Κοντάκιο νεκρώσιμο, "Μετά των Αγίων...", σε γ' ήχο

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Χαίρετε!
Το παρόν νεκρώσιμο Κοντάκιο, σε γ' ήχο, εψάλη στην κηδεία της μητέρας μου, κατά την εξόδιο Ακολουθία στον Κοιμητηριακό Ι. Ν. Αναστάσεως του Κυρίου Θέρμης Θεσσαλονίκης, πριν τρία χρόνια και από τότε το ψάλλω, κατά καιρούς, σε Νεκρώσιμες Ακολουθίες.
Σήμερα, αξιώνομαι να το γράψω και να το παρουσιάσω.
 

Attachments

  • ΜΕΤΑ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ....pdf
    379.3 KB · Views: 227

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Εκτελώντας, το συγκεκριμένο μέλος, σε Νεκρώσιμες & Επιμνημόσυνες Ακολουθίες, με αυξομοιώσεις στην ένταση της φωνής, (όπως φαίνεται στο συνημμένο αρχείο), "απεικονίζονται, πληρέστερα, μελωδικά, οι έννοιες του ποιητικού κειμένου".
ΥΓ: Ευχαριστώ, "Το Χορό Ψάλτών Νάξιοι Μελιστές" και τον κ. Άγγελο Σέφκα για την ηλεκτρονική αποτύπωση του μέλους & την καταχώρησή του "στην ιστοσελίδα του Χορού".
 

Attachments

  • ΜΕΤΑ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ 1.pdf
    274.2 KB · Views: 54

athanasio

Νέο μέλος
Ίσως στο "ου (λύπη)" ταιριάζει η διατονική φθορά του πα. Λύση πριν το "αλλά". Προσωπικά μου βγαίνει πιο φυσικά έτσι (με τη φθορά του πα).

Ωραία σύνθεση πάντως!
 
Last edited:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Ίσως στο "ου (λύπη)" ταιριάζει η διατονική φθορά του πα. Λύση πριν το "αλλά". Προσωπικά μου βγαίνει πιο φυσικά έτσι (με τη φθορά του πα).
2. Ωραία σύνθεση πάντως!
1. Ευχαριστώ για την επισήμανση. Έχετε δίκιο. Κατά την εκτέλεση, το διάστημα ΠΑ' - ΒΟΥ΄, ψάλλεται ως μείζων τόνος! Ήδη το διόρθωσα, προσθέτοντας τη διατονική φθορά "του ΠΑ στον ΚΕ".
2. Ενώ η παράδοση θέλει, για κάποια μέλη, να τα ψάλλουμε στον ίδιο ήχο, π.χ. το εν λόγω Κοντάκιο σε ήχο πλ. του Δ', "μια παρέκκλιση από τον κανόνα", δεν θα ήταν, κατά τη γνώμη μου, κατακριτέα, αφού από το άκουσμα του νέου μέλους προκύπτει ότι, η ερμηνεία & "η μελωδική απεικόνιση των εννοιών των λέξεων", που είναι και το τελικό ζητούμενο, δεν υστερεί του παραδοσιακού τρόπου (σε ήχο πλ. του Δ'), εκτέλεσης του μέλους.
 
Top