Κοινωνικά Β. Νικολαΐδη, 1973

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Ένα από τα σπουδαιότερα δέιγματα μουσικής συγγραφής του μακαριστού Βασιλάκη Νικολαΐδη είναι οι δυο τόμοι των Κοινωνικών του. Αποτελούν ένα μείγμα δικών του και κλασσικών συνθέσεων (μετά συντμήσεων) που συνήθιζαν να ψάλλονται στο Πατριαρχείο (εμπεριέχονται και τα "Αινείτε" Ιωάννου συντετμημένα). Ειδικά τα δικά του "Αινείτε" είναι πλουσιότατα σε θέσεις πολλαπλές, μπερεκέτια που λένε.

Η επιβεβαιωμένη είδηση είναι (για όσους δεν την γνωρίζουν) ότι τα προσωπικά (εννοώ οι προσωπικές συνθέσεις) Κοινωνικά του Βασιλείου Νικολαΐδου είναι επιθεωρημένα υπό Πρίγγου.

Φυσικά όλα αυτά είναι πρόλογος για να παρακινήσουμε όποιον ευγενή τα κατέχει να τα προσφέρει στο Ψαλτολόγιον.

Και -μεταξύ μας- για μένα είναι το αρτιότερο σύγχρονο πατριαρχικό "Κοινωνικάριο" που έχει υπάρξει. Κομψοτέχνημα και πληρέστατο!

Και όλα αυτά μέχρις επιτέλους δεί το φως κάποια τυπογραφικά επεξεργασμένη επανέκδοση των έργων Νικολαΐδου. Φοβάμαι ότι δεν τους έχει δοθεί η πρέπουσα αξία, ακόμα και από τους ανήκοντες στο πατριαρχικό ιδίωμα και ύφος. Είναι ατόφια πατριαρχική παράδοση μετά κλασσικών θέσεων. Είναι από το ίδιο πανί με τα έργα Πρίγγου και Στανίτσα. Μπορούν να καλύψουν -στο μέτρο των όσων έχουν κυκλοφορήσει βέβαια- ένα αναλόγιο που φιλοδοξεί να είναι "πατριαρχικό". Αν ανυπομονούμε για τη δακτυλογράφηση των έργων Βουδούρη που αποτελεί το πατριαρχικό κελάρι ας πούμε, ο Νικολαΐδης είναι φαγητό στο πιάτο και καλομαγειρεμένο.

Να συμπληρώσω ότι στη σειρά των δικών του "Αινείτε" ο αείμνηστος Νικολαΐδης έχει από τρία (και άνω) σε κάθε ήχο, εκ των οποίων το πρώτο είναι απλούν και σύντομον, κατάλληλο για τους πάντες -και για ταχύπλοες λειτουργίες- χωρίς να υστερεί σε μελωδικότητα των αργοσυντόμων του που έπονται -αν θυμάμαι καλά.
Κάποιοι λένε μάλιστα ότι η "επιθεώρησις Πρίγγου" ήταν πιο ενεργή από το σύνηθες κι ότι "έχει βάλει και το χεράκι του". Και μόνον η προσωπική όμως έγκρισις Πρίγγου για το έργο λέει πολλά...
Εγώ όταν προ εικοσαετίας είχα διαβάσει στα βασικά του το έργο, θυμάμαι ότι τα "Αινείτε" μού θύμιζαν εντόνως Στανίτσα και Πρίγγο στο δέσιμο και στην ύφανσή τους.
 
Last edited by a moderator:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Εδώ, το εξώφυλλο και τα περιεχόμενα.

Κι εδώ το βιβλίο, από τον Σύλλογο Ιεροψαλτών Χαλκιδικής.
 
Last edited:

filomousos

Παλαιό Μέλος
Στο δεύτερο σύνδεσμο σύγγραμμα έχει τις μισές από τις προβλεπόμενες σελίδες.
Ως εκ τούτου και εφόσον ζητήθηκε επίμονα ιδού και ολόκληρη :)
η δεύτερη καλύτερη ίσως συλλογή κοινωνικών μετά από αυτήν του Λαμπαδαρίου.
Η σημερινή εικόνα των εν λόγω χειρογράφων όπως έχει συζητηθεί και στο παρελθόν καθιστά επιτακτική την προσδοκία επανέκδοσης τους.
 

Attachments

  • ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ_ΒΝ_2.rar
    39.6 MB · Views: 1,139
Last edited by a moderator:

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Ε Κ Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο
Κ Ο Ι Ν Ω Ν Ι Κ Α Ρ Ι Ο !

Ό,τι και να πούμε για την προσφορά σας Filomousos θα είναι λίγο.

Εξάλλου το όλο παρουσιαστικό και η υπογραφή σας δείχνει άνθρωπο με ευρύτερη μουσική - και όχι μόνο - παιδεία και αναζητήσεις.

Και ο περί ού ο λόγος μακαριστός Νικολαΐδης υπήρξε εκτός από πατριαρχικός ψαλτικός σκυταλοδρόμος και μουσική προσωπικότητα ευρύτερης αναγνώρισης στην Πόλη. Ίσως θα έπρεπε να γίνει κάποτε αναφορά στην πλευρά του αυτή.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Όποιος μπήκε στον κόπο να δει τα περιεχόμενα του πρώτου συνδέσμου του εβδόμου μηνύματος του παρόντος θέματος διαπίστωσε ότι το προτεινόμενο στο δεύτερο σύνδεσμο σύγγραμμα έχει τις μισές από τις προβλεπόμενες σελίδες.
Ως εκ τούτου και εφόσον ζητήθηκε επίμονα ιδού και ολόκληρη :)
η δεύτερη καλύτερη ίσως συλλογή κοινωνικών μετά από αυτήν του Λαμπαδαρίου.
Η σημερινή εικόνα των εν λόγω χειρογράφων όπως έχει συζητηθεί και στο παρελθόν καθιστά επιτακτική την προσδοκία επανέκδοσης τους.

Ευχαριστίες πολλές για όσα προσφέρονται ακόμα και σε δίσεχτους καιρούς:
Λείπει όμως η σελίδα μετά απο την 166 tου pdf απο τα Κοινωνικά. Μπορεί να ανεβεί από τους κατέχοντες;

Δ.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Σας συγχαίρω και σας ευχαριστώ ξανά όλους σας.
Πάντως οι δυο "εκδόσεις" - Ψ και ΣΙΧ - που ο κ. Μπουλμπουτζής έκανε τον κόπο να συμπαρουσιάσει ανά έργο αλληλοβοηθούνται συχνά, επειδή σελίδες που είναι θολές και με σβησμένα στοιχεία στη μια υπάρχουν πιο ζωηρές στην άλλη. Να σημειώσω μάλιστα ότι ο ΣΙΧ έχει σε νεότερη και εμφανώς καθαρότερη καλλιγράφηση το Αναστασιματάριο μαζί με τα Εωθινά. Πάντως το Κοινωνικάριο του ΣΙΧ είναι μισό όπως επισημάνθηκε.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Ευχαριστίες πολλές για όσα προσφέρονται ακόμα και σε δίσεχτους καιρούς:
Λείπει όμως η σελίδα μετά απο την 166 tου pdf απο τα Κοινωνικά. Μπορεί να ανεβεί από τους κατέχοντες;

Δ.

Σχετικά με την αναφερθείσα έλλειψη, σε μένα έχει κατέλθει κανονικά ο πλήρης τόμος. Ξαναδοκιμάστε να το κατεβάσετε.

Από τη σειρά Νικολαΐδη πάντως απουσιάζουν βιβλία, τόσο στο Ψ όσο και στο ΣΙΧ. Θα επέμενα σε Εσπερινό και Μεγάλη Ενδομάδα, εφόσον υπάρχουν διαθέσιμα και εφόσον δεν γινόμαστε ενοχλητικοί και κόπους παρέχοντες σ' αυτούς που μας τα χαρίζουν (διοτι περί δώρου πρόκειται).
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Υπάρχει μια σελίδα μετά την 166 και πριν την 167 του εν λόγω έργου η οποία απουσιάζει. Επειδή τυχαίνει να έχω ακριβώς το ίδιο pdf στο αρχείο μου (νόμιζα ότι είχε ανεβεί, δεν μπορώ να φανταστώ πώς αλλιώς το έχω) το επισυνάπτω ολόκληρο.
 

Attachments

  • Βασιλείου Νικολαΐδου - Κοινωνικά 1973.zip
    40 MB · Views: 1,148

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Υπάρχει μια σελίδα μετά την 166 και πριν την 167 του εν λόγω έργου η οποία απουσιάζει. Επειδή τυχαίνει να έχω ακριβώς το ίδιο pdf στο αρχείο μου (νόμιζα ότι είχε ανεβεί, δεν μπορώ να φανταστώ πώς αλλιώς το έχω) το επισυνάπτω ολόκληρο.

Ναι, τώρα το βλέπω. Εγώ άλλο είχα καταλάβει, συγγνώμη. Και πάλι ευχαριστούμε.
Και θυμηθείτε με, η αξία αυτού του Κοινωνικαρίου φαίνεται στο αναλόγιο και στη λειτουργική του χρηστικότητα. Υπερέχει στην πράξη άλλων συλλογών και συνθεμάτων που είναι "για το μάτι" και τον εντυπωσιασμό - η κακή όψις του νομίσματος - ή για τον εμπλουτισμό των μουσικ(οφιλολογικ)ών μας γνώσεων - η καλή όψις. Και είναι διαποτισμένο από τη σοβαρότητα, το άρωμα μυστικισμού και την πολύτιμη εμπειρία της πατριαρχικής λειτουργικής παραδόσεως.
 
Last edited:

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ

Ο Χριστός δέν φορούσε φίμωτρο.
Στο δεύτερο σύνδεσμο σύγγραμμα έχει τις μισές από τις προβλεπόμενες σελίδες.
Ως εκ τούτου και εφόσον ζητήθηκε επίμονα ιδού και ολόκληρη :)
η δεύτερη καλύτερη ίσως συλλογή κοινωνικών μετά από αυτήν του Λαμπαδαρίου.
Η σημερινή εικόνα των εν λόγω χειρογράφων όπως έχει συζητηθεί και στο παρελθόν καθιστά επιτακτική την προσδοκία επανέκδοσης τους.
Το αρχείο είναι κατεστραμμένο και δεν αποσυμπιέζεται...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Το αρχείο είναι κατεστραμμένο και δεν αποσυμπιέζεται...

Το αρχείο είναι μεγάλο. Δες πρώτα εάν κατέβηκε ολόκληρο.
 

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ

Ο Χριστός δέν φορούσε φίμωτρο.
Υπάρχει μια σελίδα μετά την 166 και πριν την 167 του εν λόγω έργου η οποία απουσιάζει. Επειδή τυχαίνει να έχω ακριβώς το ίδιο pdf στο αρχείο μου (νόμιζα ότι είχε ανεβεί, δεν μπορώ να φανταστώ πώς αλλιώς το έχω) το επισυνάπτω ολόκληρο.

Το αρχείο είναι κατεστραμμένο....
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Δοκιμάστε ένα Download Manager για να το κατεβάσετε, καθώς το Firefox πολλές φορές τα κατεβάζει μισά, οπότε δεν αποσυμπιέζονται. Εγώ γιατί κατέβασα το πρώτο αρχείο και το επεξεργάστηκα; Και το δικό μου το κατέβασαν πολλοί. Μόλις το ξανακατέβασα και επαλήθευσα ότι δουλεύει.
 

ΠΑΛΗΚΑΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα σας.Θα μπορούσε κάποιος παρακαλώ να ανεβάσει και Κοινωνικά Του Νικολαΐδη και εκτός των Κυριακών?Της Εβδομάδος δηλαδή και των μεγάλων Εορτών.
Σας Ευχαριστώ
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Καλησπέρα σας.Θα μπορούσε κάποιος παρακαλώ να ανεβάσει και Κοινωνικά Του Νικολαΐδη και εκτός των Κυριακών?Της Εβδομάδος δηλαδή και των μεγάλων Εορτών.
Σας Ευχαριστώ

Το βιβλίο του παρόντος θέματος περιέχει και αυτά που ζητάς.
 

nkioster

Πατήρ Νεκτάριος Κιοστεράκης
Τα Αινείτε του Νικολαίδη που υπάρχουν στην Πατριαρχική Μουσική Κιβωτό που μπορώ να τα βρω σε ηλεκτρονική μορφή?
 
Top