Κλωναρίδης Ιωάννης

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Για τους πολύ fun του Κλωναρίδη (xristos.k και Νεκτάριο Παπαθανασίου κ.α.) ενα μικρό δώρο. Απο πανηγύρι του Αγ. Βασιλείου στα Σελινίτικα Αιγίου Δεξιά Κλωναρίδης και Αριστερός ο μακαριστός Μ.Τσαμκιράνης (οι μεγάλοι Ψάλτες δεν έχουν πρόβλημα να ψάλουν ακόμα και αριστερά)(αρκεί να πέρνουν περισσότερα :D ,δικό μου σχόλιο δεν έχει να κάνει με τον μεγάλο Τσαμκιράνη ο οποίος ήταν άγιος άνθρωπος και ταπεινός πράγμα σπάνιο για ψάλτη και ειδικά τέτοιου βελινεκούς). Καλή Χρονιά σε όλους!

τον απόστολο τον λεει ο Κλωναρίδης όχι Τσαμκιράνης
 

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
τον απόστολο τον λεει ο Κλωναρίδης όχι Τσαμκιράνης

Δεν νομίζω κ. Μπουσδέκη. Βέβαια δεν ήμουν και εκεί (δεν πρέπει να είχα γενηθεί ακόμα :) ) πάντως απο αυτά που γνωρίζω και απο αυτό που ακούω νομίζω είναι ο Τσαμκιράνης. Τέλος πάντων όποιος και να είναι το αποτέλεσμα μετράει και αυτό είναι υπέροχο!
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Aς μας πουν και άλλοι τη γνωμη τους για να σιγουρευτουμε. Εγω παντως είμαι αρκετά σίγουρος όχι μόνο κρίνοντας απ τη φωνή αλλά και απ τον τρόπο που τον λέει...
Ειναι πολυ ωραιος ο αποστολος, κι εμενα μου αρεσει
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Aς μας πουν και άλλοι τη γνωμη τους για να σιγουρευτουμε. Εγω παντως είμαι αρκετά σίγουρος όχι μόνο κρίνοντας απ τη φωνή αλλά και απ τον τρόπο που τον λέει...
Ειναι πολυ ωραιος ο αποστολος, κι εμενα μου αρεσει

Υπάρχουν δύο κομμάτια με Αποστολικές περικοπές.
Στο κομμάτι που επιγράφεται ''Απόστολος Τσαμκιράνης'', δηλ. εδώ πιστεύω ότι είναι ο Ματθαίος
Στο άλλο κομμάτι με τον Απόστολο (εδώ) είναι ο Κλωναρίδης.


Δ.
 
Last edited:

Panicos

Panicos
Aς μας πουν και άλλοι τη γνωμη τους για να σιγουρευτουμε. Εγω παντως είμαι αρκετά σίγουρος όχι μόνο κρίνοντας απ τη φωνή αλλά και απ τον τρόπο που τον λέει...
Ειναι πολυ ωραιος ο αποστολος, κι εμενα μου αρεσει



Η προσωπική μου γνώμη λέει ότι αν και ο ήχος δεν είναι πολύ καθαρός νομίζω είναι ο Μ. Τσαμκιράνης. Αυτό το βασιζω στο ότι ο κ Κλωναρίδης θα είχε παραχώρησει το αποστολικό ανάγνωσμα στο κ Τσαμκιρανη.
Εκτός αυτού ακούγεται και από το ύφος του δεύτερου.

Ο κ Τσαμκιράνης είναι πιο συγκρατημένος ως προς το ψάλλειν και ακολουθεί την παραδοσιακή γραμμή...
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
κ. Μπενέτση και λοιποί, ευχαριστώ, έχετε δίκιο και συγγνώμη. Το ξαναάκουσα πιο προσεκτικά και σύγκρινα κ με τα άλλα tracks του Κλωναρίδη. Είναι ο Τσαμκιράνης.
Με μπέρδεψε ομολογώ, γιατί ειναι μεν πιο συγκρατημένος αλλά κάνει κ κάποια πράγματα τα οποία δε συνήθιζε... Πάντως είναι φοβερός!
 

cpolitop

Νέο μέλος
Ευτυχώς που αναγνωρίζεις την ταπεινότητα σου!!!

Χρήστος Πολιτόπουλος
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Μια σπάνια και φοβερή ηχογράφηση του Πρωτοψάλτη Γιάννη Κλωναρίδη

από όταν έψαλλε στις εκκλησίες της Αυστραλίας, τη δεκαετία του '60 (για καμιά 40αριά, νομίζω,

ημέρες), προσκληθείς από έναν ιερέα, τον παπά-Ζαχαρία (από τα Γιαννιτσά,

δεν γνωρίζω άλλες πληροφορίες).

Σε αυτή την ηχογράφηση, σήκωσε ο παπά Ζαχαρίας πρωί πρωί τον κυρ Γιάννη

και τον πήγε στον γειτονικό ναό για ηχογράφηση!

Ξεκινάει, λοιπόν ο κυρ Γιάννης βαριά βαριά τον Χερουβικό (πρωί γαρ), ζεστάθηκε

για τα καλά (ήδη από το χερού... ) και μετά ξεκινάει τις αιτήσεις ο παπάς. Όμως ακούγοντας τον Κλωναρίδη να απαντάει (φανταστείτε πως),

κόμπλαρε! Και αρχίζει τις αιτήσεις ο Κλωναρίδης! Ακούστε στην ηχογράφηση, τι κάνει ο άνθρωπος...

(Εννοείται ότι αυτά δεν είναι προς λειτουργική χρήση... και να' θελε κάποιος!)


Υ.Γ. Την ηχογράφηση την έστειλε ο κυρ Γιάννης στον φίλο μου (και προηγούμενο δάσκαλό μου) Νικόλαο Στάθη

του οποίου είναι η προσφορά και τον ευχαριστώ πολύ.

Πνευματικά δικαιώματα
Ο κ. Γιάννης Κλωναρίδης κυκλοφορεί και (θα κυκλοφορήσει CD) όπου (θα) περιέχουν ηχογραφήσεις από την περιοδία του στην Αυστραλία,

πανηγύρια και τραγούδια. Αποσπάσματα από την Αυστραλία είναι και αυτά που ανέβασα. Μίλησα με τον κ. Γιάννη και έχουμε την άδειά του

για αυτά εδώ. Τον ευχαριστώ πολύ!
 

Attachments

  • 01 Cherouvikos ixos pl.a'.mp3
    6.8 MB · Views: 203
  • 02 Plirotika.mp3
    8.1 MB · Views: 242
  • 03 Axion Estin ixos pl. b'.mp3
    2.3 MB · Views: 135
Last edited:

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
και τα υπόλοιπα της ηχογραφήσεως
Παναγιωτη εδω ειναι ο κ.Βαζας ακουσε τα καλυτερα...λογω της παλαιοτητας της κασετας εχουν πεσει οι τονοι και ακουγετε σαν τον κ.Γιαννη.

Ενδεικτικα παραθετω το τρισαγιον απο αυτα που ανεβασες.
 

Attachments

  • 11bazasTrisagion.mp3
    1.6 MB · Views: 20

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Και στο Χερουβικο φενετε καθαρα οτι ειναι ο κ.Βαζας
 

Attachments

  • 05 Cherouvikos pld' VAZAS.mp3
    17.3 MB · Views: 18
Top