[Ερώτηση] Κτητορικό μνημόσυνο σε μεθέορτο πανηγυρικό εσπερινό

Γιώργος Πυργάκης

Γιώργος Πυργάκης
Σε ένα από τα "έργα" του, ο αείμνηστος πλεον Ιωάννης Φουντούλης, δίδει μια ιδιαίτερη τυπική διάταξη για τη τέλεση κτητορικού μνημοσύνου την ημέρα της πανηγύρεως ενός ναού στον μεθέορτο πανηγυρικό εσπερινό. Μήπως κάποιος έχει υπ' όψην του το συγκεκριμένο "άρθρο" και μπορεί να το ανεβάσει;
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Γιά Φουντούλη δέν θυμᾶμαι. Τό Ἁγιορειτικόν Τυπικόν (ΙΕΡΟΝ ΚΕΛΛΙΟΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ, ΚΑΡΥΑΙ, ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ, ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗ, ΑΘΗΝΑ 1995) καταγράφει τήν τυπική διάταξη (σελ. 125 κ.ἑ.) σέ ἰδιαίτερο κεφάλαιο.
Τήν ἔχω ἀντιγράψει ἐδῶ, ὅπου τό 1ο μήνυμά μου τήν ἡμέρα τῆς ἐγγραφῆς μου (πού ἦταν καί ἡ αἰτία τῆς ἐγγραφῆς μου, ἐνῶ παρακολουθοῦσα καιρό...).

Σημ.: Ὅποιος ἔχει τήν ἐν λόγῳ ἔκδοση, ἄς σκανάρει σ. 125-130.


 

Γιώργος Πυργάκης

Γιώργος Πυργάκης
Πατερ, ευλογείτε... και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Η ερώτησή μου δεν αφορά το τυπικό που ακολουθούμε στο μεθέορτο πανηγυρικό εσπερινό αλλά στο κτητορικό μνημόσυνο που δύναται να τελεσθεί σε αυτόν. Αυτό το μνημόσυνο δεν είναι ένα συνηθισμένο μνημόσυνο αλλά περιλαμβάνει κανόνα κ.α. .
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Πατερ, ευλογείτε... και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Η ερώτησή μου δεν αφορά το τυπικό που ακολουθούμε στο μεθέορτο πανηγυρικό εσπερινό αλλά στο κτητορικό μνημόσυνο που δύναται να τελεσθεί σε αυτόν. Αυτό το μνημόσυνο δεν είναι ένα συνηθισμένο μνημόσυνο αλλά περιλαμβάνει κανόνα κ.α. .

To μνημόσυνο αυτό είναι καθαρά μοναστηριακή τάξη και δεν βρίσκω το λόγο τι ενδιαφέρει έναν ενοριακό ναό. :rolleyes: Σε έναν ενοριακό ναό μπορεί να τελεστεί τρισάγιο στο τέλος του εσπερινού ή τρισάγιο/ μνημόσυνο μετά τη θεία λειτουργία (προσοχή να μην είναι λασπωμένα τα κόλλυβα! :D)

Το μνημόσυνο με κανόνα που περιγράφεις είναι το σύνηθες μνημόσυνο όπως τελείται στις μονές ( με όλο τον άμωμο, κανόνα κλπ). Υπάρχει έκδοσή του από τον καθηγητή Φουντούλη και άλλους.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πατερ, ευλογείτε... και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Η ερώτησή μου δεν αφορά το τυπικό που ακολουθούμε στο μεθέορτο πανηγυρικό εσπερινό αλλά στο κτητορικό μνημόσυνο που δύναται να τελεσθεί σε αυτόν. Αυτό το μνημόσυνο δεν είναι ένα συνηθισμένο μνημόσυνο αλλά περιλαμβάνει κανόνα κ.α. .
Ἀκριβῶς στίς σελίδες τοῦ ἔργου πού ὑπέδειξα καταγράφεται ἀναλυτικά ἡ τάξις τοῦ κτιτορικοῦ μνημοσύνου. Ἡ τάξις τοῦ ἑσπερινοῦ περιλαμβάνει μικρό μέρος, ἀκολουθεῖ δέ καί ἡ τάξις τοῦ ὄρθρου καί τῆς θ. λειτουργίας τῶν κτιτόρων τήν ἑπομένη ἡμέρα.
Ἡ τάξις τοῦ μνημοσύνου, ὅπως ἐπισημάνθηκε, εἶναι ἡ τάξις τοῦ μνημοσύνου πού καταγράφει ὁ μακαριστός καθηγητής στήν ἔκδοση «Κείμενα Λειτουργικῆς 20», Θεσσαλονίκη 1979, καί ἐνσωματώθηκε στό Β΄ τόμο τοῦ τρίτομου ὁμωνύμου ἔργου, Θεσσαλονίκη 1994, σ. 399-481. Οὐδαμοῦ ἐκεῖ ὁ ἀείμνηστος γράφει ὅτι «δύναται να τελεσθεί» σέ «μεθέορτο πανηγυρικό εσπερινό» πανηγυρίζοντος ναοῦ, ἀντιθέτως γράφει ὅτι «ἡ ὅλη ἀκολουθία ἐμφανίζεται ὁμολογουμένως δυσβάστακτος διά τήν ἐνοριακήν πρᾶξιν», συναινεῖ μόνον γιά κατ᾿ ἐξαίρεση χρήση αὐτῆς «εἰς νεκρώσιμόν τινα μικράν ἀγρυπνίαν».
Ἡ τάξις αὐτή ἔχει ἐκδοθεῖ αὐτότελῶς ὡς «ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΣΥΝΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΞΙΝ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ, ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ 1986» καί τήν ἔχουμε στό Ψαλτολόγιον [ἐδῶ].
Στήν ἑνότητα Νεκρώσιμα (ὅπου θά μετακινηθεῖ καί αὐτό τό θέμα) ὑπάρχουν καί ἄλλα σχετικά μέ τήν παλαιά τάξη τοῦ μνημοσύνου, καθώς καί αὐτό τό ἄρθρο τοῦ μακαριστοῦ καθηγητοῦ, μέ μικρή ἀναφορά στά μνημόσυνα.

Πάντως, ὅπως εἶπε καί ὁ Παναγιώτης, δέν ἤσουν καθόλου σαφής στήν ἐρώτησή σου, πού ἀφοροῦσε σέ πανηγυρίζοντα ναό, ἐννοεῖται στόν κόσμο..., ἐνῶ ἐγώ ἔδωσα σαφέστατη παραπομπή σέ ἔργο, πού ἄν (ἐπαναλαμβάνω) τό σκανάρει κάποιος, θά τό δεῖς...

Σε ένα από τα "έργα" του, ο αείμνηστος πλεον Ιωάννης Φουντούλης, δίδει μια ιδιαίτερη τυπική διάταξη για τη τέλεση κτητορικού μνημοσύνου την ημέρα της πανηγύρεως ενός ναού στον μεθέορτο πανηγυρικό εσπερινό. Μήπως κάποιος έχει υπ' όψην του το συγκεκριμένο "άρθρο" και μπορεί να το ανεβάσει;
 

Roumelis Ioannis

Παλαιό Μέλος
Ἀκριβῶς στίς σελίδες τοῦ ἔργου πού ὑπέδειξα καταγράφεται ἀναλυτικά ἡ τάξις τοῦ κτιτορικοῦ μνημοσύνου. Ἡ τάξις τοῦ ἑσπερινοῦ περιλαμβάνει μικρό μέρος, ἀκολουθεῖ δέ καί ἡ τάξις τοῦ ὄρθρου καί τῆς θ. λειτουργίας τῶν κτιτόρων τήν ἑπομένη ἡμέρα.

ἐνῶ ἐγώ ἔδωσα σαφέστατη παραπομπή σέ ἔργο, πού ἄν (ἐπαναλαμβάνω) τό σκανάρει κάποιος, θά τό δεῖς...


Έτοιμο.
 

Attachments

  • Τάξις Κτιτορικού Μνημοσύνου.pdf
    5.1 MB · Views: 474
Top