Κυριακή Αγίων Πατέρων 13/7/2008

Μιχάλης Τζωρτζής

Παλαιό Μέλος
Συνεχίζοντας αυτό που ξεκίνησε για την προηγούμενη Κυριακή και θέλοντας να αναδειχθεί τι ψάλλεται από τους φίλους ιεροψάλτες, τι προτιμάται και πώς συνδυάζονται οι διάφοροι κλασικοί και νεότεροι μεταξύ τους από τον καθένα μας, θα ήταν καλό να γράφαμε το "ρεπερτόριο" για την Κυριακή των Αγίων Πατέρων (παιδιά, είπαμε, όποιος θέλει!).

Προσωπικά, (λογαριάζω δηλαδή):
Όρθρο από Καραμάνη,
Αίνοι Πατέρων και Δοξαστικό από Θεοδοσόπουλο,
Δοξολογία γ΄ήχου σύντομη Μανουήλ ή από Όρθρο Καραμάνη,
Τρισάγιον σύνηθες β΄ήχου,
Χερουβικόν γ΄ήχου Γρηγορίου Πρωτοψάλτη,
"Λειτουργικά" γ΄ήχου Β. Νικολαϊδη,
Αξιον εστί γ΄ήχου Π. Εφεσίου,
Κοινωνικό γ΄ήχου Π. Λαμπαδαρίου.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Τελικά όχι μόνο έχει ενδιαφέρον από την άποψη ότι βλέπουμε τι συνηθίζουν και άλλοι συνάδελφοι να ψάλλουν, αλλά όπως π.χ. έγινε με την 6η Ιουλίου προκύπτουν και αναλύονται ζητήματα τα οποία καταλήγουν να είναι πολύ ενδιαφέροντα...

"A priori" λοιπόν, για αυτήν την Κυριακή (και δεν νομίζω να παρεκκλίνω):

Από Θεός Κύριος έως και τα Εξαποστειλάρια απ' έξω.
Αναστ. Αίνοι από χειρόγραφο Θρ. Στανίτσα (Εις το μνήμα...WOW)
Αίνοι των Πατέρων απ'έξω.
Δοξαστικό των Αγίων Πατέρων Λυκ. Πετρίδη
Δοξολογία σε πλ. Δ' σύντομη.

Χερουβικό Γρηγορίου Πρωτοψάλτου ή σύντομο Δημ. Σουρλαντζή με "τσιμπημένο" Τρίαδι. :)
Λειτουργικά Γ' ήχου Καραμάνη ή Σουρλαντζή.


Καλή δύναμη σε όλους!
 

nkioster

Πατήρ Νεκτάριος Κιοστεράκης
Απο "θεος Κυριος..." εως κανονα Αναστασηματαριον Ιωαννου
Αργες Καταβασιες Αθ. Καραμανη
Ν' ψαλμος απο Γ. Ραιδεστηνο (Πρωγακη)
Αινοι Κ. Πριγγου (Εις το μνημα....)
Δοξαστικο Αργο Ιακωβου Πρωτοψαλτου
Δοξαλογια Σουζινακ Γρ. Πρωτοψαλτου
Τρισαγιον- Δυναμις ηχος Γ' Χρ. Θεοδοσοπουλου
Χερουβικον Θ. Φωκαεως η Γρ. Πρωτοψαλτου
Λειτουργικα Β. Νικολαηδη η Χ. Ταλιαδωρου η Χρ. Θεοδοσοπουλου η Μ.Χατζιαθανασιου
Κοινωνικο Β Νικολαηδη η Χ. Ταλιαδωρου η Ιωαννου Πρωτοψαλτου
Δεν διαρκει πολυ
Οταν δεν υπαρχει κυρηγμα και ο παπας εκφωνει εχει βγει σε 3 ωρες
Αν εχει ζεστη καντε περικοπες.Να σκεφτομαστε λιγο και τον κοσμο
 

nkioster

Πατήρ Νεκτάριος Κιοστεράκης
Απο "θεος Κυριος..." εως κανονα Αναστασηματαριον Ιωαννου
Αργες Καταβασιες Αθ. Καραμανη
Ν' ψαλμος απο Γ. Ραιδεστηνο (Πρωγακη)
Αινοι Κ. Πριγγου (Εις το μνημα....)
Δοξαστικο Αργο Ιακωβου Πρωτοψαλτου
Δοξαλογια Σουζινακ Γρ. Πρωτοψαλτου
Τρισαγιον- Δυναμις ηχος Γ' Χρ. Θεοδοσοπουλου
Χερουβικον Θ. Φωκαεως η Γρ. Πρωτοψαλτου
Λειτουργικα Β. Νικολαηδη η Χ. Ταλιαδωρου η Χρ. Θεοδοσοπουλου η Μ.Χατζιαθανασιου
Κοινωνικο Β Νικολαηδη η Χ. Ταλιαδωρου η Ιωαννου Πρωτοψαλτου
Δεν διαρκει πολυ
Οταν δεν υπαρχει κυρηγμα και ο παπας εκφωνει εχει βγει σε 3 ωρες
Αν εχει ζεστη καντε περικοπες.Να σκεφτομαστε λιγο και τον κοσμο
 

Μιχάλης Τζωρτζής

Παλαιό Μέλος
Και μια και μιλάμε για γ΄ ήχο, γνωρίζει κανείς γιατί στη συλλογή του Προγάκη δεν παρατίθεται αργή δοξολογία γ΄ήχου; Είναι η μοναδική της σειράς που ελλείπει. Υπάρχει κι αυτή κάπου αλλού τοποθετημένη "από αβλεψία";
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Λοιπόν, το πρόγραμμα το δικό μου είναι ως εξής:

  • Όρθρος μέχρι και τα Εξαποστειλάρια, απ' έξω. (Επειδή μάλλον θα έχω και έναν μαθητή μου, μάλλον και το Αναστάσιμο Εξαποστειλάριο από κείμενο.)
  • Αίνοι γ' ήχου (χειρόγραφο Στανίτσα, και το "Εις το μνήμα", εάν έχουμε καιρό. Θα πω κάτι γι' αυτό αργότερα.)
  • Δοξαστικό των Πατέρων (χειρόγραφο Στανίτσα)
  • Δοξολογία Ηχ. πλ. δ' Ιακώβου (αργή, εάν έχουμε καιρό, από χειρόγραφο Στανίτσα· αλλοιώς, σύντομη ειρμολογική από μαγνητοφωνημένη εκτέλεση Στανίτσα)
  • Χερουβικό Ηχ. γ' Γρηγορίου (από χειρόγραφο Στανίτσα)
  • Λειτουργικά Ηχ. γ' Χατζηαθανασίου (χειρόγραφο... ποιανού άλλου; Στανίτσα)
  • Κοινονικόν Ηχ. γ' Νικολαίδου

Και στο αντίδωρο, κάτι θα πούμε! (Αργές καταβασίες, ή τον καλοφωνικό "Εν τη βροντώση...")

Απόστολος
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Ορθρος Πέτρου Λαμπαδαρίου Ευλογητάρια Γέμελου, Ν΄Χουρμουζίου , Καταβασίες Ιωάννου Πρωτοψάλτου, Τιμιωτέρα Σύρκα, Εξαποστειλάριο Παναγιωτίδη ,Αίνοι των πατέρων αργοί από Θεοφιλόπουλο Δοξαστικό κυρ Θρασύβουλου Στανίτσα (έχει και ένα ωραίο ο Γ. Ραιδεστηνός) Δοξολογία αργή Πέτρου Λαμπαδαρίου (οχι αργά και ατέλειωτα όύτε τρεχάτα κανονικά και χωρίς άγχος.Έχουμε καταντήσει να λέμε τις αργές Δοξολογίες μόνο στα πανηγύρια λες και είναι είδος πολυτελείας.) Θ.Λειτουργία:
Τρισάγιο κυρ Σίμου Αβαγιανού , Χερουβικό Γρηγορίου , Λειτουργικά Γ.Σύρκα
Κοινωνικό Δανιήλ (δύσκολο με τις εναλλαγές των φθορών στο εκ των ουρανων αλλά ωραίο . Καλή δύναμη σε όλους.Να ψάλλουμε και να υμνούμε το Θεό ΠΡΟΣΕΧΟΝΤΑΣ το "πολλάκις την υμνωδίαν εκτελών ευρέθην την αμαρτίαν εκπληρων "
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Να ψάλλουμε και να υμνούμε το Θεό ΠΡΟΣΕΧΟΝΤΑΣ το "πολλάκις την υμνωδίαν εκτελών ευρέθην την αμαρτίαν εκπληρων "

Η Εύα φταίει :)
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Μάλλον φίλε Στράτο εσύ στο ναό σου έχεις αρκετό χρόνο! Συγκαταλέγεσαι στους τυχερούς για να τα πεις όλα αυτά. Δοξαστικό Στανίτσα, αργή δοξολογία, δύναμις Αβαγιανού (το αγαπημένο μου). θα ήθελαν πολύ να βρισκόμουνα στην εκκλησία σου.
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Απο "θεος Κυριος..." εως κανονα Αναστασηματαριον Ιωαννου
Αργες Καταβασιες Αθ. Καραμανη
Ν' ψαλμος απο Γ. Ραιδεστηνο (Πρωγακη)
Αινοι Κ. Πριγγου (Εις το μνημα....)
Δοξαστικο Αργο Ιακωβου Πρωτοψαλτου
Δοξαλογια Σουζινακ Γρ. Πρωτοψαλτου
Τρισαγιον- Δυναμις ηχος Γ' Χρ. Θεοδοσοπουλου

Πολύ ωραίο πλουραλιστικό ρεπερτόριο.....

Το Τρισαγιο του Χρύσανθου είναι νομίζω διασκευή στο τρισάγιο του Τριαντάφυλλου... πολύ ωραιο είναι και ειδικά ο Χρύσανθος είναι εξαιρετικός στο να βάζει ισοκρατήματα το απογειώνει... το μόνο που δεν μαρ΄σει είναι αυτά τα πετάγματα στον άνω Πα.... το θεωρώ κλασσικό χορωδιακό μάθημα δεν είναι για μονωδία.... και μάλιστα η χορωδία πρέπει να είνα πολύ κουρδισμένη για να μπορεί να γλυφει αυτά τα πετάγματα ειδάλως ακούγοντα λίγο άγρια όπως στις κασετες του Χρύσανθου...

άσχετο: Τώρα που είπα ισοκρατήματα θυμήθηκα το γέροντα ποιος έχει βάλει ισοκρατήματα στα βιβλία του;;;;... ο ίδιος;;;;; αποκλείεται!!! να τη μανία εχει με αυτό το μαζί!!!!
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Ορθρος Πέτρου Λαμπαδαρίου Ευλογητάρια Γέμελου, Ν΄Χουρμουζίου , Καταβασίες Ιωάννου Πρωτοψάλτου, Τιμιωτέρα Σύρκα, Εξαποστειλάριο Παναγιωτίδη ,Αίνοι των πατέρων αργοί από Θεοφιλόπουλο Δοξαστικό κυρ Θρασύβουλου Στανίτσα (έχει και ένα ωραίο ο Γ. Ραιδεστηνός) Δοξολογία αργή Πέτρου Λαμπαδαρίου (οχι αργά και ατέλειωτα όύτε τρεχάτα κανονικά και χωρίς άγχος.Έχουμε καταντήσει να λέμε τις αργές Δοξολογίες μόνο στα πανηγύρια λες και είναι είδος πολυτελείας.) Θ.Λειτουργία:
Τρισάγιο κυρ Σίμου Αβαγιανού , Χερουβικό Γρηγορίου , Λειτουργικά Γ.Σύρκα
Κοινωνικό Δανιήλ (δύσκολο με τις εναλλαγές των φθορών στο εκ των ουρανων αλλά ωραίο . Καλή δύναμη σε όλους.Να ψάλλουμε και να υμνούμε το Θεό ΠΡΟΣΕΧΟΝΤΑΣ το "πολλάκις την υμνωδίαν εκτελών ευρέθην την αμαρτίαν εκπληρων "


Ποιος είναι ο Θεοφιλόπουλος;;;;
Ο Δοξολογία σε πλΔ;;;; Πόυ τη βρίσκουμε αυτή;;;

Ευχαριστώ
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Δεν κρατιόμαστε....

Να ρωτήσω κάτι;;

Αν γραφουμε για τις κυριακές εκ των προτέρων τότε τι θα γράφουμε εκ των υστέρων;;;... Θα ξαναβάζουμε θέμα και θα λέμε τι τελικώς ψάλαμε;;.... να ακολουθησώ άμα το θελει η παρέα αλλά μου φαίνεται ότι επαναλαμβανόμαστε....
ή θα τα λέμε όλα εκ των προτέρων;.... ναι αλλά μετά αμα ψάλνουμε άλλα από αυτά που λέμε;.... τότε η συσζήτηση δεν θα γίνεται επί πραγματικού...

νομίζω ότι είναι ενδιαφέρον να μοπιραζόμαστε αυτά που έχουν ψαλλέι.... διότι τότε καταγράφουμε με βεβαιότητα τις τάσεις... εν πάσει περιπτώση ακολουθώ παρέα ότι αποφασίσει.....

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα.... αλλά για Δοξολογία εδώ και μια βδομάδα φρεσκάρω του Κρητός σε πλΔ και βλεπω να τι λεώ και μόνος μου διότι ο αριστερός μου είναι άρρωστος ακόμα... 'επεσε όμως στο μάτι μου μία άλλη του Μητροπολίτη Σισανίου, είναι στο Ταμέιο Ανθολογίας τόμος Γ.... έκταση μαθήματος 2,5 οκτάβες..... καλό!!!!!
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Ποιος είναι ο Θεοφιλόπουλος;;;;
Ο Δοξολογία σε πλΔ;;;; Πόυ τη βρίσκουμε αυτή;;;


Καλησπέρα. Ο Ανδρέας Θεοφιλόπουλος Αγιορείτης μοναχός έχει εκδόσει και το αναστασιματάριο του Ιωάννου πρωτοψάλτου

Η δοξολογία σε ήχο Τρίτο του Πέτρου Λαμπαδαρίου είναι στο ταμείο ανθολογίας του Θ. Φωκαέως
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Δεν κρατιόμαστε....

Να ρωτήσω κάτι;;

Αν γραφουμε για τις κυριακές εκ των προτέρων τότε τι θα γράφουμε εκ των υστέρων;;;... Θα ξαναβάζουμε θέμα και θα λέμε τι τελικώς ψάλαμε;;.... να ακολουθησώ άμα το θελει η παρέα αλλά μου φαίνεται ότι επαναλαμβανόμαστε....
ή θα τα λέμε όλα εκ των προτέρων;.... ναι αλλά μετά αμα ψάλνουμε άλλα από αυτά που λέμε;.... τότε η συσζήτηση δεν θα γίνεται επί πραγματικού...

νομίζω ότι είναι ενδιαφέρον να μοπιραζόμαστε αυτά που έχουν ψαλλέι.... διότι τότε καταγράφουμε με βεβαιότητα τις τάσεις... εν πάσει περιπτώση ακολουθώ παρέα ότι αποφασίσει.....



Καλησπέρα. Νομίζω , οτι καλό είναι να διαλέγουμε νωρίτερα τι θα πούμε , ετσι ώστε να τα ετοιμάζουμε κατα τη διάρκεια της εβδομάδας. Αν έχουμε μαθητές να τα κάνουμε πρόβα νωρίτερα για να τα ψάλλουμε πιο άνετα
και ευχάριστα . Θέλει κόπο για να γίνει αυτό αλλά αποδίδει και ο ψάλλων ευχαριστιέται και οι μαθητές είναι συγκεντρωμένοι .

Καλό είναι να κάνουμε πράξη αυτό που θα θέλαμε να κάνουμε και όχι να διαπιστώνουμε εκ των υστέρων τι θα έπρεπε να κάνουμε.

Καλή δύναμη για την Κυριακή.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ολα απο στηθους (εκτος και αν πω την αργη δοξολογια του Φωκαεα σε Γο) . Δεν σας κουρασα και πολυ .
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Δυστυχώς δεν είμαι κοντά να έφερνα να λέγαμε Νικόλαο Σμύρνης στον Ορθρο
καθώς και λειτουργία Πρίγγου . Είναι σημαντικό να βλέπεις και να ακούς φτασμένους ψάλτες να ερμηνεύουν τέτοια μαθήματα. Δεν κάνω φιλοφρονήσεις το εννοώ.

καλή δύναμη για αύριο κ. Βαγγέλη.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Το Τρισαγιο του Χρύσανθου είναι νομίζω διασκευή στο τρισάγιο του Τριαντάφυλλου... πολύ ωραιο είναι

άσχετο: Τώρα που είπα ισοκρατήματα θυμήθηκα το γέροντα ποιος έχει βάλει ισοκρατήματα στα βιβλία του;;;;... ο ίδιος;;;;; αποκλείεται!!! να τη μανία εχει με αυτό το μαζί!!!!

Σωστα το τρισαγιο και το δυναμις με κρατημα σε Γο ειναι του Τριανταφυλλου Γεωργιαδη .
Ο γερωντας (Καραμανης) εβαλλε ο ιδιος τα ισοκρατηματα .
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα,
Ο αριστερός μου είναι ακόμα αρρωστος και έτσι παλι σχεδόν μόνος τα έλεγα... ήταν δύο τρεις και βοηθούσαν αλλά ψιλά πράγματα..

Αίνοι από Ζωή
Δοξαστικό Πρίγγου
Δοξολογία Κρητός
Τρισαγιο σε Α' Χρυσάνθου
Χερουβικό Εφεσίου
Λειτουργικά Χρυσάνθου
Αξιον εστίν Γρηγορίου
Πολυελεο Δούλοι σε πλΔ Χουρμουζίου
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Αίνοι από Ζωή
Δοξαστικό Πρίγγου
Δοξολογία Κρητός
Τρισαγιο σε Α' Χρυσάνθου
Χερουβικό Εφεσίου
Λειτουργικά Χρυσάνθου
Αξιον εστίν Γρηγορίου
Πολυελεο Δούλοι σε πλΔ Χουρμουζίου

Βασίλη Καλησπέρα. Γιατί τρισάγιο σε πρώτο ήχο; Ετσι απλά ρωτάω .
 
Top