Κεκραγάρια Ιακώβου Πρωτοψάλτου

nikolaoskin

Μέλος
ψαχνω κυριε εκεκραξα και κατευθυνθητω στους εξης ηχους:τριτο,βαρυ και πλ.του τεταρτου.οποιος μπορει ας βοηθησει
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Για το φιλο που τα ζητησε :) .Οτι καλυτερο ! Αρχων Λαμπαδαριος της Μεγαλης τ.Χ Εκκλησιας , κυρ-Βασιλης Εμμανουηλιδης ! Ταπεινη Μεγαλοπρεπεια !!! Ακουσε και μελετησε ταυτοχρονα εχοντας μπροστα σου τα κειμενα ! Πατριαρχικη , λιτη , αλλα συναμα γλυκυτατη και μεγαλοπρεπης ερμηνεια ! Η γνησια Μουσικη μας !

Υ.Γ :).....και για ολους μας !!!
 

Attachments

  • τριτος.wma
    9.4 MB · Views: 496
  • βαρυς.wma
    8.8 MB · Views: 303
  • %u03C0%u03BB%u03B4.wma
    9.1 MB · Views: 249
Last edited:

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
Ευχαριστουμε πολυ για τα ακουσματα εαν είναι ευκολο και μπορείτε ανεβάστε παρακαλω και τα κείμενα.Ευχαριστώ!:)
 

nikolaoskin

Μέλος
Για το φιλο που τα ζητησε :) .Οτι καλυτερο ! Αρχων Λαμπαδαριος της Μεγαλης τ.Χ Εκκλησιας , κυρ-Βασιλης Εμμανουηλιδης ! Ταπεινη Μεγαλοπρεπεια !!! Ακουσε και μελετησε ταυτοχρονα εχοντας μπροστα σου τα κειμενα ! Πατριαρχικη , λιτη , αλλα συναμα γλυκυτατη και μεγαλοπρεπης ερμηνεια ! Η γνησια Μουσικη μας !

Υ.Γ :).....και για ολους μας !!!

Μηπως ειναι ευκολο να μου αναβασετε και το κεκραγαριο του τεταρτου ηχου του ιακωβου;
 
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω να παραπέμπω ουτε και θυμάμαι πού έχουν ανέβει. Είμαι, όμως, βέβαιος ότι υπάρχουν αρκετές εκτελέσεις από Αγιορείτες. Πιθανώς δε να υπάρχουν και από άλλους ιεροψάλτες, καθότι το συγκεκριμένο είναι αρκετά δημοφιλές.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Εξαιρετικη και η ερμηνεια του Αρχοντα κ.Χατζηχρονογλου ! Ομως δεν την εχω σε ψηφιακη μορφη :( . Υπαρχει σε κασσετα και κυκλοφορει ! Σιγουρα την εχει η Α.Δ !
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ευχαριστούμε για τα ακούσματα. Ωστόσο, όταν πρόκειται για δίσκο εκδεδομένο, τα πράγματα είναι σοβαρότερα. Σύνολος ο ιεροψαλτικός κ όχι μόνο κόσμος είναι ευγνώμων στο μεράκι και την ανυπόκριτη προσφορά του Μ. Χατζηγιακουμή. Οι εκδόσεις του εκεί κυρίως απευθύνονται, αν όμως αμέτρως παρατίθενται οι ηχογραφήσεις του ευκαίρως ακαίρως αυτομάτως εγείρεται ζήτημα δεοντολογίας. Ενδεικτικές ηχογραφήσεις καλό είναι να αναρτώνται, είναι άδικο και επικίνδυνο όμως να παρατίθενται σχεδόν ολόκληροι εκδοθέντες δίσκοι.

Με αγάπη κ εκτίμηση,
Δ.
 

antonism

Παλαιό Μέλος
συναδελφε αν μπορεις να ανεβασεις απο αγιορειτες θα σου ειμαι ευγνωμων
το κεκραγάριο του Ιακωβου σε ήχο τρίτο υπάρχει στην ενότητα ιεροψάλτες=χασανίδης=εορτή Αγ.Ραφαήλ, Νικολαου & Ειρήνης στη Γρίβα Γουμένισσας(Αγιορείτης είναι κι αυτός) εδώ: http://analogion.com/forum/showthread.php?t=8985. Τώρα όσον αφορά το κεκραγάριο του βαρέως και του πλ. δ, όντως δεν υπάρχουν πουθενά ανεβασμένα από Αγιορείτες.
του τετάρτου ήχου, Αγια, άφθονες εκτελέσεις
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Να υπενθυμίσω και αυτή την ενότητα με τις εκτελέσεις του τ. Άρχοντος β' Δομεστίχου της Μ.τ.Χ.Ε. κ. Δημοσθένους Παϊκοπούλου, απ' όπου δυστυχώς ακόμη λείπουν τα του βαρέος και του πλ. α' ήχου.
 
Top