Κυριαζής και Καραμάνης Αγ. Αχίλλιος Λάρισας 1978

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Έχω την αίσθηση ότι η συγκεκριμένη ηχογράφηση δεν έχει ξανανέβει στο forum.Συγκινητικές ερμηνείες και από τους δύο.
 

Attachments

  • 01 Κ.Δασκαλούδης-Α.Καραμάνης.mp3
    3.7 MB · Views: 273
  • 02 Κ.Δασκαλούδης-Α.Καραμάνης.mp3
    4.6 MB · Views: 217
  • 03 Κ.Δασκαλούδης-Α.Καραμάνης.mp3
    4.1 MB · Views: 191
  • 04 Κ.Δασκαλούδης-Α.Καραμάνης.mp3
    5.1 MB · Views: 195
  • 05 Κ.Δασκαλούδης-Α.Καραμάνης.mp3
    3.2 MB · Views: 176
  • 06 Κ.Δασκαλούδης-Α.Καραμάνης.mp3
    4.8 MB · Views: 176
  • 07 Κ.Δασκαλούδης-Α.Καραμάνης.mp3
    6.2 MB · Views: 178
  • 08 Κ.Δασκαλούδης-Α.Καραμάνης.mp3
    2.9 MB · Views: 162
  • 09 Κ.Δασκαλούδης-Α.Καραμάνης 1.mp3
    3.3 MB · Views: 223
  • 10 Κ.Δασκαλούδης-Α.Καραμάνης 1.mp3
    4.6 MB · Views: 189
  • 11 Κ.Δασκαλούδης-Α.Καραμάνης.mp3
    4.2 MB · Views: 172
  • 12 Κ.Δασκαλούδης-Α.Καραμάνης.mp3
    4.7 MB · Views: 176
  • 13 Κ.Δασκαλούδης-Α.Καραμάνης.mp3
    4.4 MB · Views: 175

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Έχω την αίσθηση ότι η συγκεκριμένη ηχογράφηση δεν έχει ξανανέβει στο forum.Συγκινητικές ερμηνείες και από τους δύο.

Ευχαριστίες θερμότατες! Η ηχογράφηση ανέβηκε μόνο αποσπασματικά στο φόρουμ, από όσο θυμάμαι. Ο Ν' εδώ και Εξαποστειλάρια κ Αίνοι γ ήχου εδώ...
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Συνεχίζω και με τα υπόλοιπα κομμάτια της συγκεκριμένης ηχογράφησης.Καλή ακρόαση και ο Μεγαλοδύναμος να μας έχει πάντα καλά.
 

Attachments

  • 14 Κ.Δασκαλούδης-Α.Καραμάνης.mp3
    5.2 MB · Views: 179
  • 15 Κ.Δασκαλούδης-Α.Καραμάνης.mp3
    4.6 MB · Views: 156
  • 16 Κ.Δασκαλούδης-Α.Καραμάνης.mp3
    4.4 MB · Views: 146
  • 17 Κ.Δασκαλούδης-Α.Καραμάνης.mp3
    3.6 MB · Views: 141
  • 18 Κ.Δασκαλούδης-Α.Καραμάνης.mp3
    4.3 MB · Views: 146
  • 19 Κ.Δασκαλούδης-Α.Καραμάνης.mp3
    1.2 MB · Views: 136
  • 20 Κ.Δασκαλούδης-Α.Καραμάνης.mp3
    2.3 MB · Views: 161

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Συνεχίζω και με τα υπόλοιπα κομμάτια της συγκεκριμένης ηχογράφησης.Καλή ακρόαση και ο Μεγαλοδύναμος να μας έχει πάντα καλά.

Αμήν...Συνέχισε με τον ίδιο ζήλο!

Δ.
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Έχει δίκιο ο π.Μάξιμος όσον αφορά την τιτλοποίηση που πρέπει να υπάρχει στα tracks που ανεβαίνουν στο forum.Ξέρω πολύ καλά τους κανόνες,γιατί σαν χρήστης το forum το παρακολουθώ από τα μέσα του 2008.Θα γινόμουν πολύ νωρίτερα μέλος από τις αρχές του 2011 που έγινα,αλλά λόγω του ότι η υπηρεσία μου είχε internet,δεν με απασχολούσε και πολύ να βάλω και εγώ.Συμφωνώ π.Μάξιμε ότι κουράζονται τα αγαπητά μέλη να ταυτοποιούν τα ανεβασμένα μέλη(τι τροπάριο είναι,σε τι ήχο λέγεται κ.τ.λ),αλλά μ'όλο το σεβασμό στο πρόσωπο σας ως γενικού συντονιστή να λαμβάνεται υπόψη και ο κόπος και το κόστος αυτού που τ'ανεβάζει.Έχω απίστευτο υλικό από μεγάλους ψάλτες,έχω μετατρέψει ήχους πομπίνας σε κασέτα,ήχους κασέτας και cd σε mp3 και έχω κατεβάσει από το internet ότι κυκλοφορεί σε βυζαντινή μουσική.Περίπου 100gb βυζαντινής μουσικής έχω.Στο laptop μου στο itunes είναι όλα τιτλοποιημένα.Όμως εγώ ανεβάζω τα κομμάτια από τον εξωτερικό σκληρό δίσκο που έχω,γιατί εκεί είναι τα αυθεντικά και εκεί δυστυχώς τα περισσότερα δεν έχουν τίτλους.Απλώς τα έχω κατηγοριοποιήσει ανά ψάλτη και χρονολογία.Γι'αυτό βάζω χρονολογία μόνο και το όνομα του ψάλτη.Εν πάση περιπτώσει ο μεγάλος σεβασμός που τρέφω στο πρόσωπο και στην ιδιότητα σας(αν και δεν σας ξέρω προσωπικά) με παρακινεί στο να προσπαθήσω να ικανοποιήσω τις απαιτήσεις σας για το καλό όλων των αδελφών του forum.Ο Ύψιστος να μας καθοδηγεί πάντα.
 

pano

Μέλος
Έχει δίκιο ο π.Μάξιμος όσον αφορά την τιτλοποίηση που πρέπει να υπάρχει στα tracks που ανεβαίνουν στο forum.Ξέρω πολύ καλά τους κανόνες,γιατί σαν χρήστης το forum το παρακολουθώ από τα μέσα του 2008.Θα γινόμουν πολύ νωρίτερα μέλος από τις αρχές του 2011 που έγινα,αλλά λόγω του ότι η υπηρεσία μου είχε internet,δεν με απασχολούσε και πολύ να βάλω και εγώ.Συμφωνώ π.Μάξιμε ότι κουράζονται τα αγαπητά μέλη να ταυτοποιούν τα ανεβασμένα μέλη(τι τροπάριο είναι,σε τι ήχο λέγεται κ.τ.λ),αλλά μ'όλο το σεβασμό στο πρόσωπο σας ως γενικού συντονιστή να λαμβάνεται υπόψη και ο κόπος και το κόστος αυτού που τ'ανεβάζει.Έχω απίστευτο υλικό από μεγάλους ψάλτες,έχω μετατρέψει ήχους πομπίνας σε κασέτα,ήχους κασέτας και cd σε mp3 και έχω κατεβάσει από το internet ότι κυκλοφορεί σε βυζαντινή μουσική.Περίπου 100gb βυζαντινής μουσικής έχω.Στο laptop μου στο itunes είναι όλα τιτλοποιημένα.Όμως εγώ ανεβάζω τα κομμάτια από τον εξωτερικό σκληρό δίσκο που έχω,γιατί εκεί είναι τα αυθεντικά και εκεί δυστυχώς τα περισσότερα δεν έχουν τίτλους.Απλώς τα έχω κατηγοριοποιήσει ανά ψάλτη και χρονολογία.Γι'αυτό βάζω χρονολογία μόνο και το όνομα του ψάλτη.Εν πάση περιπτώσει ο μεγάλος σεβασμός που τρέφω στο πρόσωπο και στην ιδιότητα σας(αν και δεν σας ξέρω προσωπικά) με παρακινεί στο να προσπαθήσω να ικανοποιήσω τις απαιτήσεις σας για το καλό όλων των αδελφών του forum.Ο Ύψιστος να μας καθοδηγεί πάντα.



περιμένουμε εναγωνίως την συνέχεια της θείας λειτουργίας....όπως και ο,τιδήποτε άλλο υπάρχει σε πομπίνες με το μεγαλο δασκαλο Κυριαζή....ευχαριστούμε....
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Θερμές ευχαριστίες για τα υπέροχα ακούσματα!

Ωστόσο, πιστεύω πως τουλάχιστον στον τίτλο του θέματος, τα ονόματα των δύο ψαλλόντων θα έπρεπε να παρουσιάζονται αντίστροφα και λόγω του ειδικού βάρους του Άρχοντα Καραμάνη, αλλά και γιατί από όσο άκουσα, ο Κυριαζής έχει παραχωρήσει τα του δεξιού στον Καραμάνη (πράγμα απόλυτα φυσικό βέβαια).

ΧΣ
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Θερμές ευχαριστίες για τα υπέροχα ακούσματα!

Ωστόσο, πιστεύω πως τουλάχιστον στον τίτλο του θέματος, τα ονόματα των δύο ψαλλόντων θα έπρεπε να παρουσιάζονται αντίστροφα και λόγω του ειδικού βάρους του Άρχοντα Καραμάνη, αλλά και γιατί από όσο άκουσα, ο Κυριαζής έχει παραχωρήσει τα του δεξιού στον Καραμάνη (πράγμα απόλυτα φυσικό βέβαια).

ΧΣ
...αλλά και διότι μεταξύ τους υπάρχει σχέση δασκάλου-μαθητού.
 
K

KOSTAGIOS

Guest
Συνεχίζω και με τα υπόλοιπα κομμάτια της συγκεκριμένης ηχογράφησης.Καλή ακρόαση και ο Μεγαλοδύναμος να μας έχει πάντα καλά.

χίλια μπράβο/μέγας βέβαια ο Δάσκαλος,αλλά ο Δασκαλούδης έχει εκείνο το "κάτι" ρε παιδάκι μου,που σε φτιάχνει,κολλάς επάνω του....
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Εννοείται ότι σεβόμαστε απεριόριστα τους δασκάλους μας στους οποίους άλλωστε οφείλουμε το ευ ζει ν.Ο Κυριαζής σε κάθε του ευκαιρία που του δινόταν(είτε επρόκειτο για συζητήσεις είτε επρόκειτο για εκδηλώσεις ψαλσίματος) τιμούσε τον δάσκαλο του και με το παραπάνω.Άλλωστε και ο ίδιος ο Καραμάνης έτρεφε και τρέφει θαυμασμό και αγάπη για το σπάνιο τάλαντο του Κυριαζή.Ο ίδιος ο Κυριαζής μας έλεγε πόσο απαιτητικός και αυστηρός ήταν ο Καραμάνης,σε σημείο υπερβολής μάλιστα.Ένα βράδυ είχε περάσει από το σπίτι του στη Θεσσαλονίκη-όντας σε νεαρή ηλικία-να πάρει κάτι και εκείνη τη στιγμή ο Καραμάνης συνέθετε έναν καλοφωνικό ειρμό.Του είπε η γυναίκα του να περιμένει και σε μιά στιγμή εμφανίζεται ο Καραμάνης με τον καλοφωνικό ειρμό στα χέρια και του λέει προστακτικά:Πές αυτό ρε και κοίταξε να μην κάνεις κανά λάθος γιατί.....Ο Κυριαζής τον εκτέλεσε τόσο άψογα που γυρνάει ο Καραμάνης στην γυναίκα του και της λέει:Ούτε εγώ που τον συνέθεσα δεν θα τον έλεγα τόσο καλά και βλέποντας το πρώτη φορά!!!!!Αυτά για το μεγαλείο των δύο ανδρών.

Υ.Γ Από βδομάδα θα συνεχίσω το ανέβασμα αρχείων.Συγχωρέστε με αγαπητοί συμφορίτες,αλλά δουλεύω συνεχόμενα αυτές τις μέρες στην εντατική και με πολλές νύχτες και λόγω υπερβολικής κούρασης σας έχω αμελήσει.Να μας έχει όλους ο Θεός καλά.
 
Last edited:

billapo

Μέλος
Αγαπητε φιλε Δημητρη οντως ειναι οπως τα γραφεις!Περιμενουμε εν αγωνιως να ανεβασεις ηχογραφησεις του Δασκαλου απο μπομπινες και οχι μονο!!!!...Ο Θεος να σε ευλογει και να σου δινει δυναμη στο εργο σου!
 
Top