Κοινωνικά Κυριακών Ιωάννου Πρωτοψάλτου

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Υπάρχουν ψηφιοποιημένα (σκαναρισμένα, φωτογραφημένα) τα φερόμενα ως Κοινωνικά Κυριακών του Ιωάννου Πρωτοψάλτου ;:confused:

ΥΓ. Έχουν σίγουρα περιληφθεί στη Μ.Συλλογή του Γ.Πρωγάκη. Δεν έχω υπόψιν μου κάποιο ήδη ψηφιοποιημένο μουσικό βιβλίο που να τα περιέχει.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Υπάρχουν στον 4ο τόμο της μουσικής Πανδέκτης εδώ (σελ. 587), φερόμενα ως "Ιωάννου Λαμπαδαρίου", αλλά από μία μικρή ματιά που έριξα, πρόκειται για τον ίδιο συνθέτη και για τα ίδια κοινωνικά με αυτά που έχει ο Πρωγάκης. Μάλλον κατά την συγγραφή τους ήταν ακόμη Λαμπαδάριος και τα υπέγραψε έτσι, ποιος ξέρει...
 
Last edited:
Το κοινωνικόν του α΄ ήχου υπάρχει στο ψαλτολόγιον. Ψάλλει ο Τσαμκιράνης. Προφανώς θα έχει ηχογραφήσει κάπου και τους 8 ήχους. Δεν ξέρω αν κυκλοφορούν ακόμη τα κοινωνικά του Ιωάννου στην σειρά του Χατζηγιακουμή με τον Βασ. Εμμανουηλίδη.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Το κοινωνικόν του α΄ ήχου υπάρχει στο ψαλτολόγιον. Ψάλλει ο Τσαμκιράνης. Προφανώς θα έχει ηχογραφήσει κάπου και τους 8 ήχους. Δεν ξέρω αν κυκλοφορούν ακόμη τα κοινωνικά του Ιωάννου στην σειρά του Χατζηγιακουμή με τον Βασ. Εμμανουηλίδη.

Ειχα πει στον π.Κουκουζελη παλαιωτερα να τα ανεβασει με τον π.Παναρετο αν υπαρχουν, και ισως ξεχασε η δεν υπαρχουν... Ποιος ξερει.
 

ixadin

Ηχάδιν
Και ο Κ. Πανάς και ο π. Ιερόθεος στις Λειτουργίες τους έχουν τα κοινωνικά αυτά από τις συντμήσεις του Κ. Ψάχου
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Θα ήταν καλό ίσως να αναρτηθούν και σε ένα αυτόνομο PDF εδώ; Τα έχει δακτυλογραφήσει κανείς μήπως ήδη; Είναι αρκετά δημοφιλή. Ευχαριστώ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Τα έχει ανεβάσει δακτυλογραφημένα ο «Σύλλογος Ιεροψαλτών Χαλκιδικής» εδώ και εδώ.
 
Δεν ξέρω αν τα ανέβασε κανείς άλλος. Τα βρήκα απο έναν πολύ καλο μου φίλο και είπα να τα δώσω προς κοινην ωφέλεια. Είναι σειρα "Αινείτε" του Ιωάννου Πρωτοψάλτου. Έυχομαι να είναι χρήσημα....

Τα συγκεκριμένα απο ότι γνωρίζω παιζουν πάρα πολύ στον Πατρειαρχικό Ναο.
 

Attachments

  • ΑΝΕΙΤΑΙ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟΝ ΙΩΑΝΝΟΥ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΟΥ.pdf
    711.3 KB · Views: 741
Top