Κυριακή Β΄Ήχου (6 Ιουλίου 2008)

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
.....καλά δεν ψάλλατε σήμερα;
Λοιπόν μόνο τα "ενδιαφέροντα":

Άινους από "Ζωή" (αμέσως να σχολιάσετε..... για μένα είναι ενδιαφέρον...)

Δοξαστικόν Φιλανθίδη

Δοξολογία σε τρίτο Αργή Πέτρου του Λακεδαίμονος (μα τι αροιστουργήματα έχει γράψει... με μια ανάσα τι λες... δε κολλάει πουθενά...)

Απόστολος..... σε βαρύ διατονικό

Χερουβικόν Φωκαέως σύντομο με Τριάδι και αποθώμεθα από αργό... όπως θα ξέρετε (έλα παππού να σου δείξω τα αμπέλια σου) από εκέι το έχει ξεσηκώσει ο γέροντας.... αλλά το έχει ξεσηκώσει ωραία!!!

Λειτουργικά και αξιον εστίν σε Β χρωματικό από Βου (ωραία το πα!!) από το βιβλιο του Θεοδοσόπουλου.....

Μήνυμα τέλος.



Μετά όλα σε κλίτόν αφιερωμένα στο φορουμ ΄μέχρι και κοινωνικό....
και μετά πολυέλεο "Λόγον" σε.....(βαθιά ανάσα) δεύτερο διατονικό, πλΒ διατονικό, Τέταρτο εκ του Βου, λέγετο, μεσάζοντα τέταρτο, πλαγιάζοντα βαρύ (ξέχασα κάτι;; παρακαλώ συμπληρώστε) από Ζωή.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αντε να πω και εγω , ετσι για να (μην) παιρνετε ιδεες .
Ολα του δεξιου απεξω (δοξολογια συντομη Βος , Τρισαγιον -οχι δυναμις - Βος , Χερουβικον Βος , Λειτουργικα -ιερεως θελωντος - σε Πλ.Βο) πλην του
Αξιον Εστιν οπου εψαλλα το λεγομενο ''ανωνυμον'' (κατ' αλλους Γεωργιου
Καστοριανου) σε μια δικη μου ψιλοδιασκευη .
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Όρθρος από Ιωάννη (Ζωής).

Αργή δοξολογία Πέτρου σε Λέγετο (Ζωής).

Λειτουργικά χυμο-ειδή (σύντομα) σε Β' (εκ στήθους).

Κοινωνικό Δανιήλ σε Δεύτερο (από Χουρμούζιο 1824).
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Λοιπόν, από την δικιά μου μεριά:

Όρθρος εκ στήθους
Δοξολογία σύντομη Ηχ. Β' (Καννελίδου) από χειρόγραφο Στανίτσα
Χερουβικόν Ηχ. Β' (αργό) από χειρόγραφο Στανίτσα
Λειτουργικά Ηχ. Β' "Δευτερόπρωτος" από χειρόγραφο Στανίτσα
Κοινονικό Ηχ. Β' Στανίτσα (από την Θ. Λειτουργία του Λυκ. Πετρίδη)

Απόστολος
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ας πω κι εγώ...:rolleyes:
Αναστασιματάριο Ιώαννη (εκδ. Ζωής)
Χερουβικό Κακουλίδη β΄ ήχος
Λειτουργικά πλ. β΄ ειρμολογικός, Άξιον εστι β΄ (αμφότερα Δοσιθέου Κατουνακιώτου)
Κοινωνικό χύμα και μετά στίχοι ψαλμού 138
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
There we go...

- Από "Θεός Κύριος έως και τα Εξαποστειλάρια από στήθους.
- Αίνοι, Εωθινό και Σύντομη Δοξολογία από τον Όρθρο του Λυκ. Πετρίδη.
- Σύντομο Τρισάγιο και Δύναμις, Σύντομο Χερουβικό (με "Τριάδι" από αργοσύντομο) Λειτουργικά σε Β', άπαντα από την Θ.Λ. Δημητρίου Σουρλαντζή.
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Λοιπόν, από την δικιά μου μεριά:

Όρθρος εκ στήθους
Δοξολογία σύντομη Ηχ. Β' (Καννελίδου) από χειρόγραφο Στανίτσα
Χερουβικόν Ηχ. Β' (αργό) από χειρόγραφο Στανίτσα
Λειτουργικά Ηχ. Β' "Δευτερόπρωτος" από χειρόγραφο Στανίτσα
Κοινονικό Ηχ. Β' Στανίτσα (από την Θ. Λειτουργία του Λυκ. Πετρίδη)

Απόστολος

Μήπως λέω μήπως σ' αρέσει ο Στανίτσας;;;:p:wink::cool:
Α! και η δοξολογία είναι του Ι. Καββάδα.
.
Ας πω και γω.
Απο "Θεός Κύριος" μέχρι και αίνους απο το Νεόν Αναστασιματάριον (έκδοση Κωνσταντινουπόλεως Ιωάννου, ξαναγραμμένη και επιμελημμένη με ισοκρατήματα, στίχους κτλ).
Δοξολογία Αργή Γ. Σαρανταεκκλησιώτου.
Δύναμις Νηλέως Καμαράδου.
Χερουβικό (αν και δεν πολυσυμφωνώ) Λυκ. Πετρίδη
Λειτουργικά σε Δευτερόπρωτο Στανίτσα
Κοινωνικόν Φωκαέως με κρατηματάκι.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Μήπως λέω μήπως σ' αρέσει ο Στανίτσας;;;:p:wink::cool:
Α! και η δοξολογία είναι του Ι. Καββάδα.

Στανίτσας, και πάλι Στανίτσας, αγαπητέ μου! Τι μελωδίες έγραψε αυτός ο άνθρωπος........

Και ευχαριστώ για την διόρθωση. Η Δοξολογία είναι, πράγματι του Καββάδα. (Έγραψα "Κανελίδου" καταλάθος γιατί μάλλον τον είχα στο μυαλό μου.)

Απόστολος
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Έτοιμος είμαι να τη πω για το Στανίτσα.. αλλά κρατιέμαι στο ύψος μου.... ακόμα!

Πάντως ο Β-Α του στα λειτουργικά είναι πολύ ωραίος.... μελισματικότατος...

Άρχοντα Λαμπάδάριε που τη θυμηθήκες τη Δοξολογία τούτη... Πολύ καλή ιδέα....Βγαίνω σε αναζήτηση δοξαστικού σε Β για να τη πώ... Αλλά πάντα είχα την απορία πως μπήκε αυτή η δοξολογία στο βιβλίο της Ζωής ανάμεσα σε Ιάκωβους και Πέτρους και δεν μπήκε η κλασικότατη σε Β του Ιακώβου......

Αυτά τα Χερουβικά του Πετρίδη ωραίες γραμμές αλλά συρραμένες...

τα λειτουργικά του Δοσίθεου που τα βρίσκουμε; είναι δεύτερη φορά που κάποιος αναφέρει λειτουργικά του αν δεν με απατά η μνήμη μου (να ταν και η μόνη....)και έχω αρχίσει να αγανακτώ....έχει σε όλους του ήχους;
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
τα λειτουργικά του Δοσίθεου που τα βρίσκουμε; είναι δεύτερη φορά που κάποιος αναφέρει λειτουργικά του αν δεν με απατά η μνήμη μου (να ταν και η μόνη....)και έχω αρχίσει να αγανακτώ....έχει σε όλους του ήχους;

Φίλε Βασίλη,

Εγώ τα αναφέρω διότι τα χρησιμοποιώ κατά κόρον.

Στο βιβλίο του "Λειτουργικά" (εκδ. Ι. Μ. Αγ. Κυπριανού & Ιουστίνης Φυλής Αττικής). Έχει σε όλους τους ήχους, καθώς και σύντομα απλά χερουβικά, ύμνους προηγιασμένης, Μ. Βασιλείου, κοινωνικά κλπ. Το βιβλίο κυκλοφορεί ακόμη.

Χαιρετισμούς στη δεύτερη πατρίδα (την γηραιά Αλβιόνα) :) Δεν ξέρω πόσο καιρό βρίσκεσαι εκεί ελπίζω όμως ήδη να έχεις μἀθει να πίνεις τσάϊ (εγώ το άρχισα από τον πρώτο κιόλας χρόνο)! :rolleyes:
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Ορθρος από Καραμάνη. Εωθινό Ιωάννου Πρωτοψάλτου. Δοξολογία Ι. Καββαδα. Θ.λειτουργία . Δύναμις Γ.Κρητός.
Χερουβικό Κ.Ψάχου . Λειτουργικά Χ. Ταλιαδώρου. Κοινωνικό Βαλασίου Ιερέως.:wink:
 

Μιχάλης Τζωρτζής

Παλαιό Μέλος
Όρθρος από Καραμάνη (οι αίνοι είναι ωραιότατοι, δεν είναι;),
Εωθινόν Γ΄ Δημ. Παϊκόπουλου,
Δοξολογία σύντομη Ιωάννου Καββαδα,
Τρισάγιον το σύνηθες,
Χερουβικόν Κ. Πρίγγου,
Λειτουργικά-Άξιον εστί Χαρ. Ταλιαδώρου σε β΄ ήχο με διατονικές μεταπτώσεις,
Κοινωνικόν Π. Λαμπαδαρίου.

Αγαπητέ κ. Κουδουνέλη, νομίζω οι επιλογές μου ταυτίζονται περισσότερο με τις δικές σας παρά με των υπολοίπων φίλων του φόρουμ...

Αγαπητέ κ. Κουμπαρούλη, πώς προέκυψε η αργή δοξολογία σε Λέγετο του Π. Λαμπαδαρίου;

Για το φίλο που ρωτάει για τα "Λειτουργικά" του μ. Δ. Κατουνακιώτου, πράγματι τα βρίσκουμε στο ομώνυμο βιβλίο εκδ. Ι. Μ. Αγ. Κυπριανού & Ιουστίνης Φυλής Αττικής. Κάποια από αυτά υπάρχουν online στο site του φίλτατου Π. Παπαδημητρίου http://music.analogion.net/KeimenaFBM/0eiaLeitourgia.htm .
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αγαπητέ κ. Κουμπαρούλη, πώς προέκυψε η αργή δοξολογία σε Λέγετο του Π. Λαμπαδαρίου;

Δεύτερο ήχο δεν είχαμε; :rolleyes: Αστειεύομαι... η αλήθεια είναι οτι στην επιλογή δοξολογίας "ούκ είδε ο αριστερός τί ποιεί ο δεξιός". :wink:
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Έτοιμος είμαι να τη πω για το Στανίτσα.. αλλά κρατιέμαι στο ύψος μου.... ακόμα!

Πάντως ο Β-Α του στα λειτουργικά είναι πολύ ωραίος.... μελισματικότατος...

Άρχοντα Λαμπάδάριε που τη θυμηθήκες τη Δοξολογία τούτη... Πολύ καλή ιδέα....Βγαίνω σε αναζήτηση δοξαστικού σε Β για να τη πώ... Αλλά πάντα είχα την απορία πως μπήκε αυτή η δοξολογία στο βιβλίο της Ζωής ανάμεσα σε Ιάκωβους και Πέτρους και δεν μπήκε η κλασικότατη σε Β του Ιακώβου......

Αυτά τα Χερουβικά του Πετρίδη ωραίες γραμμές αλλά συρραμένες...

τα λειτουργικά του Δοσίθεου που τα βρίσκουμε; είναι δεύτερη φορά που κάποιος αναφέρει λειτουργικά του αν δεν με απατά η μνήμη μου (να ταν και η μόνη....)και έχω αρχίσει να αγανακτώ....έχει σε όλους του ήχους;

Ο Στανίτσας υπήρξε όντως μορφή, και γω κάποτε είχα κολλήσει, αλλά τώρα κοιτάω και άλλους. Πάντως δεν παύει να είναι στην πρώτη μου προτίμηση ή τουλάχιστον στις 2 πρώτες.
Για την δοξολογία του Ιακώβου εγώ δνε παραξενεύομαι καθόλου... Ζωή είναι αυτή. Τί να την πείς;Όχι μπορείς να την πεις και τίποτα. Δικές της είναι οι εκδόσεις και βάζει ότι θέλει μέσα (απο άγνοια βέβαια:D:D). Δικό της το γήπεδο, δικός της κι ο διαιτητής. Πάντως και η του Καββάδα είναι ωραιότατη.
Για τον Πετρίδη, τί να πούμε;Περίεργη περίπτωση...αλλά καλός.
 
Δεν ξέρω πώς ξεκίνησε η συζήτηση για την αργή δοξολογία του Ιακώβου εις ήχον Β΄, αλλά έστω υπ΄ όψιν ότι εκ παραδρομής δεν μπήκε στον δεύτερο τόμο της ΄"Ζωής", και έτσι μπήκε εκ των υστέρων σε κάποιο άλλο (νομίζω στον τόμο που περιέχει τα μέλη του Εσπερινού). Όποιος ξέρει κα΄τι περισσότερο, ας μας διαφωτίσει. Παραλείψεις εκ παραδρομής συμβαίνουν και σε άλλους. Ο Στέφανος, π.χ., έχει στον Γ΄τόμο της Μουσικής Κυψέλης (αντί στον Α΄) μια σειρά προεορτίων ιδιομέλων των Χριστουγέννων με την ένδειξη ''άτινα έλαθαν της σειράς".
 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
Δεν ξέρω πώς ξεκίνησε η συζήτηση για την αργή δοξολογία του Ιακώβου εις ήχον Β΄, αλλά έστω υπ΄ όψιν ότι εκ παραδρομής δεν μπήκε στον δεύτερο τόμο της ΄"Ζωής", και έτσι μπήκε εκ των υστέρων σε κάποιο άλλο (νομίζω στον τόμο που περιέχει τα μέλη του Εσπερινού). Όποιος ξέρει κα΄τι περισσότερο, ας μας διαφωτίσει...

Εἶναι στὸν 8ο τόμο, Πεντηκοστάριον, τῆς σειρᾶς «Μουσικὸς Πανδέκτης» τῆς ἀδελφότητος «Ζωὴ» στὸ τέλος τῆς κυριακῆς τῆς πεντηκοστῆς μὲ τὴν ἑξῆς ὑποσημείωσιν·
«Καταχωροῦμεν ἐνταῦθα τὴν δοξολογίαν ταύτην ὡς παραλειφθεῖσαν ἐκ τῆς σειρᾶς τῶν ἀργῶν δοξολογιῶν (τόμος β΄Μουσικοῦ Πανδέκτου)».
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δηλώνω σε όλους ότι ο Άρχων Πρωτοψάλτης Αθανάσιος Καραμάνης ζει και βασιλεύει ( γεννημένος το 1911...


Bασίλης;10579 said:
Πότε έγινε αείμνηστος;;;; Η μισή Ελλάδα έπρεπε να ήταν στη κηδεία... Μόνο ο Ταλιαδώρος μας έμεινε......
 

tsiakalo

Μέλος
Ο ίδιος ο Καραμάνης λέει μάλιστα αστειευόμενος ότι "τα εκατό τα έχω στο τσεπάκι μου"!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Μιχάλης Τζωρτζής;10589 said:
Δημήτρη+Βασίλη, εδώ μπορεί να τεθεί κι ένα άλλο θέμα, μια αναφερθήκαμε σε αργή δοξολογία...

Το άνοιξα εδώ αντιγράφοντας μέρος από την ερώτησή σου. Μην διστάζετε να ανοίγετε μόνοι σας νέα θέματα όταν νομίζετε οτι χρειάζεται (πατάμε "New thread" όταν βλέπουμε τη λίστα θεμάτων για να ανοίξουμε νέο θέμα). Ευχαριστώ.
 
Top