Κυριαζής Δασκαλούδης: Β΄Χαιρετισμοί 18-3-2011

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Άλλη μια περσινή ηχογράφηση του αξεπέραστου Κυριαζή.Χρονική αγωγή άψογη και πρωτότυπες θέσεις ευφάνταστες σε μια ολοκληρωμένη παρουσία από Χαιρετισμούς.Και να φανταστείτε ότι έχει κατηγορηθεί πολλάκις ο Κυριαζής για την χρονική αγωγή του.Λέτε από βίτσιο ή από τεράστια γνώση και αντίληψη των μελών να μην την εφάρμοζε πάντα;Όπως και να το κάνουμε φωνές σαν του Κυριαζή δεν τιθασεύονται πάντα από κείμενα και χρονικές αγωγές.Και ευτυχώς που ο Θεός προίκισε τον Κυριαζή με τέτοιο φωνητικό τάλαντο,φαντασία και ήθος,γιατί η βυζαντινή μουσική θα ήταν κατά τι πιο ορφανή,να μην πω πεντάρφανη.Καλή ακρόαση.
 

Attachments

  • Κανόνες α΄,γ΄,δ΄,ε΄.MP3
    27.1 MB · Views: 178
  • Κανόνες στ΄,ζ΄,η΄,θ΄.MP3
    32.8 MB · Views: 120
  • Τη Υπερμάχω(αργό).MP3
    24.7 MB · Views: 125

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Και η συνέχεια...
 

Attachments

  • Β΄Στάσις πλ.δ΄ήχου-Χαίρε Νύμφη πλ.δ΄ήχου-Αλληλούϊα α΄ ήχου.MP3
    12.5 MB · Views: 98
  • Β΄Στάσις α΄ήχου-Χαίρε Νύμφη α΄ήχου-Αλληλούϊα α΄ήχου.MP3
    12.2 MB · Views: 86
  • Β΄Στάσις πλ.α΄ήχου-Χαίρε Νύμφη πλ.α΄ήχου-Αλληλούϊα πλ.α΄ήχου.MP3
    13 MB · Views: 92

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Έχω καιρό να μπω στο Ψαλτολόγιον λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων αλλά δεν μπορώ να μην εκφράσω δημοσίως τον θαυμασμό μου και τα συγχαρητήριά μου προς τον αδελφό και άξιο συνάδελφό μου κ.Δημήτρη Παπαζέτη.Μπράβο σου Δημήτρη.Ευχαριστούμε δια τις άξιες και πολύτιμες αναρτήσεις σου.Εύγε...:)
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Και τέλος...
 

Attachments

  • Τη Υπερμάχω σύντομο.MP3
    4.4 MB · Views: 99
  • Άσπιλε αμόλυντε Κυριαζής-Και δος υμίν Σαίτης.MP3
    20.5 MB · Views: 122
  • Την Ωραιότητα.MP3
    3.9 MB · Views: 81

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Έχω καιρό να μπω στο Ψαλτολόγιον λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων αλλά δεν μπορώ να μην εκφράσω δημοσίως τον θαυμασμό μου και τα συγχαρητήριά μου προς τον αδελφό και άξιο συνάδελφό μου κ.Δημήτρη Παπαζέτη.Μπράβο σου Δημήτρη.Ευχαριστούμε δια τις άξιες και πολύτιμες αναρτήσεις σου.Εύγε...:)

Αδελφέ Φώτη σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.Σε διαβεβαιώ πως σε λίγο καιρό έρχονται ηχογραφήσεις αρκετά σπάνιες και δυσεύρετες απ'όλους τους γίγαντες.Λόγω φόρτου εργασίας στην εντατική έχω καθυστερήσει την ψηφιοποίηση αρκετών πομπίνων.Αρκεί το παράδειγμα μας να το ακολουθούν και άλλοι αγαπητοί αδελφοί.Το έχω ξανατονίσει:Έχω πολύ υλικό στα χέρια μου,το οποίο σιγά σιγά θα το παρουσιάζω.Απλώς είναι πιο εύκολο να ανεβάσεις σύγχρονες ηχογραφήσεις γιατί είναι ήδη σε μορφή mp3 το αρχείο.Κάτι το οποίο δεν ισχύει για αρχεία από παλιές πομπίνες ή και κασέτες ακόμα.Εκεί χρειάζεται κοπιώδη εργασία.Αυτή είναι η αιτία και όχι αυτό που μου είπε δίκην αστείου κάποιος αγαπητός αδελφός σε π.μ ότι στέρεψαν!!!! οι παλιές ηχογραφήσεις γι'αυτό ανεβάζεις πρόσφατες.Ας είναι.Δεν είναι κρίμα ηχητικούς θησαυρούς να τους τοποθετούμε στον σκληρό του pc και να τους βάζουμε <<συρματοπλέγματα και κροκόδειλους>> γύρω-γύρω ώστε να μην τους γεύεται κανένας χριστιανός παρά μόνο ο εγωισμός και η αλαζονεία μας;Καλημέρα στην πατρίδα μου την Λάρισα και σ'όλους τους απανταχού ψαλτολόγους:):):):):):)
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ὡραιότατη ἠχογράφηση ἀπό πάσης ἀπόψεως. Εὐχαριστοῦμε πολύ, Δημήτρη, γιά τό δῶρο σου!
Μοῦ κάνει (εὐχάριστη) ἐντύπωση ὅτι ὁ Κυριαζῆς Δασκαλούδης ψάλλει ὅλο τόν κανόνα, δέν δίνει σέ ἄλλους βοηθούς. Ἔτσι , ἀπολαμβάνουμε ὡραῖα χορωδία. :)
 
Top