Κοινωνικόν "Εις μνημόσυνον", ήχος Δ', Πέτρου Λαμπαδαρίου, εξήγησις Ι. Αρβανίτης

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Φρέσκο απ' το....χειρογραφείο, το "Εις μνημόσυνον" σε Δ΄Αγια του Πέτρου, το οποίο ανέφερα ότι είναι παρόμοιο με το σύντομο "Αινείτε" και το "Υπομένων υπέμεινα" του Πέτρου.
Εδώ με μικρές παραλλαγές στην εξήγηση σε σχέση με τα άλλα δύο Κοινωνικά.
 

Attachments

  • Eis mnhmosynon-Agia-PetrouLamp-exIArvanitis.pdf
    107.3 KB · Views: 286
E

emakris

Guest
Σε ποια συλλογή βρίσκεται το χρησιμοποιούμενο χειρόγραφο του Ζαφειρόπουλου;
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Σε ποια συλλογή βρίσκεται το χρησιμοποιούμενο χειρόγραφο του Ζαφειρόπουλου;

Στην προσωπική συλλογή κάποιου κ. Μανωλάκη, Χιώτη, που το έχει από τον παππού του. Μου το έδωσε πριν αρκετά χρόνια σε φωτοτυπία (δεν ήταν τότε γνωστές ή διαδεδομένες οι ψηφιοποιήσεις).
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Γιάννη, δεν τα εμφανίζουν έτσι πλέον...
Τα δίνουν πρώτα για καλλωπισμό...:D
περιμένω να δω το δακτυλογραφημένο...:wink:
 
E

emakris

Guest
Δεν καταλαβαίνω γιατί βλέπετε αρνητικά τις "επεμβάσεις" του κ. Γιάννου. Ίσα-ίσα, εγώ το βρίσκω πολύ ζωντανό, δημιουργικό και διδακτικό να διατυπώνεται η άποψη ενός διακεκριμένου ψάλτη διαφορετικών αντιλήψεων πάνω στο κείμενο του Γιάννη. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, ούτε αφορισμούς κάνει ο άνθρωπος, ούτε μύδρους εκτοξεύει. Τις μουσικές του αντιλήψεις εκφράζει, και μάλιστα με τρόπο άμεσο και χρηστικό. Και αποδεικνύει ότι κατά βάση για την ίδια μουσική μιλάμε, ανεξαρτήτως σχολών.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Δεν καταλαβαίνω γιατί βλέπετε αρνητικά τις "επεμβάσεις" του κ. Γιάννου. Ίσα-ίσα, εγώ το βρίσκω πολύ ζωντανό, δημιουργικό και διδακτικό να διατυπώνεται η άποψη ενός διακεκριμένου ψάλτη διαφορετικών αντιλήψεων πάνω στο κείμενο του Γιάννη. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, ούτε αφορισμούς κάνει ο άνθρωπος, ούτε μύδρους εκτοξεύει. Τις μουσικές του αντιλήψεις εκφράζει, και μάλιστα με τρόπο άμεσο και χρηστικό. Και αποδεικνύει ότι κατά βάση για την ίδια μουσική μιλάμε, ανεξαρτήτως σχολών.

Συμφωνω, ΑΛΛΑ με ένα περιορισμό: τις αναλύσεις, τη διαφορετική προσέγγιση κάποιων δομών κ τις έτερες θέσεις καλό θα είναι να τις εκτελεί κανείς βλέποντας το κείμενο ως έχει κ όχι ξαναγραφοντας το.
αυτή είναι η αποψή μου σχετικά με την αναλυτικότερη γραφή...

στην ουσία, αυτό που περιμένω εγώ είναι η εκτέλεση του μαθήματος με ηχογράφηση από τον κο Γιάννου, για να δω πως αναλύει εκεί τις θέσεις, βλέποντας το πρωτότυπο της μεταγραφής στη νεα γραφή κ όχι ενα ξαναγραμμενο, ΓΙΑ ΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ. (δεν κανω πλάκα κ δεν ειρωνεύομαι!!!)
 
Last edited:
P

ptz

Guest
-Ασφαλώς νομίζω ότι δικαιούμαστε και ως ΟΦΕΛΠ να χαιρόμαστε που σχεδόν κάθε μέρα όλο και κάτι περί/απο/υπο τον Πέτρο υπάρχει στο ψαλτολόγιο.
-Και να ευχαριστήσουμε από εδώ και φωναχτά τον Λαοσυνάκτη γιά την καλοκαιρινή μεταγραφική και εξηγητική του όρεξη.
-Το έχουμε ξαναπεί.Ο Πέτρος είναι γιά όλους και ψάλλεται από όλους.Και τέλος πάντων το 90% των μελών που ψάλλονται σήμερα στις Ελληνόφωνες τουλάχιστον Εκκλησίες είναι κατά βάσιν δικές του συνθέσεις.
-Φίλε Λαοσυνάκτη δεν θα αρνιόσουν και διακόνημα ηχητικής ερμηνείας του παρόντος από σένα.Ας το κανονίσουμε.
-Και τέλος,αυτό το χειρόγραφο προβλέπεται να γίνει κτήμα όλων των ψαλτολόγων/φάγων κλπ?
ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ.............Π.Τζ
 
Last edited:
Ορίστε και η δακτυλογράφηση του μέλους, στο οποίο πρόσθεσα και άλλες μαρτυρίες.
Είναι το ελάχιστο για όσα μας προσφέρει απλόχερα ο κ. Αρβανίτης, ὃν εὐγνωμόνως εὐχαριστοῦμεν...

Έφτιαξα και ένα αντίστοιχο "Αινείτε" για τις Κυριακές, μια και το ψαλμικό κείμενο προσαρμόζεται άνετα στο μέλος. Εφ΄όσον συμφωνεί ο εξηγητής, θα το ανεβάσω.
 

Attachments

  • Εις μνημόσυνον Πέτρου Δ΄ Άγια (εξήγ. Ιω. Αρβανίτη)..pdf
    419.8 KB · Views: 238
  • Εις μνημόσυνον Πέτρου Δ΄ Άγια (εξήγ. Ιω. Αρβανίτη).mel
    11.1 KB · Views: 41
Last edited:
Ορίστε και η δακτυλογράφηση του μέλους, στο οποίο πρόσθεσα και άλλες μαρτυρίες.
Είναι το ελάχιστο για όσα μας προσφέρει απλόχερα ο κ. Αρβανίτης, ὃν εὐγνωμόνως εὐχαριστοῦμεν...

Έφτιαξα και ένα αντίστοιχο "Αινείτε" για τις Κυριακές, μια και το ψαλμικό κείμενο προσαρμόζεται άνετα στο μέλος. Εφ΄όσον συμφωνεί ο εξηγητής, θα το ανεβάσω.

Σε μένα βρε παιδιά γιατί δεν ανοίγει αυτό το pdf???
Καμοιά ιδέα?
 
Top