Κεκραγάριο αργό εις Ήχον α', Ιακώβου Πρωτοψάλτου

byzantios

Νέο μέλος
Παρακαλώ όποιον απο τους συναδέλφους έχει σε χειρογραφο, το αργό κεκραγάριο του Ιακώβου του α' ήχου και στο τονισμό του Άρχοντος Θρ. Στανίτσα, ας το ανεβάσει προς μελέτη και τέρψη όλων μας.
Ευχαριστω.
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Παρακαλώ όποιον απο τους συναδέλφους έχει σε χειρογραφο, το αργό κεκραγάριο του Ιακώβου του α' ήχου και στο τονισμό του Άρχοντος Θρ. Στανίτσα, ας το ανεβάσει προς μελέτη και τέρψη όλων μας.
Ευχαριστω.

Το έχω αλλά δεν μπορώ να το ανεβάσω γιατί μάλλον κατι στραβώνει το οποίο οφείλεται στην όχι και τόσο κάλη γνώση της ν'εας τεχνολογίας.Αν δεν το ανεβάσει κάποιος άλλος τότε θα ζητήσω τη βοήθεια των πιο ειδικών για να το κατορθώσω
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Παρακαλώ όποιον απο τους συναδέλφους έχει σε χειρογραφο, το αργό κεκραγάριο του Ιακώβου του α' ήχου και στο τονισμό του Άρχοντος Θρ. Στανίτσα, ας το ανεβάσει προς μελέτη και τέρψη όλων μας.
Ευχαριστω.

Υπάρχει απομαγνητοφωνημένο από εκτέλεση του Στανίτσα στον "Εσπερινό" του Λυκούργου Πετρίδη. Θα σε ενδιέφερε να το "ανεβάσω" από εκεί;
 

byzantios

Νέο μέλος
Και θα με ενδιέφερε και θα σε παρακαλούσα να το κάνεις.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Συγγνώμη για την μεγάλη καθυστέρηση, αλλά τι να σου κάνει ένα μυαλό χειμώνα - καλοκαίρι.... :D
Ιδού λοιπόν το Αργό Κεκραγάριο του Ιακώβου σε ήχο Α΄ όπως αυτό εκτελέστηκε από τον αείμνηστο Άρχοντα Πρωτοψάλτη τ.Μ.Χ.Ε. Θρασύβουλο Στανίτσα, απομαγνητοφωνήθηκε από τον Άρχοντα Πρωτοψάλτη κ. Λυκούργο Πετρίδη, και καταχωρήθηκε στον "Μέγα Εσπερινό" του (εκδ. 1997)
 

Attachments

  • ΑΡΓΟ ΚΕΚΡΑΓΑΡΙΟ Α΄ ΗΧΟΥ, ΘΡ. ΣΤΑΝΙΤΣΑ.rar
    367.4 KB · Views: 679

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Φίλε Σταύρο, ευχαριστώ πάρα πολύ.

Τίποτα, να'σαι καλά! Και πάλι συγγνώμη για την καθυστέρηση. Ανεβάζω και το "Κατευθυνθήτω", μολονότι στο βιβλίο του ο Λ.Π. δεν αναφέρει αν και αυτό είναι σε απόδοση Θρ.Στ. ή σε δική του προσαρμογή κατά το ύφος του Θρ.Στ.
 

Attachments

  • ΚΑΤΕΥΘΥΝΘΗΤΩ ΑΡΓΟ ΣΕ ΗΧΟ Α', ΛΥΚ. ΠΕΤΡΙΔΗ.rar
    224.3 KB · Views: 285
Last edited:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Μήπως, κατά καλή μου τύχη, έχει κανένας σας το αργό Κεκραγάριο του Ιακώβου εις Ήχον α΄ σε χειρόγραφο Στανίτσα; (Το του β' ήχου σε επεξεργασία Στανίτσα και γραμμένο με το χέρι του Τσαούση ανέβηκε κάπου στο Ψαλτολόγιον, αλλά δεν έχω δει ποτέ το του α' ήχου, είτε σε χφφ Στανίτσα ή Τσαούση.)

Εκφράζω την ευγνωμωσύνη μου εκ των προτέρων.

Απόστολος
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Νομίζω υπάρχει στην Πανδέκτη του Παϊκόπουλου (τ. 5).

Δυστιχώς, δεν τον έχω αυτό τον τόμο. Μήπως μπορείτε να το σκανάρετε;

Ξεύρω ότι ο Στανίτσας έπρεπε να το είχε γράψει γιατί η χορωδία του το παρουσίασε σε δύο συναυλίες. Γι' αυτό και ρωτάω για το χειρόγραφο.

Απόστολος
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Μήπως, κατά καλή μου τύχη, έχει κανένας σας το αργό Κεκραγάριο του Ιακώβου εις Ήχον α΄ σε χειρόγραφο Στανίτσα; ...

Επισυνάπτεται. Όποιος το έχει σε καλύτερη μορφή ας το αναρτήσει.
Είμαι απλά το "βαποράκι", οπότε οι ευχαριστίες στον..προμηθευτή. :wink:

Νομίζω υπάρχει στην Πανδέκτη του Παϊκόπουλου (τ. 5).

σσ. 91-95
 

Attachments

  • Stanitsas_Kekragario_Iakobou_A.pdf
    80.6 KB · Views: 735

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Επισυνάπτεται. Όποιος το έχει σε καλύτερη μορφή ας το αναρτήσει.
Είμαι απλά το "βαποράκι", οπότε οι ευχαριστίες στον..προμηθευτή. :wink:



σσ. 91-95
Θερμη παρακληση να γραψει οποιος μπορει αυτο το τοσο ομορφο αργο κεκραγαριο του Αρχοντα σε προγραμμα γραφης Β.Μουσικης. Ευχαριστω!:)
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ανεβαζω το Κεκραγαριο στο οποιο αναφερθηκα στο παραπανω μνμ γραμμενο στο Βυζαντινογραφο. Βασικα το συγκεκριμενο κομματι ηταν και η αφορμη να ασχοληθω με καποιο προγραμμα το οποιο οφειλω να ομολογησω πως ζοριστικα λιγο στην αρχη να μαθω. Επειδη ειναι η πρωτη φορα που γραφω ειναι λογικο να υπαρχουν καποιες ατελειες...:D Καλο διαβασμα!
Υ.Γ. Ενα ακομη ευχαριστω σε οσους με βοηθησαν να εξοικιωθω με το συγκεκριμενο προγραμμα γραφης!
 

Attachments

  • Κεκραγάριον Ιακώβου-Διασκευή Θρ. Στανίτσα..pdf
    83.8 KB · Views: 454
Last edited:
Top