Κουτσοκώστας Δρόσος

haris1963

παλαιότατο μέλος
Είδα πως δεν υπήρχε ως τώρα ενότητα για τον αξιόλογο αυτόν τραγουδιστή παραδοσιακής μουσικής και δημιούργησα αυτήν.
Μερικά βιογραφικά από εδώ:
Ο Δρόσος Κουτσοκώστας γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη. Από τα εννιά του χρόνια ήρθε σε επαφή με τη βυζαντινή μουσική έχοντας δασκάλους το Ζαχαρία Πασχαλίδη και αργότερα τον Ελευθέριο Γεωργιάδη.
Έχει συμμετάσχει σε συναυλίες από πολύ νεαρή ηλικία, τόσο ως σόλο τραγουδιστής όσο και ως μέλος των μουσικών σχημάτων «Εν Χορδαίς», «Attares» και «Παραδοσιακοί Δρόμοι» και έχει συνεργαστεί με πολλά χορευτικά σχήματα σε παραστάσεις σε όλη την Ελλάδα. Έχει συμπράξει με σημαντικούς μουσικούς της παραδοσιακής μουσικής και έχει συμμετάσχει σε πολλές ηχογραφήσεις παραδοσιακής ελληνικής μουσικής με ανεξάρτητες δισκογραφικές εταιρείες.
Δίδαξε παραδοσιακό τραγούδι στο Τμήμα Λαϊκής και Παραδοσιακής Μουσικής του ΤΕΙ Ηπείρου, καθώς και στη Μουσική Σχολή «Εν Χορδαίς», της οποίας διετέλεσε Διευθυντής Εκπαίδευσης για τέσσερα χρόνια.
Ανέβασα και στο σωλήνα ένα βίντεο, που έκοψα από αυτήν την εκδήλωση, η οποία παρουσιάστηκε στο "Ψαλτολόγιον" εδώ.




Πρόκειται για μια πολύ όμορφη εκτέλεση του "'Ελπιζα και πάλι ελπίζω", τραγουδιού, σε μέλος πλ. Α΄ "Σπάθειον" (μακάμ Χισάρ Πουσελίκ).

Περιλαμβάνεται στην "Ευτέρπη" (σελ. 229-30 του pdf) των Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος και Θεοδώρου Φωκαέως, έκδ. 1830, τα ρωμέικα "εξωτερικά" μέλη της οποίας (μεταξύ των οποίων και το συγκεκριμένο) επανεκδόθηκαν από την "Κουλτούρα" και ως παράρτημα στην "Πανδώρα" (σελ. 333-34 του pdf).

Επισυνάπτεται και σε ηχητικό (mp3).

χς
 

Attachments

  • ElpizaKaiPaliElpizw.mp3
    3.7 MB · Views: 34
Last edited by a moderator:

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Είδα πως δεν υπήρχε ως τώρα ενότητα για τον αξιόλογο αυτόν τραγουδιστή παραδοσιακής μουσικής και δημιούργησα αυτήν.
Μερικά βιογραφικά από εδώ:
Ανέβασα και στο σωλήνα ένα βίντεο, που έκοψα από αυτήν την εκδήλωση, η οποία παρουσιάστηκε στο "Ψαλτολόγιον" εδώ.





Πρόκειται για μια πολύ όμορφη εκτέλεση του "'Ελπιζα και πάλι ελπίζω", τραγουδιού, σε μέλος πλ. Α΄ "Σπάθειον" (μακάμ Χισάρ Πουσελίκ).

Περιλαμβάνεται στην "Ευτέρπη" (σελ. 229-30 του pdf) των Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος και Θεοδώρου Φωκαέως, έκδ. 1830, τα ρωμέικα "εξωτερικά" μέλη της οποίας (μεταξύ των οποίων και το συγκεκριμένο) επανεκδόθηκαν από την "Κουλτούρα" και ως παράρτημα στην "Πανδώρα" (σελ. 333-34 του pdf).

Επισυνάπτεται και σε ηχητικό (mp3).

χς

Καταπληκτικο ειναι!
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Χωρίς να θέλω επ' ουδενί να παραγνωρίσω την προσφορά του κ. Κουτσοκώστα και του συνόλου του, θα μου επιτρέψετε να κάνω μερικές παρατηρήσεις σχετικά με την ερμηνεία των εξωτερικών ασμάτων όχι ως εμβριθής γνώστης αυτής της μουσικής αλλά περισσότερο ως φιλόμουσος.

Δε σας φαίνεται κάπως «στιλιζαρισμένη» η ερμηνεία αυτών των ασμάτων και χωρίς συναίσθημα; Δεν αναφέρομαι μόνο στην ερμηνεία του κ. Κουτσοκώστα γιατί και σε άλλες εκτελέσεις που έχω ακούσει τέτοια τραγούδια, παρόμοιο είναι το ύφος. Εγώ πάντως διακρίνω έναν «ακαδημαϊσμό» ο οποίος, όσο και αν φαίνετια περίεργο, υπάρχει και στα ανατολικά άσματα.

Θα μου ανταπαντήσει ίσως κάποιος ότι μιλούμε για έντεχνη μουσική και όχι παραδοσιακά τραγούδια. Δε νομίζω όμως ότι οι συνθέτες έγραφαν αυτά τα τραγούδια απλώς σαν μουσικές ασκήσεις, αλλά ενδεχομένως αυτά λέγονταν σε γλέντια και σε διάφορες συναθροίσεις. Αν η λειτουργία τους ήταν τέτοια, μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο να ερμηνεύονταν κατ' αυτόν τον τρόπο. Μήπως θα έπρεπε να αρχίσουμε να εξετάζουμε μία πιο «ζωντανή» ερμηνεία και αυτών των ασμάτων; Αντιλαμβάνομαι φυσικά ότι η απόστασή μας από αυτήν τη μουσική και την παράδοσή της είναι αρκετά μεγάλη, αλλά δε θα άξιζε τον κόπο να τη προσεγγίσουμε και έτσι;
 
Last edited:

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Γνωριζόμαστε από παιδιά. Μόνο καλά σχόλια μπορώ να κάνω! :)

Επειδή πάει στο προσωπικό το θέμα και εμένα ο σκοπός μου δεν είναι αυτός, τότε θα ανοίξω ένα καινούριο θέμα να συζητήσουμε γενικότερα για αυτό το ζήτημα και να μην εστιάσουμε στον Κουτσοκώστα (που τον έκανα Κουτσοσταμάτη...:p)
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Επειδή ο Δρόσος Κουτσοκώστας ήταν και συνεχίζει να είναι και ψάλτης, ανεβάζω μια πρόσφατη εκτέλεση (19/8/23) του Δύναμις του Αβαγιανού από τον Ι.Ν Αγίου Αθανασίου Καμπάνης Κιλκίς. Ψάλλουν επίσης οι Γιώργος και Μιχάλης Δουβαλίδης
 

Attachments

  • 367740188_169611172816423_130931317583451511_n.mp3
    7 MB
Top