Κοντακιώτης Στέλιος: Πρωτοψάλτης Ευαγγελίστριας Τήνου

tb---

τσοπάνης
Γνωρίζουμε ποιός ψάλει στην Ευαγγελίστρια Τήνου ?

Ευχαριστώ~
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Γνωρίζουμε ποιός ψάλει στην Ευαγγελίστρια Τήνου ?

Ευχαριστώ~

Ο πρωτοψάλτης της Ευαγγελιστρίας Τήνου είναι ο κ. Στέλλιος Κοντακιώτης, ο οποίος ήταν εδώ στην Αμερική στον Ι. Καθεδρ. Ν. της του Θεού Σοφίας στην Washington, DC. Είναι καλός, με καλό ύφος και καθαρή φωνή.

Νομίζω υπάρχουν κάποια ηχητικά στο YouTube.

Απόστολος
 

Asterios

Μέλος
Δοξαστικὸν τῶν αἴνων τῆς Τετάρτης Κυριακῆς τῶν Νηστειῶν, μέλος Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου (1777-1862).
Ψάλλει ὁ Στυλιανὸς Κοντακιώτης

 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Ο Στέλιος πάντα διακρινόταν για την ευσέβεια και τον επαγγελματισμό του μελωδικότατος όπως πάντα δίκαια πήρε την θέση που κατέχει έως τώρα
 

greek487

Tasos N.
Ο πρωτοψάλτης της Ευαγγελιστρίας Τήνου είναι ο κ. Στέλλιος Κοντακιώτης, ο οποίος ήταν εδώ στην Αμερική στον Ι. Καθεδρ. Ν. της του Θεού Σοφίας στην Washington, DC. Είναι καλός, με καλό ύφος και καθαρή φωνή.

Φτωχότερη η Αμερική.....

Τον αποθυμήσαμε.

Άξιος, και εις τ´ανώτερα.


Τον Στέλιο τον είχα γνωρίση πριν από αρκετά χρόνια σε μιά παρουσίαση που είχαμε κάνει με το Ρωμέικο του κ. Γιώρου Μπιλάλη. Είχε δυνατή φωνή με ένα ωραίο βυζαντινό άκουσμα. Μετά άκουσα οτι συνεργάστηκε με τον John Boyer και τον Constantine Kokenes σε μουσικό σεμινάριο που οργάνωσε ο John Boyer. Επίσης, πιστεύω ότι είχε κάνει και με την Capella Romana του Αλεξάνδρου Λίνγκα, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Μακάρι να έμενε μαζί μας στην Αμερική. Πάντως, συγχαρητήρια!

Τάσος
 

greek487

Tasos N.
. . . Επίσης, πιστεύω ότι είχε κάνει και με την Capella Romana του Αλεξάνδρου Λίνγκα, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Όντως είχε κάνει ο κ. Στέλιος Κοντακιώτης με την Capella Romana. Ιδού ένα βίντεο από μια συναυλία τους στο Portland, Oregon τον Μάιο 2009.

Η περιγραφή γράφει για το μουσικό κομμάτι, "Alleluarion from the Psaltikon MS Florence Ashburnhamensis 64, copied at Grottaferrata in 1289."


...
 

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
Η Καπέλλα πολύ ωραία άδει. Ο Κοντακιώτης θαυμάσια ψάλλει.

Επιδιώκετε, νομίζω, να τον δέσετε στην τροχιά του Καρά επειδή συμμετείχε σε συναυλίες με θιασώτες της μεθόδου Καρά.

Η πραγματικότητα είναι άλλη.

Άλλους δασκάλους είχε, απο άλλα ακούσματα επιρρεάστηκε και εκτράφηκε και άλλα πράγματα έψαλλε ο Στέλιος στην Ουάσιγκτον τότε και σήμερα στην Ευαγγελίστρια Τήνου.

Ρωτήστε τον.

Καλή Χρονιά!

ΝΓ
 
Last edited:

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Προτείνω στους διαχειριστές του φόρουμ να ανοίξουν
μια μερίδα στο Κ για τον πρωτοψάλτη του Ιερού Πανελλήνιου Ιδρύματος του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου στην Τήνο,
κ.Κοντακιώτη Στυλιανό. Είναι πολύ μεγάλος ψάλτης και έχουν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον οι ηχογραφήσεις του για την ψαλτική κοινότητα.

Ευχαριστώ.
 

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Προτείνω στους διαχειριστές του φόρουμ να ανοίξουν
μια μερίδα στο Κ για τον πρωτοψάλτη του Ιερού Πανελλήνιου Ιδρύματος του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου στην Τήνο,
κ.Κοντακιώτη Στυλιανό. Είναι πολύ μεγάλος ψάλτης και έχουν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον οι ηχογραφήσεις του για την ψαλτική κοινότητα.

Ευχαριστώ.

Είναι, πραγματικά, εξαιρετικός. Δεν είναι μόνον η υπέροχη φωνή του, η υψηλή τεχνική του και γενικά το αδιαμφισβήτητο τάλαντό του. Είναι και η μεγάλη άνεση και η ηρεμία με την οποία ψάλλει. Αυτή η φυσικότητα με την οποία βγαίνει η φωνή του. Είναι ακόμη η ευγένεια που τον διακρίνει. Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη γνωριμία με τον άνθρωπο. Είχα, όμως, τη χαρά και την τιμή μιας και μόνο συνάντησης μαζί του, όταν κάποια Κυριακή, λίγο πριν αναχωρήσει για την Τήνο και αναλάβει την πρωτοψαλτία στην εκκλησια της Μεγαλόχαρης, που επισκέφθηκε απροειδοποίητα το Ναό του Προφήτη Ηλία Αγίας Παρασκευής, όπου τον φιλοξένησε ο πρωτοψάλτης και φίλος Κώστας Παπαχριστοδούλου. Έψαλλε και μας γοήτευσε. Να είναι πάντα καλά.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Από ζωντανή ηχογράφηση, στον Ι. Ν. της Ευαγγελιστρίας Τήνου, Κυριακή του Ασώτου στις 12/02 2012. Το μέλος είναι αργό ειρμολογικὸ Πέτρου Βυζαντίου.


Ὠδὴ α' Ἦχος β'
Τὴν Μωσέως ᾠδήν, ἀναλαβοῦσα βόησον ψυχή. Βοηθὸς καὶ σκεπαστής, ἐγένετό μοι εἰς σωτηρίαν, οὗτός μου Θεὸς καὶ δοξάσω αὐτόν.
Ὠδὴ γ'

Στειρωθέντα μου τὸν νοῦν, καρποφόρον ὁ Θεὸς ἀνάδειξόν με, γεωργὲ τῶν καλῶν, φυτουργὲ τῶν ἀγαθῶν, τῇ εὐσπλαγχνίᾳ σου.
Ὠδὴ δ'

Τὴν ἐκ Παρθένου σου γέννησιν, ὁ Προφήτης προβλέπων, ἀνεκήρυττε βοῶν· Τὴν ἀκοήν σου ἀκήκοα καὶ ἐφοβήθην, ὅτι ἀπὸ Θαιμάν, καὶ ἐξ ὄρους ἁγίου κατασκίου, ἐπεδήμησας, Χριστέ.
Ὠδὴ ε'

Τῆς νυκτὸς διελθούσης, ἤγγικεν ἡ ἡμέρα, καὶ τὸ φῶς τῷ κόσμῳ ἐπέλαμψε· διὰ τοῦτο ὑμνεῖ σε τάγματα Ἀγγέλων καὶ δοξολογεῖ σε Χριστὲ ὁ Θεός.
Ὠδὴ ς'

Βυθῷ ἁμαρτημάτων, συνέχομαι Σωτήρ, καὶ ἐν πελάγει τοῦ βίου βυθίζομαι ἀλλ' ὥσπερ τὸν Ἰωνᾶν ἐκ τοῦ θηρός, κᾀμὲ τῶν παθῶν ἀνάγαγε, καὶ διάσωσόν με.
Ὠδὴ ζ'

Τὰ Χερουβὶμ μιμούμενοι, Παῖδες, ἐν τῇ καμίνῳ ἐχόρευον βοῶντες· Εὐλογητὸς εἶ ὁ Θεός, ὅτι ἐν ἀληθείᾳ καὶ κρίσει, ἐπήγαγες ταῦτα πάντα διὰ τὰς ἁμαρτίας ἡμῶν, ὁ ὑπερύμνητος καὶ δεδοξασμένος εἰς πάντας τοὺς αἰῶνας.
Ὠδὴ η'

Αἰνοῦμεν, εὐλογοῦμεν καὶ προσκυνοῦμεν τὸν Κύριον.
Τὸν ἐν τῇ βάτῳ Μωσῆ, τῆς Παρθένου τὸ θαῦμα, ἐν Σιναίῳ τῷ ὄρει προτυπώσαντα ποτέ, ὑμνεῖτε, εὐλογεῖτε, καὶ ὑπερυψοῦτε εἰς πάντας τοὺς αἰῶνας.
Ὠδὴ θ'

Τῶν γηγενῶν τὶς ἤκουσε τοιοῦτον, ἢ τὶς ἑώρακε ποτὲ; ὅτι παρθένος εὑρέθη ἐν γαστρὶ ἔχουσα, καὶ ἀνωδίνως τὸ βρέφος ἀποτεκοῦσα τοιούτόν σου τὸ θαῦμα καὶ σὲ ἁγνὴ Θεοκυῆτορ Μαρία μεγαλύνομεν.
 
Top