Κτενιάδης Δημήτριος "Εγκαίνια Ι. Ν. Αγίας Τριάδος Παλαικάστρου" 1959

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Αγαπητοί συνάδελφοι και μέλη του Ψαλτολογίου,

σας προσφέρω το α' μέρος μιας ιστορικής ηχογράφησης (και την παλαιότερη που βρίσκεται στο αρχείο μου). Είναι από τα εγκαίνια του Ι.Ν. της Αγίας Τριάδας το έτος 1959, στον ίδιο Ιερό Ναό όπου με αξίωσε και μένα ο Θεός να διακονήσω στο δεξί αναλόγιο μετά από 50 έτη.

Ψάλλει ο αείμνηστος τέως πρωτοψάλτης του Ιερού Καθεδρικού Ναού της Αγίας Αικατερίνης πόλεως Σητείας Δημήτριος Κτενιάδης προσκληθείς να ψάλλει για τα εγκαίνια του νέου αυτού Ιερού Ναού.

Θα ψάξω να βρω περισσότερες πληροφορίες γι'αυτόν εάν θέλετε.

Καλή σας ακρόαση!
 

Attachments

  • Εξαποστειλάρια.mp3
    3.8 MB · Views: 30
  • Πασαπνοάριο.mp3
    1.9 MB · Views: 38
  • Στιχηρά Αίνων.mp3
    4.3 MB · Views: 37
  • Γ' Εωθινόν Δοξαστικόν.mp3
    4.3 MB · Views: 35
  • Δοξολογία Σύντομη.mp3
    517.5 KB · Views: 24
  • Ι.Ν. Αγίας Τριάδας Παλαικάστρου (Κρήτη).jpg
    72.9 KB · Views: 7
Last edited:

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Αγαπητοί συνάδελφοι και μέλη του Ψαλτολογίου,

σας προσφέρω το α' μέρος μιας ιστορικής ηχογράφησης (και την παλαιότερη που βρίσκεται στο αρχείο μου). Είναι από τα εγκαίνια του Ι.Ν. της Αγίας Τριάδας το έτος 1959, στον ίδιο Ιερό Ναό όπου με αξίωσε και μένα ο Θεός να διακονήσω στο δεξί αναλόγιο μετά από 50 έτη.

Ψάλλει ο αείμνηστος τέως πρωτοψάλτης του Ιερού Καθεδρικού Ναού της Αγίας Αικατερίνης πόλεως Σητείας Δημήτριος Κτενιάδης προσκληθείς να ψάλλει για τα εγκαίνια του νέου αυτού Ιερού Ναού.

Θα ψάξω να βρω περισσότερες πληροφορίες γι'αυτόν εάν θέλετε.

Καλή σας ακρόαση!

Το μάθημα "Τον Δεσπότη και Αρχιερέα ημών" που μου ξέφυγε..:wink:
 

Attachments

  • Τον Δεσπότη.mp3
    3.3 MB · Views: 25

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Το Β'μέρος της ιστορικής ηχογράφησης.

Όλα τα αρχεία τα ανεβάζω εις μνημόσυνον αιώνιον, του αειμνήστου Πρωτοψάλτου Σητείας κ.Δημητρίου Κτενιάδη.

Καλή σας ακρόαση!

  • Παρακαλώ όποιος θέλει να μου πει τις εντυπώσεις του ας μου στείλει πμ.

Σας ευχαριστώ!
 

Attachments

  • Αρτοκλασία.mp3
    2.3 MB · Views: 23
  • Κύριε ελέησον_Αντίφωνα.mp3
    3.8 MB · Views: 17
  • Απολυτίκια & Εισοδικόν.mp3
    5.1 MB · Views: 26
  • Προχειρισμός Οικονόμου.mp3
    1.1 MB · Views: 17
  • Δεήσεις & Πολυχρόνιον.mp3
    5.3 MB · Views: 29
  • Χερουβικόν.mp3
    6 MB · Views: 30
  • Ταις αγγελικαίς.mp3
    2.7 MB · Views: 19
  • Λειτουργικά.mp3
    4.7 MB · Views: 35
  • Άξιον εστίν.mp3
    2.6 MB · Views: 25
  • Κοινωνικό.mp3
    6.5 MB · Views: 18
  • Είδομεν το φως_Τον Δεσπότην.mp3
    2.1 MB · Views: 14
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Το Β'μέρος της ιστορικής ηχογράφησης.

Όλα τα αρχεία τα ανεβάζω εις μνημόσυνον αιώνιον, του αειμνήστου Πρωτοψάλτου Σητείας κ.Δημητρίου Κτενιάδη.

Καλή σας ακρόαση!

  • Παρακαλώ όποιος θέλει να μου πει τις εντυπώσεις του ας μου στείλει πμ.

Σας ευχαριστώ!

Ευχαριστίες για το ντοκουμέντο! Θα πρότεινα να αφιερωθεί η ανάρτηση της Θ. Λειτουργίας κυρίως στον κ. Γενικό, που εόρταζε χθες....Ε ακούγοντας τα Λειτουργικά και το Άξιόν εστιν....θα με καταλάβει..

Δ.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Ρώτησα τον πατέρα μου και μου είπε απ'όσο θυμάται ό,τι καταγόταν από Κωνσταντινούπολη. Πολύ πιθανόν να είχε μαθητεύσει εκεί πριν έρθει στην Σητεία (Κρήτη). Αλλά για να μη κάνω ικασίες θα διασταυρώσω πληροφορίες και θα σας πω σίγουρα. Πάντως αν και η ηχογράφηση είναι με τα μέσα της εποχής με ότι αυτό συνεπάγεται, νομίζω ό,τι ακούγεται ξεκάθαρα η αρχοντική φωνή του.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Παρακαλώ αν μπορεί κάποιος αγαπητός συνάδελφος
να βρει και να αναρτήσει τα μέλη (Χερουβικόν-Λειτουργικά-Άξιον εστίν)
απ' οπου ψάλει ο αείμνηστος Δημήτριος Κτενιάδης.

Ευχαριστώ.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Αγαπητοί φίλοι,

ο υιός του αειμνήστου Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Ιεράς Μητροπόλεως Ιεραπύτνης και Σητείας Δημήτριου Κτενιάδη, κ. Παντελής Κτενιάδης (ο οποίος είναι και αυτός ιεροψάλτης στην Ρόδο) επικοινώνησε μαζί μου και μου έστειλε πλούσιο υλικό για τον πατέρα του.

Για αρχή, αντιγράφω το βιογράφικό του όπως μου το έστειλε με επιστολή..

"Ο πατέρας του, ο αείμνηστος παππούς μου Σταμάτιος Κτενιάδης, ήλθε από τον Πόντο, διωγμένος από τους Τούρκους, με σφουγγαράδικο καϊκι, το οποίο κατά τύχη τον έβγαλε στην Ιερά Μονή Καψά. Κατείχε το δίπλωμα του Δημοδιδασκάλου Ελληνικού Σχολείου. Στον Καψά, επειδή ήξερε Βυζαντινή Μουσική, έμεινε λίγο καιρό ψάλτης. Στην συνέχεια χειροτονήθηκε Ιερέας, και τοποθετήθηκε στους Αρμένους Σητείας. Κατόπιν, υπηρέτησε και ως ιερέας και ως δάσκαλος στους Αρμένους Σητείας,όπου υπηρέτησε πολλά χρόνια, μέχρι που πέθανε από φυματίωση. Με την συγχωρεμένη την γιαγιά μου έκαναν 7 παιδιά, 4 κορίτσια και 3 αγόρια( το ένα αγόρι πέθανε πολύ μικρός). Ο μεγαλύτερος δρόμος των Αρμένων, φέρει ακόμα το όνομα του.

Ο πατέρας μου σε μικρή ηλικία, πήγε στην Αθήνα, κοντά στον αδελφό του Νικόλαο, ο οποίος ήταν έγκριτος δημοσιογράφος και καθηγητής της ιστορίας στην τότε σχολή Βασιλικής Χωροφυλακής. Στην Αθήνα έμαθε Βυζαντινή Μουσική, νομίζω μου είπε σε κάποιο ωδείο.
Στον πόλεμο του 40 τραυματίστηκε από όλμο στην Αλβανία (ήταν κουφός από το αριστερό αυτί και με δυσκολία κίνησης στο αριστερό χέρι). Μπήκε μετά την νίκη των γερμανών στην αντίσταση, με κέντρο τη Μονή Καψά. Προδόθηκαν όμως και αναγκάστηκε να φύγει με υποβρύχιο στην Αίγυπτο όπου έμεινε μέχρι τέλους του πολέμου. Κατόπιν ήλθε στο Ηρακλειο Κρήτης, όπου παντρεύτηκε την μητέρα μου Ελένη, καταγόμενη από το χωριό Χανδρά Σητείας.

Όπως θα δεις στα φωτοαντιγραφα που σου στέλνω, διορίστηκε ως αριστερός ψάλτης στον Άγιο Μηνά, και παράλληλα εκτελούσε χρέη γραμματέως της Αρχιεπισκοπής. Περνούσαμε πολύ καλά, ώσπου το 1949 αρρώστησε από φυματίωση, και επέζησε μετά δυσκολίας, ΜΕ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΠΝΕΥΜΟΝΑ. Έτσι γύρισε στο Χανδρά Σητείας, και το 1953 εγκαταστάθηκε στη Σητεία, ως πρωτοψάλτης στην Αγία Αικατερίνη, όπου υπηρέτησε μέχρι το 1979. Κατόπιν, επειδή έπαθε καρκίνο, συνταξιοδοτήθηκε, έμενε σε νοικιασμένο διαμερισματάκι στη Σητεία τους χειμώνες, και τα καλοκαίρια σε ένα μικρό σπιτάκι που αγόρασε στον Χανδρά. Συνέχισε βέβαια να ψάλλει, αλλά όχι επαγγελματικά πλέον.

Όπως θα δεις στο φωτοαντίγραφο που σου επισυνάπτω, έγινε Άρχων Πρωτοψάλτης στις 2 Φεβρουαρίου 1985. Πέθανε στις 28 Ιουλίου 1992 στο Ηράκλειο Κρήτης."


Θ'ανοίξω νέά θέματα με τα ηχητικά που μου έστειλε ο γιος του κ. Παντελής Κτενιάδης.
 
Last edited:

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Τα παρακάτω ηχητικά είναι από την χειροθεσία ως Άρχοντος Πρωτοψάλτου της ΙΜΙΣ του Δημήτριου Κτενιάδη η οποία πραγματοποιήθηκε στον πανηγυρίζοντα ΙΝ Υπαπαντής πόλεως Σητείας στις 2 Φεβρουαρίου 1985.
 

Attachments

  • 1.mp3
    6.8 MB · Views: 15
  • 2.mp3
    1.6 MB · Views: 8
  • 3.mp3
    8 MB · Views: 16
  • 4.mp3
    3.6 MB · Views: 10
  • 5.mp3
    5.7 MB · Views: 18
  • 6.mp3
    941.2 KB · Views: 8

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Κλείνω το αφιέρωμα στον αείμνηστο άρχων πρωτοψάλτη της Ιεράς Μητροπόλεως Ιεραπύτνης και Σητείας Δημήτριο Κτενιάδη παραθέτοντας το διοριστήριο ως αριστερού Ιεροψάλτη του Ιερού Μητροπολιτικού Ναού Αγίου Μηνά πόλεως Ηρακλείου Κρήτης και τα άλλα επίσημα έγγραφα που είχε λάβει ως Ιεροψάλτης.

Θα θελα να ευχαριστήσω την υιο του και ιεροψάλτη στην νήσο Ρόδο κ.Παντελή Κτενιάδη, ο οποίος προσφέρθηκε να μου τα στείλει έτσι ώστε να μάθουμε περισσότερα για την προσφορά του πατέρα του στον τόπο μας.
 

Attachments

  • Διοριστήριον .pdf
    256.2 KB · Views: 24
  • Αποδεικτικόν Χειροθεσίας.pdf
    185 KB · Views: 14
  • Γράμμα Ενταλτήριον.pdf
    377.9 KB · Views: 12
Top