Κυριάκος Ψάλτης Εξωμετοχίτης (1903 - +2008)

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Από τη σελίδα της Εκκλησίας της Κύπρου

thumb2024.jpg


https://churchofcyprus.org.cy/6537

(ευχαριστίες στο Shota Gugushvili που μου έστειλε το σύνδεσμο)
 
Είχα την τύχη να συμψάλλω με τον γιο του Χρίστο (μαθητή του Αθ. Παναγιωτίδη) σε μια λειτουργία στο Παραλίμνι πριν 5-6 χρόνια. Αυτός μου μίλησε για τον πατέρα του τον μακαριστό Κυριάκο, αλλά δεν είχα συνειδητοποιήσει το μέγεθος της ψαλτκής αυτής φυσιογνωμίας ούτε δυστυχώς να τον γνωρίσω. Ακούωντας τις ηχογραφήσεις του αντιλαμβάνομαι τί ήταν τελικά ο άνθρωπος. Το λέω αυτό γιατί εν αντιθέσει με την Ελλάδα, στην Κύπρο , ακόμα και σήμερα οι καλοί ψάλτες με Ύφος, είναι μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού. Πόσο μάλλον τότε με την αμορφωσιά, επί Τουρκοκρατίας και Αγγλοκρατίας. Οι πιο πολλοί ψάλλουν εκ του προχείρου και η κατάσταση ως προς το επίπεδο γνώσης της Βυζαντινής μουσικής δεν είναι και η καλύτερη.όποιος μάθει να παβουγαδίζει αναλαμβάνει αναλόγιο. Ερχόμενος εδώ συνειδητοποιήσα τη διαφορά. Γιαυτό εκπλήσσομαι πως είχαμε μια τόσο σπουδαία φυσιογνωμία, φορέα της ζώσας παραδόσεως και η αλήθεια είναι πως ήταν εν πολλοίς άγνωστος. Ο Θεός αναπαύσοι την ψυχήν του.
 

evaggelosgeorgiou

Νέο μέλος
Όντως αγαπητοί μου, ο παππούς ο Κυριάκος ήταν από τους τελευταίους Μεγάλους της Κύπρου με ύφος, ως 2ης γενεάς μαθητής του Νικολάου Σμύρνης.Έίχα την ευλογία να τον γνωρίσω 8 μήνες προτού κοιμηθεί και μου έψαλλε απέξω επτάφωνη δοξολογία του Μισαηλίδη..καθώς και άλλα.
Ευτυχώς ανακαλύψαμε με τη βοήθεια φίλων και άλλους παππούδες ψάλτες με γνώσεις πολλές και ανατολίτικο ύφος..είχαν ακούσει προφανώς καλούς ψάλτες στο παρελθόν και είχαν επιπλέον συνυπάρξει με τουρκοκύπριους τραγουδιστές και αμανετζήδες.
Υπάρχει δυστυχώς η λανθασμένη εντύπωση στον ελλαδικό χώρο ότι η ψαλτική στην Κύπρο είναι πολύ πίσω(...)Και γω έτσι νόμιζα όσο ήμουνα φοιτητής στην Αθήνα!Είναι μεγάλο θέμα και επί τούτου ετοιμάζουμε σχετική μελέτη έχοντας στοιχεία περί του αντιθέτου. Υπάρχουν παππούδες 90 χρόνων που ψάλλουν τα λειτουργικά του Μ.Βασιλείου με συνεπτυγμένο και αργά κεκραγάρια Ιακώβου αναλυμένα(...)Και στην Ελλάδα έχω γνωρίσει τέτοιους, που είναι στην αφάνεια.Μακάρι να ξεκινούσε ένα πρόγραμμα καταγραφής τους.Για μένα προσωπικά είναι όνειρο ζωής η καταγραφή όσο το δυνατό περισσότερων ερμηνειών.Πρέπει να γίνει μια ισχυρή συνεργασία από πολλούς από μας.Θα ήταν ευχής έργον!
Πάντως, εν προκειμένω, άκουσα για τον παππού τον Κυριάκο ότι κοιμήθηκε σε γονατιστός σε στάση προσευχής...Τον είχα ρωτήσει, άλλοτε, ποιο είναι το μυστικό της μακροζωίας;Μου είπε"Γιε μου, όταν ήμουν νέος μου έβαζαν όλοι ευχές που έψαλλα τόσο όμορφα. Είναι οι ευχές όλου αυτού του κόσμου που με κράτησαν στη ζωή."
Στην κηδεία του έκλαψα πολύ. Βγαίνοντας απο την εκκλησία με ρώτησε κάποιος, βλέποντας με να κλαίω:Τον ήξερες; Τι να του έλεγα...μέσα μου ήξερα πως το κεφάλαιο με τον τελευταίο μεγάλο της κυπριακής ψαλτικής πράξης έκλεινε εκείνη τη μέρα. Θέλω να πω πολλά...ας έχουμε την ευχή του.Είμαι σίγουρος ότι υμνεί τον Τριαδικό Θεό στο ουράνιο θυσιαστήριο μετά των Αγγέλων. Μακάρι να τύχουμε και μεις τέτοιου γήινου τέλους:πλήρεις ημερών, έχοντας αφήσει ψαλτικούς απογόνους φυσικούς και μαθητές, πλήθος και αξιωθέντες να γίνουμε πολίτες του ουρανού. Ας είναι αιωνία η μνήμη του στη μνήμη του Θεού!Εμείς θα τον θυμόμαστε σίγουρα και θα τον μνημονεύουμε για όσο ζούμε...
 

Vetoul_ion

Ιωάννα Βετουλάκη Βλάχου
Έχουμε άλλες ηχογραφήσεις και βιογραφικά του; Ευχαριστώ.


Πριν καιρό ένας καλός φίλος μου έδωσε ένα cd όπου ψάλλει ο Κυριάκος Κ. Ψάλτης Εξωμετοχίτης. Περιέχει ύμνους της Κυριακής των Αγίων 318 θεοφόρων Πατέρων και της εορτής των Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης.
Υπάρχουν βιογραφικά του στο ένθετο του cd, αλλά τώρα δεν έχω καθόλου χρόνο να τα ανεβάσω. :eek:
Δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω κάποιο κομμάτι γιατί επάνω στο δίσκο γράφει: "ΕΠΙΦΥΛΑΣΣΟΝΤΑΙ ΑΠΑΝΤΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΓΩΓΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟΥ ΤΟΥ ΑΝΑΠΑΡΑΓΟΜΕΝΟΥ ΕΡΓΟΥ. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΝΕΥ ΕΓΚΡΙΣΕΩΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ, ΕΚΜΙΣΘΩΣΙΣ, ΔΑΝΕΙΣΜΟΣ, ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΑΙ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗ ΕΚΤΕΛΕΣΙΣ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ ΔΙΣΚΟΥ".
(αν και νομίζω ότι έχουν ανέβει κάποια μέλη στο forum)

Ανεβάζω μόνο το εξώφυλλο του cd για όποιον ενδιαφέρεται

Αξίζει πάντως πολύ να τον ακούσουμε :)
 

Attachments

  • εξωφυλλο cd.jpg
    1.8 MB · Views: 60

Panicos

Panicos
Όντως αγαπητοί μου, ο παππούς ο Κυριάκος ήταν από τους τελευταίους Μεγάλους της Κύπρου με ύφος, ως 2ης γενεάς μαθητής του Νικολάου Σμύρνης.Έίχα την ευλογία να τον γνωρίσω 8 μήνες προτού κοιμηθεί και μου έψαλλε απέξω επτάφωνη δοξολογία του Μισαηλίδη..καθώς και άλλα.
Ευτυχώς ανακαλύψαμε με τη βοήθεια φίλων και άλλους παππούδες ψάλτες με γνώσεις πολλές και ανατολίτικο ύφος..είχαν ακούσει προφανώς καλούς ψάλτες στο παρελθόν και είχαν επιπλέον συνυπάρξει με τουρκοκύπριους τραγουδιστές και αμανετζήδες.
Υπάρχει δυστυχώς η λανθασμένη εντύπωση στον ελλαδικό χώρο ότι η ψαλτική στην Κύπρο είναι πολύ πίσω(...)Και γω έτσι νόμιζα όσο ήμουνα φοιτητής στην Αθήνα!Είναι μεγάλο θέμα και επί τούτου ετοιμάζουμε σχετική μελέτη έχοντας στοιχεία περί του αντιθέτου. Υπάρχουν παππούδες 90 χρόνων που ψάλλουν τα λειτουργικά του Μ.Βασιλείου με συνεπτυγμένο και αργά κεκραγάρια Ιακώβου αναλυμένα(...)Και στην Ελλάδα έχω γνωρίσει τέτοιους, που είναι στην αφάνεια.Μακάρι να ξεκινούσε ένα πρόγραμμα καταγραφής τους.Για μένα προσωπικά είναι όνειρο ζωής η καταγραφή όσο το δυνατό περισσότερων ερμηνειών.Πρέπει να γίνει μια ισχυρή συνεργασία από πολλούς από μας.Θα ήταν ευχής έργον!
Πάντως, εν προκειμένω, άκουσα για τον παππού τον Κυριάκο ότι κοιμήθηκε σε γονατιστός σε στάση προσευχής...Τον είχα ρωτήσει, άλλοτε, ποιο είναι το μυστικό της μακροζωίας;Μου είπε"Γιε μου, όταν ήμουν νέος μου έβαζαν όλοι ευχές που έψαλλα τόσο όμορφα. Είναι οι ευχές όλου αυτού του κόσμου που με κράτησαν στη ζωή."
Στην κηδεία του έκλαψα πολύ. Βγαίνοντας απο την εκκλησία με ρώτησε κάποιος, βλέποντας με να κλαίω:Τον ήξερες; Τι να του έλεγα...μέσα μου ήξερα πως το κεφάλαιο με τον τελευταίο μεγάλο της κυπριακής ψαλτικής πράξης έκλεινε εκείνη τη μέρα. Θέλω να πω πολλά...ας έχουμε την ευχή του.Είμαι σίγουρος ότι υμνεί τον Τριαδικό Θεό στο ουράνιο θυσιαστήριο μετά των Αγγέλων. Μακάρι να τύχουμε και μεις τέτοιου γήινου τέλους:πλήρεις ημερών, έχοντας αφήσει ψαλτικούς απογόνους φυσικούς και μαθητές, πλήθος και αξιωθέντες να γίνουμε πολίτες του ουρανού. Ας είναι αιωνία η μνήμη του στη μνήμη του Θεού!Εμείς θα τον θυμόμαστε σίγουρα και θα τον μνημονεύουμε για όσο ζούμε...



Θα ήταν καλό αν ανέβαιναν ηχογραφησεις από Κύπριους ψάλτες.
 
Top