Κοινωνικό Αινείτε, Ιω. Κουκουζέλους, Ήχος πλ. Α΄

E

emakris

Guest
Πάντως, για να σας λύσω την απορία, πρόκειται όντως για τη στολή που φορούν οι αποφοιτούντες του Πανεπιστημίου κατά την τελετή της ορκωμοσίας. Πενία τέχνας κατεργάζεται... Εάν υπήρχαν ράσα, θα φορούσαν ράσα...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Εύχομαι οι υπόλοιπες "αφετηρίες" σας στη ζωή να είναι για θετικά πράγματα.

Ὑποκειμενικὰ πικρόχολο δηκτικὰ σχόλιο σὲ νεοφερμἐνο μέλος ...

Παλιά οι βυζαντινές χορωδίες εμφανίζονταν σαν γκαρσόνια, με άσπρο πουκάμισο και γραβάττες ή παπιγιόν. Δεν είναι καλύτερα τώρα;

Και να σημειώσω ότι στην επικράτηση του ράσου πρωταγωνιστικό ή έστω καθοριστικό ρόλο έπαιξε αυτός στον οποίο αντιτίθεσαι και εξ αιτίας του γράφτηκες εδώ.

Επίσης, ότι με ράσα ποικιλότερα από το απλό ψάλλουν και κάποιες άλλες χορωδίες. Θα τις κατηγορήσεις κι αυτές; Δεν θά 'ταν καλό, νομίζω.

Ὁ συνάδελφος ἐξέφρασε τὴν ἄποψή του, τὶ σχέση ἔχει πάλι τὸ δηκτικὸ σχόλιο περὶ τῆς γνωστῆς ἀνακοίνωσης;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Παλιά οι βυζαντινές χορωδίες εμφανίζονταν σαν γκαρσόνια, με άσπρο πουκάμισο και γραβάττες ή παπιγιόν. Δεν είναι καλύτερα τώρα;
Και να σημειώσω ότι στην επικράτηση του ράσου πρωταγωνιστικό ή έστω καθοριστικό ρόλο έπαιξε αυτός στον οποίο αντιτίθεσαι και εξ αιτίας του γράφτηκες εδώ.
Επίσης, ότι με ράσα ποικιλότερα από το απλό ψάλλουν και κάποιες άλλες χορωδίες. Θα τις κατηγορήσεις κι αυτές; Δεν θά 'ταν καλό, νομίζω.

Εν Αθήναις.....
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Εύχομαι οι υπόλοιπες "αφετηρίες" σας στη ζωή να είναι για θετικά πράγματα.

Ὑποκειμενικὰ πικρόχολο δηκτικὰ σχόλιο σὲ νεοφερμἐνο μέλος ...
Σεβαστό, μα όλα είναι θέμα "ανάγνωσης". Προσωπικά δεν το βρίσκω πικρόχολο.
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος


Ὑποκειμενικὰ πικρόχολο δηκτικὰ σχόλιο σὲ νεοφερμἐνο μέλος ...



Ὁ συνάδελφος ἐξέφρασε τὴν ἄποψή του, τὶ σχέση ἔχει πάλι τὸ δηκτικὸ σχόλιο περὶ τῆς γνωστῆς ἀνακοίνωσης;

Γιατί προηγουμένως είχε γράψει αυτό:
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=145617&postcount=14
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Εν Αθήναις.....

Έστω εν Αθήναις, αλλ' ουχί μόνον!
(Διηύθυνα επί τρία έτη την Χορωδία του Συλλόγου Ιεροψαλτών Ευβοίας. Επί χοραρχίας μου είμασταν "θερμόμετρα": άσπρο πουκάμισο και κεραμιδί-κόκκινη γραβάττα. Παρόλο που είχε πέσει η πρόταση για ράσα, οι περισσότεροι δεν ήθελαν)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Έστω εν Αθήναις, αλλ' ουχί μόνον!
(Διηύθυνα επί τρία έτη την Χορωδία του Συλλόγου Ιεροψαλτών Ευβοίας. Επί χοραρχίας μου είμασταν "θερμόμετρα": άσπρο πουκάμισο και κεραμιδί-κόκκινη γραβάττα. Παρόλο που είχε πέσει η πρόταση για ράσα, οι περισσότεροι δεν ήθελαν)

Εν Νότω...
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Όταν γράφει ο κ. Αρβανίτης προσωπικά σιωπώ.

το βλέπω...
με φόρα μπήκες.... ηρέμησε λίγο...
Διότι αν κρίνω γενικότερα τα σχόλια σου στα συγκεκριμένα θέματα που πήρες μέρος,... δεν ξέρω.
 

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Συμφωνώ εν μέρει με τον Gant αν και διαφωνώ λίγο ως προς τον απότομο τρόπο σκέψης του. Από εκεί και πέρα προσωπική μου άποψη είναι οτι η ψαλτική πρέπει να χαρακτηρίζεται απο απλότητα (σε όλα τα επίπεδα) και πλήρη ταπείνωση, την οποία επιφέρει φυσικά η γνώση της άγνοιας μας ως προς την ύψιστη αυτή τέχνη. Ως προς την απλότητα, στον εν λόγω βίντεο αυτή ήδη χάνεται από τις σχεδόν νευρικές κινήσεις και χειρονομίες του διευθύνοντος καθώς και από το υπερβολικό (προσωπική άποψη) της ενδυμασίας. Όσον αφορά την ταπείνωση, διαβάζοντας τα πρώτα σχόλια του θέματος, προερχόμενα από μέλη του εν λόγω χορού, άρχισα να αμφιβάλλω για την ύπαρξη της. Συγγνώμη αν γίνομαι εριστικός, έστω και στο ελάχιστο, αλλα πάντα μου αρέσει να εκφράζω με ειλικρίνια αυτό που σκέφτομαι!!!
 
Top