[Ερώτηση] Κοινωνικά 2 Σταυρού (ήχος γ΄+ δ΄) και 1 Ευαγγελισμού (ήχος δ΄) ποίου συνθέτη;

Μήπως γνωρίζει κανείς ποιος είναι ο συνθέτης του συγκεκριμένου κοινωνικού;
 

Attachments

  • 01.jpg
    639.7 KB · Views: 99

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Από τα γράμματα μου φαίνεται ότι μάλλον γράφει ο Γρηγόριος πρωτοψάλτης (από μία σύγκριση με το αναστασιματάριο, με άλλη πένα μεν, αλλά φαίνονται ομοιότητες στην ροή των συμβόλων, καθώς και κάποιων γραμμάτων όπως το "χ"), οπότε πρόκειται ή για εξήγηση ή για προσωπική του σύνθεση. Δεν ξέρω αν βοήθησα, πάντως έτσι αποκλείονται οι νεώτεροι συνθέτες. Θα μπορούσαμε μήπως να το έχουμε ολόκληρο;
 
Χρήστο ανεβάζω όλη τη σειρά (τρία κοινωνικά, τα δύο του Σταυρού, το τρίτο του Ευαγγελισμού). Είναι από τη συλλογή Νηλέως με μόνη πληροφορία την ένδειξη "του αυτού". Ποιος είναι τελικά αυτός ο "αυτός";!!!:D
 

Attachments

  • KoinonikaTouAutou.pdf
    1 MB · Views: 196
Από τα γράμματα μου φαίνεται ότι μάλλον γράφει ο Γρηγόριος πρωτοψάλτης (από μία σύγκριση με το αναστασιματάριο, με άλλη πένα μεν, αλλά φαίνονται ομοιότητες στην ροή των συμβόλων, καθώς και κάποιων γραμμάτων όπως το "χ"), οπότε πρόκειται ή για εξήγηση ή για προσωπική του σύνθεση. Δεν ξέρω αν βοήθησα, πάντως έτσι αποκλείονται οι νεώτεροι συνθέτες. Θα μπορούσαμε μήπως να το έχουμε ολόκληρο;

μεταξύ αστείου και σοβαρού , πάνω σε αυτό που αναφέρει ο Χρήστος έχω έναν γραφολόγο υπ όψιν μου ..
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
μεταξύ αστείου και σοβαρού , πάνω σε αυτό που αναφέρει ο Χρήστος έχω έναν γραφολόγο υπ όψιν μου ..
Είναι ευκαιρία τότε να βοηθήσει στην ανακάλυψη τουλάχιστον του κωδικογράφου. Καλύτερος από την δική μου πρόταση για σύγκριση, είναι ο αυτόγραφος κώδικας με το Δοξαστάριο του Πέτρου που είχε ανεβάσει ο Χάρης εδώ, (καλά τι ανέβασε τότε ο άνθρωπος!!!) όπου και η πένα φαίνεται η ίδια.
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Χρήστο ανεβάζω όλη τη σειρά (τρία κοινωνικά, τα δύο του Σταυρού, το τρίτο του Ευαγγελισμού). Είναι από τη συλλογή Νηλέως με μόνη πληροφορία την ένδειξη "του αυτού". Ποιος είναι τελικά αυτός ο "αυτός";!!!:D

Ανεβάζω τα κοινωνικά "του αυτού" καθαρισμένα. Έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Κι αν καθίσει κανείς να τα συγκρίνει και τα τρία, θα δει πολλές ομοιότητες μεταξύ τους στη γενική δομή. Σαν να μην είναι μόνο "του αυτού", αλλά σαν να πρόκειται και για "το αυτόν" μέλος, προσαρμοσμένο στον αντίστοιχο στίχο και ήχο!!!

Η εκτίμηση του Χρήστου παραπάνω είναι ότι πρόκειται για αυτόγραφο του Γρηγορίου. Ας δούμε μήπως με την επαναφορά του θέματος, βρεθεί κάποιο νέο στοιχείο.

Ίσως κι ο τίτλος του θέματος χρειάζεται μια μικρή προσαρμογή.
 

Attachments

  • KoinonikaTouAutou [clean].pdf
    320.3 KB · Views: 111

phokaeus

Παλαιό Μέλος
Η αρχή του «Εσημειώθη» ήχ. γ´ που μάλλον πρόκειται για ανάλυση της γνωστής παπαδικής θέσης [ απόστροφος + γοργόν + ίσον + σύνδεσμος ] δεν μου φαίνεται να είναι κάτι του Γρηγορίου. Έχει γράψει αλλού τέτοιες αναλύσεις;
 
Top