Κοινωνικά «Αινείτε» Δανιήλ Πρωτοψάλτου

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Χαίρετε, θα ήθελα να παρακαλέσω κάποιον ή κάποια από τους «Μελωδούς» του Ψαλτολογίου να μου (μας) κάνει μια ηλεκτρονική καταγραφή των κοινωνικών των Κυριακών του Δανιήλ πρωτοψάλτου από Ταμείο Χουρμουζίου 1824 ή από Πανδέκτη 1851, χωρίς καμία προσθήκη (ισοκρατήματα κτλ). Ευχαριστώ υπερβολικά εκ των προτέρων και ... δεν βιάζομαι :). Εάν πάλι έχουν καταγραφεί ήδη και δεν το πήρα είδηση πείτε μου και συγνώμη.
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Επισυνάπτεται ο πρώτος ήχος. Η αντιγραφή έγινε από το Ταμείον Ανθολογίας του Θ. Φωκαέως.
 

Attachments

  • Κοινωνικό Αινείτε Δανιήλ Α.pdf
    450 KB · Views: 2,136
  • %u0389%u03C7%u03BF%u03C2 %u0392%u0384 %u03B5%u03BA %u03C4%u03BF%u03C5 %u0392%u03BF%u03C5.pdf
    484.6 KB · Views: 1,607
  • Γ Ήχος (Ο Γα ως Νη).pdf
    443.3 KB · Views: 1,653
  • Ήχος τέταρτος (Άγια).pdf
    441 KB · Views: 1,532
  • Ήχοι πλΑ ως πλΔ.pdf
    454.1 KB · Views: 1,650
  • Κοινωνικά Δανιηλ.mel
    97.5 KB · Views: 652
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἔξοχη ἰδέα, Δημήτρη, ὁ Δανιὴλ στέκεται ψηλὰ στὶς μεταβυζαντινὲς προτιμήσεις μου, μετὰ τὸν Πέτρο Λ. φυσικά.

κ. Τσακίρογλου οἱ καθιερωμένες πλέον εὐχαριστίες γιὰ τὸν κόπο καὶ τὴν ταχύτατη ἀνταπόκριση.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ἔξοχη ἰδέα, Δημήτρη, ὁ Δανιὴλ στέκεται ψηλὰ στὶς μεταβυζαντινὲς προτιμήσεις μου, μετὰ τὸν Πέτρο Λ. φυσικά.

κ. Τσακίρογλου οἱ καθιερωμένες πλέον εὐχαριστίες γιὰ τὸν κόπο καὶ τὴν ταχύτατη ἀνταπόκριση.

Δανιήλ εκ Τυρνάβου... μην ξεχνάμε...!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Εἴπαμε, μετὰ τὸν Πέτρο. Στὴν Πανδέκτη λίγο παρακάτω σ. 630.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Λόγω των ενδιάμεσων μηνυμάτων, θα ανεβάσω όλη την σειρά στο #2 μήνυμα για να μην χρειάζεται να ψάχνουν όλο το θέμα οι ενδιαφερόμενοι ώστε να βρουν τα κείμενα. Ήδη ανέβηκε και ο δεύτερος ήχος και έπεται η συνέχεια. Δυστυχώς, υπάρχουν διαφορές μεταξύ της μουσικής Πανδέκτης και του Ταμείου Ανθολογίας του Θ. Φωκαέα στο οποίο έχω πιο εύκολη πρόσβαση, οπότε θα αντιγράφω από Ταμείον και θα συγκρίνω με την Πανδέκτη, η οποία και θα επικρατεί, για να είμαι και εντός των πηγών που ζητάει ο Δημήτρης.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
κ. Τσακίρογλου,

Ἡ Πανδέκτη τῆς Ἀνέμης σὲ .pdf δὲν βολεύει;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Όχι τόσο, διότι όπως εξήγησα και στον Δημήτρη τηλεφωνικά, είναι πιο εύκολο (γρήγορο) για μένα να έχω το κείμενο μπροστά μου σε έντυπη μορφή, από το να κάνω συνεχώς Alt-Tab και να αλλάζω οθόνες μεταξύ μελωδού και pdf. Δυστυχώς δεν έχω την Πανδέκτη έντυπη, αλλά το Ταμείον του Φωκαέως. Θα κάνω βέβαια και μία δοκιμή με μεγάλα κείμενα, να δω πως "περπατάει" και με αυτό τον τρόπο της εναλλαγής οθονών και βλέπουμε. Πάντως για να είμαστε αντικειμενικοί, και οι δύο εκδόσεις έχουν ελλείψεις. Προς το παρόν, παρατήρησα ότι η μία συμπληρώνει - διορθώνει την άλλη στα σημεία (κυρίως σε ότι αφορά χαρακτήρες χρόνου). Ελπίζω να συνεχιστεί αυτό για να μην "κολλήσει" κάπου η πληκτρολόγηση...
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τυρνάβου η Τυρνόβου? έχει διαφορά...

Τα παράπονα στον μακαρίτη πρωτέκδικο, που γράφει:

Δανιήλ ο από Τυρνάβου της Θεσσαλίας μαθητής Παναγιώτου του Χαλάτζογλου, συνέψαλλε μετά Ιωάννου του Τραπεζουντίου, ονομαστός μουσικός, σεμνυνόμενος διά τε την καλλιφωνίαν και τον εύσχημον του ψάλλειν τρόπον. Εδίδαξεν εις την Β' μετά την άλωσιν εκκλησιαστικήν μουσικήν σχολήν αντί 400 γροσίων κατ’έτος. Ήτο εγκρατής της εξωτερικής μουσικής, ην εδιδάχθη παρά του περιωνύμου της εποχής αυτού χανενδέ Ζαχαρίου, Βυζαντίου την πατρίδα, μελίσαντος και μέλη εκκλησιαστικά, και ασιατικά άσματα, ποιήσαντος δε και συλλογήν τοιούτων ασμάτων (υπό το όνομα Ευτέρπη) ως και ελληνικών. Εις τον Ζαχαρίαν αντεδίδαξεν ο Δανιήλ την εκκλησιαστικήν μουσικήν. Εμέλισεν ύμνους, κρατήματα εκτεταμένα κι έντεχνα, δοξολογίαν εις ήχον Βαρύν επτάφωνον, πολυέλεον, χερουβικά, κοινωνικά των Κυριακών και όλον του ενιαυτού εις διαφόρους ήχους, και άλλα μουσουργήματα του παπαδικού μέλους. Τούτον θανόντα τη 23 δεκεμβρίου 1789, διεδέξατο.

Πηγή

Το Τύρνοβο είναι αλλού, ο Δανιήλ ήταν μάλλον... Βλάχος...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Τα παράπονα στον μακαρίτη πρωτέκδικο, που γράφει:

Δανιήλ ο από Τυρνάβου της Θεσσαλίας μαθητής Παναγιώτου του Χαλάτζογλου, συνέψαλλε μετά Ιωάννου του Τραπεζουντίου, ονομαστός μουσικός, σεμνυνόμενος διά τε την καλλιφωνίαν και τον εύσχημον του ψάλλειν τρόπον. Εδίδαξεν εις την Β' μετά την άλωσιν εκκλησιαστικήν μουσικήν σχολήν αντί 400 γροσίων κατ’έτος. Ήτο εγκρατής της εξωτερικής μουσικής, ην εδιδάχθη παρά του περιωνύμου της εποχής αυτού χανενδέ Ζαχαρίου, Βυζαντίου την πατρίδα, μελίσαντος και μέλη εκκλησιαστικά, και ασιατικά άσματα, ποιήσαντος δε και συλλογήν τοιούτων ασμάτων (υπό το όνομα Ευτέρπη) ως και ελληνικών. Εις τον Ζαχαρίαν αντεδίδαξεν ο Δανιήλ την εκκλησιαστικήν μουσικήν. Εμέλισεν ύμνους, κρατήματα εκτεταμένα κι έντεχνα, δοξολογίαν εις ήχον Βαρύν επτάφωνον, πολυέλεον, χερουβικά, κοινωνικά των Κυριακών και όλον του ενιαυτού εις διαφόρους ήχους, και άλλα μουσουργήματα του παπαδικού μέλους. Τούτον θανόντα τη 23 δεκεμβρίου 1789, διεδέξατο.

Πηγή

Το Τύρνοβο είναι αλλού, ο Δανιήλ ήταν μάλλον... Βλάχος...
Μα δεν έκανα παράπονα (βρε αυτός ο γραπτός ο λόγος!)...ευχαριστώ για την θύμηση περί της καταγωγής του Δανιήλ...
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Τα παράπονα στον μακαρίτη πρωτέκδικο, που γράφει:

Δανιήλ ο από Τυρνάβου της Θεσσαλίας μαθητής Παναγιώτου του Χαλάτζογλου, συνέψαλλε μετά Ιωάννου του Τραπεζουντίου, ονομαστός μουσικός, σεμνυνόμενος διά τε την καλλιφωνίαν και τον εύσχημον του ψάλλειν τρόπον. Εδίδαξεν εις την Β' μετά την άλωσιν εκκλησιαστικήν μουσικήν σχολήν αντί 400 γροσίων κατ’έτος. Ήτο εγκρατής της εξωτερικής μουσικής, ην εδιδάχθη παρά του περιωνύμου της εποχής αυτού χανενδέ Ζαχαρίου, Βυζαντίου την πατρίδα, μελίσαντος και μέλη εκκλησιαστικά, και ασιατικά άσματα, ποιήσαντος δε και συλλογήν τοιούτων ασμάτων (υπό το όνομα Ευτέρπη) ως και ελληνικών. Εις τον Ζαχαρίαν αντεδίδαξεν ο Δανιήλ την εκκλησιαστικήν μουσικήν. Εμέλισεν ύμνους, κρατήματα εκτεταμένα κι έντεχνα, δοξολογίαν εις ήχον Βαρύν επτάφωνον, πολυέλεον, χερουβικά, κοινωνικά των Κυριακών και όλον του ενιαυτού εις διαφόρους ήχους, και άλλα μουσουργήματα του παπαδικού μέλους. Τούτον θανόντα τη 23 δεκεμβρίου 1789, διεδέξατο.

Πηγή

Το Τύρνοβο είναι αλλού, ο Δανιήλ ήταν μάλλον... Βλάχος...
Ο Ζαχαρίας έχει μελοποιήσει πολλούς μπεστέδες [κάτι σαν καλλοφωνικούς ειρμούς . σαν πεσρέφια με λόγια - συνήθως ερωτικού περιεχομένου ]
Οι επιρροές εκατέρωθεν είναι εμφανείς.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Στο #2 μήνυμα, ανέβηκε και ο τρίτος ήχος.

Ζητώ συγγνώμη για τους γελοίους επεξηγηματικά τίτλους των αρχείων από τον πρώτο ήχο και μετά, αλλά υπάρχει πρόβλημα στο πως το forum αναγνωρίζει τους τίτλους αυτούς. Δηλαδή για παράδειγμα, εάν έχω μία επισύναψη με τίτλο "ήχος Β" και προσθέσω στο ίδιο μήνυμα άλλη μία με τίτλο "ήχος Γ" μου αντικαθιστά την προηγούμενη, οπότε καταλαβαίνετε...

 
Last edited:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Στο #2 μήνυμα, ανέβηκε και ο τρίτος ήχος.

Ζητώ συγγνώμη για τους γελοίους επεξηγηματικά τίτλους των αρχείων από τον πρώτο ήχο και μετά, αλλά υπάρχει πρόβλημα στο πως το forum αναγνωρίζει τους τίτλους αυτούς. Δηλαδή για παράδειγμα, εάν έχω μία επισύναψη με τίτλο "ήχος Β" και προσθέσω στο ίδιο μήνυμα άλλη μία με τίτλο "ήχος Γ" μου αντικαθιστά την προηγούμενη, οπότε καταλαβαίνετε...

Χρήστο,

Τα υπόλοιπα του Δανιήλ που είναι; Πήγε περίπατο το θέμα αυτό;

Ευχαριστώ.

Απόστολος
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Χρήστο,

Τα υπόλοιπα του Δανιήλ που είναι; Πήγε περίπατο το θέμα αυτό;

Φυσικά και όχι! Απλά ως άνθρωπος έχω και γω κάποιες χρονικές περιόδους περισότερο φορτισμένες από άλλες. Θα επανέλθω μόλις ελαφρύνει λίγο η κατάσταση...
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Δεν θυμάμαι που ακριβώς, αλλά ο Αθωνίτης (π.Κ) ανέβασε κάπου τα κοινωνικά του Δανιήλ γραμμένα από αυτόν.

Τα βάζω και εδώ για να υπάρχουν.

Είναι ΟΛΑ τα Αινείτε.
 

Attachments

  • Αινείτε Δανιήλ.pdf
    3.4 MB · Views: 2,920

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Προστέθηκε και ο Δ΄ ήχος στο #2 μήνυμα...
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ανέβηκαν και οι υπόλοιποι ήχοι στο δεύτερο μήνυμα του θέματος. Θερμές ευχαριστίες στο μέλος Αθωνίτης για την προσφορά των κειμένων αυτών, ώστε να προσαρμοστούν ανάλογα στις δικές μου αισθητικές προτιμήσεις.
 
Top