Κεκραγάρια "Πανηγυρικά"

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω μιά σειρά από Πανηγυρικά Κεκραγάρια, για τους Πανηγυρικούς Εσπερινούς των Ιερών Ναών.
Ήχοι Α΄. & Β΄.
 

Attachments

  • Κεκραγάριον Α΄. Πανηγυρικά 002 001.jpg
    707 KB · Views: 190
  • Κεκραγάριον Α΄. Πανηγυρικά 002 002.jpg
    775.6 KB · Views: 46
  • Κεκραγάριον Α΄. Πανηγυρικά 002 003.jpg
    758.9 KB · Views: 33
  • Κεκραγάριον Α΄. Πανηγυρικά 002 004.jpg
    399.2 KB · Views: 26
  • Κεκραγάριον Β΄. Πανηγυρικόν 001 001.jpg
    673.5 KB · Views: 45
  • Κεκραγάριον Β΄. Πανηγυρικόν 001 002.jpg
    757.5 KB · Views: 25
  • Κεκραγάριον Β΄. Πανηγυρικόν 001 003.jpg
    672.3 KB · Views: 21
  • Κεκραγάριον Β΄. Πανηγυρικόν 001 004.jpg
    676.6 KB · Views: 25
Ανεβάζω μιά σειρά από Πανηγυρικά Κεκραγάρια, για τους Πανηγυρικούς Εσπερινούς των Ιερών Ναών.
Ήχοι Α΄. & Β΄.

Καλημέρα και απο εμένα. Καταρχήν να σας ευχαριστήσω θερμά για τα τόσο ωραία κείμενα σας που διαρκώς μας χαρίζετε.Έχω μάλιστα στην κατοχή μου τα του εσπερινού του Τιμίου Προδρόμου.
Μια και ο λόγος για πανηγυρικά κεκραγάρια, είχε αναφερθεί πως στην φετινή πανήγυρη του Αγίου Θωμά Αμπελοκήπων, τα ψαλλόμενα ήταν δικής σας σύνθεσης.
Αν σας είναι εύκολο, μπορείτε να επισυνάψετε αυτές τις συνθέσεις(ιδίως τα πολύ ωραία στιχηρά ά ήχου-των θυρών κεκλεισμένων-);
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Καλημέρα και απο εμένα. Καταρχήν να σας ευχαριστήσω θερμά για τα τόσο ωραία κείμενα σας που διαρκώς μας χαρίζετε.Έχω μάλιστα στην κατοχή μου τα του εσπερινού του Τιμίου Προδρόμου.
Μια και ο λόγος για πανηγυρικά κεκραγάρια, είχε αναφερθεί πως στην φετινή πανήγυρη του Αγίου Θωμά Αμπελοκήπων, τα ψαλλόμενα ήταν δικής σας σύνθεσης.
Αν σας είναι εύκολο, μπορείτε να επισυνάψετε αυτές τις συνθέσεις(ιδίως τα πολύ ωραία στιχηρά ά ήχου-των θυρών κεκλεισμένων-);
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Είχα πεί και τότε που είχε γίνει λόγος, ότι δυστυχώς, δεν έχω κρατήσει αντίγραφα, από τον Εσπερινό του Αγίου Θωμά. Τα ζήτησα από τον Πάτρα για να τα ανεβάσω και μου υποσχέθηκε ότι θα μου τα φέρει, οπότε.......
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Κεκραγάρια Πανηγυρικά
Ήχος Γ΄. , ΑΓΙΑ & ΛΕΓΕΤΟΣ
 

Attachments

  • Κεκραγάριον Γ. Πανηγυρικόν 002 001.jpg
    679.9 KB · Views: 36
  • Κεκραγάριον Γ. Πανηγυρικόν 002 002.jpg
    724.1 KB · Views: 20
  • Κεκραγάριον Γ. Πανηγυρικόν 002 003.jpg
    731.7 KB · Views: 14
  • Κεκραγάριον Γ. Πανηγυρικόν 002 004.jpg
    656 KB · Views: 16
  • Κεκραγάριον Άγια 001 001.jpg
    737 KB · Views: 26
  • Κεκραγάριον Άγια 001 002.jpg
    736.3 KB · Views: 15
  • Κεκραγάριον Άγια 001 003.jpg
    756.1 KB · Views: 15
  • Κεκραγάριον Άγια 001 004.jpg
    542.2 KB · Views: 15
  • Κεκραγάριον Λέγετος Πανηγυρικόν 001 001.jpg
    707 KB · Views: 19
  • Κεκραγάριον Λέγετος Πανηγυρικόν 001 002.jpg
    767.6 KB · Views: 17
  • Κεκραγάριον Λέγετος Πανηγυρικόν 001 003.jpg
    738.4 KB · Views: 14
  • Κεκραγάριον Λέγετος Πανηγυρικόν 001 004.jpg
    443 KB · Views: 13

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Κεκραγάρια Πανηγυρικά
Ήχοι Πλ. Α΄. ( η πρώτη σελίδα στο τέλος ), Πλ. β΄. & Βαρύς
 

Attachments

  • Κεκραγάριον Πλ. Α΄. 001 002.jpg
    686.4 KB · Views: 19
  • Κεκραγάριον Πλ. Α΄. 001 003.jpg
    815.7 KB · Views: 11
  • Κεκραγάριον Πλ. Α΄. 001 004.jpg
    765.1 KB · Views: 11
  • Κεκραγάριον Πλ. Α΄. 001 005.jpg
    289.8 KB · Views: 11
  • Κεκραγάριον Πλ. Β΄. Πανηγυρικόν 001 001.jpg
    701.4 KB · Views: 16
  • Κεκραγάριον Πλ. Β΄. Πανηγυρικόν 001 002.jpg
    822.7 KB · Views: 14
  • Κεκραγάριον Πλ. Β΄. Πανηγυρικόν 001 003.jpg
    881.1 KB · Views: 14
  • Κεκραγάριον Πλ. Β΄. Πανηγυρικόν 001 004.jpg
    345.1 KB · Views: 14
  • Κεκραγάριον Βαρέως 001 001.jpg
    806.5 KB · Views: 14
  • Κεκραγάριον Βαρέως 001 002.jpg
    718.7 KB · Views: 11
  • Κεκραγάριον Πλ. Α΄. 001 001.jpg
    731.3 KB · Views: 15
Last edited:

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Κεκραγάρια Πανηγυρικά
Ήχος Πλ. Δ΄.
 

Attachments

  • Κεκραγάριον Πλ. Δ΄. 001 001.jpg
    788.1 KB · Views: 36
  • Κεκραγάριον Πλ. Δ΄. 001 002.jpg
    842 KB · Views: 12
  • Κεκραγάριον Πλ. Δ΄. 001 003.jpg
    821.3 KB · Views: 12
  • Κεκραγάριον Πλ. Δ΄. 001 004.jpg
    566.7 KB · Views: 12

haris1963

παλαιότατο μέλος
Και των 8 ήχων (9 με τον λέγετο) μαζί σε ένα pdf
 

Attachments

  • KekragariaPanigyrika_DIwannidi.pdf
    11.8 MB · Views: 264

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Θα μου επιτρέψει ο κ. Ιωαννίδης να διατυπώσω την άποψη και προσωπική γνώμη ότι οι μελοποιήσεις αυτές θα μπορούσαν να είναι καλύτερες. Έμπροσθεν των συνθέσεων παλαιότερων διδασκάλων ωχριούν... Πάντοτε με την πιο ακραία εκτίμηση στο πρόσωπό του και τον δέοντα και ειλικρινή σεβασμό.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Αηδόνης;99943 said:
Θα μου επιτρέψει ο κ. Ιωαννίδης να διατυπώσω την άποψη και προσωπική γνώμη ότι οι μελοποιήσεις αυτές θα μπορούσαν να είναι καλύτερες. Έμπροσθεν των συνθέσεων παλαιότερων διδασκάλων ωχριούν... Πάντοτε με την πιο ακραία εκτίμηση στο πρόσωπό του και τον δέοντα και ειλικρινή σεβασμό.

Κανατε συγκριση και αντιπαραβολη με τις συνθεσεις των παλαιοτερων διδασκαλων και αποφανθηκατε οπως λετε. θα ειχατε την καλοσυνη να μας πειτε σε ποιες χρονικες περιοδους αναφερεστε? Και βασει ποιων κριτηριων μουσικοκριτικης απεφανθητε? Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Με την άδειά σας, κ. Καρασταμάτη, θα ήθελα να μην επεκταθώ (εκτεθώ...) περισσότερο, σεβόμενος το μέγιστο μουσικοψαλτικό μέγεθος του συνθέτου. Δεν είναι όμορφο και ευγενικό από μέρους μου να προβώ σε μία κριτική αναλελυμένη για μία εργασία και ένα προϊόν που ίσως δεν καταφέρω ποτέ να παράξω. Αυτό που μπορώ να κάνω το έκανα: Έγραψα δηλαδή κάτι απλό και οφθαλμοφανές, και με τον δέοντα σεβασμό. Οι συνθέσεις αυτές του κ. Ιωαννίδη, συγκρινόμενες με τις συνθέσεις Κεκραγαρίων του Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου, επί παραδείγματι, υπολείπονται. Είναι συνθέσεις ιδιόρρυθμες, με υπερβολικό το στοιχείο της εφευρετικότητας. Ωστόσο, θα ήμουν πιο δίκαιος εάν υποστήριζα ότι αυτή η συνθετική έκφραση-πρόταση είναι ένα διάφορο και ξεχωριστό είδος μελοποιίας. Δεν μπορώ να γίνω περισσότερο αναλυτικός. Να υπενθυμίσω ότι δεν είναι απαραίτητο να συμφωνείτε με την άποψή μου αυτή. Γνωρίζω ότι είστε ένας εξαιρετικός και παραδοσιακός και ηδύμολπος ιεροψάλτης. Επομένως, δικαιωματικά μπορείτε να υποστηρίζετε τις απόψεις σας τεκμηριώνοντας τες (ή και όχι, εφ' όσον δύνανται να τις τεκμηριώσουν οι ηχογραφήσεις σας...). Το ίδιο μπορεί να κάνει και ο καθένας από όλους τους φορουμίτες, χωρίς απαραίτητα να συμφωνεί μαζί σας ή μαζί μου: Γιατί έχω και εγώ, νομίζω, το δικαίωμα να εκφράσω ελεύθερα την άποψή μου, όπως ο πρώτος, όπως και ο μεσαίος, όπως και ο τελευταίος μεταξύ της ομηγύρεως. Α.
 
Last edited:

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Οι συνθέσεις αυτές του κ. Ιωαννίδη, συγκρινόμενες με τις συνθέσεις Κεκραγαρίων του Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου, επί παραδείγματι, υπολείπονται. Είναι συνθέσεις ιδιόρρυθμες, με υπερβολικό το στοιχείο της εφευρετικότητας. Ωστόσο, θα ήμουν πιο δίκαιος εάν υποστήριζα ότι αυτή η συνθετική έκφραση-πρόταση είναι ένα διάφορο και ξεχωριστό είδος μελοποιίας. Δεν μπορώ να γίνω περισσότερο αναλυτικός. .

Κε Αηδόνη
Μήπως με ακούσατε ή διαβάσατε πουθενά, να συγκρίνω τον εαυτό μου με τον Κωνσταντίνο τον Πρωτοψάλτη ή με κανέναν άλλον από την χορεία αυτή των Πρωτοψαλτών και Μελοποιών ;;;;;;;;;;;
Ο Κωνσταντίνος ο Πρωτοψάλτης έγραψε ότι έγραψε και έτσι τον γνωρίζουμε εμείς σήμερα. Το ίδιο έκαναν και όλοι οι προγενέστεροι ή μεταγενέστεροι απ' αυτόν. Μήπως έχετε κάνει και μ' αυτές τις συνθέσεις τις συγκρίσεις σας ;;;;;;
Και τί αποφανθήκατε ;;;; Έχουν καμία σχέση οι μέν με τις δέ ;;;;;
Όπως και νά' χει όμως το θέμα, αυτοί έγραψαν. Το ίδιο προσπάθησα να κάνω κι εγώ με τις φτωχές μου γνώσεις και δυνάμεις. Το αποτέλεσμα δεν είναι κάτι που θα το κρίνετε εσείς. Δεν είστε η πανάκεια του είδους. Υπάρχουν πολλοί σνα κι εσάς που μπορούν να εκτιμήσουν μία εργασία. Και πάλι όμως εγώ αυτά μπόρεσα να φτιάξω. Εσείς ;;;;; Δεν είδα ποτέ τίποτα δικό σας για να το κρίνουμε κι εμείς με τα δικά σας μέτρα και σταθμά.
Θα πρέπει να παραδεχτείτε ( αυτό τουλάχιστον ) ότι ο καθένας παράγει σύμφωνα με το τι διαθέτει και όσοι βρίσκουν οφέλιμη την εργασία του την εκμεταλεύονται ανάλογα, σε αντίθεση με τους υπόλοιπους που τους δίνουν κάτι και δεν το δέχονται. Τουλάχιστον αναγνωρίσατε ότι υπάρχει μιά κάποια εφευρετικότητα. Κάτι είναι κι αυτό. Μήπως όμως και οι συνθέσεις των εκάστοτε Μελοποιών, περιείχαν αρκετή απ' αυτήν την εφευρετικότητα που μου καταλογίζετε, για τα δεδομένα της εποχής των ή των προγενεστέρων ;;;;;
Περιμένουμε και τα δικά σας έργα !!!!!
 
Last edited:

Pappous43

Παλαιό Μέλος
...ο καθένας παράγει σύμφωνα με το τι διαθέτει και όσοι βρίσκουν οφέλιμη την εργασία του την εκμεταλεύονται ανάλογα...

Κύριε Ἰωαννίδη σᾶς συγχαίρω καί διά τά Κεκραγάρια ἀλλά καί γενικώτερον διά τήν ἀφοσίωσίν σας εἰς τήν Βυζαντινήν Μουσικήν καί τήν Παράδοσίν μας ἐπί δεκαετίας πολλάς. Προσωπικῶς, σᾶς εὐχαριστῶ καί σᾶς παρακαλῶ νά συνεχίσητε τό ἔργον σας, ὅσον σᾶς δίδει δύναμιν ὁ Θεός.

Ἐν τάξει. Δέν ἀρέσουν εἰς ὅλους τά πάντα.
Ὅμως ψάλλομεν μέ κοινόν κύριον σκοπόν (ψαλλῶ τῶ Θεῶ μου ἕως ὑπάρχω)
καἰ εἴμεθα ἀδελφοί ἐν Χριστῶ.

Π. Κατσούλης
 
Top