Κράτημα "Μουσκάλι", Β' διατονικός, εκτέλ. Θρ. Στανίτσα, καταγρ. Ι. Αρβανίτης 1981(?)

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Το κράτημα του Μπερεκέτη που περιέχεται στο γνωστό άλμπουμ του ΙΒΜ με τον Χορό του Άρχοντος.
Είναι μάλλον η πρώτη απομαγνητοφώνηση που έκανα, μάλλον κάπου το 1981 ή λίγο νωρίτερα. Το μέλος είχα ηχογραφήσει σε κασέττα από το ραδιόφωνο, από την εκπομπή του Λ. Αγγελόπουλου.

(μουσκάλι ή μισκάλι ή μισχάλι=ο αυλός του Πανός, όργανο που παιζόταν παλιά και στην έντεχνη Οθωμανική μουσική)
 

Attachments

  • Kratima Bereketi-legetos (ektStanitsa).pdf
    255.9 KB · Views: 723
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
Καί τό χερουβικό - δύναμις καλό εἶναι. Δέν ἔχει ἰσάκια καί ἄλλα καραισάκια.
Φαίνεται ὃτι ἀργότερα ἔχασες τήν διαδοχή.
Καί στό Μουσκάλι γράφεις για β' διατονικό.
Ἄν ὁ συγγραφέας σημειώνει ἦχος β` καί ὄχι Δ´ οκ.

Δέν ἔχω τό συγκεκριμένο κομμάτι και εὐχαριστῶ.
Τό ἔχεις γράψει ὑπέροχα.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Καί τό χερουβικό - δύναμις καλό εἶναι. Δέν ἔχει ἰσάκια καί ἄλλα καραισάκια.
Φαίνεται ὃτι ἀργότερα ἔχασες τήν διαδοχή.
Καί στό Μουσκάλι γράφεις για β' διατονικό.
Ἄν ὁ συγγραφέας σημειώνει ἦχος β` καί ὄχι Δ´ οκ.
Δέν ἔχω τό συγκεκριμένο κομμάτι και εὐχαριστῶ.
Τό ἔχεις γράψει ὑπέροχα.

Επί των ερωτημάτων να ρίξω λίγο φώς απ' το λυχναράκι μου!!!:D
Όπως όλοι γνωρίζουμε ο συγκεκριμένος ειρμός είναι της α' ωδής του κανόνος του β' ήχου...
Το Καλοφωνικόν ειρμολόγιον έχει τον ερμό "Εν βυθώ κατέστρωσε" σελ. 52 όπου γράφει ήχος λέγετος. Στα περιεχόμενα δεν τον αναφέρει καθόλου, αλλά το γεγονός ότι καταχωρείται μετά τα μαθήματα του α' ήχου το θέμα πάει προς β' διατονικό (όπως το Χαίρε κεχαριτωμένη από το Θεοτόκε Παρθένε).
Στην παρτιτούρα που έχω δια πολυγράφου μεν, δια χειρός δε του μακαρίτη Ευαγγέλου Τζελά (έγραψε τις μεμβράνες) γράφει Καλοφωνικός Ειρμός. Ήχος δεύτερος διατονικός (λέγετος). Και στο κράτημα που ακολουθεί γράφει:Κράτημα καλούμενον μασκάλι. Ήχος Δεύτερος διατονικός και στην επόμενη σειρά Ήχος Γ/λτος Βου με τη διατονική φθορά του Βου επάνω..
Στο δίσκο, γράφει:
9. Καλοφωνικός ειρμός Εν βυθώ κατέστρωσέ ποτε ήχος β' διατονικός ή λέγετος
10 Κράτημα, το «μισχάλι» ήχος β' λέγετος....
Ξενύχτησα, αλλά δεν πειράζει! Αύριο το ... πρωΐ να μη με πάρετε τηλέφωνο πριν τις 06:30 μ.μ:D
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Πραγματικά πολύ μπέρδεμα μ΄αυτόν τόν ήχο. :(
Έχουμε και το "χαίρε" του Μπερεκέτη γραμμένο σε διατονικό αλλά και σε χρωματικό.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πραγματικά πολύ μπέρδεμα μ΄αυτόν τόν ήχο. :(
Έχουμε και το "χαίρε" του Μπερεκέτη γραμμένο σε διατονικό αλλά και σε χρωματικό.

μεταγεγραμμένο...
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Επί των ερωτημάτων να ρίξω λίγο φώς απ' το λυχναράκι μου!!!:D

Στην παρτιτούρα που έχω δια πολυγράφου μεν, δια χειρός δε του μακαρίτη Ευαγγέλου Τζελά (έγραψε τις μεμβράνες) γράφει Καλοφωνικός Ειρμός. Ήχος δεύτερος διατονικός (λέγετος). Και στο κράτημα που ακολουθεί γράφει:Κράτημα καλούμενον μασκάλι. Ήχος Δεύτερος διατονικός και στην επόμενη σειρά Ήχος Γ/λτος Βου με τη διατονική φθορά του Βου επάνω..

ενδιαφέρουσα μαρτυρία, αν και υπήρξε μια νύξη σε ένα θέμα με χειρόγραφα του μακαρίτη Τζελά
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=23708
 
Top