Κοινωνικά «Αινείτε» Π. Μπερεκέτη

bstavropoulos

Μέλος
Δεν ξέρω αν τα ανέβασε κανείς άλλος. Τα βρήκα αυτά σε ένα ράφι που άδειαζα. Είναι σειρα "Αινείτε" του Πέτρου Μπερεκέτη εξηγημένα από τον Καθ. Γρ. Στάθη. Έυχομαι να είναι χρήσημα....

Βασίλης
 

Attachments

  • Αινείτε Μπερεκέτου.pdf
    7 MB · Views: 803

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Δεν ξέρω αν τα ανέβασε κανείς άλλος. Τα βρήκα αυτά σε ένα ράφι που άδειαζα. Είναι σειρα "Αινείτε" του Πέτρου Μπερεκέτη εξηγημένα από τον Καθ. Γρ. Στάθη. Έυχομαι να είναι χρήσημα....

Βασίλης

Ευχαριστούμε. Δεν είναι εξήγησις του καθ. Γρ. Στάθη. Δόθηκαν στον Αβραάμ Ευθυμιάδη (από το τρίτομο Υμνολόγιό του Φωναίς Αισίαις είναι τα αντίγραφα αυτά) από τον κ. Στάθη για δημοσίευση. Η χειρόγραφη σημείωση "+ c.1768" ασφαλώς δεν ισχύει. Ο Μπερεκέτης δεν ζούσε τότε.
 

bstavropoulos

Μέλος
Ευχαρiστώ για την διόρθωση κ. Γιαννόπουλε. Διάβασα πιό προσεκτικά την εισαγωγή του Άρχοντος.

Δυό ερωτήσεις, εάν επιτρέπεται:

  • Εφ' όσον δημοσιεύονται "το πρώτον", και δεν είναι η εξήγηση του κ. Στάθη, τίνος η εξήγηση;
  • Μήπως υπάρχουν τα κείμενα με ηχήματα, κρατήματα και τρία Αλληλούϊα; Εάν ναι, που βρίσκονται;

Ευχαριστώ,
Βασίλης
 
Last edited:

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Δεν ξέρω αν τα ανέβασε κανείς άλλος. Τα βρήκα αυτά σε ένα ράφι που άδειαζα. Είναι σειρα "Αινείτε" του Πέτρου Μπερεκέτη εξηγημένα από τον Καθ. Γρ. Στάθη. Έυχομαι να είναι χρήσημα....

Βασίλης

Υπάρχουν άπαντα μετά τινών άλλων στη Βυζαντινή Ποτεμηίδα Γ' τόμος(Άπαντα Πέτρου του Μπερεκέτη) 1998 του κ. Χαραλάμπους Καρακατσάνη, σε λίγο απλούστερη (λιγότερο αναλυμένη) γραφή.
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Ευχαρiστώ για την διόρθωση κ. Γιαννόπουλε. Διάβασα πιό προσεκτικά την εισαγωγή του Άρχοντος.

Δυό ερωτήσεις, εάν επιτρέπεται:

  • Εφ' όσον δημοσιεύονται "το πρώτον", και δεν είναι η εξήγηση του κ. Στάθη, τίνος η εξήγηση;
  • Μήπως υπάρχουν τα κείμενα με ηχήματα, κρατήματα και τρία Αλληλούϊα; Εάν ναι, που βρίσκονται;

Ευχαριστώ,
Βασίλης

Έδωσε παραπομπές ο Σωτήρης στα εκδεδομένα πλέον Άπαντα του Μπερεκέτη, αλλά να πω απλώς ότι οι απαντήσεις και στα δύο ερωτήματα βασίζονται σε ένα θέμα: χειρόγραφη παράδοση. Δεν μπορώ να ψάξω αυτή την ώρα για τον εξηγητή, αν και νομίζω ότι πιθανότατα είναι ο Χουρμούζιος, σε κώδικες με τα Άπαντα του Μπερεκέτου, όπως ο ΕΒΕ-ΜΠΤ 712 και πολλοί άλλοι. Εάν είναι ο Γρηγόριος πρέπει πάλι να ψάξουμε στην εξήγηση από αυτόν των Απάντων του Μπερεκέτη (π.χ. ΕΒΕ-ΜΠΤ 744, 754, αν και σ᾿ αυτούς δεν νομίζω να βρείτε τα Κοινωνικά) ή σε άλλους κώδικες.
Τυχόν επιπλέον μελωδικά τμήματα στις συνθέσεις αυτές ("ηχήματα, κρατήματα και τρία Αλληλούϊα") τα οποία δεν συμπεριλήφθηκαν στο χειρόγραφο του κυρ Αβραάμ, ούτε και στην έκδοση Καρακατσάνη (λίγο απίθανο δεν είναι;) θα τα βρούμε πάλι στα χειρόγραφα.
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Υπάρχουν άπαντα μετά τινών άλλων στη Βυζαντινή Ποτεμηίδα Γ' τόμος(Άπαντα Πέτρου του Μπερεκέτη) 1998 του κ. Χαραλάμπους Καρακατσάνη, σε λίγο απλούστερη (λιγότερο αναλυμένη) γραφή.

Τα κοινωνικά "Αινείτε" του Μπερεκέτη από την έκδοση του Καρακατσάνη (με εξαίρεση κάποια "έτερα" που λείπουν) βρίσκονται αναρτημένα στο Scribd εδώ.
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Δεν ξέρω αν τα ανέβασε κανείς άλλος. Τα βρήκα αυτά σε ένα ράφι που άδειαζα. Είναι σειρα "Αινείτε" του Πέτρου Μπερεκέτη

Το ίδιο αρχείο με τα Κοινωνικά "Αινείτε" του Μπερεκέτη (συντετμημένα) κατ' ήχον από την έκδοση του Ευθυμιάδη ευθυγραμμισμένο και λευκασμένο κατά το δυνατόν ...
 

Attachments

  • Κοινωνικόν - Αινείτε - κατ' ήχον - Πέτρου Μπερεκέτου [σντμ Ευθυμιάδη].pdf
    1.1 MB · Views: 260
Top