Κουτζουράδης Χριστοφόρος

  • Thread starter Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος
  • Start date

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Ενας από τους μεγαλύτερους ιεροψάλτες της εποχής του.Τον θυμάμαι όταν μικρό παιδί τότε εκκλησιαζόμουν στον Αγιο Ελευθέριο Ντεπώ Θεσσαλονίκης. Δάσκαλος του κ. Ταλιαδώρου μεγάλο φωνητικό τάλαντο σε καθήλωνε με την ψαλμωδία του. Τότε δεν σκεφτόμουν ακόμη να ασχοληθώ με την Βυζαντινή μουσική. Εχασα την ευκαιρία να τον έχω Δάσκαλο. Θυμάμαι όμως να γυρίζω στο σπίτι και να προσπαθώ να θυμηθώ και να σιγοψάλλω κάποια απ' αυτά που άκουσα.

Αιωνία του η μνήμη.

Οι ηχογραφήσεις που ανεβάζω είναι το 1964 και είναι ευγενική προσφορά του Αρχιμανδρίτου (τότε Ιεροδιακόνου) Αθανασίου Παπαθανασίου.
Ακούγεται ο τότε Αρχιμανδρίτης και νυν Αγιος Θεουπόλεως κ. Παντελεήμων Σκλάβος.

Δεν τον ειχα ξανακουσει. Εντυπωσιακος! Και υπεροχη εκφραση εχει...κατι που σχεδον εχει σβησει σημερα.
 

Papassss

Παλαιό Μέλος
Μην πάτε μακριά βρε παιδιά! Ο δάσκαλός μου ο Απόστολος Ιωαννίδης έχει ολόκληρη κασέτα. Αλλά πιο εύκολα παίρνεις από την Εθνική Βιβλιοθήκη κώδικα, παρά κασέτα από τον Απόστολο!! :(

Όλο το χειμώνα το πάλευα! όχι σε κάποια κούτα στο υπόγειο ήταν, όχι δε βρίσκω χρόνο να τα ψάξω, τελικά κάτι άλλες με Στανίτσα που τις είχα μου έδωσε! Κι ήθελα να τα ανεβάσω και να τον γνωρίσετε. :eek:

Δεν πειράζει όμως! Τα κατάφερε ο φίλος μου ο Γιώργος! :) Και μάλλον η ίδια κασέτα είναι, πρέπει να έχει κι ακόμα μερικά μαθήματα μέσα :wink:

Ειναι αληθεια δεν μπορεις να του παρεις κασετα δεν σου δινει με καμια κυβερνηση
 

Papassss

Παλαιό Μέλος
τιποτα αλλο απο Κουτζουραδη παιδια??? δεν υπαρχει τιποτα???
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Ακούγοντας τους αίνους, δεν μπορώ να μην αναφωνήσω: ΠΩ ΠΩ ΠΩ ΠΩ ΠΩ ΑΡΧΟΝΤΙΑ! Η απόλυτη ανάδειξη του πρώτου ήχου.
Κρίμα που είμαι πολύ μπάσος για να μπορέσω να μιμηθώ έστω και λίγο τέτοιο αρχοντικό ύφος... Απίστευτος, πραγματικά απίστευτος!

Δημ. Καταραχιάς
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Δεν τον ειχα ξανακουσει. Εντυπωσιακος! Και υπεροχη εκφραση εχει...κατι που σχεδον εχει σβησει σημερα.

Απο αφήγηση του Αρχ. Ευθυμιάδη στον γράφοντα:

Προπολεμικά στην Παναγία Χαλκέων ο Χριστόφορος Κουτσουράδης έψαλλε ως Λαμπαδάριος
με Πρωτοψάλτη τον Θεόδωρο Θεοδοσόπουλο (πατέρας του Χρυσάνθου )

Οι Χρύσανθος και Αβραάμ κατ απαίτηση του πρωτοψάλτη εμαθήτευαν ,ακούγοντας τον εκ δεξιών
και αποπειρόμενοι να συμψάλλουν με τον Χρ. Κουτζουράδη.

Είχε απο τότε την Φήμη του μεγάλου ψάλτη και δεν υπήρχε άλλος Ναός , εκτός του προαναφερθέντος ,
που να μπορεί να πληρώνει συγχρόνως δύο τέτοιους Ψάλτες.

Είχε και την φήμη του καλού δασκάλου. Εκεί πρωτοεμαθήτευσε ο Αρχ. Ταλιαδώρος
ασκούμενος , συν τοις άλλοις , στην υπομονή περιμένοντας τον δάσκαλο να έλθη
, μερικές φορές έχοντας ήδη σκοτεινιάσει.

Το μεγαλοπρεπές ύφος αλλά και την πρώτη τεχνική των αναπνοών εκεί παρέλαβε οΑρχ. Ταλιαδώρος
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
τίποτα άλλο από Κουτζουραδη παιδιά??? δεν υπάρχει τίποτα???
Ζήτησε από τον διάδοχό του στον Ι. Ναό του Αγίου Ελευθερίου Ντεπώ και δάσκαλό σου, Άρχ. Απόστολο Ιωαννίδη, να σου δώσει εάν, φυσικά, έχει και θέλει!
 

Papassss

Παλαιό Μέλος
Ζήτησε από τον διάδοχό του στον Ι. Ναό του Αγίου Ελευθερίου Ντεπώ και δάσκαλό σου, Άρχ. Απόστολο Ιωαννίδη, να σου δώσει εάν, φυσικά, έχει και θέλει!

Δυστηχως.... ψαξαμε και δεν βρηκαμε τιποτα στο αρχειο του
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Δυστυχώς.... ψάξαμε και δεν βρήκαμε τίποτα στο αρχείο του
Μια εναλλακτική πηγή ηχητικού υλικού και όχι μόνο, για τον εν λόγω παραδοσιακό Πρωτοψάλτη, αείμνηστο Χρ. Κουτζουράδη, θα ήταν και ο Αρχ. Πρωτοψάλτης Χ. Ταλιαδώρος, που τον επικαλείται, πολλάκις, ως πρώτον δάσκαλό του! Βέβαια, έχει περάσει παραπάνω από μισός αιώνας και τότε τα τεχνητά μέσα ήταν ελάχιστα............................

Υ.Γ.: από παλαιότερους Ιεροψάλτες & φιλόμουσους εδώ στη Θεσσαλονίκη, για τον αείμνηστο δάσκαλο και Πρωτοψάλτη Χρ. Κουτζουράδη, έχω ακούσει πως τόσο αυτόν, όσο και τους μαθητές του, οι οποίοι τον μιμούνταν, τους χαρακτήριζαν ως "στραβωστόμηδες", διότι, όταν έψαλλαν "στράβωναν' το στόμα. Αυτό το ελάττωμα ο δάσκαλος Χ. Ταλιαδώρος το είχε εντοπίσει και θυμάμαι χαρακτηριστικά που μας συμβούλευε να ψάλλουμε προφέροντας, αφενός μεν "στρογγυλά" τα φωνήεντα, αφ' ετέρου δε χωρίς να κάνουμε κάποιον μορφασμό, αλλά ο ήχος να εξέρχεται, από τη στοματική κοιλότητα, φυσικά & αβίαστα.
 
Last edited:
Top