Κομμάτια για το δίπλωμά μου

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
δείγμα του πώς θα το έλεγα περίπου (χωρίς κάποια φάλτσα και ίσως με κάποιες διαφορετικές αναλύσεις......καλά ο χρόνος είναι άσ'τα να πάνε...)(και με το χρόνο δεν εννοώ τη χρονική αγωγή, αλλά αυτό που σημαίνει για τη βυζαντινή η λέξη-έννοια του χρόνου)
με το δικό μου ύφος....
 

Attachments

  • εις μνημόσυνον βαρύς κανονικό.mp3
    7.8 MB · Views: 45

Gant

Παλαιό Μέλος
δείγμα του πώς θα το έλεγα περίπου (χωρίς κάποια φάλτσα και ίσως με κάποιες διαφορετικές αναλύσεις......καλά ο χρόνος είναι άσ'τα να πάνε...)(και με το χρόνο δεν εννοώ τη χρονική αγωγή, αλλά αυτό που σημαίνει για τη βυζαντινή η λέξη-έννοια του χρόνου)
με το δικό μου ύφος....

Aγαπητέ κύριε, επειδή διαπιστώνω ότι έχετε αγαθά κίνητρα για τη μουσική, επειδή επίσης διαπιστώνω ότι έχετε αμφιβολίες με τα όσα σας λέει ο δάσκαλός σας, επειδή βλέπω ότι σας αρέσει να μάθετε τα σοβαρά βυζαντινά, και όχι του Καρά όπως λέτε, μπορείτε να κάνετε ένα ταξιδάκι στην Αθήνα και να μάθετε τα ψαλτικά κοντά σε μεγάλους Δασκάλους. Προτείνω: Ιωαννίδη, Καρασταμάτη, Ηλιόπουλο, Παϊκόπουλο, Δεμελή, κ.α.
Καλή δύναμη στις αναζητήσεις σας.
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Aγαπητέ κύριε, επειδή διαπιστώνω ότι έχετε αγαθά κίνητρα για τη μουσική, επειδή επίσης διαπιστώνω ότι έχετε αμφιβολίες με τα όσα σας λέει ο δάσκαλός σας, επειδή βλέπω ότι σας αρέσει να μάθετε τα σοβαρά βυζαντινά, και όχι του Καρά όπως λέτε, μπορείτε να κάνετε ένα ταξιδάκι στην Αθήνα και να μάθετε τα ψαλτικά κοντά σε μεγάλους Δασκάλους. Προτείνω: Ιωαννίδη, Καρασταμάτη, Ηλιόπουλο, Παϊκόπουλο, Δεμελή, κ.α.
Καλή δύναμη στις αναζητήσεις σας.
ε καλά, όχι και κύριε, 20 χρονών άνθρωπος!! :D
ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή!! όταν με το καλό πάρω το πτυχίο του κτηνιάτρου, αν με βγάλει ο δρόμος κοντά στην Αθήνα, θα είναι το πρώτο πράγμα που θα κάνω! :)
 
Last edited:

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Μπραβο Βαϊε!! Θα πας περίφημα στις εξετάσεις σου!! Και θα ονομαστείς και επισήμως συνάδελφος μας! Με την "βούλα" που λένε!! Καλή επιτυχία!

Επιτέλους απέκτησα σήμερα την πολυπόθητη "βούλα"...:wink:
Μπράβο μου :D:cool:
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Επιτέλους απέκτησα σήμερα την πολυπόθητη "βούλα"...:wink:
Μπράβο μου :D:cool:

"Η βούλα", ή Δίπλωμα, ή οποιοδήποτε πιστοποιητικό λαμβάνει κάποιος, μετά από πολυετή προσπάθεια, είναι "ο μισθός του κόπου του"!
Όμως, χρειάζεται και στο επόμενο στάδιο το μετά του πτυχίου ή Διπλώματος να έχουμε πνεύμα μαθητείας και όρεξη για δουλειά ώστε να βελτιώνουμε συνεχώς το επίπεδό μας.
" Ο θέλων μουσικήν μαθείν και θέλων επαινείσθαι, θέλει πολλάς υπομονάς, θέλει πολλάς ημέρας. Τιμήν προς τον διδάσκαλον, δουκάτα εις τας χείρας, τότε να μάθει ο μαθητής και τέλειος να γένει".
Από τα ερωτήματα & τους προβληματισμούς που κατά καιρούς θέτεις, μπορώ να συμπεράνω ότι έχεις "ανήσυχο πνεύμα"!
Συνέχισε έτσι!
Καλή σταδιοδρομία!
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος

"Η βούλα", ή Δίπλωμα, ή οποιοδήποτε πιστοποιητικό λαμβάνει κάποιος, μετά από πολυετή προσπάθεια, είναι "ο μισθός του κόπου του"!
Όμως, χρειάζεται και στο επόμενο στάδιο το μετά του πτυχίου ή Διπλώματος να έχουμε πνεύμα μαθητείας και όρεξη για δουλειά ώστε να βελτιώνουμε συνεχώς το επίπεδό μας.
" Ο θέλων μουσικήν μαθείν και θέλων επαινείσθαι, θέλει πολλάς υπομονάς, θέλει πολλάς ημέρας. Τιμήν προς τον διδάσκαλον, δουκάτα εις τας χείρας, τότε να μάθει ο μαθητής και τέλειος να γένει".
Από τα ερωτήματα & τους προβληματισμούς που κατά καιρούς θέτεις, μπορώ να συμπεράνω ότι έχεις "ανήσυχο πνεύμα"!
Συνέχισε έτσι!
Καλή σταδιοδρομία!

Ευχαριστώ για τις ευχές και την συμβουλή και την παρατήρηση για την "ανησυχία" μου!!! :)
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Μπράβο.
Μακάρι το Δίπλωμα να μη γίνει χαρτί επίδειξης, αλλά εφαλτήριο συνέχισης της μάθησης, απόκτησης γνώσης κ μετάδοσής της.

Πές μας, τουλάχιστον, ποιά μαθήματα έψαλες κ ποιοί ήταν οι εξεταστές...
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Μπράβο.
Μακάρι το Δίπλωμα να μη γίνει χαρτί επίδειξης, αλλά εφαλτήριο συνέχισης της μάθησης, απόκτησης γνώσης κ μετάδοσής της.

Πές μας, τουλάχιστον, ποιά μαθήματα έψαλες κ ποιοί ήταν οι εξεταστές...
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή
Θα προσπαθήσω όσο το δυνατόν να την κρατήσω.
Τα κομμάτια (αναφέρονται και σε προηγούμενα μηνύματα αυτού του θέματος) ήταν: Γεύσαθε Κλαδά, ήχος Α, σύντμηση Ιωάννου Πρωτοψάλτου, Κεκραγάριο ήχος Β, Ιακώβου Πρωτοψάλτου, πρώτο στιχηρό εσπερινού Τον προ αιώνων εκ του Αναστασιματαρίου Πέτρου Λαμπαδαρίου, έκδοση του συλλόγου "Ζωή", Α και Θ ωδή, σύντομες και αργές ειρμολογικές αναστάσιμου κανόνα Γ ήχου, Αργή Δοξολογία Άγια Πέτρου Λαμπαδαρίου και ασματικό σύντμηση Γ.Κρητός, Και ευλογημένος, Πέτρου Μπερεκέτου, εκ της μουσικής πανδέκτης, Στ εωθινό δοξαστικό Η όντως Ειρήνη, Ιακώβου Πρωτοψάλτου, Εις μνημόσυνον, Πέτρου Λαμπαδαρίου, Δεύτε Εκκαθάρωμεν, Ιακώβου Πρωτοψάλτου.
Από τα παραπάνω, μου ζήτησαν να ψάλλω το κεκραγάριο, την δοξολογία (κάποιους στίχους), το Και Ευλογημένος και το Εις μνημόσυνον (πάλι καλά που είχαν κι άλλους να εξετάσουν και τη γλίτωσα :D).
Εξεταστές: κ.Ηλίας Καπέλας (διδάσκων καθηγητής), π.Γεώργιος Στάμος (καθηγητής στη σχολή) και άλλοι 3 (σύνολο 5....θα ήταν 6, μαζί με τον κ.Ιωάννη Παπαχρόνη, διευθυντή της σχολής, αλλά λόγω έκτακτου προσωπικού του προβλήματος, δεν μπόρεσε να παρευρεθεί). Τώρα, επειδή κυριολεκτικά δεν είμαι διπλωματ-ούχος, δηλαδή δεν έχω στα χέρια μου το δίπλωμα, δεν θυμάμαι τα ονόματα των υπολοίπων εξεταστών, με εξαίρεση τον κ.Λάζαρο Πόντιο. Μόλις πάρω το χαρτί στα χέρια μου, θα πω και τα ονόματα των άλλων 2.
 
Last edited:

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Συγχαρητήρια Βαϊε!!! Καλή διακονία στ'αναλόγια!! Και να μην ξεχνας ποτέ ό,τι έχουμε κατακτήσει σ'αυτή την ζωή είναι δωρεά του Θεού!!
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Επίσης, ήταν και μία κυρία, εκπρόσωπος του Υπουργείου....

η κυρία ... μου διέφυγε....:D

τέλος πάντων, να χαίρεσαι το δίπλωμά σου κ να θυμάσαι ότι:
1) δεν είσαι αλάθητος, επειδή έχεις δίπλωμα
2) να μην έχεις τον κακό εγωισμό των ψαλτών.

ΥΓ: καλός εγωισμός είναι η δύναμη μέσα σου ότι ξέρεις κ θα ψάλεις σωστά ένα μάθημα επί του αναλογίου χωρίς φόβο. "να κάνεις το αναλόγιο να σε φοβάται" όπως έλεγε ο Καραμάνης κατά δήλωση του μαθητή του και φίλου Βασιλείου Κατσιαμαντού.
 
Last edited:

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
η κυρία ... μου διέφυγε....:D

τέλος πάντων, να χαίρεσαι το δίπλωμά σου κ να θυμάσαι ότι:
1) δεν είσαι αλάθητος, επειδή έχεις δίπλωμα
2) να μην έχεις τον κακό εγωισμό των ψαλτών.

ΥΓ: καλός εγωισμός είναι η δύναμη μέσα σου ότι ξέρεις κ θα ψάλεις σωστά ένα μάθημα επί του αναλογίου χωρίς φόβο. "να κάνεις το αναλόγιο να σε φοβάται" όπως έλεγε ο Καραμάνης κατά δήλωση του μαθητή του φίλου Βασιλείου Κατσιαμαντού.
Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες συμβουλές!!! Είναι και οι 2 εξίσου υπέροχες!!!

Υ.Γ.: ακόμη δεν κατάλαβα πώς ξέρετε τους εξεταστές :D
 
Top