Κεκραγάρια Ιακώβου Πρωτοψάλτου

Επισυνάπτω προς κοινήν ωφέλειαν τα αργά κεκραγάρια του Ιακώβου Πρωτοψάλτου από τον Δάσκαλο μου σε μορφή μαθήματος. Είναι σημαντικό να δώσετε ιδιαίτερη έμφαση στην εκτέλεση των αναλύσεων που κάνει και καλό θα είναι να έχετε ανοικτό το βιβλίο ώστε να παρακολουθείτε το κείμενο για να κατανοήσετε τις αναλύσεις καλύτερα.
Καλή ακρόαση και καλή μελέτη.

Υ.Γ Επιφυλάσσομαι για το κεκραγάριον του ΠΛ.Α' και του ΒΑΡΕΩΣ'.
 

Attachments

  • 1.ΚΥΡΙΕ ΕΚΕΚΡΑΞΑ ΙΑΚΩΒΟΥ Α'.mp3
    5.1 MB · Views: 942
  • 2.ΚΑΤΕΥΝΘΗΤΩ ΙΑΚΩΒΟΥ Α'.mp3
    3.2 MB · Views: 509
  • 3.ΚΥΡΙΕ ΕΚΕΚΡΑΞΑ ΙΑΚΩΒΟΥ Β'.mp3
    4.2 MB · Views: 648
  • 4.ΚΑΤΕΥΝΘΗΤΩ ΙΑΚΩΒΟΥ Β'.mp3
    2.5 MB · Views: 465
  • 5.ΚΥΡΙΕ ΕΚΕΚΡΑΞΑ ΙΑΚΩΒΟΥ Γ'.mp3
    4.2 MB · Views: 608
  • 6.ΚΑΤΕΥΝΘΗΤΩ ΙΑΚΩΒΟΥ Γ'.mp3
    3.1 MB · Views: 445
  • 7.ΚΥΡΙΕ ΕΚΕΚΡΑΞΑ ΙΑΚΩΒΟΥ Δ'.mp3
    4 MB · Views: 579
  • 8.ΚΑΤΕΥΝΘΗΤΩ ΙΑΚΩΒΟΥ Δ'.mp3
    2.8 MB · Views: 455
  • 11.ΚΥΡΙΕ ΕΚΕΚΡΑΞΑ ΙΑΚΩΒΟΥ ΠΛ.Β'.mp3
    5.8 MB · Views: 634
  • 12.ΚΑΤΕΥΝΘΗΤΩ ΙΑΚΩΒΟΥ ΠΛ.Β'.mp3
    4 MB · Views: 560
  • 15.ΚΥΡΙΕ ΕΚΕΚΡΑΞΑ ΙΑΚΩΒΟΥ ΠΛ.Δ'.mp3
    5.2 MB · Views: 664
  • 16.ΚΑΤΕΥΝΘΗΤΩ ΙΑΚΩΒΟΥ ΠΛ.Δ'.mp3
    2.5 MB · Views: 445

panayiotis constantinou

Παλαιό Μέλος
Επισυνάπτω προς κοινήν ωφέλειαν τα αργά κεκραγάρια του Ιακώβου Πρωτοψάλτου από τον Δάσκαλο μου σε μορφή μαθήματος. Είναι σημαντικό να δώσετε ιδιαίτερη έμφαση στην εκτέλεση των αναλύσεων που κάνει και καλό θα είναι να έχετε ανοικτό το βιβλίο ώστε να παρακολουθείτε το κείμενο για να κατανοήσετε τις αναλύσεις καλύτερα.
Καλή ακρόαση και καλή μελέτη.

Υ.Γ Επιφυλάσσομαι για το κεκραγάριον του ΠΛ.Α' και του ΒΑΡΕΩΣ'.

Μεγάλη και αρχοντική φωνή. Να περιμένουμε και άλλα?
 
Παναγιώτη καταρχήν Χρόνια πολλά με υγεία για την ονομαστική σου εορτή ότι επιθυμείς, η χάρις της παναγίας να είναι κοντά σου. Να είσαι σίγουρος ότι θα ανεβάσω και άλλο υλικό από τον Δάσκαλο μου απλώς έχετε λίγο υπομονή, ευχαριστώ.
 

Anastasio

Μέλος
Επισυνάπτω προς κοινήν ωφέλειαν τα αργά κεκραγάρια του Ιακώβου Πρωτοψάλτου από τον Δάσκαλο μου σε μορφή μαθήματος. Είναι σημαντικό να δώσετε ιδιαίτερη έμφαση στην εκτέλεση των αναλύσεων που κάνει και καλό θα είναι να έχετε ανοικτό το βιβλίο ώστε να παρακολουθείτε το κείμενο για να κατανοήσετε τις αναλύσεις καλύτερα.
Καλή ακρόαση και καλή μελέτη.

Υ.Γ Επιφυλάσσομαι για το κεκραγάριον του ΠΛ.Α' και του ΒΑΡΕΩΣ'.

Ευχαριστούμε κ.Γαβαλάκη για τα αργά κεκραγάρια του Ιακώβου Πρωτοψάλτου που ανεβάσατε από τον κ. Δ.Παϊκόπουλο. Είναι πράγματι παρα πολύ ωραία και σημαντική η εκτέλεση αυτή του Δασκάλου για εμάς τους νεωτέρους. Μήπως θα ήταν εύκολο να ανεβάσετε και τα παραλειπόμενα κεκραγάρια του ΠΛ.Α' και του ΒΑΡΕΩΣ' ήχου?
Ευχαριστούμε.
 
Αγαπητέ Αναστάσιε σ’ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια προς τον Δάσκαλο. Όντως αυτές οι εκτελέσεις είναι σημαντικές γιατί μελετώντας τις μπορεί κανείς να αποκομίσει πολλά οφέλη ως προς την (ερμηνεία – εκτέλεση).
Λυπάμαι που δεν τα έχω ανεβάσει ακόμα αλλά δεν τις βρίσκω στο αρχείο μου όμως με την πρώτη ευκαιρία που θα μου δοθεί σε κάποιο μάθημα με το δάσκαλο θα του πω να τα γράψουμε.
 
Ο Άρχων κ.Παϊκόπουλος εκτός από εξαίρετος χαρακτήρας, είναι και απαράμιλλος εκτέλεστης, η ζώσα παράδοση της μουσικής. Ότι μπορείς
κ. Γαβαλάκη ανέβαζε, είναι πραγματικά θησαυρός αυτές οι διδακτικότατες ηχογραφήσεις.
Σε μια εποχή που το μέλλον της μουσικής μας βρίσκεται στη γνώση των ορθών διαστημάτων και των αναλύσεων των κλασσικών κειμένων, οι ηχογραφήσεις του Άρχοντα είναι πραγματική ανάσα μουσικής. Ευχαριστούμε!
 
Αγαπητοί φίλοι ήρθε η στιγμή να υλοποιήσω το α’ μέρος της δέσμευσης που σας είχα κάνει ανεβάζω λοιπόν το Κεκραγάριον και το κατευθυνθήτω του Ιακώβου πρωτοψάλτου σε ήχο πλ.α’
από πρόσφατο μάθημα που έκανα με το Δάσκαλο στο σπίτι μου, η ηχογράφηση έγινε με ένα Olympus ds 50 αν και ειναι λίγο πριμαριστή και στα όρια για να πικάρει
το αποτέλεσμα νομίζω είναι ικανοποιητικό καλή ακρόαση λοιπόν και καλή μελέτη.
ΥΓ. Καλά Χριστούγεννα με υγεία και χαρά.
 

Attachments

  • Κεκραγάριο Ιακώβου πλ.α'.mp3
    4 MB · Views: 430
  • Κατευθυνθήτω Ιακώβου πλ.α'.mp3
    2.7 MB · Views: 335

Diogenes

Νέο μέλος
Αγαπητοί φίλοι ήρθε η στιγμή να υλοποιήσω το α’ μέρος της δέσμευσης που σας είχα κάνει ανεβάζω λοιπόν το Κεκραγάριον και το κατευθυνθήτω του Ιακώβου πρωτοψάλτου σε ήχο πλ.α’
από πρόσφατο μάθημα που έκανα με το Δάσκαλο στο σπίτι μου, η ηχογράφηση έγινε με ένα Olympus ds 50 αν και ειναι λίγο πριμαριστή και στα όρια για να πικάρει
το αποτέλεσμα νομίζω είναι ικανοποιητικό καλή ακρόαση λοιπόν και καλή μελέτη.
ΥΓ. Καλά Χριστούγεννα με υγεία και χαρά.
Μήπως θα μπορούσατε να υλοποιήσετε και το β’ μέρος της δεσμεύσεώς σας; 🙏
Υπάρχει ηχογράφηση του βαρέως ήχου;
 
Top