Κοινωνικό Μεταμορφώσεως (Χρυσάφου του Παλαιού)

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Και πάλι ερωτώ: το "Άνωθεν οι προφήται" και το "Περίζωσαι την ρομφαίαν σου".... αυτά ΤΙ είναι;;;;

Και ποια είναι η κλίμακα του τότε Βαρύ, ΑΛΛΗ από αυτή που ξεύρουμε;;; Κανένα σχεδιάγραμμα; Διαστήματα;

Απόστολος
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Απόστολε, αυτά δεν είναι κοινωνικά. Για τα κοινωνικά του βαρέως μιλώ κυρίως.

Και δεν είναι όλα τα παλαιά κομμάτια βαρύς δίφωνος. Τα παλαιά κοινωνικά (ξαναλέω) είναι κυρίως έτσι (και άλλα κομμάτια όμως της εποχής). Και πάλι όχι όλα τα κοινωνικά (είπε ο Στάθης για τον Μπερεκέτη).

Ως δίφωνος ψάλλονται με τα διαστήματα της κλίμακας του πρώτου-πλ.πρώτου, όταν "παίζουν" προς τα πάνω. Η κλίμακα δεν είναι του βαρύ φυσικά αλλά του πρώτου-πλ.Α' 10-8-12 κ.τ.λ. που χρησιμοποιούν οι ήχοι αυτοί.

Αφού έτσι μελοποιούσαν αυτοί τα κομμάτια αυτά, τι να πω εγώ ότι είναι λάθος; Αυτή ήταν η συμπεριφορά του βαρύ διφώνου στα παλαιά κοινωνικά. Σήμερα δεν μοιάζει με αυτό που λέμε εμείς βαρύ. Ε και; Εγώ δεν είπα ότι μοιάζει...

Και κάποιες ερωτήσεις:
Ακριβώς για ποιον "παλαιό" Βαρύ μιλάς; Αν πραγματικά είναι πρωτόβαρυς, τότε υποχρεωτικά θα πρέπει να καταλήγει στον ΖΩ και όχι στον ΠΑ.
Υποχρεωτικά σύμφωνα με τι και με ποιόν;

Ο διφωνών ναι τελειώνει στον Ζω, δίφωνος όμως τελειώνει στον Πα.

Απλά λαθεμένα χρησιμοποιούμε και για τα δύο αυτά παρακλάδια του βαρέως την "σούμα" ορολογία "πρωτόβαρυς" οπότε δεν τα ξεχωρίζουμε.
Το γιατί το ονόμασε βαρύ ο Χρυσάφης εξηγείται, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα που χρειάζεται πολύς χρόνος να εξηγηθή.
Αν δεν σου κάνει κόπο εξήγησέ μας. Εμένα πάντως θα με ενδιέφερε και μια άλλη άποψη που τεκμηριώνεται.
Αλλά ένα είναι το σίγουρο, ότι το Κοινονικό δεν είναι βαρύς· είναι καθαρός πρώτος.
Πιστεύεις ότι υπάρχει λάθος στην μαρτυρία; Ότι έπρεπε να μπει μαρτυρία του πρώτου;

Ευχαριστώ.

Υ.Γ.
Το "περίζωσε" τίνος λες;
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Και πάλι ερωτώ: το "Άνωθεν οι προφήται" και το "Περίζωσαι την ρομφαίαν σου".... αυτά ΤΙ είναι;;;;

Και ποια είναι η κλίμακα του τότε Βαρύ, ΑΛΛΗ από αυτή που ξεύρουμε;;; Κανένα σχεδιάγραμμα; Διαστήματα;

Απόστολος

Αγαπητε, Αποστολε,

Το θεμα ηχος βαρυς, και κυριως διατονικος, ειναι πολύ μεγάλο.
Δεν ξερω αν υπαρχει τετοιο θεμα στο φορουμ, αν οχι πρεπει να το ανοιξουμε.
Εδω, αρχισαμε, νομιζω να βγαινουμε εκτος θεματος.

Δυο λογια σχετικα με το κοινωνικο περι ου ο λογος.
Η κλιμακα ειναι η διατονικη οπως στο α' ηχο δηλ. πα-βου 10, βου-γα 8, γα-δι 12. δηλ. ΓΑ φυσικος, παντοτε. Προκειται για μελωδικες γραμες α΄ή πλ α΄ ηχου.
Κι εγω δε μπορω να καταλάβω γιατι στο κοινωνικο αυτο αλλά και γενικα στα κοινωνικα της εποχης, ο ηχος αναπτυσσεται μ΄αυτον τον 'παραδοξο' τροπο.
Δεν ειμαι στο μυαλο του Χρυσαφη αλλά και δε μπορω να τον αμφισβητησω... ουτε αυτον ουτε τους συνθετες της εποχης του...

Το ανωθεν οι προφηται και το περιζωσαι ειναι διαφορετικη περιπτωση. Πρεπει να μιλησουμε γι αυτα διεξοδικά αλλά ξεχωριστα.
Μια πρωτη ιδεα ειναι οτι οταν ο συνθετης θελει γα διεση βαζει και την αναλογη φθορά (μαλακου χρωματος). και οταν θελει γα φυσικο το γυριζει με διατονικη φθορα. Μερικες φορες 'λειπουν' φθορες αλλά με την εμπειρια καταλαβαινουμε αν ειναι ετσι ή αλλιως.
 
Top