Κοινωνικό Χριστουγέννων Πέτρου Λαμπαδαρίου, ήχος πλ. α' [ερμηνεία: π. Ραφαήλ Γκουρβέλος]

zaxarias

Μέλος
Καλή χρονιά σε όλα τα μέλη και τους φίλους του Ψαλτολογίου!

Αν και λίγο καθυστερημένα, καθώς ήδη έχουμε μπει στην προεόρτια περίοδο των Φώτων, ανεβάζω το κοινωνικό της εορτής των Χριστουγέννων σε ήχο πλ. α' και μέλος Πέτρου Λαμπαδαρίου, ερμηνευμένο από τον δάσκαλό μου π. Ραφαήλ Γκουρβέλο. Το εν λόγω κοινωνικό ηχογραφήθηκε ζωντανά κατά την Χριστουγεννιάτικη θεία Λειτουργία στην Ι. Μ. αγ. Ραφαήλ, Νικολάου & Ειρήνης Γρίβας.

Σημειώνεται πως το κοινωνικό αυτό έχει ήδη αναρτηθεί στην σελίδα του ΟΦΕΛΠ εδώ
 

Attachments

  • Κοινωνικό Λύτρωσιν απέστειλε Πέτρου Λαμπαδαρίου 25-12-2012.mp3
    7.3 MB · Views: 94
Αν και κάπως καθυστερημένα, μιας και έχει γίνει απόδοση της εορτής των Χριστουγέννων, θα ήθελα να εκφράσω τις ευχαριστίες μου
τόσο προς το δάσκαλό μου για την βιωματική και γλυκύτατη ερμηνεία του που αποτελεί υπόδειγμα ερμηνείας για εμάς τους μαθητές του
και φυσικά στον Ζαχαρία για τον κόπο της ανάρτησης του κοινωνικού.
Νομίζω ότι η συγκεκριμένη σύνθεση του αοίδιμου διδασκάλου Πέτρου του Λαμπαδαρίου, αν και κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι πιο λιτή
και απλούστερη σε σχέση με το αντίστοιχο κοινωνικό του Δανιήλ Πρωτοψάλτου σε ήχο α', εντούτοις είναι πολύ κατανυκτική
και έχει έντονα το άρωμα που δεσμεύει το απέριττο και σεμνοπρεπές ύφος της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας.
Τέλος, αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους συντονιστές του ΟΦΕΛΠ για την ανάδειξη των έργων του αοίδιμου διδασκάλου μέσα από τις ερμηνείες εκλεκτών ψαλτών.
 
Top