[Ανακοίνωση] Κυριακή ήχος Δ' Εωθινόν Ε' Ι. Ν. Αγίου Δημητρίου Θεσσαλονίκης

[Σημ. Συντ. (π.Μ.)] Το θέμα μεταφέρθηκε από "Γεωργιάδης Ελευθέριος" στο φόρουμ "Σωφρονιάδης Ιωάννης" και διορθώθηκαν οι τίτλοι.

Καλή ακρόαση !!! :)
 

Attachments

  • 01-SWFRONIADHS_I.N.AG.DHM._28-07-2002.mp3
    32.6 MB · Views: 128
  • 02-SWFRONIADHS_I.N.AG.DHM._28-07-2002.mp3
    27.9 MB · Views: 71
  • 03-SWFRONIADHS_I.N.AG.DHM._28-07-2002.mp3
    28.2 MB · Views: 60
  • 04-SWFRONIADHS_I.N.AG.DHM._28-07-2002.mp3
    17.9 MB · Views: 75
Last edited by a moderator:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Είστε σίγουρος ότι βρίσκεται ο δάσκαλος στην ηχογράφηση; Αν ναι, απλά θα ισοκρατεί, κάτι που συνήθιζε να πράττει στο χορό του, έχοντας όμως πάντα ανοιχτό το βιβλίο με τα μαθήματά του, ενώ εδώ δεν είναι δικά του τα μαθήματα. Ούτε το ηχόχρωμα του χορού του ακούγεται, στον οποίο βρισκόμουν εκείνα τα χρόνια. (Τα Καλοκαίρια, βέβαια, την κοπανούσα :cool:)
 
Είστε σίγουρος ότι βρίσκεται ο δάσκαλος στην ηχογράφηση; Αν ναι, απλά θα ισοκρατεί, κάτι που συνήθιζε να πράττει στο χορό του, έχοντας όμως πάντα ανοιχτό το βιβλίο με τα μαθήματά του, ενώ εδώ δεν είναι δικά του τα μαθήματα. Ούτε το ηχόχρωμα του χορού του ακούγεται, στον οποίο βρισκόμουν εκείνα τα χρόνια. (Τα Καλοκαίρια, βέβαια, την κοπανούσα :cool:)
Είμαι 99.999 % σίγουρος γιατί την ηχογράφηση έκανε ο δάσκαλός μου , νομίζω το έτος 2005 , στον Ι.Ν. Αγίου Δημητρίου Θεσσαλονίκης (Νομίζω όμως πως ψάλλει ο Α.Λ.τ.Μ.τ.Χ.Ε Ελευθέριος Γεωργιάδης (άλλωστε ακούγεται , εκτός κι αν οι μαθητές του τον μιμούνται τόσο πολύ :D )
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Είμαι 99.999 % σίγουρος γιατί την ηχογράφηση έκανε ο δάσκαλός μου , νομίζω το έτος 2005 , στον Ι.Ν. Αγίου Δημητρίου Θεσσαλονίκης (Νομίζω όμως πως ψάλλει ο Α.Λ.τ.Μ.τ.Χ.Ε Ελευθέριος Γεωργιάδης (άλλωστε ακούγεται , εκτός κι αν οι μαθητές του τον μιμούνται τόσο πολύ :D )
Υποδείξτε μου, σας παρακαλώ, το σημείο που ακούγεται, γιατί με μία σύντομη και επιλεκτική περιήγηση στα αρχεία δεν τον διέκρινα. Πάντως 100% δεν είναι ο μονωδός πρωτοψάλτης, ο οποίος υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι κάποιος συγκεκριμένος μαθητής του αλλά δεν είναι τόσο καλός ο ήχος ώστε να το πω με σιγουριά. Ξαναλέω πως εκείνα τα χρόνια, από τον Ιανουάριο του 2002 δηλαδή, ήμουν μαθητής του και δε μου θυμίζει σε τίποτα το ηχόχρωμα του επ' αναλογίω χορού του, από τον οποίο έχω και ηχογραφήσεις.
 
Υποδείξτε μου, σας παρακαλώ, το σημείο που ακούγεται, γιατί με μία σύντομη και επιλεκτική περιήγηση στα αρχεία δεν τον διέκρινα. Πάντως 100% δεν είναι ο μονωδός πρωτοψάλτης, ο οποίος υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι κάποιος συγκεκριμένος μαθητής του αλλά δεν είναι τόσο καλός ο ήχος ώστε να το πω με σιγουριά. Ξαναλέω πως εκείνα τα χρόνια, από τον Ιανουάριο του 2002 δηλαδή, ήμουν μαθητής του και δε μου θυμίζει σε τίποτα το ηχόχρωμα του επ' αναλογίω χορού του, από τον οποίο έχω και ηχογραφήσεις.
Τι να σας πω :D ... εγώ νομίζω πως είναι ο μονωδός (σύμφωνα με τα λεγόμενα του ανθρώπου που ηχογραφούσε !!! )
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τι να σας πω :D ... εγώ νομίζω πως είναι ο μονωδός (σύμφωνα με τα λεγόμενα του ανθρώπου που ηχογραφούσε !!! )

Έχει απόλυτο δίκιο ο όντως ρέκτης και μυστολέκτης Γιάννης.

Σίγουρα ΔΕΝ είναι ο Άρχων Ελευθέριος Π. Γεωργιάδης εδώ. Εκτός από το ύφος, ούτε η χρονική αγωγή, και φυσικά η χροιά της φωνής εδώ διαφέρουν αρκετά…

Βέβαια, θα μπορούσε με λίγες πιθανότητες να είναι ο διάδοχός του στο αναλόγιο του Αγίου Θεράποντος, Θανάσης…(αγνοώ το επώνυμό του). Οι παροικούντες γνωρίζουν...
 
Last edited:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Σίγουρα ΔΕΝ είναι ο Άρχων Ελευθέριος Π. Γεωργιάδης εδώ. Εκτός από το ύφος, ούτε η χρονική αγωγή, και φυσικά η χροιά της φωνής εδώ διαφέρουν αρκετά…

Βέβαια, θα μπορούσε με λίγες πιθανότητες να είναι ο διάδοχός του στο αναλόγιο του Αγίου Θεράποντος, Θανάσης…(αγνοώ το επώνυμό του). Οι παροικούντες γνωρίζουν...

Συμφωνώ απολύτως. Έψαλλα μόνον μία φορά με τον Γεωγιάδη, το καλοκαίρι του 2006, και ούτε καν μου θυμίζουν αυτά τα αρχεία τον Δάσκαλο. Θα μου πείτε, "Μόνον με μία φορά, Απόστολε;" Ε... και από ηχογραφήσεις, σίγουρα ΔΕΝ είναι ο ίδιος.

Απόστολος
 

Papassss

Παλαιό Μέλος
Κατι μου λεει πως ειναι ο Αρχων Ιωαννης Σωφρονιαδης.

κ. Συμεωνιδη παρακαλω ριξτε ενα βλεφαρο
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Κατι μου λεει πως ειναι ο Αρχων Ιωαννης Σωφρονιαδης.

κ. Συμεωνιδη παρακαλω ριξτε ενα βλεφαρο

Ναι, είναι σίγουρα ο άρχων Ι. Σωφρονιάδης!

Όπως φαίνεται κι από αυτή την ηχογράφηση που έχω ανεβάσει, ο άρχων έψαλε κείνο το καλοκαίρι, για 4 μήνες, στον Αγ. Δημήτριο, ως αντικαταστάτης του ασθενούντος πρωτοψάλτη του ναού. Βέβαια, μου είπε ο ίδιος, πως η ηχογράφηση που ανέβασα ήταν από το καλοκαίρι του '97, αν και η κασέτα που είχα από το συγχωρεμένο τον Γ. Παρπαρά, έγραφε την ημερομηνία που έβαλα στο θέμα. Τέλος πάντων, θα το ξεκαθαρίσω όταν τον συναντήσω στη Θεσσαλονίκη (άμα ανέβω με το καλό).
Πάντως, εδώ είναι σίγουρα ο Σωφρονιάδης! Καλό θα ήταν, επίσης, να χωριστούν (από κάποιον που έχει χρόνο) οι ηχογραφήσεις.
 
Top