Κοινωνικόν Αναλήψεως "Ανέβη ο Θεός εν αλαλαγμώ" Πέτρου Λαμπαδαρίου (ερμηνεία: Χ. Συμεωνίδης)

haris1963

παλαιότατο μέλος
Το ίδιο μάθημα, όπως εψάλη χθες 2-6-2011, ανήμερα Αναλήψεως, στον Ι. Ν. Αγίων Αναργύρων Αμαρουσίου όπου διακονώ.

Μαζί μου ήταν ο φίλτατος ενορίτης Κων/νος Βαγενάς (μέλος του φόρουμ μας), ο οποίος συνέψαλλε καθ' όλη τη διάρκεια της Ακολουθίας, ενώ στο συγκεκριμένο μάθημα επέλεξε να ισοκρατεί. Τον ευχαριστώ και δημόσια.

χς

ΥΓ1 Αφιερούται στον φίλο μου στη Θεσσαλονίκη Domesticus, που δεν αντέχει με τίποτα τη χρήση του τεχνητού ισοκράτη...
ΥΓ2 Προσέξτε στο 8:33 τη φωνή του παλιατζή που περνάει με τη ντουντούκα έξω από τον Ναό :eek::D
 

Attachments

  • 2011-6-2_KoinwnikonAnalipsews_Anevi_HxosD_Symewnidis.mp3
    12.1 MB · Views: 157

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Τώρα μου κοινοποίησε ο Χάρης το παρόν θέμα, δεν το είχα δει ομολογώ, γιατί τόσα που γράφονται αν δεν μπεις μια μέρα δεν τα προλαβαίνεις, τα ξέρετε άλλωστε.

Είναι χαρά να συμψάλλεις με τον Χάρη απ' όλες τις απόψεις, από την σοβαρότητα και ετοιμότητα με την οποία αντιμετωπίζει τα ψαλλόμενα σε κάθε ακολουθία (μιλάω φυσικά πέρα από την δεδομένη φωνητική και τεχνική ικανότητα που είναι αναμφίβολη), μέχρι την... πλάκα που κάνουμε στο στασίδι και, κυρίως, στον επόμενο καφέ.:D:D:D Περιβόλι, περιβόλι!!!

Ααααχ, σε κάρφωσα, για να μάθεις!!!

Πάντως, στο συγκεκριμένο μάθημα με δυσκόλεψαν κἀπως τα προσημειωμένα ισοκρατήματα γιατί ήταν λίγο πιο... πολυποίκιλα απ' ό,τι εγώ συνηθίζω, αλλά νομίζω ότι για εκτέλεση χωρίς καμιά πρόβα ήταν πολύ καλό. Είναι άλλωστε και το μάθημα τέτοιο που δεν μπορείς να μη θαυμάσεις την μελοποιητική δεινότητα και τον οίστρο του δημιουργού (αρκεί, βέβαια, να εκτελείται σωστά και με άνεση).
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
...μέχρι τις... πλάκες που κάνουμε ...

Ααααχ, σε κάρφωσα, για να μάθεις!!!

Βρε ...παλιόκαρφο, μην τα γράφεις έτσι δημόσια αυτά, μπορεί να μας παρεξηγήσουν. Γιατί για μας πλάκα είναι ένα νεύμα για το φάλτσο του παπά ή μια υπόδειξη με το δάκτυλο για μια λέξη που διαβάστηκε λάθος και βγάζει αστείο νόημα (συνήθη περιστατικά που φέρνουν ευθυμία και διώχνουν τη νευρικότητα), ενώ οι αναγνώστες μπορεί να νομίσουν ότι εμείς στο αναλόγιο λέμε ανέκδοτα ή κάνουμε πλακίτσα όπως ...στην ταβέρνα. Μη γένοιτο!
 
Last edited:

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Χάρη συγχαρητήρια για το "παλούκι" μάθημα του Πέτρου
Λαμπαδαρίου. Θεωρώ πως έχει προβάλλει την δεινότητα κ τις τεχνικές
δυνατότητες των απανταχού Λαμπαδαρίων με τα μέλη του.
Ωραία ηχογράφηση στη σελίδα Ο.Φ.Ε.Λ.Π.


Ακόμη καλύτερη η ζωντανή ηχογράφηση στον Ι.Ν.Αγ.Αναργύρων
στο Μαρούσι. Πιο "ζωηρή" με ωραίο ισοκράτημα (άρα εξίσου καλός
ψάλτης) από τον Κώστα Βαγενά. Μεγάλος ψάλτης ο Συμεωνίδης.
 
Top