Κοινωνικόν Πεντηκοστής, Πέτρου Λαμπαδαρίου.

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ο φίλος Δημήτριος Ζαγκανάς, για λογαριασμό του Ο.Φ.Ε.Λ.Π. εδώ, ψάλλει το Κοινωνικόν της Πεντηκοστής σε ήχο Βαρύ και μέλος Πέτρου Λαμπαδαρίου. Μια ερμηνεία που αποπνέει πολίτικο θυμίαμα. Κάθε άλλος λόγος είναι, πιστεύω, περιττός. Απολαύστε τον!
 
Last edited:

jimis

Παλαιό Μέλος
Ωραίο ύφος ο κ Ζαγκανάς:):).Πράγματι θυμίζει πόλη..Αλλά ο βαρύς εκ του Ζω σε διατονική κλίμακα δεν ψάλεται νομίζω σωστά:eek:.Από την αρχή ακούγεται δεύτερος ήχος!!Δεν υπάρχει χρωματική φθορά στην αρχή του μέλους όπως συμβαίνει σε αλλα παπαδικά μέλη του βαρέως!!:)Ας το ακούσουν και οι εκ των διαστημάτων.Εκτος και ψάλει απο άλλο κείμενο η :p:p μπορεί και συγχωρήστε με να μην ακούω καλά:(
 
Ωραίο ύφος ο κ Ζαγκανάς:):).Πράγματι θυμίζει πόλη..Αλλά ο βαρύς εκ του Ζω σε διατονική κλίμακα δεν ψάλεται νομίζω σωστά:eek:.Από την αρχή ακούγεται δεύτερος ήχος!!Δεν υπάρχει χρωματική φθορά στην αρχή του μέλους όπως συμβαίνει σε αλλα παπαδικά μέλη του βαρέως!!:)Ας το ακούσουν και οι εκ των διαστημάτων.Εκτος και ψάλει απο άλλο κείμενο η :p:p μπορεί και συγχωρήστε με να μην ακούω καλά:(

Κύριε jimis αν έχετε την καλοσύνη ανεβάστε μας ένα δικό σας μέλος να ακούσουμε σωστά την διατονική κλίμακα του βαρέως. ΕΛΕΟΣ!!!
Ακούστε πάλι το κομμάτι και μείνετε στις αναλύσεις που εκτελεί ο ερμηνευτής. Μόνο όφελος μπορεί να αποκομίσετε.
ΥΓ. Αν πάλι δεν ακούτε καλά δεν χάθηκε ο κόσμος συγχωρεμένος .
 

jimis

Παλαιό Μέλος
Κύριε jimis αν έχετε την καλοσύνη ανεβάστε μας ένα δικό σας μέλος να ακούσουμε σωστά την διατονική κλίμακα του βαρέως. ΕΛΕΟΣ!!!
Ακούστε πάλι το κομμάτι και μείνετε στις αναλύσεις που εκτελεί ο ερμηνευτής. Μόνο όφελος μπορεί να αποκομίσετε.
ΥΓ. Αν πάλι δεν ακούτε καλά δεν χάθηκε ο κόσμος συγχωρεμένος .

Κύριε Γαβαλάκη συγνώμη αν σας εκνευρισα!!αλλά:)Βλέπω στο avatar σας τον κ.Δ.Παικοπουλο:)Ισως είστε και εσείς μαθητής του και η φιλία σας με τον κ.Ζαγκανά :) να κανει εσάς να μην ακούτε:)

Αξιοζήλευτες οι αναλύσεις και συγχαρητήρια:):)..ΜΑ Ξέρω πότε ακούω δεύτερο και πότε ακούω βαρύ ΔΙΑΤΟΝΙΚΟ:eek: ΕΣΤΩ .......... ΜΕ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΟ ΤΟΝ ΓΑ:rolleyes:Δεν θέλω να αναφερθω σε μόρια μα:(

Δεν ψάλουμε τον Δεσπότην και αρχιερέα εδω :p
Παρακαλώ να ακούσει ο άρχοντας το κοινωνικό και να πει την γνώμη του ..Σίγουρα θα μας κατατοπίσει :eek::eek:΄...ΕΙΔ΄΄ΑΛΛΙΩΣ

Να μείνω στις αναλύσεις και να επωφεληθώ και ..... να αφήσω τα διαστηματα που δεν ψάλουν βαρύ ήχο:confused:

Ο.Κ:cool:
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ωραίο ύφος ο κ Ζαγκανάς:):).Πράγματι θυμίζει πόλη..Αλλά ο βαρύς εκ του Ζω σε διατονική κλίμακα δεν ψάλεται νομίζω σωστά:eek:.Από την αρχή ακούγεται δεύτερος ήχος!!Δεν υπάρχει χρωματική φθορά στην αρχή του μέλους όπως συμβαίνει σε αλλα παπαδικά μέλη του βαρέως!!:)Ας το ακούσουν και οι εκ των διαστημάτων.Εκτος και ψάλει απο άλλο κείμενο η :p:p μπορεί και συγχωρήστε με να μην ακούω καλά:(

Ρε Jimis το είπες αλλά δεν το'κανες...!

Δ.
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Συγγνώμη, αλλά σε μερικά σημεία και κυρίως στις δύο πρώτες γραμμές κι εγώ ακούω τουλάχιστον τετράφωνο αν όχι δεύτερο. Αλλά πρέπει να σχολιαστεί σε συνάρτηση με την ηχογράφηση του π. Τσινάρα από το link που παρέθεσε ο Stapaman. Πολύ ενδιαφέρον το θέμα. Στις τρεις πρώτες κυρίως γραμμές κάνει τετράφωνο. Και πρέπει να σχολιαστεί και να εξηγηθεί διότι πράγματι δεν δικαιολογείται με βάση το κείμενο.

Η ηχογράφηση του κ. Ζαγκανά υπόδειγμα αναλύσεων, χρόνου και ύφους.

Συμπλήρωση: Εν τω μεταξύ, ο π. Τσινάρας στο αρχείο "Κοινωνικό Πεντηκοστής" λέει "Το Πνεύμα σου το αγαθόν οδηγήσει με εν γη ευθεία", αλλά οι πρώτες γραμμές είναι ακριβώς ίδιες. Το Ταμείον Ανθολογίας του Φωκαέως έχει αυτό το λάθος, ανάποδα τα 2 αυτά Κοινωνικά. Υπάρχει κι αλλού αυτό το σφάλμα; Είναι βέβαια γι' άλλο thread.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τα Κοινωνικά αυτά ήταν αντίστροφα παλαιότερα. Ο Άρχ. Λαμπαδάριος Κωνσταντίνος Κλάβας έκανε την προσαρμογή στο κείμενο, με βάση το τυπικό της Μεγάλης Εκκλησίας, και τα κείμενα αυτά εκδόθηκαν σε αυτή τη μορφή στη μουσική συλλογή του Πρωγάκη.

Εγώ έμαθα πως ο βαρύς διατονικός είναι δεύτερος όταν κάνει γραμμές βαρέος και όχι πρώτου. Ο δάσκαλός μου Μιλτιάδης Παππάς αυτό μου δίδαξε και ο άλλος δάσκαλός μου, ο Ελευθέριος Γεωργιάδης, αυτό γράφει στο θεωρητικό του. Το ίδιο ανέφερε σε κουβέντα μας και ο κ. Παϊκόπουλος, πως ο βαρύς είναι χουζάμ. Θέλει διερεύνηση, φυσικά, για το ποιες γραμμές του μαθήματος υπάγονται στον βαρύ και ποιες στον πρώτο. Εγώ το διδάχτηκα με περισσότερες γραμμές εντεταγμένες στον α' ήχο.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ωραίο ύφος ο κ Ζαγκανάς:):).Πράγματι θυμίζει πόλη..Αλλά ο βαρύς εκ του Ζω σε διατονική κλίμακα δεν ψάλεται νομίζω σωστά:eek:.Από την αρχή ακούγεται δεύτερος ήχος!!Δεν υπάρχει χρωματική φθορά στην αρχή του μέλους όπως συμβαίνει σε αλλα παπαδικά μέλη του βαρέως!!:)Ας το ακούσουν και οι εκ των διαστημάτων.Εκτος και ψάλει απο άλλο κείμενο η :p:p μπορεί και συγχωρήστε με να μην ακούω καλά:(

Δὲν νομίζω πὼς ὁ Δ. Ζαγκανᾶς ἀδυνατεῖ νὰ πιάσει τὸν βαρὺ ἤ τὸν δεύτερο ἤ πὼς δὲν γνωρίζει νὰ ψάλλει βαρύ ἦχο. Οὕτε πιστεύω πὼς θὰ «ἀνέβαζε» ὁ ΟΦΕΛΠ μιὰ «ἄστοχη» ἤ «λανθασμένη» ἠχογράφηση.

Ἄρα θὰ ὑπάρχει κάποιος λόγος γιὰ τὴν συγκεκριμένη ἐκτέλεση ἀλλὰ καὶ γιὰ τὸ ἀνέβασμά της.

Ἡ διατύπωσή σας πὼς ὁ ἐν λόγῳ ψάλτης δὲν ψάλλει σωστά τὸν βαρύ, ἦταν λίγο ἀπότομη καὶ ἄκομψη, τὴν στιγμὴ ποὺ ὅλες του οἱ ἠχογραφήσεις εἶναι ἄψογες. Δὲν θὰ ἦταν περίεργο νὰ ἐξαιρεῖται ξαφνικὰ ἡ συγκεκριμένη;
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Πάντως αυτό που έμαθα εγώ εδώ μέσα στο Ψαλτολόγιο είναι ότι πρέπει να είσαι μάγειρος για να πεις κάτι για το φαγητό.
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Εγώ έμαθα πως ο βαρύς διατονικός είναι δεύτερος όταν κάνει γραμμές βαρέος και όχι πρώτου. Ο δάσκαλός μου Μιλτιάδης Παππάς αυτό μου δίδαξε και ο άλλος δάσκαλός μου, ο Ελευθέριος Γεωργιάδης, αυτό γράφει στο θεωρητικό του. Το ίδιο ανέφερε σε κουβέντα μας και ο κ. Παϊκόπουλος, πως ο βαρύς είναι χουζάμ.

Τελικά χουζάμ είναι δεύτερος; Ευχαριστώ.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ωραίο ύφος ο κ Ζαγκανάς:):).Πράγματι θυμίζει πόλη..Αλλά ο βαρύς εκ του Ζω σε διατονική κλίμακα δεν ψάλεται νομίζω σωστά:eek:.Από την αρχή ακούγεται δεύτερος ήχος!!Δεν υπάρχει χρωματική φθορά στην αρχή του μέλους όπως συμβαίνει σε αλλα παπαδικά μέλη του βαρέως!!:)Ας το ακούσουν και οι εκ των διαστημάτων.Εκτος και ψάλει απο άλλο κείμενο η :p:p μπορεί και συγχωρήστε με να μην ακούω καλά:(
Μια χαρά ακούς αγαπητέ jimis και γω το ίδιο ακούω.Επίσης καλά κάνεις και εκφράζεσαι ελεύθερα.Τώρα αν αυτό που ακούμε είναι το σωστό, αυτό δεν το διδάχθηκα έτσι, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα αλλά, στο ότι έχεις δικαίωμα να πείς αυτό που θες χωρίς να προσμένεις τέτοια αντίδραση.Ο καθένας ακόμα και ο πιο άσχετος έχει δικαίωμα στην ελεύθερη έκφραση όταν κάποιος εκτίθεται δημόσια.Το ίδιο ισχύει για όλους σε όποια θέση και να βρισκόμαστε.Σου τα γράφω αυτά γιατί νομίζω ότι μίλησες πάρα πολύ κόσμια και ευγενικά αφού πρώτα εδωσες τα συχαρίκια σου.Βέβαια τα όσα συνέβησαν δεν νομίζω ότι αντιπροσωπεύουν τον ίδιο τον εκτελεστή που είναι αξιολογότατος.Πάντα γειά
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μια χαρά ακούς αγαπητέ jimis και γω το ίδιο ακούω.Επίσης καλά κάνεις και εκφράζεσαι ελεύθερα.Τώρα αν αυτό που ακούμε είναι το σωστό, αυτό δεν το διδάχθηκα έτσι, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα αλλά, στο ότι έχεις δικαίωμα να πείς αυτό που θες χωρίς να προσμένεις τέτοια αντίδραση.Ο καθένας ακόμα και ο πιο άσχετος έχει δικαίωμα στην ελεύθερη έκφραση όταν κάποιος εκτίθεται δημόσια.Το ίδιο ισχύει για όλους σε όποια θέση και να βρισκόμαστε.Σου τα γράφω αυτά γιατί νομίζω ότι μίλησες πάρα πολύ κόσμια και ευγενικά αφού πρώτα εδωσες τα συχαρίκια σου.Βέβαια τα όσα συνέβησαν δεν νομίζω ότι αντιπροσωπεύουν τον ίδιο τον εκτελεστή που είναι αξιολογότατος.Πάντα γειά

Καὶ γώ τὸ ἴδιο ἄκουσα, ὄμως δὲν ἔσπευσα νὰ πῶ πὼς ὁ συγκεκριμένος ψάλτης δὲν ψάλλει σωστὰ τὸν βαρὺ ἦχο.

Ἔχει διαφορὰ ἡ διατύπωση ἀπορίας ἀπὸ τὴν διατύπωση ἀμφιβολίας. Στὴν πρώτη περίπτωση ἀναμένεις ἐξήγηση (θεμιτὸ καὶ ὠφέλιμο) στὴν δεύτερη ἁπλὰ τὴν «λές» (ἀθέμιτο καὶ ἀνωφελές).

Φυσικὰ, δικαίωμα λόγου ἔχουμε ὅλοι, ἀλλὰ ὅπως σχολιάζουμε τὴν δημόσια ἀνάρτηση τῆς ἠχογράφησης ἔτσι ὑπάρχει καὶ τὸ δικαίωμα νὰ σχολιάζουμε τὰ τυχὸν δημοσίως ἀναρτηθέντα μνμ τῶν μελῶν, εἴτε ἀντιδρῶντας εἴτε ὄχι.

Καὶ δεν καταλαβαίνω γιατὶ τὸ ἐν λόγῳ μέλος ἔχει δικαίωμα κρίσης ἐνῶ τὰ ἄλλα μέλη δὲν ἔχουμε τὸ ἴδιο δικαίωμα ἤ σχολιαζόμαστε ἀρνητικὰ γι' αὐτό.

Καὶ κάτι τελευταῖο. Ἡ ἀντίδραση ὑπῆρξε γιατὶ στὸ βαρὺ, ὅπως ἔχει συζητηθεῖ καὶ σὲ τεράστιο παλαιότερο θέμα γιὰ Τὸν Δεσπότην, ἔχει ἰδιομορφίες. Συνεπῶς, καλὸ εἶναι νὰ ἀναμένουμε κάποια ἐξήγηση καὶ νἀ 'χουμε ἐμπιστοσύνη στὸν κ. ΤΖανάκο, ἐπικεφαλῆς τοῦ ΟΦΕΛΠ ποὺ τὸ ἀνέβασε, προτοῦ ἐπιδοκιμάσουμε ἀρνητικὰ σχόλια.
 
E

emakris

Guest
Τελικά χουζάμ είναι δεύτερος; Ευχαριστώ.

Όχι ακριβώς, γιατί έχει τη βάση στον Βου, ο οποίος μάλιστα έλκει τον υποκείμενο Πα. Επιπλέον, στην κατιούσα κίνηση συνηθίζει να αναιρεί το χρώμα στο βασικό τετράχορδο Δι-Νη και να παρουσιάζει τον Ζω εν υφέσει.
Με αυτή την έννοια, ο βαρύς στο συγκεκριμένο παράδειγμα θυμίζει σε πολλά σημεία το χουζάμ (με μετάθεση στον Ζω).
 
Last edited:
Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο domesticus. Αντώνη δεν νομίζω ότι ο φίλος jimis προσεβλήθη με τα όσα ελέχθησαν ούτε έγιναν τέτοιες αντιδράσεις που αναφέρεις
έγινε μια παρατήρηση ας μην προσπαθούμε να δημιουργούμε ίντριγκες.
Υ.Γ Αύριο το απόγευμα θα βρεθώ με τον Δάσκαλο θα τον ρωτήσω και θα σας πω.
 
Last edited:
P

ptz

Guest
-Να γράψω δύο λόγια περί του όλου θέματος και των επεκτάσεών του,εδώ και όχι στην σελίδα του ΟΦΕΛΠ,επειδή εδώ έγιναν τα σχόλια.
1) ΔΕΝ είμαι επικεφαλής του ΟΦΕΛΠ.Ισως πρώτος εργάτης,μεταξύ ίσων.
2) Ο σχολιασμός κάθε ανάρτησης και στη σελίδα του ΟΦΕΛΠ και αλλού είναι φυσικά ελεύθερος.
3) Κάθε φίλος του οποίου ανεβάζουμε ηχητικά-ύστερα από άδειά του φυσικά- έχει την απόλυτη ευθύνη της ερμηνείας.Και δεν επεμβαίνουμε σε αυτό καθόλου.Μόνο στον ήχο γιά να γίνει καλύτερος ακουστικά και αφού του στείλουμε και δείγμα,αν συμφωνεί.
4)Γιά την ερμηνεία στο κοινωνικό του φίλου Δημήτρη,μία προσωπική γνώμη.Εκτελεί τον απόλυτο διατονικό βαρύ,του παπαδικού γένους.Αν παράλληλα ακούσετε ή τον Πρίγγο σε παπαδικό,ή τον Στανίτσα,αυτό το βαρύ λένε.Ο διατονικός παπαδικός βαρύς ΔΕΝ είναι πρωτόβαρυς.Ομως- όπως μου έλεγε και ο μακαρίτης ο Διδάσκαλός μου κυρ Θεοδ.Χ"Θεοδώρου/Φωκαεύς-όταν πάς στον ΠΑ τόνο να μπορείς να πείς απευθείας Α ήχο κάθε είδους π.χ του Λίθου σφραγισθέντος ή και αργό σε πρώτο ήχο.Οταν όμως κινείται με διαδοχική πορεία σαν βαρύς έχει ένα αλοιώτικο ξένο ίσως και παράξενο άκουσμα.Τώρα εάν τις υφεσοδιέσεις που εκτελεί-και πρέπει να εκτελεί-ο Δημήτρης είτε αυτές είναι γραμμένες(λίγες),είτε όχι τις εκλαμβάνουμε ως χρώμα δεν φταίει ο Διατονικός βαρύς.Εγώ πάντως το κοινωνικό το ακούω σε βαρύ διατονικό,Κωνπολίτικο,Πατριαρχικό,που έρχεται απ' τα παλιά.
Υ.Γ Πολύ ενδιαφέρουσα και η ερμηνεία του κ.Μιχαλάκη στο συγκεκριμένο μέλος.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ο άνθρωπος χρησιμοποιεί την λέξη: ΄΄νομίζω'', ζητάει συγνώμη για το αν δεν ακούει καλά-ίσως εκτιμώντας τον εκτελεστή-και κυρίως, πριν από όλα τον συγχαίρει.Απλά δηλώνει το παράξενο του ακούσματος το οποίο και μένα ξενίζει αν και το έχω ακούσει από πολλούς μεγάλους και με έχει προβληματίσει πριν να μάθω το ψαλτολόγιο.Γιάννη μπορείς να αντιδράσεις αλλά όχι με το επιχείρημα ψάλτο εσύ.Αυτό ήταν άστοχο και καθόλου πρωτότυπο εδώ στο forum και δημιουργεί έριδες και στεναχώριες.Δεν έχω πρόθεση να φιμώσω κρίσεις απλά υπερασπίζομαι αυτό που θεωρώ σωστό και ο καθένας μπορεί να γράφει ότι θέλει είτε μου αρέσει είτε όχι.Επίσης και για την ουσία, εγω θα συνεχίσω να ακούω πιο καλό άκουσμα τον βαρύ με πρώτο και σείς όπως θέλετε,αλλά δεν σημαίνει ότι οι μεν ή οι δε δεν ψάλλουν βαρύ, γιατί και τα δυό υπάρχουν στην ψαλτική παράδοση.
 
Last edited:
Ο άνθρωπος χρησιμοποιεί την λέξη: ΄΄νομίζω'', ζητάει συγνώμη για το αν δεν ακούει καλά-ίσως εκτιμώντας τον εκτελεστή-και κυρίως, πριν από όλα τον συγχαίρει.Απλά δηλώνει το παράξενο του ακούσματος το οποίο και μένα ξενίζει αν και το έχω ακούσει από πολλούς μεγάλους και με έχει προβληματίσει πριν να μάθω το ψαλτολόγιο.Γιάννη μπορείς να αντιδράσεις αλλά όχι με το επιχείρημα ψάλτο εσύ.Αυτό ήταν άστοχο και καθόλου πρωτότυπο εδώ στο forum και δημιουργεί έριδες και στεναχώριες.Δεν έχω πρόθεση να φιμώσω κρίσεις απλά υπερασπίζομαι αυτό που θεωρώ σωστό και ο καθένας μπορεί να γράφει ότι θέλει είτε μου αρέσει είτε όχι.Επίσης και για την ουσία, εγω θα συνεχίσω να ακούω πιο καλό άκουσμα τον βαρύ με πρώτο και σείς όπως θέλετε,αλλά δεν σημαίνει ότι οι μεν ή οι δε δεν ψάλλουν βαρύ, γιατί και τα δυό υπάρχουν στην ψαλτική παράδοση.
Αντώνη περί ορέξεως ουδείς λόγος. Είπα λοιπόν ευγενικά και εγώ στον φίλο μας τον jimis να μας ανεβάσει ένα μέλος δικό του για να ακούσομε και την δική του εκδοχή και όχι το ψάλτο εσύ όπως το λες.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ωραίο ύφος ο κ Ζαγκανάς:):).Πράγματι θυμίζει πόλη..Αλλά ο βαρύς εκ του Ζω σε διατονική κλίμακα δεν ψάλεται νομίζω σωστά:eek:.Από την αρχή ακούγεται δεύτερος ήχος!!Δεν υπάρχει χρωματική φθορά στην αρχή του μέλους όπως συμβαίνει σε αλλα παπαδικά μέλη του βαρέως!!:)Ας το ακούσουν και οι εκ των διαστημάτων.Εκτος και ψάλει απο άλλο κείμενο η :p:p μπορεί και συγχωρήστε με να μην ακούω καλά:(

Ο άνθρωπος χρησιμοποιεί την λέξη: ΄΄νομίζω'', ζητάει συγνώμη για το αν δεν ακούει καλά-ίσως εκτιμώντας τον εκτελεστή-και κυρίως, πριν από όλα τον συγχαίρει.Απλά δηλώνει το παράξενο του ακούσματος το οποίο και μένα ξενίζει αν και το έχω ακούσει από πολλούς μεγάλους και με έχει προβληματίσει πριν να μάθω το ψαλτολόγιο.Γιάννη μπορείς να αντιδράσεις αλλά όχι με το επιχείρημα ψάλτο εσύ.Αυτό ήταν άστοχο και καθόλου πρωτότυπο εδώ στο forum και δημιουργεί έριδες και στεναχώριες.Δεν έχω πρόθεση να φιμώσω κρίσεις απλά υπερασπίζομαι αυτό που θεωρώ σωστό και ο καθένας μπορεί να γράφει ότι θέλει είτε μου αρέσει είτε όχι.Επίσης και για την ουσία, εγω θα συνεχίσω να ακούω πιο καλό άκουσμα τον βαρύ με πρώτο και σείς όπως θέλετε,αλλά δεν σημαίνει ότι οι μεν ή οι δε δεν ψάλλουν βαρύ, γιατί και τα δυό υπάρχουν στην ψαλτική παράδοση.

Ἡ ὑπογράμμιση δική μου. Νομίζει λοιπὸν τὸ φίλτατο μέλος πὼς ὁ βαρύς ἐκτοῦ Ζω σὲ διατονική κλίμακα δεν ψάλεται σωστὰ (ἀπὸ τὸν Δ. Ζαγκανᾶ, τὸ ἐννοούμενο ποιητικὸ αἴτιο).

Θεωρεῖτε λοιπὸν πὼς
Απλά δηλώνει το παράξενο του ακούσματος
;

ΟΚ. Μᾶλλον δὲν ἔχω τὸν καλὸ λογισμὸ.:rolleyes:
 

N/A

Μέλος
http://www.youtube.com/watch?v=h44LIiaZhHE τρία πουλάκια καθότανε κάποτε και κελαηδούσαν. Υπενθυμίζω σε μερικούς ότι όταν κρίνουν άλλους που δεν τους έχουν σε εκτίμηση το κάνουν με ελαφρά τη καρδια πράγμα που δεν ισχύει όταν κρίνουν αυτούς που εκτιμούν και αρέσουν σε αυτούς :rolleyes:
 
Top