Κεχαγιόπουλος Αλέξανδρος

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Από ραδιοφωνική εκπομπή του άρχοντα κ. Λυκούργου Αγγελόπουλου (15-3-1998) ανεβάζω το αργό ιδιόμελο «Χαλινούς» του Ιακώβου από τον Κωνσταντινοπολίτη πρωτοψάλτη Αλέξανδρο (Αλέκο) Κεχαγιόπουλο. Από εκείνη την εκπομπή έχω και άλλα και ιστορική βιογραφική συνέντευξη του Α. Κεχαγιόπουλου στο Λ. Αγγελόπουλο ο οποίος μερίμνησε να τον προβάλει και να τον ηχογραφήσει τότε στον οποίο ανήκουν και οι ευχαριστίες. Θα τα ανεβάσω όλα σιγά σιγά.

[Άλλες εκτελέσεις και μουσικά κείμενα του ιδιομέλου αυτού στο analogion.com εδώ.]
 

Attachments

  • Idiomelo_Xalinous_PlD_Iakwvou_AKexagiopoulos.mp3
    6.1 MB · Views: 308

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Από ραδιοφωνική εκπομπή του άρχοντα κ. Λυκούργου Αγγελόπουλου (15-3-1998) ανεβάζω το αργό ιδιόμελο «Χαλινούς» του Ιακώβου από τον Κωνσταντινοπολίτη πρωτοψάλτη Αλέξανδρο (Αλέκο) Κεχαγιόπουλο. Από εκείνη την εκπομπή έχω και άλλα και ιστορική βιογραφική συνέντευξη του Α. Κεχαγιόπουλου στο Λ. Αγγελόπουλο ο οποίος μερίμνησε να τον προβάλει και να τον ηχογραφήσει τότε στον οποίο ανήκουν και οι ευχαριστίες. Θα τα ανεβάσω όλα σιγά σιγά.

[Άλλες εκτελέσεις και μουσικά κείμενα του ιδιομέλου αυτού στο analogion.com εδώ.]

Ευχαριστίες θερμές Δημήτρη πρώτα στον Άρχοντα Λυκούργο, αλλά και σε σένα. Ο Κεχαγιόπουλος ήταν Πολίτης οδοντίατρος, είχε εκδώσει τουλάχιστον ένα μικρό τευχίδιο Θ. Λειτουργίας με ωραια λειτουργικά μέσα δεκαετίας του 80(;) ( έχει ο Άρχων κυρ Δημοσθένης Παϊκόπουλος στη Λειτουργία του, λειτουργικά βαρέος εκ του γα δικά του). Στη γιορτή της αγ. Ευφημίας, αλλά και του Αγ. Φωτίου ο Άρχων Λ. Αγγελόπουλος στην εκπομπή του συνήθως μετέδιδε και ύμνους τους από τον Αλ. Κεχαγιόπουλο.

Δ.
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστίες θερμές Δημήτρη πρώτα στον Άρχοντα Λυκούργο, αλλά και σε σένα. Ο Κεχαγιόπουλος ήταν Πολίτης οδοντίατρος, είχε εκδώσει τουλάχιστον ένα μικρό τευχίδιο Θ. Λειτουργίας με ωραια λειτουργικά μέσα δεκαετίας του 80(;) ( έχει ο Άρχων κυρ Δημοσθένης Παϊκόπουλος στη Λειτουργία του, λειτουργικά βαρέος εκ του γα δικά του). Στη γιορτή της αγ. Ευφημίας, αλλά και του Αγ. Φωτίου ο Άρχων Λ. Αγγελόπουλος στην εκπομπή του συνήθως μετέδιδε και ύμνους τους από τον Αλ. Κεχαγιόπουλο.

Δ.

Τον είχα συναντήσει κι εγώ κάτι λίγες φορές. Ψηλός, ευθυτενής και ευγενής.
Το τευχίδιο (βιβλιαράκι μάλλον) με τα Λειτουργικά του το έχω ΄δωσει στον Νικόλαο Λαμπρινάκο, ο οποίος το φωτοτύπησε, για να το σκανάρει και αναρτήσει εδώ. Αναμείνατε μικρόν.
Εκ πεποιθήσεως, και προς αντίθεσιν προς τα "μακαμοειδή" ή ευρωπαΐζοντα λειτουργικά, όπως γράφει στον πρόλογό του, βασίστηκε στο ειρμολογικό μέλος.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member

Attachments

  • Doxastikon_AgEufhmias_PlD_AKexagiopoulos.mp3
    5 MB · Views: 155

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μιας και τυχαίνει να έχω κι εγώ την εκπομπή του '98, αναρτώ και τα υπόλοιπα δύο αποσπάσματα που περιέχονται από τον Κεχαγιόπουλο. Επίσης αναρτώ και το Δοξαστικό των Αίνων του Αγ. Δημητρίου «Τον λόγχαις κληρωσάμενον» από άλλη εκπομπή του Αγγελόπουλου. Έπεται και συνέχεια με μέλη του Αγ. Φωτίου και της Αποτομής της κεφαλής του Τιμίου Προδρόμου.
 

Attachments

  • Αλέξανδρος Κεχαγιόπουλος - ''Μη αποστρέψης''.mp3
    4.2 MB · Views: 139
  • Αλέξανδρος Κεχαγιόπουλος - Συνέντευξη.mp3
    15.5 MB · Views: 116
  • Αλέξανδρος Κεχαγιόπουλος - Δοξαστικό Αίνων Αγ. Δημητρίου.mp3
    6.6 MB · Views: 128

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Και συνεχίζω. Αν εντοπίσετε τα μέλη και αλλού, ενημερώστε με να τα απομονώσω γιατί εδώ δεν έχουν και τον καλύτερο ήχο.
 

Attachments

  • Αλέξανδρος Κεχαγιόπουλος - Απόστιχα Αγ. Φωτίου.mp3
    7.2 MB · Views: 91
  • Αλέξανδρος Κεχαγιόπουλος - Εσπέρια Αποτομής της Κεφαλής του Τ. Προδρόμου.mp3
    10.1 MB · Views: 123

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ανεβάζω κάποια μέλη που δεν ανέβηκαν παραπάνω, καθώς και ένα σε διαφορετική ποιότητα ήχου.

Όλα από εκπομπές του Λυκούργου Αγγελόπουλου. Θερμές ευχαριστίες στον δάσκαλό μου Μιλτιάδη Παππά, από του οποίου το αρχείο προέρχονται οι εγγραφές αυτές.

Τα δύο πρώτα μέλη προέρχονται από την ακολουθία του Αγ. Φωτίου που συνέταξε ο Κωνσταντίνος μητροπολίτης Σταυρουπόλεως ο Τυπάλδος. Είναι τα προσόμοια των Αποστίχων και το Δοξαστικό των Αίνων του Αγίου.

Το τρίτο κομμάτι είναι τα τροπάρια «Ευφραίνεσθε δίκαιοι» και «Ο Πατήρ ηυδόκησεν» από τους Αίνους των Χριστουγέννων, εκτελεσμένα αντιστοίχως από τους Κωνσταντινουπολίτες πρωτοψάλτες Αλέξανδρο Κεχαγιόπουλο και Κωνσταντίνο Μαφίδη.
 

Attachments

  • Αλ. Κεχαγιόπουλος - Απόστιχα Αγ. Φωτίου.mp3
    2.3 MB · Views: 75
  • Αλ. Κεχαγιόπουλος - «Όπου επικληθή σου», Δοξαστικό Αίνων Αγ. Φωτίου.mp3
    6.2 MB · Views: 92
  • Αλ. Κεχαγιόπουλος - Κ. Μαφίδης - Αίνοι Χριστουγέννων.mp3
    1.9 MB · Views: 91

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Μπράβο Γιάννη, ευχαριστίες στο Λ. Αγγελόπουλο και Μ. Παππά επίσης.
 
Top