Κυριακή Προπατόρων

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Κυριακή Προπατόρων (Ήχος Β') (17.12.2006)

Βαριέμαι να ανεβάσω ένα ένα τα track. Όποιος έχει πρόβλημα ταχύτητας ας μου πει για να τα ανεβάσω ξεχωριστά
 

Attachments

  • Κυριακή Προπατόρων (Ήχος Β') (17.12.2006).zip
    32.2 MB · Views: 594

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ώπα! Πού τον ξέρεις τον Γιώργο που έκανε την ηχογράφηση;
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Για ποιον Γιώργο μιλάμε; Αυτα ειναι απλά απο το αρχειο....
Απο που ήρθαν δεν εχω ιδέα
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Κάποιος πολύ φίλος έκανε την ηχογράφηση και είπα μήπως τον ήξερες.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Κυριακή Προπατόρων (Ήχος Β') (17.12.2006)

Βαριέμαι να ανεβάσω ένα ένα τα track. Όποιος έχει πρόβλημα ταχύτητας ας μου πει για να τα ανεβάσω ξεχωριστά

Αγαπητε Νεκταριε
Κατεβαζω το ΖΙΠ της Κυριακης των Προπατωρων , αλλα δεν ανοιγει . Αν γινεται ανεβασε τα τρακ-τρακ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Ορίστε γιατί δεν ήθελα να τα ανεβάσω ένα ένα. καλη υπομονή στο κατέβασμα.
Ενα πράγμα σας ευχομαι να μην έχετε το κλασσικό πρόβλημα που έχουν οι περισσότεροι με τα κινέζικα όταν κατεβάζουν κάτι απο το forum :eek:
 

Attachments

  • 01. Αναστάσιμοι κανόνες.WMA
    417.8 KB · Views: 260
  • 02. Κανόνες του Αγίου.WMA
    388.5 KB · Views: 193
  • 03. Συναξάρι.WMA
    397.3 KB · Views: 150
  • 04. Αργές καταβασίες.WMA
    2.3 MB · Views: 273
  • 05. Η Τιμιωτέρα.WMA
    1.2 MB · Views: 215
  • 06. Μεγάλυνον ψυχή μου.WMA
    1 MB · Views: 195
  • 07. Στιχηρό Α' (αριστερού).WMA
    1.1 MB · Views: 181
  • 08. Στιχηρό Α' Προπατόρων (Δεξιού).WMA
    250.7 KB · Views: 172
  • 09. Στιχηρό Β' Προπατόρων.WMA
    230.2 KB · Views: 161
  • 10. Δοξαστικό Προπατόρων.WMA
    2.1 MB · Views: 359
  • 11. αργή Δοξολογία Βαρέως (Χουρμουζίου).WMA
    3.6 MB · Views: 262
  • 12. Δόξα Σοι Κύριε.WMA
    136.4 KB · Views: 155
  • 13. Αργό Χερουβικό Β' ήχου.WMA
    4.4 MB · Views: 300
  • 14. Ταις αγγελικαίς.WMA
    658.2 KB · Views: 159
  • 15. Πληρωτικά.WMA
    1.7 MB · Views: 172
  • 16. Πατέρα Υιόν.WMA
    447.1 KB · Views: 169
  • 17. Έλεον ειρήνης.WMA
    831.2 KB · Views: 159
  • 18. Άγιος, Άγιος.WMA
    614.2 KB · Views: 161
  • 19. Λάβετε, φάγετε.WMA
    526.3 KB · Views: 139
  • 20. %u03A3%u03B5 %u03C5%u03BC%u03BD%u03BF%u03CD%u03BC%u03B5%u03BD.wma
    1.1 MB · Views: 186
  • 21. %u0386%u03BE%u03B9%u03BF%u03BD %u03B5%u03C3%u03C4%u03AF%u03BD.wma
    1.2 MB · Views: 180
  • 22. %u0395%u03AF%u03C2 %u03AC%u03B3%u03B9%u03BF%u03C2.wma
    321 KB · Views: 146
  • 23. Κοινωνικό.WMA
    7.7 MB · Views: 237
Last edited:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Πήγα την περασμένη Κυριακή (14-12-2008 και συνέπεσε η ίδια Κυριακή-των Προπατόρων) και εκκλησιάστηκα στην εκκλησία που ψάλλει, και τον άκουσα. Τα ίδια μαθήματα (μ' αυτά που έχουν ανέβει ήδη) σχεδόν είχε.

Προσωπικά και σε γενικές γραμμές μου άρεσε αρκετά. Και αυτός αλλά και ο λαμπαδάριός του.

Αν και ηχογράφησα ολόκληρη την ακολουθία, εν τούτοις επειδή δεν πήρα άδεια από τον ίδιο τον κ.Νεοχωρίτη, (κι εμένα δεν θα μ' άρεσε να με ηχογραφήσει κάποιος και να διαδώσει την ηχογράφηση αυτή χωρίς τουλάχιστον να με ρωτήσει-άλλο να την έχει για προσωπική χρήση) ανεβάζω μόνο δυο χαρακτηριστικά κομμάτια.

View attachment 10 Δοξαστικό των Προπατόρων Ήχος Βαρύς.mp3
View attachment 12 Δοξολογία (Χουρμουζίου) Ήχος Βαρύς.mp3

Πάντως αν κάποιος τον γνωρίζει προσωπικά και μπορεί να πάρει άδεια από τον ίδιο για να την ανεβάσουμε ολόκληρη (και να του στέλναμε του ανθρώπου κι ένα αντίγραφο), εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να την μοιραστώ μαζί σας.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πήγα την περασμένη Κυριακή (14-12-2008 και συνέπεσε η ίδια Κυριακή-των Προπατόρων) και εκκλησιάστηκα στην εκκλησία που ψάλλει, και τον άκουσα. Τα ίδια μαθήματα (μ' αυτά που έχουν ανέβει ήδη) σχεδόν είχε.

Προσωπικά και σε γενικές γραμμές μου άρεσε αρκετά. Και αυτός αλλά και ο λαμπαδάριός του.

Αν και ηχογράφησα ολόκληρη την ακολουθία, εν τούτοις επειδή δεν πήρα άδεια από τον ίδιο τον κ.Νεοχωρίτη, (κι εμένα δεν θα μ' άρεσε να με ηχογραφήσει κάποιος και να διαδώσει την ηχογράφηση αυτή χωρίς τουλάχιστον να με ρωτήσει-άλλο να την έχει για προσωπική χρήση) ανεβάζω μόνο δυο χαρακτηριστικά κομμάτια.

View attachment 6970
View attachment 6971

Πάντως αν κάποιος τον γνωρίζει προσωπικά και μπορεί να πάρει άδεια από τον ίδιο για να την ανεβάσουμε ολόκληρη (και να του στέλναμε του ανθρώπου κι ένα αντίγραφο), εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να την μοιραστώ μαζί σας.

Πολλές ευχαριστίες! Κουίζ:τίνος συνθέτου είναι το μέλος του δοξαστικού σε σκληρόν διάτονον;

Δ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δεν έχω ιδέα. Δεν είναι πάντως του Φιλανθίδη.

Τσκ Τσκ με ''απογοητεύεις''... Τις εκπομπές του διδασκάλου σου δεν τις προσέχεις και πολύ φαίνεται...

Για ψάξε... Κ εγώ έλεγα ότι θα κατάφερες να πάρεις και το χφ..

Δ.

Ίσως αναγκαία διευκρίνιση: γραμμένο με θάρρος, όχι όμως κ με θράσος!
 
Last edited:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Τσκ Τσκ με ''απογοητεύεις''... Τις εκπομπές του διδασκάλου σου δεν τις προσέχεις και πολύ φαίνεται...

Για ψάξε... Κ εγώ έλεγα ότι θα κατάφερες να πάρεις και το χφ..

Δ.
Ο δάσκαλός μου (αυτός που μου έδωσε τις πρώτες γνώσεις και τα..."χαρτικά"-δίπλωμα δηλαδή) δεν κάνει εκπομπές.

Αν εννοείς τον κ.Κων/νου αυτός είναι δάσκαλός μου με την ευρύτερη έννοια (στο μεταπτυχιακό τμήμα του ωδείου Αθηνών). Αν εννοείς πάλι τον κ.Αγγελόπουλο, δεν είναι τυπικά μεν δάσκαλός μου, έμαθα όμως να ψάλλω κοντά του αφού έκανα δομέστιχός του.

Το έχει βάλει κάποιος από τους δύο στις εκπομπές του; Δεν το έχω ακούσει. Ούτε το χειρόγραφο έχω.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ο δάσκαλός μου (αυτός που μου έδωσε τις πρώτες γνώσεις και τα..."χαρτικά"-δίπλωμα δηλαδή) δεν κάνει εκπομπές.

Αν εννοείς τον κ.Κων/νου αυτός είναι δάσκαλός μου με την ευρύτερη έννοια (στο μεταπτυχιακό τμήμα του ωδείου Αθηνών). Αν εννοείς πάλι τον κ.Αγγελόπουλο, δεν είναι τυπικά μεν δάσκαλός μου, έμαθα όμως να ψάλλω κοντά του αφού έκανα δομέστιχός του.

Το έχει βάλει κάποιος από τους δύο στις εκπομπές του; Δεν το έχω ακούσει. Ούτε το χειρόγραφο έχω.

Και σε έχω για ένθερμο λάτρι και θιασώτη της Ορθόδοξης Ανατολικής και Μουσικής Παράδοσης...

Για να δούμε έτεροι θιασώται ενθυμούνται;

Υγ Καλά βρε παιδί μου, δεν είδες τί χαρτί είχε μπροστά του ο Νεοχωρίτης;
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Και σε έχω για ένθερμο λάτρι και θιασώτη της Ορθόδοξης Ανατολικής και Μουσικής Παράδοσης...
Είμαι, αλλά δεν μπορώ να την παρακολουθήσω πάντα. Πάντως αν θυμάμαι καλά, ένα που έβαζε ο κ.Αγγελόπουλος ήταν με τον Σφήκα (μέλος του Βινάκη), αλλά εκείνο ήταν σε βαρύ διατονικό.
Υγ Καλά βρε παιδί μου, δεν είδες τί χαρτί είχε μπροστά του ο Νεοχωρίτης;
Δεν πήγα στο ψαλτήρι από κάτω ήμουν, είχε 30 άτομα επάνω, τι να πάω να κάνω κι εγώ; Να γίνουμε 31; Άκουγα μια χαρά κι από κάτω...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Είμαι, αλλά δεν μπορώ να την παρακολουθήσω πάντα. Πάντως αν θυμάμαι καλά, ένα που έβαζε ο κ.Αγγελόπουλος ήταν με τον Σφήκα (μέλος του Βινάκη), αλλά εκείνο ήταν σε βαρύ διατονικό.
Δεν πήγα στο ψαλτήρι από κάτω ήμουν, είχε 30 άτομα επάνω, τι να πάω να κάνω κι εγώ; Να γίνουμε 31; Άκουγα μια χαρά κι από κάτω...


... Βινάκης, καλά πας (κατά μια έννοια)... Αν δεν εμφανισθεί έτερος μύστης, θα αποκαλυφθεί η απάντηση... Απόπειρα για χιούμορ (μάλλον αποτυχημένη...

Δ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Είμαι, αλλά δεν μπορώ να την παρακολουθήσω πάντα. Πάντως αν θυμάμαι καλά, ένα που έβαζε ο κ.Αγγελόπουλος ήταν με τον Σφήκα (μέλος του Βινάκη), αλλά εκείνο ήταν σε βαρύ διατονικό.
Δεν πήγα στο ψαλτήρι από κάτω ήμουν, είχε 30 άτομα επάνω, τι να πάω να κάνω κι εγώ; Να γίνουμε 31; Άκουγα μια χαρά κι από κάτω...

... Βινάκης, καλά πας (κατά μια έννοια)... Αν δεν εμφανισθεί έτερος μύστης, θα αποκαλυφθεί η απάντηση... Απόπειρα για χιούμορ (μάλλον αποτυχημένη...

Δ.

Αγαπητοι Βασιλη και Δημητρη
Παραθετω λινγκ εκπομπης μου , οπου ο αειμνηστος Λεωνιδας Σφηκας ψαλλει το δοξαστικο των αινων των Προπατωρων σε βαρυ διατονικο και σε συνθεση του δασκαλου του Γεωργιος Βινακη :
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=22657&postcount=64
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Πολλές ευχαριστίες! Κουίζ:τίνος συνθέτου είναι το μέλος του δοξαστικού σε σκληρόν διάτονον; Δ.

Ειναι του Γεωργιου Ραιδεστινου . Το συνηθιζε ο δασκαλος του Παναγιωτη , ο
αειμνηστος πολυ σπουδαιος πρωτοψαλτης Ματθαιος Τσαμκιρανης . Ακουστε το στην επισυναψη .
 

Attachments

  • 5'43''=ΤΣΑΜΚΙΡΑΝΗΣ=Δευτε απαντες (Βαρυς εναρμονιος Ζω'-ζω)_new.mp3
    2.3 MB · Views: 489

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ειναι του Γεωργιου Ραιδεστινου . Το συνηθιζε ο δασκαλος του Παναγιωτη , ο
αειμνηστος πολυ σπουδαιος πρωτοψαλτης Ματθαιος Τσαμκιρανης . Ακουστε το στην επισυναψη .

Αδιαφιλονίκητος νικητής και με διαφορά, ο κυρ-Βαγγέλης!!!! Ολόσωστος!

Ευχαριστίες πολλές και για το πανέμορφο άκουσμα. Μήπως κανείς μπορεί να βρει το μουσικό κείμενο και να το ανεβάσει;

Δ.
 

G.Kounatidis

Μέλος
Μήπως κανείς μπορεί να βρει το μουσικό κείμενο και να το ανεβάσει;

Δ.

Συνάδελφοι αν κάποιος το έχει ας το ανεβάσει. Αλλιώς να το απομαγνητοφωνήσω (σουμε...)
Γ.Κ.
 

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Συνάδελφοι αν κάποιος το έχει ας το ανεβάσει. Αλλιώς να το απομαγνητοφωνήσω (σουμε...)
Γ.Κ.

Στη βιβλιοθήκη μου έχω σε βαρυ διατονικό Τριαν.Γεωργιάδη.
 

Attachments

  • δοξαστικο προπατορων ήχος βαρυς διατονικος.pdf
    2.6 MB · Views: 227
Top