MB · Views: 60
  • Χερουβικό άγια.MP3
    19.6 MB · Views: 46

tb---

τσοπάνης
...Γι'αυτό βάλτε την μερακλίδικη φαντασία σας ώστε να αποδείξουμε για άλλη μια φορά πόσο μπροστά στην καλλιτεχνία είμαστε οι Λαρισαίοι:p:p.Δεν τα 'λεγε κάποια εποχή ο παμμέγιστος Στανίτσας για τον εαυτό του και είχε και δίκιο;Ε ας το πούμε και μεις μιά φορά.

Ευχαριστούμε για τα αρχεία ήχου.
Καλλιτεχνία και φαντασία μερακλίδικη δεν έχουν θέση στον ναό. Αυτά ~
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Ευχαριστούμε για τα αρχεία ήχου.
Καλλιτεχνία και φαντασία μερακλίδικη δεν έχουν θέση στον ναό. Αυτά ~

Επίσης και οι μεγάλοι σταυροί,οι επιδεικτικές μετάνοιες,το ακατάσχετο κουτσομπολιό,ο αφύσικα μεγάλος αριθμός των μεταλαμβανόντων χωρίς εξομολόγηση,οι αλλεπάλληλοι δίσκοι κ.ο.κ.Αν η μερακλίδικη και γεμάτη φαντασία φωνή με συγκινήσει και με φέρει πιο κοντά στον Θεό χαλάλι.Δεν μπορώ να ξέρω εγώ τι γίνεται στην ψυχή του καλλιτέχνη εκείνη τη στιγμή.Αν είναι έμπλεος πνευματικότητας.Πάντως από προσωπική πείρα όταν ψέλνω έχω...συλλάβει τον εαυτό μου να ξεφεύγει των ανώτερων επιτρεπτών χριστιανικών ορίων.Νομίζω πως θέλει μεγάλο αγώνα και πειθαρχία.Προσπαθούμε βέβαια αλλά δύσκολα.Καλησπέρα σε όλους.
 
...μία απ τις έξι Κυριακές, η ως άνω, που έλειπα πέρυσι απ τον Άγιο Αχίλλιο λόγω στρατιωτικών υποχρεώσεων!
Ευχαριστούμε Δημήτρη!

ΥΓ προς Δημήτρη. Ακόμα να σε δούμε

ΥΓ προς "όλους". Πρέπει να καθαιρεθούν ο Στανίτσας και ο Πρίγγος από Άρχοντες Πρωτοψάλτες.....

.
 

tb---

τσοπάνης
Επίσης και οι μεγάλοι σταυροί,οι επιδεικτικές μετάνοιες,το ακατάσχετο κουτσομπολιό,ο αφύσικα μεγάλος αριθμός των μεταλαμβανόντων χωρίς εξομολόγηση,οι αλλεπάλληλοι δίσκοι κ.ο.κ.Αν η μερακλίδικη και γεμάτη φαντασία φωνή με συγκινήσει και με φέρει πιο κοντά στον Θεό χαλάλι.Δεν μπορώ να ξέρω εγώ τι γίνεται στην ψυχή του καλλιτέχνη εκείνη τη στιγμή.Αν είναι έμπλεος πνευματικότητας.Πάντως από προσωπική πείρα όταν ψέλνω έχω...συλλάβει τον εαυτό μου να ξεφεύγει των ανώτερων επιτρεπτών χριστιανικών ορίων.Νομίζω πως θέλει μεγάλο αγώνα και πειθαρχία.Προσπαθούμε βέβαια αλλά δύσκολα.Καλησπέρα σε όλους.

H αναφορά μου αφορούσε το ψαλτικό μέρος πάνω στα αναλόγιο. Τα υπόλοιπα "τα ακούω βερεσέ".
 
Top