[Ερώτηση] Κλασσικά Βιβλία

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Μήπως έχει κάποιος μια λίστα με τα Κλασσικά Βιβλία (μουσικά) με χρονολογική σειρά; Ευχαριστώ.
 

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Αντιγραφή αυτού και του επομένου από άλλο θέμα (στο οποίο μεταφερόμαστε, πατώντας τα θαλασσί βελάκια των παραθέσεων).

αν εισαι νεος στο χωρο, καλυτερα πρωτα να προτιμησεις τα κλασσικα βιβλια
Επειδη υπαρχουν και αλλοι νεοι στον χωρο (πχ εγω :) ) ποια εννοουμε "κλασσικα"; Αν σας ελεγα να μου υποδειξετε ενα βιβλιο για εσπερινο-ορθρο-Θ.Λειτουργια, ποια θα προτεινατε;

Τωρα για βιβλια του Ταλιαδωρου, Καραμανη, Θεοδοσοπουλου και αλλων Θεσσαλονικεων, αξιζει να τα αγορασεις, σιγα σιγα για την συλλογη σου. Και γω σαν φοιτητης τα αγορασα, ενα ενα και σιγα σιγα.
Αυτο το forum εχει μια παραξενη δυναμη και με πιανει απληστια στο κατεβασμα:
δεκα δεκα και γρηγορα γρηγορα :D
 
Last edited by a moderator:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Επειδη υπαρχουν και αλλοι νεοι στον χωρο (πχ εγω :) ) ποια εννοουμε "κλασσικα"; Αν σας ελεγα να μου υποδειξετε ενα βιβλιο για εσπερινο-ορθρο-Θ.Λειτουργια, ποια θα προτεινατε;
Εφόσον αναφέρεστε σε μουσικά πακέτα, κλασική θεωρείται η τρίτομη "Μουσική Συλλογή" του Πρωγάκη, καθώς και η τετράτομη "Μουσική Πανδέκτη" των Ιωάννου Λαμπαδαρίου και Στεφάνου Α΄Δομεστίκου. Αυτά περιέχουν τις λεγόμενες σήμερα κλασικές συνθέσεις στην λιγότερο "πειραγμένη" μορφή τους. Υπάρχουν επίσης επί μέρους το Δοξαστάριο του Πέτρου Λαμπαδαρίου (με Τριώδιο και Πεντηκοστάριο), καθώς και το ειρμολόγιο των Πέτρου Λαμπαδαρίου και Πέτρου Βυζαντίου, από τις εξηγήσεις του Χουρμουζίου. Ψάξτε τα στο διαδίκτυο, υπάρχουν όλα σε ψηφιακή μορφή, πολλά εξ αυτών και εδώ.
Αυτο το forum εχει μια παραξενη δυναμη και με πιανει απληστια στο κατεβασμα:
δεκα δεκα και γρηγορα γρηγορα :D
Ας ελπίσουμε αυτή η πληθώρα να γίνεται για όλους μας έναυσμα για μελέτη. Πιστεύω ότι τότε η ψαλτική θα πάει όντως μπροστά.
 
Top