Κυριακή πλ.Α' στη Μητρόπολη Αθηνών

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Σύμφωνα με διήγηση του ιδίου του Άρχοντος Στανίτσα (που έφθασε σε μένα από αυτήκοο μάρτυρα), έψαλε μια Κυριακή πλ.Α΄ στη Μητρόπολη Αθηνών (επί νεοεκλεγέντος τότε αρχιεπ. Αθηνών Ιερωνύμου του Α' :confused:).

Γνωρίζει ή έχει ακούσει κάποιος κάτι σχετικό ; Μου φαίνεται περίεργο να μην έχει διασωθεί κανένα ηχητικό ίχνος από αυτήν την ακολουθία (από ιδιωτ. ηχογρ. ή από το ραδιόφωνο).
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Σύμφωνα με διήγηση του ιδίου του Άρχοντος Στανίτσα (που έφθασε σε μένα από αυτήκοο μάρτυρα), έψαλε μια Κυριακή πλ.Α΄ στη Μητρόπολη Αθηνών, επί νεοεκλεγέντος τότε αρχιεπ. Αθηνών Ιερωνύμου του Α' αν θυμάμαι καλά (άρα 1967 και εντεύθεν).

Γνωρίζει ή έχει ακούσει κάποιος κάτι σχετικό ; Μου φαίνεται περίεργο να μην έχει διασωθεί κανένα ηχητικό ίχνος από αυτήν την ακολουθία (από ιδιωτ. ηχογρ. ή από το ραδιόφωνο).

Δημητρη
Γυρω στα 1960 , οσακις ακουγαμαι εκκλησια απο ραδιο , ακουγαμαι τον αειμνηστο Περιστερη απο την Μητροπολη Αθηνων . Τοτε βεβαια δεν ηξερα και πολλα πραγματα . Εν πασει περιπτωση κατι καταλαβαινα . Καποια Κυριακη λοιπον καλοκαιρι του 1961 δεν ειχα παει εκκλησια και εβαλα το ραδιο να ακουσω . Και ενω μετεδιδε απο την Μητροπολη των Αθηνων , δεν ακουσα τον Περιστερη αλλα καποιο αλλο ψαλτη που μου αρεσε υπερβολικα . Αλλο
ακουσμα , αλλο υφος κλπ . Δεν ηξερα ποιος ηταν , απλα αυτο που ακουγα ηταν κατι αλλο , πολυ καλλιτερο απο οτι συνηθως ακουγα απο το ραδιο . Και επαναλαμβανω οτι δεν ηξερα τοτε και πολλα πραγματα , ομως το ακουσμα ηταν εξαιρετικο . Ηταν Κυριακη Πλ.Αου (καλα τους ηχους ηδη τους ξεχωριζα
και πανω-κατω τους ηξερα) . Βεβαια τοτε μαγνητοφωνα δεν υπηρχαν .
Μετα απο αρκετα χρονια και σε σχετικη συζητηση , καποιος μου ειπε οτι ο Στανιτσας ειχε ψαλλει γυρω στο1960-61 καποια Κυριακη στην Μητροπολη Αθηνων . Τωρα αληθεια-ψεμματα δεν ξερω . Απλα το μηνυμα σου μου θυμισε
αυτο το περιστατικο και το αναφερω . Ισως καποιος φιλος μπορει να μας διαφωτισει περισσοτερο .
Να συμπληρωσω οτι θυμαμαι οτι αυτος που εψαλλε , εψαλλε σολο . Δεν θυμαμαι αν υπηρχαν ισοκρατηματα . Παντως ηταν Κυριακη Πλ.Αου .
Να πω ακομα , οτι τοτε ηταν διακονος στην Μητροπολη Αθηνων , ο περιφημος π. Πολυκαρπος Καρβελλάς (μετεπειτα Αρχιμανδριτης) , Κρης την καταγωγη . Ο π. Μαξιμος κατι θα θυμαται .

Νομιζω οτι οταν ο Στανιτσας ηλθε οριστικα ως απελαθεις στην Αθηνα , απεφυγε να παει να ψαλλει στην Μητροπολη , για να μην νομισουν καποιοι ,
οτι εποφθαλμια την θεση του Πρωτοψαλτη της Μητροπολεως Αθηνων .
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Μοῦ φάνηκε τόσο παράξενο καί ἀπίθανο νά ἔψαλε ὁ μακαριστός Ἄρχων στή Μητρόπολη ἐπί Ἱερωνύμου Α΄... Ἐπί Χρυσοστόμου Χατζησταύρου πιθανότατα.
Τό 1966 διορίστηκε μόνιμα στὸν Ἅγιο Δημήτριο Ἀμπελοκήπων.
Αὐτό θά ἔγινε ἀπό τό 1964 ἕως τό 1966, ἄν δέν ἦταν στή Χῖο ἤ στή Βηρυττό. Πάντως, ὅπως λέει καί ὁ κυρ-Βαγγέλης μᾶλλον εἶχε ἔλθει κάποια στιγμή στήν Ἀθήνα ἀπό τήν Πόλη πρίν τό 1964.
Νά/θά ψάξουμε περισσότερο. Ἔχει ἐνδιαφέρον. Εὐχαριστοῦμε πάντως πολύ καί τόν Δ. Ζαγκανᾶ καί τόν κ. Λιναρδάκη γι᾿ αὐτήν τή συγκινητική διήγηση, πού φαίνεται νά κρύβει τήν ἀλήθεια.


 
Last edited:
P

ptz

Guest
Σύμφωνα με διήγηση του ιδίου του Άρχοντος Στανίτσα (που έφθασε σε μένα από αυτήκοο μάρτυρα), έψαλε μια Κυριακή πλ.Α΄ στη Μητρόπολη Αθηνών, επί νεοεκλεγέντος τότε αρχιεπ. Αθηνών Ιερωνύμου του Α' αν θυμάμαι καλά (άρα 1967 και εντεύθεν).

Γνωρίζει ή έχει ακούσει κάποιος κάτι σχετικό ; Μου φαίνεται περίεργο να μην έχει διασωθεί κανένα ηχητικό ίχνος από αυτήν την ακολουθία (από ιδιωτ. ηχογρ. ή από το ραδιόφωνο).[/QU

-Ε--
 
Last edited:
P

ptz

Guest
Σύμφωνα με διήγηση του ιδίου του Άρχοντος Στανίτσα (που έφθασε σε μένα από αυτήκοο μάρτυρα), έψαλε μια Κυριακή πλ.Α΄ στη Μητρόπολη Αθηνών, επί νεοεκλεγέντος τότε αρχιεπ. Αθηνών Ιερωνύμου του Α' αν θυμάμαι καλά (άρα 1967 και εντεύθεν).

Γνωρίζει ή έχει ακούσει κάποιος κάτι σχετικό ; Μου φαίνεται περίεργο να μην έχει διασωθεί κανένα ηχητικό ίχνος από αυτήν την ακολουθία (από ιδιωτ. ηχογρ. ή από το ραδιόφωνο).

-Εγώ αμυδρά θυμάμαι να μου είχε πει,ότι τυχαία δλδ.χωρίς προγραμματισμό,είχε ψάλλει μία 15γουστιάτικη παράκληση.Για Κυριακή το θεωρώ απίθανο και λόγω Ιερωνύμου Κοτσώνη[ήθελε μόνο Σακελαρίδη],αλλά κυρίως προς αποφυγήν παρεξηγήσεως με Πρωτοψάλτη Περιστέρη,επειδή και αυτός δεν πέρασε και τις καλλίτερες μέρες με τον ανωτέρω Ιεράρχη.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Δημητρη
Γυρω στα 1960 , οσακις ακουγαμαι εκκλησια απο ραδιο , ακουγαμαι τον αειμνηστο Περιστερη απο την Μητροπολη Αθηνων . Τοτε βεβαια δεν ηξερα και πολλα πραγματα . Εν πασει περιπτωση κατι καταλαβαινα . Καποια Κυριακη λοιπον καλοκαιρι του 1961 δεν ειχα παει εκκλησια και εβαλα το ραδιο να ακουσω . Και ενω μετεδιδε απο την Μητροπολη των Αθηνων , δεν ακουσα τον Περιστερη αλλα καποιο αλλο ψαλτη που μου αρεσε υπερβολικα . Αλλο
ακουσμα , αλλο υφος κλπ . Δεν ηξερα ποιος ηταν , απλα αυτο που ακουγα ηταν κατι αλλο , πολυ καλλιτερο απο οτι συνηθως ακουγα απο το ραδιο . Και επαναλαμβανω οτι δεν ηξερα τοτε και πολλα πραγματα , ομως το ακουσμα ηταν εξαιρετικο . Ηταν Κυριακη Πλ.Αου (καλα τους ηχους ηδη τους ξεχωριζα
και πανω-κατω τους ηξερα) . Βεβαια τοτε μαγνητοφωνα δεν υπηρχαν .
Μετα απο αρκετα χρονια και σε σχετικη συζητηση , καποιος μου ειπε οτι ο Στανιτσας ειχε ψαλλει γυρω στο1960-61 καποια Κυριακη στην Μητροπολη Αθηνων . Τωρα αληθεια-ψεμματα δεν ξερω . Απλα το μηνυμα σου μου θυμισε
αυτο το περιστατικο και το αναφερω . Ισως καποιος φιλος μπορει να μας διαφωτισει περισσοτερο .
Να συμπληρωσω οτι θυμαμαι οτι αυτος που εψαλλε , εψαλλε σολο . Δεν θυμαμαι αν υπηρχαν ισοκρατηματα . Παντως ηταν Κυριακη Πλ.Αου .
Να πω ακομα , οτι τοτε ηταν διακονος στην Μητροπολη Αθηνων , ο περιφημος π. Πολυκαρπος Καρβελλάς (μετεπειτα Αρχιμανδριτης) , Κρης την καταγωγη . Ο π. Μαξιμος κατι θα θυμαται .
Νομιζω οτι οταν ο Στανιτσας ηλθε οριστικα ως απελαθεις στην Αθηνα , απεφυγε να παει να ψαλλει στην Μητροπολη , για να μην νομισουν καποιοι ,
οτι εποφθαλμια την θεση του Πρωτοψαλτη της Μητροπολεως Αθηνων .

Προς αποφυγή αποπροσανατολισμού, βάζω πολλά ερωτηματικά στη χρονολογία και κρατώ το ερώτημα περί του γεγονότος, δηλ. Κυριακή σε πλ.Α΄.

Είχε ψάλλει όντως τελείως μόνος (από δεξιά) και χωρίς αριστερό χορό μέχρι τις Καταβασίες (!), καθότι οι συμμετέχοντες στους χορούς της Μητροπόλεως είχαν παραμείνει ομοθυμαδόν στο ιερό. Ο Στανίτσας απόρησε εύλογα στο Θεός Κύριος (ποιός θα έλεγε τα αριστερά; ). Εμφανίστηκαν αναγκαστικά στις Καταβασίες (λόγω παρουσίας Επισκόπου-Μητροπολίτου). Εννοείται η συνέχεια...

ΥΓ. Δεν επρόκειτο για επίσημη πρόσκλησή του στη Μητρόπολη Αθηνών. Βρισκόταν προφανώς στην Αθήνα-Ελλάδα, πήγε (ή τον πήγαν) να χαιρετίσει τον τότε Αρχιεπίσκοπο ως Άρχων της ΜΧΕ και εκείνος του πρότεινε να ψάλλει την Κυριακή στη Μητρόπολη. Η ερχόμενη της συναντήσεώς τους ήταν Κυριακή σε Δ΄ ήχο (άγια), οπότε ο Στανίτσας δήλωσε πως δεν μπορούσε δήθεν την συγκεκριμένη Κυριακή αλλά την επόμενη (σε ήχο πλ.Α΄). Προτίμησε τον πλ.Α΄ (πιο πανηγυρικός, με καλύτερα Λειτουργικά..) θέλοντας να αφήσει τις καλύτερες των εντυπώσεων με το πέρασμά του τότε από τη Μητρόπολη Αθηνών.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Νεοεκλεγμένος Ἀρχιεπίσκοπος Ἀθηνῶν (λίγων μηνῶν) τό καλοκαίρι τοῦ 1962 ἦταν ὁ ἀπό Φιλίππων (Καβάλας) Χρυσόστομος Χατζησταύρου.


 
Top