Κυριακή Σταυροπροσκυνήσεως 19-3-2017

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ναι σωστα Βιολακης....μπερδευτηκα μιας και το μαθημα ειναι απο την θεια λειτουργια του Προγακη....Βλεπω παρακολουθεις Γιαννη.. και με διορθωνεις...Ευχαριστω!!!Εισαι ενας θεματοφυλακας της πατριαρχικης παραδοσεως...Γι αυτο ...Γραψε και κατι για το βιντεο που ανεβασα
Έγραψα παλιά και βγήκα επανειλημμένως κακός και γραφικός από πολλούς (ενίοτε και με δικά σου δήθεν σατυρικά σκιτσάκια στο facebook), για μέλη που όντως καράφλιαζες (πχ Κοινωνικό «Ποτήριον» στα εννιάμερα της Παναγίας του 2015 ή περσινό Κοινωνικό «Επαίνει», που ανέβηκε μετά πολλών επαίνων εδώ, όπου σχολιάζω από το #35 κ.ε.). Ξεκίνησα βέβαια να γράφω από την πρώτη φορά που έψαλε ως Α' Δομέστικος, εδώ, με παρόμοια αντιμετώπιση. Δε νομίζω πως χρειάζεται να ασχοληθώ άλλο... Άλλωστε, όλοι αυτό μου λέγατε τότε εν ολίγοις, ότι είπα την άποψή μου και την καταλάβατε, οπότε δε χρειάζεται να επαναλαμβάνομαι...
 
Last edited:

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Έγραψα παλιά και με βγήκα επανειλημμένως κακός και γραφικός από πολλούς (ενίοτε και με δικά σου δήθεν σατυρικά σκιτσάκια στο facebook), για μέλη που όντως καράφλιαζες (πχ Κοινωνικό «Ποτήριον» στα εννιάμερα της Παναγίας του 2015 ή περσινό Κοινωνικό «Επαίνει», που ανέβηκε μετά πολλών επαίνων εδώ, όπου σχολιάζω από το #35 κ.ε.). Ξεκίνησα βέβαια να γράφω από την πρώτη φορά που έψαλε ως Α' Δομέστικος, εδώ, με παρόμοια αντιμετώπιση. Δε νομίζω πως χρειάζεται να ασχοληθώ άλλο... Άλλωστε, όλοι αυτό μου λέγατε τότε εν ολίγοις, ότι είπα την άποψή μου και την καταλάβατε, οπότε δε χρειάζεται να επαναλαμβάνομαι...
Ευχαριστω Ιωαννη...και με την ευκαιρια σου δεινω ταπεινα συγχαρητηρια για την δουλεια που κανεις στο youtube...Μπορει να γινομαι αντιπαθης που καταφερομαι κατα του αρχοντος λαμπαδαριου αλλα ειναι μερικα πραγματα που δεν περνανε στο ντουκου..Αυτα με τα σκετσακια ηταν επι εποχης Παναρμονιου.Δεν ξαναερχονται..Καμια φορα με το χιουμορ το παρακανω μα δεν εχω κακη προθεση ποτε..Αν σε στενοχωρησα τοτε σου ζητω μια συγγνωμη..Χαιρε!!!!!!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Σε μένα αντιπαθής γιατί καταφέρεσαι εναντίον του Άρχοντος Λαμπαδαρίου; Αφού ούτε εγώ μπορώ να τον ακούσω. Το έλεγα όμως πριν χειροθετηθεί, τώρα δεν έχει νόημα η όποια αντίδραση. Σταμάτησα να ασχολούμαι με το Φανάρι, δεν έχει άλλωστε πλέον κάτι που να με παραπέμπει στην παράδοσή του... Δεκτή η συγγνώμη σου!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αγαπητε δομεστικε..Θες να πεις με τις τελειες πως το μυνημα μου σ αφηνει αδιαφορο???η πως εκανα μια τρυπα στον νερο???Σε παρακαλω αν κλεψεις λιγο χρονο απο την δουλεια σου απαντησε μου ..Ηθελα να ξερω!!

Σοῦ γράφω λοιπόν.

Τὶ ἀκριβῶς βγαίνει μὲ τὸ ἐπιθετικὸ ὕφος γιὰ τὸν Ἄρχοντα Λαμπαδάριο, ὅταν ἔχει διαμορφωθεῖ ἕνα τεταμένο κλίμα σὲ σχἐση μὲ τὴν σημερινὴ ψαλτικὴ στὸ Πατριαρχεῖο; Ὅταν γράφαμε καὶ γράφαμε γιὰ τὰ προβλήματα τοῦ σημερινοῦ Ἄρχοντος Πρωτοψάλτου, ἐγώ καὶ ἄλλοι γινήκαμε γραφικοί. Ἄν ἀσχοληθοῦμε μὲ τὸ τὶ ἀκούσαμε στὴν ἠχογράφηση καὶ ἀπὸ δεξιὰ, ἄστο καλύτερα.

Ξεκαθαρίζω περισσότερο. Τοὺς δύο Ἄρχοντες διόρισε τὸ πατριαρχεῖο γιὰ τοὺς δικούς του ἀποκλειστικὰ λόγους. Συνεπῶς ὅποιος ἔχει πρόβλημα ἤ δὲν ἀσχολεῖται ἤ ἀπευθύνεται ἁρμοδίως ἐκεῖ, ὅπως πολὺ συχνὰ μὲ ὑπόμνησαν πολλοὶ θιασῶτες τοῦ σημερινοῦ Ἄρχοντος.

Ὅσο γιὰ τὰ λάθη τοῦ Ἄρχοντος Λαμπαδαρίου, ἄς τὰ δεῖ ἡ ἁρμόδια ἐπιτροπὴ κι ἄν θεωρεῖ ὅτι προσβάλει τὸ Πατριαρχεῖο ἄς τὸν ἀποπέμψει κι ἄς ἐπιλέξει ἄλλον στὴ θέση, ποὺ νὰ μοιάζει περισσότερο στὸν νῦν Ἄρχοντα πρωτοψάλτη.

Τὸ νὰ σχολιάζουμε μόνο γιὰ τὸ ποπ κορν ἤ γιὰ νὰ τὴν ποῦμε στὸν domesticus, δὲν νομίζω πὼς προκύπτει κάτι. Συνεπῶς, ὁ καθεὶς σ]τον πάγκο του, ὅσον ἀφορᾶ τὸ Πατριαρχεῖο, ἔχει τὴν ἐπιτροπή του ἄς φροντίσει τὰ τοῦ ἀναλογίου του. Ἀρκετὰ λοιδορήθηκα καὶ ἀπειλήθηκα προωπικῶς.

Ἡ προτίμησή μου στὸν Ἄρχοντα κ. Φλοῖκο ἐξακολουθεῖ νὰ παραμένει, μ' ἀρέσει ἡ ψαλτική του, παρὰ τὰ λάθη του. Πιστεύω ἄν τὸν ἄφηναν ἤσυχο καὶ ἥρεμο θὰ ἦταν πολὺ καλύτερος, ἀλλὰ δυστυχῶς τὸ κλίμα γι' αὐτὸν μὲ τὸν διορισμὸ τοῦ νῦν Ἄρχοντος δὲν νομίζω πὼς εἶναι καὶ τὸ καλύτερο δυνατό, ἄν κρίνω ἀπὸ τὴν ὁμιλία του τὸν Δεκέμβριο.
Ψάλλει δυνατὰ καθαρὰ, ὅπως μοῦ ἀρέσει, χωρὶς μινυρίσματα καὶ περιττὰ γυρίσματα.
 

Maragkos Nikos

Ως ο άσωτος υιός ήλθον καγω Οικτιρμων...
Αδέλφια σας παρακαλώ πριν να φτάνουμε να κρίνουμε να σκέφτομαστε να παίρνουμε έγκυρες πληροφορίες.Γιατί κάποιοι είναι σε κάποιες Θέσεις;Άξιζαν;Είχαν τον μπάρμπα στην Κορώνη;Μήπως κάποιοι είναι βαλτοί σχεδόν με το ζόρι χωρίς καν να αγαπούν το αντικείμενο ...Μιλάμε για τους νυν τους πρώην και δυστυχώς τους αεί κι αεί εις τους αιώνας.Αυτοί που κάνουν κουμάντο επιλέγουν σύμφωνα με τα αποκλειστικά δικά τους κριτήρια ΠΑΝΤΑ...

Ευλογειτε, ο ελάχιστος...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αδέλφια σας παρακαλώ πριν να φτάνουμε να κρίνουμε να σκέφτομαστε να παίρνουμε έγκυρες πληροφορίες.Γιατί κάποιοι είναι σε κάποιες Θέσεις;Άξιζαν;Είχαν τον μπάρμπα στην Κορώνη;Μήπως κάποιοι είναι βαλτοί σχεδόν με το ζόρι χωρίς καν να αγαπούν το αντικείμενο ...Μιλάμε για τους νυν τους πρώην και δυστυχώς τους αεί κι αεί εις τους αιώνας.Αυτοί που κάνουν κουμάντο επιλέγουν σύμφωνα με τα αποκλειστικά δικά τους κριτήρια ΠΑΝΤΑ...

Ευλογειτε, ο ελάχιστος...

Ἀπὸ τὴν ἄλλη. Γιατὶ κάποιοι ἕτεροι δὲν εἶναι σὲ κάποιες θέσεις; Μήπως ἐπειδὴ κι αὐτοὶ ἦταν προβληματικοί;

Καὶ στὸ κάτω κάτω, ἀσχέτως ἄν μὲ ἀρέσει ψαλτικὰ ἤ ὄχι ὁ κ. Νεοχωρίτης- ἡ ἑνορία ἐπιλέγει ὄχι ἁπλὰ τὸν καλύτερο, ἀλλὰ κι αὐτὸν μὲ τὸν ὁποῖο μπορεῖ καὶ νὰ συνεννοηθεῖ στὴν καθημερινότητα τοῦ ναοῦ. Ὑπάρχουν ἄριστοι ψάλτες ἀλλὰ ... ψυχοβγάλτες. Τὶ νὰ τοὺς κάνεις; Νὰ τοὺς ἀνεχθεῖς γιὰ χάρη τῆς ... Τέχνης;

Συνεπῶς, αὐτοὶ ποὺ κάνουν κουμάντο, λογικὰ ἐπιλέγουν μὲ δικά τους κριτήρια. Ἐμεῖς, ἀπ' ἔξω, λέμε αὐτὸ ποὺ μᾶς ἀρέσει, ακούγοντάς το στὸν Η/Υ καὶ μόνο, χωρὶς ἄλλες ἔγνοιες ἤ ευθύνες.
 
Last edited:

Maragkos Nikos

Ως ο άσωτος υιός ήλθον καγω Οικτιρμων...
Φίλε domesticus εκτιμώ και πιστεύω πως το γνωρίζεις κι εσυ ότι το πατριαρχείο μας δεν έγκειται στα δεδομένα μιας ενορίας κι εκτός της νομίμου συνέχειας των οφφικιαλων,πρέπει να υπάρχει κι η συνέπεια και η αφοσίωση στην πατριαρχική παράδοση.Κάποιοι δεν ασχολήθηκαν ποτέ με αυτήν την παράδοση και το παραδέχτηκαν και είπαν ότι πάνε σαν μαθητές.Αλλά στην θέση των πρώτων Ιεροψαλτών της Εκκλησίας μας πρέπει να βρίσκονται έμπειροι καθηγητές της πατριαρχικής παραδόσεως,πως να το κάνουμε;Η μπορούμε να δούμε λίγο αντικειμενικά ή απλώς εμμένουμε δογματικά σε μια άποψη.Πάντως σέβομαι και την γνώμη και τις συμπάθειες σου και οι μεγάλοι ψάλτες δεν έχουν ανάγκη την άποψη κανενός.Είναι μεγάλοι...Αλλά ο καθένας στο είδος του ,Ο πατριαρχικος,Ο εκ Χίου,Ο εκ της σχολής Καρρά κλπ.Όμορφη ποικιλότητα σεβαστή θέλουμε δεν θέλουμε υπάρχει.Όπως τα έφτιαξε ο Θεός.Να είσαι καλά.
 
Top