Κυριαζής Δασκαλούδης : Διάφορες ηχογραφήσεις

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ας απολαύσουμε και πάλι τον ασυναγώνιστο μεγάλο Άρχοντα πρωτοψάλτη και δάσκαλό μας...τον φανταστικό Κυριαζή Δασκαλούδη σε ζωντανές ηχογραφήσεις σε Υμνούμεν
Καλα στο Σε Υμνουμεν δεν ψαλλει ο ανθρωπος...κλαιει...! Οτι και να πουμε ειναι λιγο...:cool:
Χρονολογια ξερετε?
 
Greekψαλτης;91486 said:
Καλα στο Σε Υμνουμεν δεν ψαλλει ο ανθρωπος...κλαιει...! Οτι και να πουμε ειναι λιγο...:cool:
Χρονολογια ξερετε?

Όταν πρωτοάκουσα αυτό το "Σε υμνούμεν" πριν μερικά χρόνια αμέσως ανατρίχιασα, έκλεισα τα μάτια και κουναγα το κεφάλι...! με πήγε αλλού ο άνθρωπος..

συνεχίστε τα upload με τέτοια!
 
Last edited:

billapo

Μέλος
Αυτος ειναι ο Κυριαζης Δασκαλουδης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Τα πολλα λογια περισσευουν σ΄αυτο το ακουσμα...[κ.Κοκκορικο σας ευχαριστουμε ιδιαιτερως...]
 

Theodoros-ks

Παλαιό Μέλος
Ένας!!!Μοναδικός!!!!!Απλησίαστος!!!!!!!!Απολαυστικός!!!!!!Πάτερ Βασίλειε!!!!!!
 

Attachments

  • 05 - ΧΕΡΟΥΒΙΚΟΝ Γ'ΗΧΟΥ -2 [Υψηλή ποιότητα].mp3
    7.1 MB · Views: 140

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Πράγματι το δημοτικό μας τραγούδι ειναι εκπληκτικό, ανεπανάληπτο, φανταστικό. Μια ερώτηση μόνο: Όλα αυτά πού μπορούμε να τα βρούμε γραμμένα για να τα ψάλλουμε και εμείς στην εκκλησία????
 

billapo

Μέλος
Α Ν Ε Π Α Ν Α Λ Η Π Τ Ο Σ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Μεγας με ολη την σημασια....Αυτα που ακουμε ειναι ασυλληπτα....& υπαρχουν ανθρωποι που τα θελουν και γραμμενα για να τα πουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!αντε να δουμε και τι αλλο θα ακουσουμε....!!!
 

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Αγαπητέ billapo με αυτή τη λογική βγαζουμε το συμπερασμα ότι αυτα που έγραφε ο Πέτρος, ο Ιωάννης, ο Ιάκωβος και όλοι αυτοί οι μεγάλοι ψάλτες ειναι βλακείες καθώς εαν ήταν τόσο "ανεπανάληπτα" όπως του Δασκαλούδη δεν θα μπορούσαν να αποτυπωθούν στο χαρτί..... Για σκεφτείτε λοιπόν.... Αυτοί έγραφαν βλακείες ή κάποιοι "ψάλτες" της σύγχρονης εποχής έχουν ξεφύγει θεωρώντας τους εαυτούς τους ανώτερους των μεγάλων αυτών Δασκάλων;;;
 

billapo

Μέλος
Μελωδός;91565 said:
Αγαπητέ billapo με αυτή τη λογική βγαζουμε το συμπερασμα ότι αυτα που έγραφε ο Πέτρος, ο Ιωάννης, ο Ιάκωβος και όλοι αυτοί οι μεγάλοι ψάλτες ειναι βλακείες καθώς εαν ήταν τόσο "ανεπανάληπτα" όπως του Δασκαλούδη δεν θα μπορούσαν να αποτυπωθούν στο χαρτί..... Για σκεφτείτε λοιπόν.... Αυτοί έγραφαν βλακείες ή κάποιοι "ψάλτες" της σύγχρονης εποχής έχουν ξεφύγει θεωρώντας τους εαυτούς τους ανώτερους των μεγάλων αυτών Δασκάλων;;;





Αποψη σας κ.Μελωδε ....τι χερουβικο θα πειτε οταν σε θ.λειτουργια εχει εικοσι μητροπολιτες και τριαντα ιερεις??????προφανως θα λεγατε καποιο ''γραμμενο''' και φανταστειτε το αποτελεσμα....δεν θα ηθελα ομως να συνεχισω την αντιπαραθεση μας γιατι μιλαμε κατω απο αλλες βασεις και αλλα ακουσματα...θα ηθελα ομως να ανεβαστε κατι απο εσας...
 
Last edited by a moderator:

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Αγαπητέ billapo, θα απαντήσω με μία ερώτηση. Όταν στον πατριαρχικό ναό είχαν Θ. Λειτουργία όπως την περιγράφεις με 20 επισκόπους, οι πρωτοψάλτες έλεγαν αντί χερουβικού ό,τι τους κατέβαινε στο μυαλό και μακρόσυρτους αμανάδες για να καλύψουν τον χρόνο;;; Δεν νομίζω, δεδομένου ότι στον πατριαρχικό ναό οι κανόνες περί των ψαλλομένων μαθημάτων ήταν και είναι πολύ αυστηροί. Όσον αφορά τις ηχογραφήσεις που μου ζητάς να ανεβάσω θέλω να σου πω οτι εγω λέω κλασικά μαθήματα οπότε δεν έχω κάτι να προσφέρω στην ψαλτική.
 

pano

Μέλος
Όσον αφορά τις ηχογραφήσεις που μου ζητάς να ανεβάσω θέλω να σου πω οτι εγω λέω κλασικά μαθήματα οπότε δεν έχω κάτι να προσφέρω στην ψαλτική.


....................
Η αναμενόμενη απάντηση...Σε αυτό το σημείο έχω ακούσει κι άλλες,όπως <<εγω δεν ψέλνω...γιατι πρέπει να ψέλνω για να κρίνω κάποιον...>>

........................................
 

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
....................
Η αναμενόμενη απάντηση...Σε αυτό το σημείο έχω ακούσει κι άλλες,όπως <<εγω δεν ψέλνω...γιατι πρέπει να ψέλνω για να κρίνω κάποιον...>>

........................................

1ον, δε μου αρέσει να το παίζω επαναστάτης, οπότε απαντώ με αναμενόμενο τρόπο, 2ον, δεν είπα ότι δεν ψάλλω, είπα ότι ψάλλω κλασικά μαθήματα τα οποία μάλλον κατα τον billapo δεν έχουν να προσφέρουν κάτι και 3ον, pano, συμφωνώ ότι χρειάζεται να ψάλλεις για να κρίνεις ένα ψάλτη αλλα δε χρειάζεταιο να ψάλλεις για να κρίνεις έναν τραγουδιστή.
 

billapo

Μέλος
Θα παρακαλουσα ιδιαιτερα τον συντονιστη να μεριμνησει για τα ''σχετικα'' που συμβαινουν στο psaltologion& επιτελους καποια στιγμη να σταματησουν.Δεν μπορει ο καθενας που δεν τον εκφραζει ενας ψαλτης, ο οποισδηποτε, να καταφερεται κατα τετοιους προσβλητικους τροπους[πχ.περι δημοτικου τραγουδιου-''ψαλτης''σε εισαγωγικα κ.λ.π.]Επιεικως απαραδεκτο.Δεν τους αρεσει ας μην ασχολουντε....υπαρχει ενα μεγαλο μερος απο εμας που μας εκφραζει....Δεν καταλαβαινουν οτι ετσι προσβαλλουν τους παντας...!!!!!!!!!!!!Καποια στιγμη ας συμπεριφερθουμε ανθρωπινα χωρις εμπαθειες και κακιες.
ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Για ακομη μια φορα βλεπω να συμβαινει το εξης. Ατομα τα οποια δεν αρεσκονται (και δικαιωμα τους) σε ψαλτες οι οποιοι υπερβαινουν τα κλασσικα μαθηματα, φερονται με ασεβεια χαρακτηριζοντας μεγαλους ψαλτες ποικιλοτροπως και ισχυριζομενοι πως αυτοι (οι ψαλτες) υποτιμουν τα κλασσικα ή οτι οποιος αρεσκεται σε αυτους θεωρει κα αυτος τα κλασσικα ως ''αχρηστα''. Προκλητικη σταση και τελειως αυθαιρετα συμπερασματα! Κανεις δεν ειπε πως τα κλασσικα δεν εχουν να προσφερουν κατι ουτε και φυσικα μιλησε ποτε κανεις με περιφρονηση για τους κλασσικους.
Αντιστοιχα αρκετοι απο αυτους οι οποιοι κοπτονται (υπερ του δεοντος) για τα κλασσικα μαθηματα αντι να περιοριστουν οπως ολοι μας στη διατυπωση των αποψεων τους και μονο, φερονται με περισση αναιδεια! Ψαλτες οπως ο Κυριαζης Δασκαλουδης ειμαι σιγουρος πως εχουν μελετησει τα κλασσικα μαθηματα μεχρι και τη τελευταια τους μουσικη θεση με σεβασμο πριν κανουν τις οποιες υπερβασεις. Αμφιβαλλω ομως για μερικους οχι το κατα ποσο εχουν μελετησει τα κλασσικα μονο αλλα κυριως εαν εχουν κατανοησει το ηθος και υφος των μαθηματων αυτων, διαφορετικα θα ηταν πιο προσεκτικοι στους χαρακτηρισμους τους.
Φιλικα παντα ολα αυτα.:cool:
 
Top