Κοινωνικό των Χριστουγέννων

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Συμφωνώ με τον Αντώνη.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ο Δημήτρης είναι ο διαχειριστής του φόρουμ και ο κατάλληλος να σου απαντήσει σε αυτό, αλλά απ' ότι ξέρω είναι κανόνας του φόρουμ και ως εκ τούτου υποχρεωτικός για όλους.

Για παραπάνω διευκρινήσεις μίλα με τον Δημήτρη.

Ο κανόνας άλλαξε. Δείτε το σχετικό μήνυμα.
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
ειναι πολυ χρησιμα, πολυ ωραια και εντυπωσιασαν.. Τα εψαλλα και τα Χριστουγεννα και τα Θεοφανεια.
Υπάρχουν τετοια κοινωνικα για Κυριακες, εκτος του Πετρου Μπερεκέτη;

Ευχαριστω,
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Όλο και κάτι υπάρχει. Σιγά σιγά θα ανέβουν κάποια πράγματα.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
ειναι πολυ χρησιμα, πολυ ωραια και εντυπωσιασαν.. Τα εψαλλα και τα Χριστουγεννα και τα Θεοφανεια.
Υπάρχουν τετοια κοινωνικα για Κυριακες, εκτος του Πετρου Μπερεκέτη;

Ευχαριστω,
Μόνο υπάρχουν?...κάμποσοι τόμοι...τζάμπα μετέγραφε ο Χουρμούζιος ο καυμένος?....α ξέχασα...σήμερα υπάρχουν πολύ πιο καλύτερες συνθέσεις γεμάτες..."ύφος"...:d
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Κομμάτι "σφαίρα" το λένε...
Παλιά ηχογράφηση είναι ε; Ακούω τα αρμονικά ισοκρατήματα. Τώρα το έχουν αλλάξει αυτό.
 

Στέλιος Σ.

Παλαιό Μέλος
Επί τη ευκαιρία της Εορτής ανεβάζω απο τη "Μουσική Πανδέκτη" τα κοινωνικά των Χριστουγέννων, "Λύτρωσιν απέστειλε..."
α) 'Ηχος Α΄εκ του κε, Δανιήλ Πρωτοψάλτου
β) Ήχος Α΄Πέτρου Λαμπαδαρίου
γ) Ήχος Πλ. Α΄Πέτρου Λαμπαδαρίου.

Εύχομαι σε όλους Καλά Χριστούγεννα.
 

Attachments

  • Κοινωνικά Λύτρωσιν.zip
    4 MB · Views: 745

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Το ανεβάζω σε PDF, με ένα ...κλεμμένο αρχίγραμμα. Το αυτό κοινωνικό είχε αντιγράψει και ο Ιωάννης Αρβανίτης κατά το έτος 1993. Είχε πρωτοανεβεί εδώ. Το ανεβάζω κι εδώ.
 

Attachments

  • «Λύτρωσιν απέστειλε» Χρυσάφου του Παλαιού (ήχος βαρύς).pdf
    649.8 KB · Views: 361
  • Κοινων Χγενων Βαρ Μανουήλ Χρυσάφη.pdf
    111.1 KB · Views: 257
Last edited:
Κι ένα ακόμα του Μανουήλ (παλαιού) Χρυσάφη σε ήχο πρώτο.

Αυτό είναι γραμμένο από τον κ.Νικόλαο Κλέντο και από το βιβλίο του "Μουσικό Δωδεκαήμερο" Τόμος Α'. (Μ.Π.Τ 704 φ.178r, εξήγηση Χ.Χ'')

Γειά σου βρε Βασίλη με τα ωραία σου!! :D Ήμουν από τους διορθωτές της έκδοσης του δασκάλου,ό οποίος έχει έτοιμα πρός έκδοση 30 βιβλία, τα οποία έχει καλλιγράψει από την συλλογή του μακαριστού Σίμωνα Καρά. Όποιος έχει κ τα υπόλοιπα έργα του δασκάλου, ξέρει πως πρόκειται για μνημεία.Μακάρι να βρεθεί κάποιος χορηγός!!
 

capzaf

Νέο μέλος
Μήπως έχει κάποιος κοινωνικό Χριστουγέννων σε μέλος Νικολάου Σμύρνης ήχος ά; Ευχαριστώ
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Και από την έκδοση του 1867
Κι αυτό που ανέβασα εγώ από την έκδοση του 1867 είναι, προφανώς από διαφορετικό PDF. Το πρώτο προέρχεται από αρχείο που είχε ανεβεί από τον Σύλλογο Ιεροψαλτών Χαλκιδικής. Το δικό σου από πού είναι;
 
Από τη μουσική βιβλιοθήκη Α. Ευθυμιάδη ΕΔΩ
Είναι πολύ πιο ευκρινές από του ΣΙΧ, αλλά δεν έχω τελειώσει ακόμη την επεξεργασία του.
Αν θέλετε μόλις το καθαρίσω όλο να το ανεβάσω στο Ψ.
ΑΚ
 
Top