Κετσετζης - Θεαρχιω νευματι

panos__s

Ζαφείρης Παναγιώτης
Ξερει κανείς το cd με τον εσπερινο της κοιμησεως της Θεοτοκου το δοξαστικο του εσπερινού "Θεαρχιω ..." απο πιο κείμενο μουσικής τα ψαλει ο Κετσετζης ?
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Ξερει κανείς το cd με τον εσπερινο της κοιμησεως της Θεοτοκου το δοξαστικο του εσπερινού "Θεαρχιω ..." απο πιο κείμενο μουσικής τα ψαλει ο Κετσετζης ?

Νομίζω Δοξαστάριο Πρίγγου.
 

panos__s

Ζαφείρης Παναγιώτης
Υπαρχει μηπως καποια παρτιτουρα? Θα με βοηθουσατε πολυ. Ευχαριστώ
 

Thomas26

Βλάχος Θωμάς
Έχω την εντύπωση πως ο κ.Κετσετζής, ψάλλει κυρίως από τα βιβλία του Χρυσάνθου.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Από την ακουστική εμπειρία που έχω από το ηχητικό έργο που έχει εκδόσει ο κ. Κετσετζής, έχω καταλάβει ότι οι επιλογές του ποικίλουν. Για παράδειγμα, στα εωθινά δοξαστικά χρησιμοποιεί αρκετό Ταλιαδώρο... Στη συγκεκριμένη κασσέτα της Κοιμήσεως ψάλλει το δοξαστικό όπως είναι στην Φόρμιγγα του Πρίγγου. Το κείμενο υπάρχει εδώ.
 
Last edited:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Γιατί δεν έβαλε ο ευλογημένος στο cd από που πήρε τα μαθήματα που ψάλλει;;
εκτός κι αν το έχει κ απλά ο ερωτήσας δεν έχει το αυθεντικό...
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Έχω την εντύπωση πως ο κ.Κετσετζής, ψάλλει κυρίως από τα βιβλία του Χρυσάνθου.

Ο Άρχων Πρωτοψάλτης Φώτιος Κετσετζής είναι ένας καταξιωμένος Πρωτοψάλτης και Μεγάλος Δάσκαλος. Πέραν του φωνητικού του ταλέντου μπορεί να εκτελέσει οποιοδήποτε μάθημα κλασσικό ή συγχρόνου συνθέτου χωρίς να το έχει δεί προηγουμένως. Τον αδικούμε λοιπόν όταν λέμε ότι ψάλλει κυρίως από βιβλία του Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου.

Φιλικά
Γιώργος
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Γιατί δεν έβαλε ο ευλογημένος στο cd από που πήρε τα μαθήματα που ψάλλει;;
εκτός κι αν το έχει κ απλά ο ερωτήσας δεν έχει το αυθεντικό...

Αγαπητέ Νίκο δεν αναγράφει τους συνθέτες στην εν λόγω κασσέτα. Αυτό συμβαίνει και με το αντίστοιχο έργο του Θ. Βασιλικού. Εξαίρεση αποτελούν εκδόσεις - αφιερώματα σε έναν συγκεκριμένο συνθέτη, όπως για παράδειγμα η κασσέτα με τα Χερουβικά του Θ. π.Π. Φωκαέως. Σε μένα αυτό μεταφράζεται ως εξής: Εάν είσαι γνώστης το ψάχνεις (όπως σωστά έπραξε ο ερωτήσας), αν δεν είσαι δεν σε απασχολεί :D.
 

panos__s

Ζαφείρης Παναγιώτης
Γιατί δεν έβαλε ο ευλογημένος στο cd από που πήρε τα μαθήματα που ψάλλει;;
εκτός κι αν το έχει κ απλά ο ερωτήσας δεν έχει το αυθεντικό...

Το αυθεντικο εχω αλλα δεν αναγραφει κατι στο πισω μερος.
ευχαριστω πολυ για το link
 
Top