Κουτσιμανής Ιορδάνης

dimitris

Παλαιό Μέλος
Άκουσα σήμερα για πρώτη φορά τον Πρωτοψάλτη Ι.Μ. Ναού Βεροίας κ. Κουτσιμανή Ιορδάνη και μου άρεσε οπότε σας το μεταφέρω αλλά ειδικά αφιερωμένο στους μαθητές του και αγαπητούς συμφορουμίστες Ellazar και ATHAN.

Εκτός του συνημμένου ακούστε και το εις πολλά .
Μου άρεσε πώς πιάνει τον β΄ήχο.

http://psaltiri.org/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&sobi2Id=777&Itemid=

Αποσπασματικά η σημερινή Θ. Λειτουργία στο psaltiri.org

Θα με ενδιέφερε να μάθω ποιον είχε δάσκαλο κλπ. και φυσικά αν κάποιος έχει κομμάτια να τα ανεβάσει.
Ευχαριστώ
Δημήτρης









 

Attachments

  • Agapisw se Koutsimanis.mp3
    13.4 MB · Views: 208

haris1963

παλαιότατο μέλος

Θα με ενδιέφερε να μάθω ποιον είχε δάσκαλο κλπ. και φυσικά αν κάποιος έχει κομμάτια να τα ανεβάσει.

Ο εκλεκτός συνάδελφος και αγαπητός φίλος Ιορδάνης Κουτσιμανής, σπούδασε δίπλα στον αείμνηστο Δημήτριο Σουρλαντζή. Πιθανώς και προτύτερα δίπλα σε άλλους, τους οποίους δεν γνωρίζω. Το 1996 πάντως, ολοκλήρωσε τις σπουδές του, παίρνοντας δίπλωμα από τον Άρχοντα, στο Ωδείο "Γαλαξίας" στη Θεσσαλονίκη, όπου τότε ήμουν καλλιτεχνικός δ/ντής. Την ίδια ημέρα έδιναν εξετάσεις οι Γιάννης Λιάκος και Δημ. Κατσικλής, ήταν δηλαδή κατά γενική ομολογία μια εξαίρετη χρονιά, αφού και οι τρεις αυτοί μαθητές, κατέπληξαν την επιτροπή με την απόδοσή τους.

Με τον Ιορδάνη, που μάλλον διαβάζει πότε πότε και το "Ψαλτολόγιον" (γειά σου αδελφέ Ιορδάνη), είμασταν συνάδελφοι (αναπληρωτές τότε) για μια χρονιά στο Μουσικό Σχολείο Θεσσσαλονίκης, ως καθηγητές ταμπουρά. Είναι και δεξιοτέχνης της πολίτικης λύρας, έχει διδάξει πολλά χρόνια στο "Εν Χορδαίς". Με ορθόδοξο και ταπεινό φρόνημα, ο αγαπητός σε όλους Ιορδάνης, είναι ένας από τους καλλιφωνότερους και πλέον καταρτισμένους ιεροψάλτες της νέας γενιάς. Εύχομαι ο άγιος Θεός, να τον στηρίζει και να τον ενδυναμώνει πάντα, στο έργο του.

Χαραλάμπης
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ αγαπητέ Χάρη για τις πληροφορίες.
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αυτή τη στιγμή στο κανάλι 4Ε, έχει ζωντανή αναμετάδοση του Πανηγυρικού Αρχιερατικού Εσπερινού, από τον Ι. Καθεδρικό Ναό Αγ. Αντωνίου του Νέου Βεροίας. Δεξιά, ο καλλιφωνότατος Ιορδάνης Κουτσιμανής. Ελπίζω κάποιος να γράφει και να το ανεβάσει.

Χάρης
 
Last edited:

ATHAN

Αθανάσιος Μπακαλούδης
Άκουσα σήμερα για πρώτη φορά τον Πρωτοψάλτη Ι.Μ. Ναού Βεροίας κ. Κουτσιμανή Ιορδάνη και μου άρεσε οπότε σας το μεταφέρω αλλά ειδικά αφιερωμένο στους μαθητές του και αγαπητούς συμφορουμίστες Ellazar και ATHAN.








Εὐχαριστῶ πολύ dimitris γιά τήν ἀφιέρωση πού μέ ἔκπληξή μου εἶδα. Ἡ τιμή διαβαίνει στόν προσφέροντα καί στό κύριο τιμώμενο πρόσωπο, τόν Ἰορδάνη Κουτσιμανή.
Τό οὔτι πού μίλησε
Εἶχα κάποτε τήν παραξενιά νά ἀγοράζω μουσικά ὄργανα καί σέ ἕνα ταξίδι μου εἶχα βρεῖ ἕνα ὡραῖο οὔτι καί σέ καλῆ τιμή, πού τό κουβάλησα στό γραφεῖο μου. Ἐκεῖ πού τό ἔβλεπα κάθε μέρα κρεμασμένο, εἶχα τήν ψευδαίσθηση ὅτι προσπαθοῦσε νά μοῦ μιλήσει, ἀλλά ἐγώ τότε δέν μποροῦσα νά ἀκούσω τή φωνή του, ὥσπου κάποια μέρα ἐνῶ τό παίδευα προσπαθώντας νά χορδίσω τίς ἕνδεκα χορδές του, μοῦ φάνηκε ὅτι ἄκουσα τή φωνή του, μάλωμα μαζί καί προτροπή.
-Ἀφεντικό, ἐμένα δέν μέ ἔκαναν γιά νά μένω κρεμασμένο στόν τοῖχο, ἀλλά νά εὐφραίνω τά αὐτιά καί τίς καρδιές αὐτῶν πού μέ παίζουν καί μέ ἀκοῦνε. Σφίξε μέ στήν ἀγκαλιά σου, σάν τήν πολυαγαπημένη σου καί χτύπα μέ τά δάκτυλά σου στίς χορδές μου καί τότε μόνο θά ἀκούσεις τή φωνή μου….
-Μά ὄμορφό μου οὔτι, ἐγώ δέν ξέρω νά παίζω…
Καί ἐκεῖνο προστακτικά μέ ἀπήντησε.
-Ἔχει σχολές μέ δασκάλους, ἀναζήτησέ τους καί μάθε.
-Μά…σέ αὐτή τήν ἡλικία; Δέν εἶναι ντροπή νά μαθαίνω μουσικό ὄργανο; Καί δέν εἶσαι δά καί κανένα μικρούλικο νά σέ κρύψω στήν τσέπη, ἄς ποῦμε, καί νά σέ μεταφέρω… Τί θά πῶ ἐάν στόν δρόμο συναντήσω κάποιον γνωστό μου καί μέ δεῖ μέ τήν ἀφεντιά σου… Τί θά τοῦ πῶ τότε…
-Ἄχ, εἶπε τό οὔτι…μοῦ παριστάνεις τόν πολυμαθῆ, ἀλλά ξεχνᾶς τόν Σωκράτη καί τί ἀπαντοῦσε δέ ὅσους τόν ρωτοῦσαν, γελώντας εἰρωνικά, πώς στά γερατειά του βάλθηκε νά μάθει νά παίζει τή λίρα...
«Κάλλιον γέρων μανθάνων
Ἤ γέρων ἀμαθής». Αὐτό νά τούς λές καί ἐσύ…
Δέν εἶμαι σέ θέση νά πῶ ἐάν ἡ συζήτησή μου αὐτή μέ τό οὔτι διεξήχθη μυστικά ἤ φωναχτά.
Πάντως γιά μένα ἦταν καθοριστική.
Τήν ἑπομένη ἡμέρα ἤμουν στήν «ἐν χορδαίς», κάπου στήν Πλατεία Ἱπποδρομίου, στήν Θεσσαλονίκη καί γνώριζα τόν ἀξιότιμο δάσκαλο κ. Ἰορδάνη Κουτσιμανή ἀπό τήν Βέροια.
Ἐξαίρετος δάσκαλος μέ ἄφθαστη ὑπομονή, μεταδοτικότητα καί τό κυριότερο μέγιστη ταπεινοφροσύνη.
Τόν εὐχαριστῶ πολύ γιατί ἐκεῖ πῆρα τίς πρῶτες βάσεις νά μιλάω στό οὔτι καί νά καταλαβαίνω καί ἐκεῖνο τί μου λέει.
Τόν βλέπω καί ἐγώ τώρα τελευταία συχνά στήν τηλεόραση καί τόν χαίρομαι. Νά εἶναι καλά…

Ἀθανάσιος Μπακαλούδης

 
Last edited:
ο εκλεκτός συνάδελφος και φίλος Ιορδάνης Κουτσιμανής διαθέτει μια σπάνια μελωδική φωνή , έχει αυστηρό " εκκλησιαστικό ύφος και έχει αναδείξει πληθώρα μαθητών .
Στον πανηγυρίζοντα Ι.Ν.Αγίου Αντωνίου Βεροίας υπηρετεί πολλά χρόνια ( παλαιότερα και ως λαμπαδάριος )
..του εύχομαι ολόψυχα ο Θεός να του δίνει υγεία και χρόνια να χαίρεται την πολυμελή οικογένειά του και να ψάλει μέχρι τα βαθιά του γεράματα .
 

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Με δίδαξε στα πρώτα μου βήματα στην εκμάθηση της Β.Μουσικής(1990-93).
Τον γνωρίζω πολύ καλά.Δεν θα πω πολλά:
Εξαίρετος!!!
 

vassoud

Νέο μέλος
Με δίδαξε στα πρώτα μου βήματα στο ούτι(2000-2004),ήμουν φοιτητής στη Θεσσαλονίκη και πήγα τυχαία στο εν χορδαίς όπου και τελικά τον γνώρισα και τον είχα δάσκαλο.
Είναι εξαιρετικός μουσικός,έχει το χάρισμα της μεταδοτικότητας και είναι ένας πολύ ταπεινός άνθρωπος.
__________________
 

Ευαγόρας1

Ευαγόρας
Δεν υπάρχουν άλλες ηχογραφήσεις από τον συγκεκριμένο κύριο;
Πολύ ωραία φωνή και ύφος.
 

ABERKIOS

Μέλος
Ανεβάζω μια απ' τις ηχογραφήσεις που είχα κάνει με τον καλλιτέχνη παίζοντας 5χορδη κεμεντζέ και επειδή ήταν χρονοβόρο το κούρντισμα, τον αδικεί λίγο η χαμηλή βάσι.
Η ηχογράφηση έγινε στον κοινό φίλο μας Κώστα Παπαδόπουλο
στο στούντιό του στη Βέροια, με ελάχιστες εως καθόλου πρόβες λόγω πιέσεως χρόνου.
 

Attachments

  • ΑΒΕΡΚΙΟΣ- ΚΟΥΤΣΙΜΑΝΙΣ .mp3
    7.9 MB · Views: 36
Top